07/17/12 05:54
(http://offnews.offroad-bulgaria.com/)

ЕК: Идваме в България, за да инспектираме съдебната ви система

Европейската комисия готви нова система за контрол спрямо България. В страната ни ще пристигнат представители на петте страни, които са най-активните поддръжници на Механизма за сътрудничество и оценка, за да направят справка по пет знакови „висящи“ дела. Това е записано в евродоклада за България, пише евродепутатът Ивайло Калфин.

Официалният вариант на доклада ще бъде оповестен в сряда. Той ще направи петгодишна оценка за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред.

Работният вариант на документа обаче вече е известен сред медиите.

Оценката за работата на ВСС никак не звучи обнадеждаващо, според запознатите в. „Труд“ и БНТ. ЕК отчита, че са били направени законови промени, които да отредят на Висшия съдебен съвет ключова роля в съдебната реформа.

На практика обаче намеренията са останали без реализация, според доклада.

„Висшият съдебен съвет получи широки правомощия да управлява и ръководи съдебната власт. Но те не бяха използвани за ефективно управление на системата, основано на заслугите и честността, което да доведе до последователно и независимо правосъдие“, пише ЕК.

Докладът посочва, че назначаването на членове на ВСС от парламента често се случва непрозрачно, без ясни критерии.

ЕК се опасява, че това може да доведе до оказване на политически натиск върху съдиите от висшия съвет.

Според доклада тази практика е в разрез с основните принципи за върховенство на закона и разделение на властите.

Работният вариант на доклада, съвсем очаквано, не подминава случая с уволнението на Мирослава Тодорова.

Според ЕК фактически аргументи за отстраняването на съдийката не липсват. Докладът посочва обаче, че казусът е „пример за непоследователност в дисциплинарната юриспруденция“.

Анализът обръща внимание на честата все още практика да се проточват прекомерно много присъдите по различни дела.

„Въпреки че след 2010 г. България инвестира много в подобряването на институционалната и законовата рамка за борба с организираната престъпност, резултатите са ограничени – само няколко важни случая са завършили с присъди, в няколко случая обвиняемите са били оневинени, когато е имало доказателства за издаването на присъди“, сочи докладът.

Европейската комисия не пропуска да напомни и гафа с укриването на братя Галеви.

Едно от най-сериозните предупреждения в доклада е за ширещата се организирана престъпност, с която страната все още не е успяла да се справи.

„Групировките в България са уникални. Те упражняват значително влияние върху българската икономика – годишният оборот на 12-те най-влиятелни криминални структури е 1,8 млрд. евро. Това ограничава конкуренцията и чуждите инвестиции и осигурява платформа за влияние върху политическите процеси и държавните структури“, сочи черновата.

ЕК изказва одобрение за полицейските акции в последните години, но посочва, че многото арести не са довели до много съдебни дела.

В цялостно заключение документът отново посочва, че страната има нужда от реформи „из основи“.

„Цялостната оценка на ЕК показва важен напредък по основната законодателна рамка, предизвикателството сега е да се запълнят ключови стратегически празноти и да се осигури ефективно приложение“, сочи черновата на доклада на ЕК.

Докладът сочи, че все още липсва ясна посока и самоинициатива в реформите.

По тази причина ЕК настоява Механизмът за сътрудничество и оценка да остане в сила. Следващият доклад се очаква в края на 2013 г.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване