Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Blog Ivo Indjev – Bulgaria | Tuesday, July 13, 2010 Bulgarian media keep mum Nuclear physicist Georgi Kotev began a hunger strike in front of the EU Commission headquarters in Brussels on Monday. The former employee at Bulgaria’s Kozloduy Nuclear Power Plant is protesting against the alleged illegal use of recycled nuclear fuel from Russia [...]
Възможно ли е едно правителство да сключи таен договор с “великата сила” за доставка на 1 вятърна мелница от $200 милиона всяка година и така за 20 години напред? 4 милиарда, не е много пара. “Големият шлем” на Първанов се превърна в големия член за народа.
Кой закон дава правомощия на 2-3 министърчета да заробват цялата държава и защо подобни “тайни” договори да не могат да бъдат развалени, ако има обществен консенсус?
За улеснение на руснаците - извадете 3-4 милиона лева по време на изборите и ще можете да си купите достатъчно “седалки” в парламента, които да ви гласуват каквото си решите. Това не са пари за някой от руските “играчи”, една сватба струва повече.
В София, а сигурно и на други места, съществува феноменът на незаконния гараж. Той представлява панел за соц. блок, който е поставен върху земята и след това е пригоден с врати. Много прилича на кибритена кутия, която по времето на дивата демокрация осигуряваше сравнително евтино разширение на собствения апартамент.
В Младост 3 има струпване на стотици подобни гаражи, които представляват малка крепостна стена, а за се заобиколят се изисква минути ходене.
Е, всичко това си отива, защото общината започна да изнася тези постройки. С двете снимки долу запечатвам типичния им вид, който е нещо като знаме на пост-комунистическия разпад.
Ши.
Денонощен охраняем паркин.
Правителството продължава да си мисли, че проявява невиждана диалогичност, когато консултира всичко с всички и отстъпва пред всяка съпротива. Наистина, диалогичността е хубаво нещо; и наистина, такова диалогично правителство не сме виждали. И наистина, накрая, е по-добре да диалогираш по антикризисните мерки, отколкото да ги стовариш изневиделица и после да се натъкнеш на всенародна съпротива, както става в Гърция.
Но и в диалогичността, както във всичко друго, трябва да има мяра. Защото всяко полезно нещо, когато отиде отвъд естествената си мяра, се превръща във вредно нещо.
Това се случва на правителството и обяснява, защо то изглежда лишено от воля, объркано в политиките си и непоследователно в действията. Защото отвъд своята мяра, диалогичността рано или късно се превръща в елементарно малодушие и в отказ от управление.
Когато поговориш с някой министър, доста бързо ще чуеш нещо от този род: „Управлението е възможно само, ако се правят постоянни компрпмиси и отстъпления. Инак съпротивата те помита и се превръщаш в политически труп, както досега се е случвало на всички реформаторски правителства”.
Твърди се, че Иван Костов казал, че трябва да вземем "облигационен заем от МВФ". Всъщност, не го е казал. Най-вече, защото няма такова нещо "облигационен заем от МВФ". Има "облигационен заем", има и "заем от МВФ" – но това са две различни неща, които нямат нищо общо помежду си.
Иван Костов говореше по Дарик радио за облигационен заем (не спомена въобще МВФ). Идеята му е да се издаде емисия еврооблигации за 1 милиард евро, тази емисия да се издаде евтино (т.е. с ниска лихва) и по този начин да се затвори устата на всички, които говорят глупости за България.
Разбира се, ако лихвите по държавния дълг са ниски, това не би било лошо. Обаче, никой не може да гарантира, че в момента може да се издаде емисия с ниски лихви. Всъщност, никой не може да гарантира, че може въобще да се издаде голяма емисия (емисиите на много страни от региона се провалиха). Наскоро се провали дори една сравнително малка емисия български вътрешен дълг. Ако се тръгне към голяма емисия и тя се провали, или лихвата е много висока, тогава всъщност ще бъде изпратен лош знак.
За да се издаде евтина емисия облигации, трябва преди това пазарите да повярват, че правителството има намерение да премахне бюджетния дефицит в близко бъдеще (както правилно Синята коалиция настоява). Обаче, ако правителството има такова намерение, то не е ясно за какво би му било необходимо да издава голяма емисия еврооблигации – ако няма дефицит, няма нужда и от заем за финансирането му. Ако има стабилен план за борба с дефицита и пазарът повярва в него, тогава никой няма да може да атакува страната. Това стана в Естония – реализацията на антидефицитния план на правителството доведе до спад на рисковите премии и лихвите, а инвестициите се увеличиха рязко.
Звучи странно, но е факт: когато в управлението показваш огромно самочувствите, без то да е стъпило върху кой-знае какви постижения, много бързо губиш ориентация в реалността. Казваш си: „Хем нищо не върша, хем ми се вързват на фукните – значи съм велик...” Постигането на резултати прави хората скромни, защото постигащите знаят, какъв огромен труд изисква всеки резултат – и колко крехко е всяко постижение.
За онези, които не постигат резултати, след главозамайването идва нахалството, а след него – нарушаването на правилата в интерес на себе си и / или техните приятели.
Това е природен закон и, рано или късно, под неговите удари трябваше да попадне някой от ГЕРБ-фукльовците, чието име е легион. В случая се накисна Лъчезар Иванов, извиращият от всички медии (някой обаче да се сеща за нещо, което той да е свършил?) председател на парламентарната комисия по здравеопазването.
Обадил се човекът в Нова ТВ да иска спирането на репортаж за митничар, живеещ очевадно отвъд заплатата си – в софийски палат – и каращ джип с цена, двойно над средния панелен апартамент. Основания за обаждането? Митничарят бил негов, на ГЕРБ-депутата, приятел.
Посещението на руската правителствена делегация в България по въпросите, свързани с енергийните проекти, активизира и дискусия за цената на природния газ в България Различните мнения и оценки, изказани по темата, както от българска, така и от руска страна варираха от твърде скъп до твърде евтин природен газ, доставян от Русия за страната ни. Особено провокативно [...]
Посещението на руската правителствена делегация в България по въпросите, свързани с енергийните проекти, активизира и дискусия за цената на природния газ в България Различните мнения и оценки, изказани по темата, както от българска, така и от руска страна варираха от твърде скъп до твърде евтин природен газ, доставян от Русия за страната ни. Особено провокативно [...]
Юли 2008 г. The Dark Knight разбута IMDB top 250 и излезе за кратко на първо място. От същия сцеранист и режисьор, по същото време, идва Inception – за сега с IMDB 9.6/10.
В момента в Сирия един долар се разменя за 46 лири, а еврото за 67 лири. Да пазаруваш в Дамаск или Алепо е много приятно, откъм цени също. Едно от нещата, които ми липсват щом се върна в България е именно обслужването в магазините от всеки род- от хранителните до модните. Другото предимство са цените. Заедно с баща ми си купихме един костюм, три панталона и две сака – всичко бе за по-малко от 100 евро. Плюсът тук е, че може да се пазарува когато поискате на едро, а цената може да се договори. Когато взимате нещо може да го разглеждате колкото време искате. Ако не ви харесва- просто връщате и ви предлагат друго. Най-важното е да не ви загубят като клиент.
Положението е същото и в заведенията. Не само в това, от което пиша (на ул. Шаалан, откъдето ми излезе и новото име, но това ще разкажа друг път), а ресторанти в старата част на Дамаск или модерните такива. Ако не ви хареса масата- сменяте я. Няма проблем да съберат две маси, да преместят други хора заради вас, да върнете храна и т.н. Всичко е на ваше разположение. Миналият ден бях в заведенията на музикалната корпорация Rotana, които се намират в близост до хотел Four Seasons. Това е една от скъпите части на Дамаск. С приятели (трима) седнахме в едно от тези заведенията (тъй като е цял коплекс), а сметката излезе 2100 лири. В сравнение с други части е скъпо. Но за чужденци е доста евтино. Например сандвичите Club hits, които си поръчах, заедно с допълнителни сосове,хлебчета и пържени картофи с маслинова паста струват 390 лири (около 8 долара, които за този район си е добра цена). Към сметката от 2000 лири влизат и четири наргилета. Интересно е, че имаше два типа наргиле- това, които знаем всички и това, което се е ползвало в миналото – въгленът се слага директно върху тютюнът, което прави дърпането доста по-тежко от сегашното наргиле и замайването е в пъти по-голямо. Затова, ако не сте привърженик на подобни емоции, не пробвайте.
Друго, което трябваше да усетя в Сирия е ходенето на бръснар. Цялата процедура- подстригването, сешоарът, измиването и пиенето на чай (който се предлага навсякъде, дори в бръснарниците) излезе 150 лири или 3 долара. Смятам, че си струва, особено изживяването.
Продукти за 4 порции:
8 палачинки
600г шоколадов сладолед
8 праскови
100г пудра захар
Приготвяне:
Тестото за палачинките се приготвя по следната рецепта палачинки. Прасковите се измиват и режат на ладиийки. Вземасе чинии за подб=насяне на десерт. В палачинка се слага по 2с.л. замразен сладолед. Навива се на руло. В порция се слагат по 2 две навити палачинки. Отстрани се гарнират с ладии праскови. Непосредствено преди поднасяне, десертът се поръсва с пудра захар. Консумира се в момента
Макар гладуването да е част от служебните задължения на „миските“ ( как не са се сетили още за конкурс „Мис и мисис миска“?!), евентуална гладна стачка на някоя манекенка би взривила българските т.н. медии. Сутрешните блокове биха я разкъсали от ухажване – един да я покани в студиото, втори пряко да я включи, а трети [...]
2004 - 2018 Gramophon.com