07/05/12 01:17
(http://e-vestnik.bg/)

Петър Кърджилов, доброволец на Витоша: липсва желание да се потуши пожарът навреме

Снимки: Петър Кърджилов

Петър Кърджилов е завършил журналистика в Софийския университет, а в момента е докторант по кризисна комуникация. Той е един от активистите срещу поправките в Закона за горите, а също така и един от 150-те доброволци в гасенето на пожара на Витоша (според броя им в третия ден на пожара). 28-годишният планинар и скиор участваше в протестите на Орлов мост. Той членува в гражданска група „За Витоша”, създадена след спирането на лифтовете на Витоша.
Петър казва, че случващото се в пожара нагледно показва какво е на практика това, което учи.

-    Как се чувства човек след цял ден доброволческа дейност горе?

-    Чувствам се, добре, дори даже леко горд, защото участвах в „епохалното” използване на първата водна помпа в пожара - след три дни горене… И все пак съм свикнал с планина, с подобни терени…

Петър Кърджилов. Снимка: Личен архив

-    Идват ли много доброволци?

-    Идват, да. Самите пожарникари казаха, че толкова доброволци никога досега не са се отзовавали за пожар. Това е така, защото гражданското ни общество се събуди, стана много по-чувствително към тези неща.

-    Кои са хората, които доброволно отиват да гасят пожарите?

-    Има много най-вече млади хора, има и по-възрастни. Има доброволци от различни групи, една от които е “За Витоша”, която се създаде след като Цеко Минев спря съоръженията на Витоша.

Снимки: Петър Кърджилов

Вчера и онзи ден нямаше толкова много доброволци. Големият проблем е, че горе отказват да записват повече доброволци. Работата приключва твърде рано предвид дългите дни сега лятото. Няма фиксирано време за записване на доброволци. Списък се прави около 1 час - от 5,30 до към 6,30 - 7 часа. Така дошлите по-късно не могат да се включат и ги връщат. Отношението на държавата към този пожар е повече от безобразно - на първо място не трябва да се спират доброволци да се качват, второ, не трябва да се приключва работата в 15 часа следобед. Тогава започнаха да отпращат доброволците, а самите пожарникари си слязоха към 17 часа.

-    Какви са съображенията за това да има ограничено количество доброволци? Възможно ли е да са свързани с мерки за безопасност за самите тях?

-    Инструктажът става примерно за половин минута. Като как идва облечен доброволецът, ти ако си пожарникар, ще му кажеш: „Момче, ти ако си с тези гуменки, как ще действаш?!”. Там трябва да си с дълъг ръкав, здрави планински обувки. Това са елементарни неща, за които хората в една група могат да бъдат инструктирани. Проблемът е, че щабът, който е в кметството, почти не разговаря с пожарникарите, борещи се с пожара. В операциите при овладяването на пожара има сериозен проблем с общуването между отделните звена. Единствените, които се разбират взаимно и добре за работа са пожарникарите, горските и доброволците.

Снимки: Петър Кърджилов

И ситуацията с хеликоптерите…С хеликоптери не става успешно овладяване на пожара, защото те пускат водата от много високо, също така тази вода е много малко като количество. Самолети могат да носят много повече вода. Основната грешка е, че още първия ден не се взеха основни мерки. Не се поиска помощ от самолетите. Ето, вижте случая с израелския самолет - отказаха помощта. Преди няколко часа аз бях пред кметството, там бяха Цветан Цветанов, Нона Караджова. Цветанов почва да омайва медиите, които го попитаха за израелския самолет. Той им каза, че преди два часа ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване