Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
денят ще е слънчев. ще започне спокойно, усмихнато, с босоноги сладури и много гушкане и целувки ще продължи с голяма чаша кафе и нещо дребно и сладко ще стигна до офиса без грам задръствания, а там ще ме очакват усмихнати всичките ми готини колеги, с които ще завихрим супер нови идеи и ...
[видео]
[край на видеото]
Kh'vel dir zogn, dir glaykh tzu hern
Az du zolst mir libe derklern
Ven du redst mit di oygn
Volt ikh mit dir gefloygn vu du vilst
S'art mikh nit on
Ven du host a bisele seykhl
Un ven du vaytzt dayn kindershn shmeykhl
Vendu bist vild vi indianer
Bist afile a galitsianer
Zog ikh: dos art mikh nit.
Bay mir bistu sheyn,
Bay mir hos tu heyn,
Bay mir bistu eyner oyf der velt.
Bay mir bistu git,
Bay mir hostu "it",
Bay mir bistu tayerer fun gelt.
Fil sheyne meydlekh hobn gevolt nemen mikh,
Un fun zay ale oys-geklibn hob ikh nor dikh.
След демонстративното изтегляне на американски бойни части от Ирак на 19 август, операция „Иракска свобода“ приключи, а на нейно място дойде операция “Нова зора“. Макар, че след толкова операции пациентът вече не приличаше на нищо, ходът имаше съвсем друг замисъл – да вдигне рейтинга на Барак Обама точно преди междинните избори на 2 ноември и да смекчи очакваната загуба за демократите. Съвсем по план, рейтингът на американския президент скочи с няколко процента. Какво толкова обаче се случи на 19 август и заслужава ли то да бъде наричано „край на военната мисия в Ирак“?
Макар и неясна, мисията в Ирак беше обявена за изпълнена вече няколко пъти (ако забравим за оръжията за масово поразяване). Това стана през 2003 г. със знаменитата фотосесия на Джордж У. Буш пред огромен плакат „Мисията завършена“. Стана и през 2005 г., когато Пол Волфовиц, архитект на войната и автор на култовата фраза „войната сама ще се изплати“, смело обяви изтеглянето на хиляди военни от Ирак. Стана и преди парламентарните избори, които после преминаха в гражданска война. С какво е по-различно сегашното изтегляне? На първо място в Ирак остават „само“ 50 000 американски военни, без да се броят наемниците. Предполага се, че в Ирак и Афганистан има между 100 000 и 200 000 наемници, но дори Пентагонът няма надеждна статистика. Тъй като войната се захранва от доброволци, а те никога не са достатъчно, армията или наема, или „рециклира“ пехотинци. Затова завръщането на хиляди военни от Ирак не е толкова празнично – за много от тях това означава експресен билет до Афганистан. Но въпросните 50 000-те „официални“ войници, които остават в Ирак, ще изпълняват предимно „съветнически функции“, т.е. обучаване на иракските войски. В Ирак остават и най-малко 8 постоянни американски военни бази, както и най-голямото посолство в света – комплекс с размерите на Ватикана, носещ изящното име „Крепост Америка“.
Може да се каже, че американските военни вече официално приемат ролята на бодигард за марионетната власт в Багдад (намираща се за собствена безопасност, в „Зелената зона“), както и за американските компании, получили дългогодишни договори в Ирак. От една страна политическата атмосфера не позволява единно правителство, за което писахме преди няколко дни. От друга – подписаните договори с американски петролни, строителни и други фирми, са твърде дългосрочни и амбициозни за избухливата обстановка в страната. Припомням, че през 2006 г. иракските законодатели приеха 40 страници текст, осигуряващи 30 години експлоатация на иракските петролни ресурси от Exxon, BP, Shell, Chevron и др. Но едва ли някой вярва, че в следващите 30 години на власт в Ирак няма да дойдат хора, готови да изгонят чуждите компании. И дали краят на войната не е свързан именно с края на неканеното икономическо присъствие в Ирак?
Тъй като парите за „възстановяването на Ирак“ се осигуряват от Америка, или поне от кредитната й сметка, компаниите възнаградени с това възстановяване не са длъжни полагат особени усилия. С гарантиран приход фирмите предпочитат да претупват, а понякога и направо да зарязват работата. Преди дни Асошиейтед Прес направи репортаж за няколко подобни проекта – затвор в пустинята за $40 милиона, който стои празен; болница за $165 милиона, която стои необорудвана; пречиствателна станция във Фалуджа, която е утроила цената си и въпреки това по улиците на града се стичат отходни води. За сметка на това успешно се строят стотици полицейски участъци. Саддам, тикво тикритска! Защо не си строил повече участъци?! Нека САЩ ти покаже как се прави полицейска държава.
Излиза, че се губят 10 от всеки 100 долара, дадени за възстановяване. Но когато военният бюджет на една страна е от порядъка на 700 милиарда долара годишно, цифрите започват да губят значение и прахосването на милиарди се преглъща все по-лесно. За американския данъкоплатец е трудно да усети тези разходи, тъй като парите се вземат назаем – бюджетният дефицит на САЩ е 1,4 трилиона долара. Дългът пък е $14 трилиона, а само изплащането на лихвите струва около $400 милиарда годишно.
Но най-големият страдалец в крайна сметка се оказа Пентагонът, който все по-трудно оправдава огромния си бюджет, който през последните десет години скочи от 300 до 700 милиарда долара. Дори финансовата криза и предполагаемото изтегляне от Ирак не хвърлиха сянка върху този ценен отрасъл от икономиката. След продължителен натиск от страна на Белия дом, министърът на отбраната Робърт Гейтс предложи военният бюджет за 2011… да се увеличи с 1%. Все пак мирът се нуждае от компромиси.
Максим Проданов
Министърът на икономиката, енергетикатa и туризма Трайчо Трайков и шейхът на Абу Даби Мохамед Абдул Жалил ал Блюки подписаха днес, 30 август, в София, Споразумение за икономическо сътрудничество. Негово превъзходителство е президент на държавната компания ЕАBG (Emirates Associate Business Group).
Първият проект по двустранното сътрудничество, чиито детайли ще бъдат разгледани в най-близко време, е възможността за изграждане на писта за Формула 1 край София с прилежащите й инфраструктура и съпътстващи дейности. За целта ще бъде създадена съвместна компания, в която страната ни ще участва с апорт на земя.
По-рано днес шейх Мохамед Абдул Жалил ал Блюки се срещна и с министър-председателя Бойко Борисов, с когото обсъди подписаното споразумение, както и възможностите за участие на арабската страна в инфраструктурни проекти у нас като пристанища, магистрали и други. На срещата присъстваха заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов, главният архитект на Столична община арх. Петър Диков, президентът на Българската федерация по мотоциклетизъм Богдан Николов и председателят на Организационния комитет за изграждане на трасето Румен Петков.
По разпореждане на премиера Бойко Борисов МИЕТ и Българската агенция за инвестиции ще предоставят на ЕАBG информация за партньорство в различни сфери на икономиката като инфраструктура, земеделие, високи технологии, недвижими имоти и др.
Източник: Government Bulgaria
Вдъхновен от Иван Бедров, който ми показа новината. Прилагам и коментара му:
Йес!!! Предишното правителство не се върза на Румен Петков за Формула 1, но Баце му се притече на помощ
Авторът на „Свако Кости“ пита доста основателно- защо в София, а не в район, където е нужна голяма инвестиция? Добре пита, човекът.
Ама много хубаво, но защо пак край София. Толкова много пустееща земя има в тази държава, безработни хора; красиви местности, планини, реки, море – природа. Магистралите се строели все по-усилено и пак наблъскваме всичко в столицата. Явно политиката е следната: да оправим поне София, там икономиката да цъфти, а останалите части то България ще ги издържаме на социални помощи и пенсии от данъците на софийските капитали.
Вече повече от четири дни съм подготвил и се опитвам да изпратя писмо до организацията WikiLeaks.org, но безуспешно. Електронните адреси посочени от тях не приемат писмата ми, вероятно са блокирани. Другата възможност, чрез криптирана вр...
Научавам, че охраната на паметника на връх „Шипка“ е осигурена само до Нова година. А след това – вероятно ще направят магия за охрана, защото няма пари за полицаи.
И това при положение, че паметникът на Шипка е уникално съоръжение, не само като маркиращо реално историческо събитие, с голямо значение за изхода на Руско-турската война от 1877-1878г и Освобождението, но и е построен от ветерани-опълченци с доброволни дарения. Освен това е и един от най-разпознаваемите символи на България.
В България има пари за мощи и църкви (420 000 лева от министъра на финансите), за „българския Лувър“, за спортни зали и т.н., но пари за охраната на паметника на връх „Шипка“ няма.
Има пари дори за „паметника“ пред НДК.
България има най-много полицаи на глава от населението в ЕС.
И тази година помирисах морето за няколко дни, запознахме се със странджанския офъд или каквото там е местното човекоядно животно. Оказа се, че мога да плувам. Не знаех, но успях да мина ахтополския плаж сумарно 4 пъти в някакъв нов и особено бавен стил на плуване.
Едно от хубавите неща на отпуската и по-важното, на настъпилата в следствие на това интернет-абстиненция е, че в края ѝ пощенската ни кутия е пълна с ваши нови разкази. Днес нашата пътешественичка Меглена ще ни води към Бурунди в Източна Африка. Освен прекрасните снимки тя ни е дала и някои съвети и идеи как да си организираме подобно пътуване. Приятно четене:
Продукти за тесто:
3 яйца
350г захар
150мл олио
200г кисело мляко
30г какао
400г бяло брашно
щипка канела
1 пакет бакпулвер
30г краве масло
Продукти за крема:
100г краве масло
3 жълтъка
100г шоколад
3с.л. вишнев ликьор
80г пудра захар
Приготвяне:
Яйцата се измиват с гореща вода. Отделят се белтъци от жълтъци. Към жълтъците се прибавя 100г захар. Разбиват се до побеляване. Към тях се добавят киселото мляко, олиото, 30г какао и щипката канела. Бърка се непрекъснато с дървена шпатула. Брашното се пресява и обърква с бакпулвера. Белтъците се разбиват на сняг. Добавят се към кафявата смес. Накарая лъжица по лъжица се слага брашното. Бъркането продължава докато се получи гладко тесто. Пече се в намазана с краве масло тавичка.
Кравето масло се разбива с 80г пудра захар. Добавят се жълтъците, ликьора и 50г разтопен шоколад. Кремът се бърка бавно на водна бяня 10 минути.
Тортения блат се срязва през средата на 2. Маже се едната половина с крем. Похлупва се с другата. След това блатовете се мажат от всички страни с крем. Наръсва се щедро с шоклад. Оставя се на хладно да стегне. Консумира се на следващият ден.
Във връзка с божия дар в Созопол министърът без портфейл Божидар Димитров смени тактиката. Вече не ни нарича „шибан народ“ (в случай, че си позволяваме да се усъмним в автентичността на божия дар). Напротив – хвали народа. Но не точно българския: “Фокус: Защо за руснаците мощите са толкова важни? Преди няколко месеца в Рим, когато [...]
Попитали Талес:
-Кое е онова нещо, общо за всички хора през всички времена?
-Надеждата, - отговорил той - имат я даже тези, които нямат нищо.
При копиране на материали от блога, посочвайте източник!
Забрана за злоупотреба с монополно или господстващо положение
Чл. 21. Забранено е поведението на предприятия с монополно или господстващо положение, както и на две или повече предприятия със съвместно господстващо положение, което може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията и да засегне интересите на потребителите, като:
1. пряко или косвено налагане на цени за покупка или продажба или други нелоялни търговски условия;
2. ограничаване на производството, търговията и техническото развитие във вреда на потребителите;
3. прилагане на различни условия за един и същ вид договори по отношение на определени партньори, при което те се поставят в неравноправно положение като конкуренти;
4. поставяне сключването на договори в зависимост от поемането от другата страна на допълнителни задължения или сключване на допълнителни договори, които по своя характер или съгласно обичайната търговска практика не са свързани с предмета на основния договор или с неговото изпълнение.
Правомощия на Съвета за електронни медии
Чл. 32. (3) Съветът за електронни медии приема и публикува списък на събитията с важно обществено значение и обезпечава мерки за защита на достъпа на аудиторията до отразяването им, така че оператор под юрисдикцията на Република България с придобити изключителни права за събития с важно обществено значение да упражнява тези права по такъв начин, че:
1. да не лиши значителна част от аудиторията в страната от възможността да следи тези събития на живо, изцяло или отчасти, а ако това е нужно или уместно, поради обективни причини от обществен интерес - чрез отразяване на тези събития след време, изцяло или отчасти, по безплатната телевизия.
Колкото и да беше дълъг летният ни конкурс, той е вече е към своя край. Остава още един ден за получаване/изпращане на снимки ( до 31 август включително). Независимо, че децата бяха във ваканция, пътуваха или бяха на гости при бабите си, ние получихме много, много снимки. Благодарим Ви за това!
Наградата ще изберем и ще публикуваме името на победителя на 6 септември. (Мисля, че и този път изборът ще бъде труден.)
Разгледайте всички наши участници:
http://asenov2007.wordpress.com/ /виж в дясно – 1. Подкрепа за блога/
Пламен Асенов
1. За няколко дупета повече
Както съобщават някои медии напоследък, властта се готви за финален щурм срещу дупетата. Хванах последния влак, викам си – след като не съм разбрал кога е бил началният щурм, поне за финалния да се вредя.
Честно, първоначално помислих, че става дума за някакъв естетически изблик от страна на властите, насочен към окончателното уеднаквяване на световните стандарти спрямо българските женски дупета, за които е известно, че като цяло са най-добрите дупета в света. Или поне за радикална промяна в обема задни части на отделни другарки в Парламента с цел да се превърнат те от големи в малки. Така де – всичките ни жени в България с красиви, естетически издържани дупета, само насред люлката на българската демокрация сме настанили…..е, сещате се.
И тъкмо реших, че в подобно начинание мога да подпомогна реално властта, а не само да я критикувам отстрани, оказа се, че работата е по-дебела и пак говорим не за естетика, а за пари. Защото според възприетата полупазарна терминология “дупета” се наричали онези пакети с изрезки от европейски салами и разни мръвки, които находчиви търговци внасят, пакетират и ни продават. Или един находчив търговец, както се изясни.
Съжалявам, но за този вид дупета не мога да помогна на властта в нейния последен щурм. От цялата история, изнесена пред медиите от Йордан Войнов, шеф на Националната ветеринарно-медицинска служба, изобщо не става ясно дали въпросният търговец сам се е накиснал с неспазването на правилата, както се твърди; дали е накиснат от пряката конкуренция; дали е накиснат, за да не бъде занапред конкуренция на новите български продукти от чисто месце “Стара планина”, които скоро ще се появят на пазара; дали други някакви интереси не са забъркани. При всички случаи обаче мога да кажа едно – какъвто и да е случаят, дупе да му е яко на въпросния търговец.
2. За още няколко дупета
Те се съдържат в клиповете, с които България ще се рекламира като уникална туристическа дестинация по четири световни телевизии – Eurosport, Euronews, National Geographic Channel и Discovery Channel. Идеята е тези четири клипа да доведат до ръст на чуждестранните туристи в страната от порядъка на 4-5 процента. Общо те струват 7.5 милиона лева, като половината милион е за изработката им, а останалите – за излъчването.
Някои вече побързаха да критикуват качеството на клиповете, други са втрещени от цената, аз пък се захласнах по някои дупета и техните красиви приносителки, които се мяркат вътре. И с право – както вече писах по-горе, в това отношение България има много неизучени хубости, които плачат да се покажат пред света.
Що се отнася до качеството на клиповете като цяло, със скромния си опит от снимането на 26 документални филма намирам, че то съвсем не е лошо. Те са си професионално направени, с добра камера и монтаж, който до голяма степен успява да внуши преливането на наличните български красоти и туристически съблазни от кръг в кръг, каквато е и идеята на авторите.
Лошото идва когато тези клипове се изгледат заедно с клиповете на Хърватска, Кипър, Македония, Турция и други страни, които също като нас се рекламират по същите световни телевизии. Тогава се вижда, че и нашите клипове са същите като техните - добре направени, но със същият подход, същата идея, същият начин на снимане…..В този смисъл клиповете са стандартни. А не е ясно как със стандартен клип рекламираш уникална туристическа дестинация.
Мнозина може и да не забелязват подобни детайли, но те са важни. Изгледайте например нашите или другите балкански клипове паралелно с онзи, в който се рекламира Индия. И там снимането на красотите е на почти същия професионален стандарт. Но клипът има сюжет, простичка история, която зрителят запомня. Има и персонаж, с който се идентифицира – невинен турист, минал и с очите си видял всичко индийско, за да напише накрая на пощенската картичка до дома само две думи – “Incredible India”. Дяволът, както се знае, се крие в детайлите.
И няколко думи за цената на изработка на клиповете, въпрос, в който също се крие дявол, даже няколко дявола. Първият е, че надали някой ще повярва на режисьора Драгомир Шолев, който явно в престъп на умопомрачение каза – “аз не съм ги правил, за да спечеля пари, а за да покажа България като модерна туристическа дестинация”. В този бизнес, както във всеки друг, отдавна се знае, че ако не спечелиш пари, няма да свършиш работата както трябва. `Щото като отидеш в магазина, те не ти дават от онези пакетирани “дупета” срещу част от получената вместо хонорар “България като модерна туристическа дестинация”, а искат кинти.
Вторият дявол е в това, че истинският ефект от клиповете ще се разбере догодина, когато туристическият поток към България се увеличи или не се увеличи с въпросните очаквани 4-5 процента. Дотогава обаче всички ще забравят въпроса дали си е струвало да плащаме и ще възникнат нови идеи за плащане на нещо, чиито ефект не е ясен.
Третият дявол е във факта, че парите за изработката, към половин милион лева за четирите клипа, всъщност не са много. Толкова струва тази работа реално. В България поне толкова струва. Това е нормалната цена. Другаде е по-скъпо, пробвайте дори в Македония, да не говорим за Турция или Полша. Друг е въпросът, че мнозина бизнесмени тук се стряскат като чуят цифрата – може би поради чисто незнание, а може би защото са свикнали екипи от разни местни кабеларки, пък и от големите телевизии, да им правят клиповете едва ли не безплатно, само срещу сумите за излъчване. То затова и цялата ни телевизионна реклама в страната е на такова ниво, де.
Преди време от една пловдивска общинска служба ме попитаха можем ли с моя екип да им направим десет минутен филм за цена около сто лева на минута. Казах им, че по принцип е възможно, но ще ми струва прекалено много усилия да докарам качеството на филма толкова ниско, че да съответства на цената…..
Тук идва и четвъртият дявол – дяволът, който постоянно ни кара да надхитряме другарчето до себе си. Или поне да се опитваме. Защото същата тази служба имаше спечелен дългосрочен европейски проект за няколко милиона евро. А хората уж най-невинно и чистосърдечно искаха целият филм за проекта да им излезе хиляда лева. Че то само дупето на шефката да се държи през цялото време в кадър, пак ще отидат повече пари за снимката бе, граждани.
3. За двете половини на едно и също дупе
Попитали един човек коя женска черта харесва най-много, а той тутакси отговорил – онази, дето разделя дупето на две половини.
Имам чувството, че българското обществено мнение тези дни отново ще се раздели на две половини по повод руското искане да бъде увеличена повече от два пъти цената за изграждане на АЕЦ “Белене”. Както обясни министър Трайков, тези четири милиарда евро, които досега руснаците и българските им подгласници ни пъхаха под носа като крайна цена, били само основната цена на реакторите. Сега руснаците искат между 2.5 и 3.5 милиарда евро оскъпяване за тях. Плюс разходите за изграждане на съоръженията и инфраструктурата, пак според министъра, общата цена на централата ще достигне между 8.5 и 9.5 милиарда. И тъй като всеки от нас е наясно, че през дългия период на строителство посочените суми ще се актуализират нагоре, можем да сложим още поне 20-25 процента оскъпяване.
Така като в туристическите рекламни клипове ще изминем пълен кръг и ще се върнем към онези над 10 милиарда евро, за които премиерът Бойко Борисов преди време предупреди, че ще струва централата. Но това беше отначало, когато все още самият той беше по-скоро на отрицателна спрямо проекта вълна. Сега е вече на обратната, положителна вълна и ми е интересно как самият Борисов ще обоснове, че е нормално голяма тази сума, за която преди време тръбеше, че е ненормално голяма.
Но това е едната половина от проблема с АЕЦ “Белене”, която се оформя, като се тегли чертата. Другата половина беше неколкократно изтъквана от лидера на СДС Мартин Димитров, според когото ако трябва да избираме между лошо и по-лошо, добре е да изберем лошото. В смисъл – той твърди, че по-логично е да платим близо един милиард евро неустойки на руснаците и да спрем изобщо проекта, отколкото да платим над десет милиарда и да се сдобием с нещо, които ще ни носи само допълнителни загуби и след построяването си.
Аз лично дълго време бях раздвоен между тези две опции, но после измислих изход, който, струва ми се, решава проблема с тегленето на чертата между двете обществени половини на България по твърде красив начин. Имам предвид възможното развитие, при което от една страна спираме участието си в проекта изобщо, с което минимизираме бъдещите загуби, а от друга – не плащаме нищо на руснаците.
Ако договорът или протоколът, или каквото там е подписвано от Тройната коалиция, наистина е направен така, че в него цената на “Белене” не е ясна, но за сметка на това неустойките са съвсем точно определени, такъв договор не изглежда читав и вероятно ще може да се оспори. Ако все пак международният съд ни задължи да платим неустойки, българският съд пък от своя страна да осъди всички, които са подготвяли, участвали в обсъждането и одобрението на неизгодния договор, плюс онези, които са го подписали. Като се запорират някои от банковите им сметки и се конфискува част от имуществото им, все се надявам, че ще се съберат пари за неустойките. В края на краищата, знае се, че енергийното лоби добре припечелва.
А ако малко нещо не достигне, трябва да накараме солидарно да се бръкне и президентът. Той със сигурност нищо не е подписвал, обаче целият български народ знае, че е бащица на този и другите руски енергийни проекти в страната. Пък и всички помним колко здраво дупе демонстрира, когато се хвалеше пред самия Путин, че под неговото мъдро ръководство България е постигнала истински “голям шлем” срещу руснаците. Да го демонстрира и сега, когато въпросният голям шлем целокупно ни е подпрял отзад и работата е ни напред, ни назад.
Забележка:
Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, всеки ден могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес www.passenov.wordpress.com
2004 - 2018 Gramophon.com