07/08/12 13:44
(http://www.klassa.bg/)

Бизнесът очаква нов енергиен шок през 2013 г.

Нов шок с цените на електроенергията от следващата година прогнозира Българската стопанска камара (БСК), въпреки че от регулатора обещаха, че повече такива ценови скокове, колкото сегашния от 13-16%,  няма да има. Бизнесът обаче очаква ценови удар догодина заради необходимостта да се инвестира в сероочистващи инсталации съгласно одобрения от Брюксел план за влагане на над 1 млрд. евро в намаляване на замърсяването на въздуха като условие да се даде отсрочка на българските предприятия за пълното заплащане на парникови квоти. Още при приемането на този план от правителството през септември миналата година стана ясно, че от 2013 г. електроенергията ще поскъпне между 11-25% заради инвестициите в сероочистки, които влизат в цената на тока.
Равнопоставеност на енергийните потребители, създаване на условия за прогнозируемост на енергийните разходи, яснота за очакваното отражение на  плана за дерогация върху енергийните цени и преразглеждане на Националната енергийна стратегия поиска бизнесът.  У нас се наблюдава монополизация и липса на конкуренция на енергийния пазар, както и отсъствие на пазарни стимули за повишаване на енергийната ефективност на предприятията.  Производството  на електроенергия продължава да е един от най-големите енергийни консуматори, а в същото време при преноса на електроенергия се отчитат големи загуби. В сектора продължава да има неправилна ценова политика, коментира изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. Той прогнозира, че до 2020 г. цената на електроенергията за индустрията ще се повиши с 53,8%, а цената за населението може да се увеличи до 113%, ако спре нейното субсидиране от страна на държавата и бизнеса.
Според Божидар Данев общият ефект от увеличението от 1 юли е приблизително 600 млн. лв. От тях 300 млн. лв. са за енергийната система, 190 млн. лв. – за ВЕИ, 40 млн. лв. – за въглищните централи, и 40 млн. лв. – за топлоцентралите и заводските централи.
Загубата за икономиката може да достигне 1,2 млрд. лв., ако фирмите компенсират новите си енергийни разходи с намаляване на производството и закриването на работни места.  Увеличението на цената на електроенергията ще се отрази с до 2% на крайните разходи на всяка компания и ще намали възможностите за печалби и инвестиции, прогнозира Политими Паунова – изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ). По данни на БАМИ българската индустрия плаща най-високата цена за електроенергия в ЕС.
Изпълнителният директор на „КЦМ“ АД – гр. Пловдив Стоян Пехливанов коментира, че за една година увеличението на цената на енергията ще увеличи разходите на предприятието с около 4 милиона лева. Според него България трябва да гарантира политика, насочена към засегнатите отрасли, по примера на Франция, където държавата е създала микс от ядрени мощности и е подписала дългосрочни договори на фиксирана цена за предприятията от енергоемките сектори.
По данни на Евростат средните цени на електроенергия на домакинствата през втората половина на 2011 г. са най-ниски в България (8,7 евро на 100 квтч), Естония (10,4) и Румъния (10,9), а най-високи - в Дания (29,8), Германия (25,3), Кипър (24,1) и Белгия (21,2). Средната цена на електроенергията в ЕС-27 е била 18,4 евро на 100 киловатчаса. Претеглени през покупателната способност, най-ниските цени на електроенергия на домакинствата са били тези във Финландия (11,4 паритет на покупателната способност на 100 квтч), Франция (12,6) и Гърция (13.5), а най-високите в Кипър (26,7), Унгария (26,4), Словакия (24,9) и Германия (24.2). В България увеличението за този период е било 5,4 на сто.
Според представени от БСК изчисления при развитието на възобновяемите източници при сегашните нормативни условия дългосрочните договори за изкупуване на тока и разходите за закупуване на въглеродни емисии до 2015 г. токът за бита трябва да поскъпне с 85 процента, ако ДКЕВР спре да потиска ръста на тези тарифи, като увеличава повече от необходимото цената на електроенергията за индустрията. Ако продължи кръстосаното субсидиране, домакинствата ще плащат с 29 на сто по-скъп ток след три години. Цената за бизнеса пък ще скочи с 33%.
Продължава основната грешка на всички правителства от 2000 г. и бих казал, още от 1997 година насам, когато цените представляват вече един социален инструмент за реверанси пред електорална маса, без да се променят макроикономическите баланси. Кръстосано се субсидира и топлоенергията, кръстосано се субсидира и електроподаването, така че на практика страната ни постоянно губи една нормална конкурентоспособност, коментира Данев. Като проблем той очерта и липсата на свободен пазар на електроенергия и борса за търговията с нея. Ето това е безгрижието на всички предходни правителства, които не виждат, че енергетиката е в основата на икономиката ни и тя на практика определя ценообразуването във всички останали отрасли, посочи шефът на БСК.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване