Любимци в новините: постоянни и променливи величини

Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...

Публикувано на 11/18/12 16:20

Коминтерн без коментар

В телефонно интервю за Нова телевизия премиерът на България коментира колажа в интернет, на който физиономията на Тодор Живков, кадър след кадър, постепенно се превръща в лицето на бившия му охранител Бойко Борисов. Запитан за тази прилика, Борисов не само не се разграничи, но и стори дълбок поклон на диктатора, като изрази дълбокото си уважение [...]

Дяволът е в детайлите, професоре!..

Професор Константинов, снимка: 24 часа
Неудържимото желание на Михаил Константинов да се докара гуру на избирателното законодателство в България вече е очевидно и, поне за мен, крайно неприятно със своята натрапчивост.

Удовлетворявайки това свое желание, професорът често развива несъстоятелни тези.

Една от тях е абсолютно несъстоятелната теза, че гласуването с терминали, въвеждането на които щяло да бъде скъпо... Чухме и намеци, че това било за малограмотни.

Няма да разглеждаме тази теза, обаче.

Нека видим какво казва наскоро професорът за 24 часа:
- Кодексът налага 20% съкращения в местните парламенти. Одобрявате ли мярката?

- В Ню Йорк, град с 15 млн. население, има 10 общински съветници. София, град с 2 млн. население, има 61 общински съветници. Не е ли малко смешно? Правилно е да се намали броят на съветниците. И още нещо - премахва се прекият избор на районни кметове, защото те не може да провеждат политика, различна от тази на голямата община.
Две неща казва професорът. И двете обслужват ГЕРБ и техния интерес за все по-задълбочаваща се централизация на властта и съсредоточаването ѝ в една партия.

  1. Трябвало да се намали броят на общинските съветници. Я, как е в Америка!
  2. Премахва се изборът на районни кметове, в София, Пловдив и Варна, в които живеят общо 1691101* български избиратели. Не можело така! Районните кметове щели да провеждат политика, различна от тази, на голямата община...
Какво постигат ГЕРБ? Постигат нещо много изгодно! Оскъпяват местата в общинските съвети, което ще рефлектира върху възможността на по-малки политически формации да излъчват общински съветници и да "пречат" на интересите на големите партии. Ако в момента София има 61 съветника, след промените на ГЕРБ те ще са 49. Тежестта на един мандат в столицата от около 6000 гласа нараства почти на 7600 гласа. Знам, че мнозина ще кажат, че общинските съветници не работят и само крадат, но, намалявайки броя им с 20% това ще спре ли? Моето убеждение е, че почтеността и отчетността в управлението не се предпоставя от броя на участниците в него, а от правилата и спазването им. Концентрацията на властови ресурси в малка група хора е рискова политика, която улеснява корупцията и снижава възможностите за обществен контрол. Щом ГЕРБ толкова лесно инициира съкращаването на представителството на местно ниво, питам се, готови ли са те да подкрепят и инициатива за намаляване на броя на народните представители, тъй като репутацията на тази институция е катастрофална? Знам отговора, който ще даде г-жа Фидосова — трябва промяна в Конституцията. Логиката обаче, в двата случая, е една!

Вместо да се разширят и прецизират правомощията на районните кметове, ГЕРБ премахва на избора им, обслужвайки стремежа си към централизация и съсредоточаването на властта собствените им ръце. Така, ГЕРБ отнемат правото на една четвърт от избирателите на България да гласуват пряко за кметове на районите, в които живеят!

Как професорът обслужва идеите на ГЕРБ? Прави го, построявайки тезата си на изначално неверни данни.

Как било в Америка?.. Смешно било там да е еди как си, а у нас иначе. Не, професоре, Вие ставате смешен! Ню Йорк обаче няма 10, а има 51 общински съветници. А, най-важното, което ни спестява професора е, че всеки един от тях е избран мажоритарно от гражданите на 51 "района" (districts) на Ню Йорк! 

Детайлите са важни, професоре!.. Както знаем, в тях се крие дяволът. Като математик, няма начин да не познавате силата на числата! Да представяш манипулативно данните, преднамерено изграждайки заблуждаващи тези, в ерата на Интернет, е рискова задачка... Ако някой основава ексепертизата си на невярно твърдение, той компрометира своите компетенции и мотивация.

Прилагам Ви и поименен списък на нюйоркските съветници (с кварталите, районите и партийната им принадлежност), за по-лесно...

Списък:
The New York City Council is the law-making body of the City of New York. It is comprised of 51 members from 51 different Council Districts throughout the five boroughs.

New York City Council Members:

NAME, DISTRICT, BOROUGH, POLITICAL PARTY

Maria del Carmen Arroyo 17 Bronx Democrat

Charles Barron 42 Brooklyn Democrat

Gale A. Brewer 6 Manhattan Democrat

Fernando Cabrera 14 Bronx Democrat

Margaret Chin 1 Manhattan Democrat

Leroy G. Comrie, Jr. 27 Queens Democrat

Elizabeth Crowley 30 Queens Democrat

Inez E. Dickens 9 Manhattan Democrat

Erik Martin Dilan 37 Brooklyn Democrat

Daniel Dromm 25 Queens Democrat

Mathieu Eugene 40 Brooklyn Democrat

Julissa Ferreras 21 Queens Democrat

Lewis A. Fidler 46 Brooklyn Democrat

Helen D. Foster 16 Bronx Democrat

Daniel R. Garodnick 4 Manhattan Democrat

James F. Gennaro 24 Queens Democrat

Vincent J. Gentile 43 Brooklyn Democrat

David G. Greenfield 44 Brooklyn Democrat

Sara M. Gonzalez 38 Brooklyn Democrat

Daniel J. Halloran 19 Queens Republican

Vincent Ignizio 51 Staten Island Republican

Robert Jackson 7 Manhattan Democrat

Letitia James 35 Brooklyn Democrat

Peter Koo 20 Queens Republican

G. Oliver Koppell 11 Bronx Democrat

Karen Koslowitz 29 Queens Democrat

Brad Lander 39 Brooklyn Democrat

Jessica S. Lappin 5 Manhattan Democrat

Stephen Levin 33 Brooklyn Democrat

Melissa Mark-Viverito 8 Manhattan Democrat

Darlene Mealy 41 Brooklyn Democrat

Rosie Mendez 2 Manhattan Democrat

Michael C. Nelson 48 Brooklyn Democrat

James S. Oddo 50 Staten Island Republican

Annabel Palma 18 Bronx Democrat

Christine C. Quinn 3 Manhattan Democrat

Domenic M. Recchia, Jr. 47 Brooklyn Democrat

Diana Reyna 34 Brooklyn Democrat

Joel Rivera 15 Bronx Democrat

Ydanis Rodriguez 10 Manhattan Democrat

Deborah Rose 49 Staten Island Democrat

James Sanders, Jr. 31 Queens Democrat

Larry B. Seabrook 12 Bronx Democrat

Eric Ulrich 32 Queens Republican

James Vacca 13 Bronx Democrat

Peter F. Vallone, Jr. 22 Queens Democrat

Jimmy Van Bramer 26 Queens Democrat

Albert Vann 36 Brooklyn Democrat

Mark Weprin 23 Queens Democrat

Jumaane D. Williams 45 Brooklyn Democrat

-- Currently Vacant -- 28 Queens
------------------------------------------

* Всички данни са от сайта на ЦИКМИ и отразяват избирателните списъци на София, Варна и Пловдив през 2007 г.

Супермайстор

Събуждайки се днес установявам, че съседите около мен правят ремонт. Всъщност се събуждам, защото някой от тях си го изкарва жестоко на някои от стените. Не мога да определя точно откъде, защото до мен, в ляво в дясно и над мен се ремонтира.

Май преди съм писал за синдрома направи си сам, преди 89-та година, когато повечето български мъже се търкаляха под колите пред блока. Сега благодарение на огромния избор предлаган от строителните магазини всеки невзрачен човечец се превъплъщава в Супер…майстор.

Това чукане, блъскане, изкъртване, извозване, измазване, шпакловане, обръщане и прочие се носи като народна песен от всеки български квартал, а някои даже са “привилегировани”. Щото там се блъска много.

Както държавата иска по морето да не се строи през летните месеци, така аз смятам, че събота и неделя трябва да се използват пълноценно за почивка и за… леки ремонти.

Всички други блъскащи и страхотно шумовдигащи дейности би следвало да се извършват през седмицата. Взимаш си отпуск през седмицата, когато повечето хората са на работа и блъскаш.

Каква е европейската практика, емигранти – споделете?

“Къде е млякото?” от Volkswagen

Къде е млякото?Не знам за вас, но за мен събота сутрин е най-хубава, когато мога да седя до обяд по халат и с чаша топло кафе с мляко. Белият елексир е в центъра на нова реклама от Volkswagen, която по много красив и интересен начин свързва сутрешните навици на хората и техните любими автомобили – добър начин да се предаде посланието на бранда “We’re all the same, but different”.

Рекламата, дело на DDB New Zealand, проследява няколко души и показва сутрешния им ритуал. Еспресо, турско кафе, чай – всички обаче стигат до общия момент – свършило е млякото. И, естествено, още сънени, се отправят към магазина със своя Volkswagen. Рекламата показва различните индивидуалности и различните условия на използване, свързани с различните модели на марката. Посланието е ясно: който и да си, където и да се намираш, Volkswagen е колата за теб – просто избери модел. Спотът не е уникален или особено креативен, но по много поетичен начин предава съобщението. Силата се постига на базата на простото чувство на съпричастност – на всички ни се е случвало да останем без мляко.

Приятна събота – а аз отивам до магазина ;)



Още по темата:

  1. Къде ми е ползата?
  2. Guerilla: VW Polo за рециклиране
  3. Къде е времето?

Студио 865

В този събoтен ден, бих искал да споделя с вас един интересен сайт. Журналистика на високо професионално и духовно ниво в България, осъществена чрез няколко информационни канала. Това е „Студио 865″ В студиото работи екип от млади и добре подготвени професионалисти, които се стремят да предложат на българската аудитория качествени продукти. Достойното за уважение е, че главната цел е да [...]

С ПУТИНОМ!*

Радио SBS, Мелбърн, Австралия – разговор на Фили Лангдмън с Пламен Асенов, политически коментатор на SBS за България

Този текст е защитен от “Закона за авторското право…..” Право за препечатването му  електронни и печатни медии получават срещу сумата от 60 лева, преведени по сметка: UniCredit Bulbank – BG 04 UNCR 70004504154064, Пламен Асенов /Plamen Asenov/ За контакти, допълнителни уточнения и поръчки – тел. 0885 99 35 74. Колеги, надявам се поне занапред да подходите професионално и проявите уважение към институцията “журналист на свободна практика”. Ние не късаме житейските блага от Дърво на живота в собствена плантация, а, също като вас, сме принудени да ги купуваме от магазина!   

/Фили/ По всичко личи, че политико-икономическата сага с изграждането на тъй наречените “големи руски енергийни проекти” в България върви към своята развръзка и вероятно тя ще се случи на 13 октомври, по време на посещението на руския премиер Владимир Путин в София. За последните седем години Путин идва за трети път в България, сега – по покана на българския си колега Бойко Борисов. Посещението бе уговорено преди дни в телефонен разговор и, както стана ясно, целта му е да се придаде официален вид на практически вече постигнатото споразумение между тях за изграждане както на АЕЦ “Белене”, така и на газопровода “Южен поток”. Ден след разговора им руската агенция ИТАР-ТАСС разпространи текст на интервю с българския премиер, в което той заявява, че подкрепя строителството на втората атомна централа в България “с цялото си сърце” и подчертава важността за България на руското газово трасе. В същото време Борисов напомня за изгубените за българския бизнес възможности на руския пазар, като дава да се разбере, че съгласието на страната за участие в широко оценяваните като неизгодни за нея енергийни проекти ще бъде компенсирано от бурно развитие на търговските взаимоотношения.

Освен чисто икономическия аспект обаче, очаква се посещението на руския премиер да има и силен политически нюанс – и то не само заради факта, че Русия по принцип открито използва енергийните си козове за постигане на политически изгоди. Допълнителен политически привкус събитието добива и покрай обявеното намерение само два дни преди идването на Путин в София президентът Георги Първанов да обяви официално своя нов политически проект. Смята се, че освен като алтернатива на управляващата партия ГЕРБ, тя се създава и като официална русофилска формация в България. 

- Пламен, поне отстрани нещата изглеждат малко странно, доколкото във вътрешен план премиер и президент са противници и водят остра словесна битка, а в отношенията с Путин сякаш противоречията им изчезват. Така ли е наистина? 

- Така е, Фили и това е едно от основанията на мнозина наблюдатели да смятат, че противоречията между Първанов и Борисов всъщност са привидни, на повърхността, а по истински важните въпроси между тях съществува единодушие и дори координирани действия. Други пък мислят, че в случая става дума за своеобразно състезание между двамата и единодушието им по руските интереси в България е продължение “с други средства” на вътрешния им конфликт. В смисъл, Борисов напоследък се опитва да измести Първанов от ролята му на основен проводник и гарант за руските интереси тук, а Първанов не се дава – но и двамата го правят, като се докарват възможно най-много пред голямото, истинското началство.

Каквато и да е истината обаче, свидетели сме на развитие в отношенията между водещите политически мъже в България, което не е в интерес на българското общество като цяло. А ако питаш защо, Фили – говорили сме много пъти за това, така че само ще маркирам: защото реализацията и на АЕЦ “Белене”, и на газопровода “Южен поток” са икономически необосновани, непосилни в момента и неизгодни за България в бъдеще; свързани са с увеличаване на заплахата Русия да оказва политически натиск и дори диктат в една независима европейска страна; противоречат на основната стратегическа линия за намаляване на руското енергийно влияние в Европа, поддържана все по-активно напоследък от Европейския съюз. За съжаление, сякаш вече не остана нито отговорен политик, нито отговорна партия в България, които да се изправят и да кажат, че царят е гол, но така, че думата им да се чуе и да натежи. 

- Но защо и как се стигна дотук, след като само допреди няколко месеца и финансовият министър Дянков, и премиерът Борисов повече или по-малко категорично заявяваха намерение да се дистанцират от руските проекти? 

- Честно – не знам, Фили. Впрочем, министър Дянков и онзи ден каза, че пари за “Белене” няма да даде, но това веднага породи въпроси колко дълго още ще остане той на поста си, след като влиза в така открито противоречие с премиера по толкова важна тема. За мен лично най-странния обрат е този, настъпил у самия Бойко Борисов. През пролетта и началото на лятото той все още наричаше централата в “Белене” мръсна локва,  в която без полза са заровени два милиарда лева на българския данъкоплатец. Пред посланици на страните от Европейския съюз заяви публично, че руските проекти в България са неизгодни за България и няма да се строят. В един момент дори попита напориста журналистка дали според нея той трябва да защитава интересите на Путин или трябва интересите на българските граждани да са му приоритет. След което, от юли насам, изведнъж започна да защитава интересите на Путин….. 

- Какво стана междувременно? 

- Нищо видимо, Фили. Промяната в отношението на премиера Борисов дойде някак задкулисно, необосновано пред обществото. Това очевидно не може да е плод само на характерната за него непоследователност в думите и действията, защото все пак говорим за твърде сериозно и твърде рязко обръщане на палачинката по въпрос от стратегически интерес. Едно от нещата, които аз мога да посоча като събитие, случило се непосредствено преди това обръщане на премиера, бе нещо просто, нещо, което мнозина не забелязват, а дори и да забелязват – минават го за сметка на теорията на конспирацията и веднага го изтриват от съзнанието си. Имам предвид поредното посещение в България на руския академик Евгений Примаков – бивш шеф на руското външно разузнаване, бивш външен министър и премиер на Русия, което стана около 20 юни тази година, доколкото си спомням. 

- Но какво общо има Примаков, той дойде в София неофициално, като гост на президента Първанов, представи новата си книга и изнесе някаква лекция….. 

- Да, а бившият президентски съветник по въпросите на националната сигурност Николай Слатински писа след лекцията, че тя се е случила в ключов за развитието на българо-руските отношения момент и е била повод за стягане редиците на българските русофили. Доколкото си спомням също, още тогава в един наш разговор казах, Фили, че ако се проследят през годините визитите на Примаков и важните събития, които винаги се случват в България малко след тях, трябва да бъдем внимателни, за да разберем за какво е дошъл сега. Е, вече смятам, че визитата му не се е разминала, без по един или друг начин да повлияе за чувствителната промяната в позицията на Бойко Борисов по темата за енергийните проекти. Как точно е станало това, дали е играл повече морковът или повече тоягата, ми е трудно да кажа, може би и двете, но е факт, че обратът започна малко след това. 

- А сега, при вече официалното посещение на Путин, този обрат ще бъде и официално узаконен….. 

- Така смятам, Фили. Макар българският премиер да заяви, че е поканил руския си колега на посещение в събота, когато е по-спокойно и двамата ще могат “хубаво да се наговорят по всички важни теми”, според мен споразумението вече е постигнато, за да се съгласи Путин изобщо да дойде. Вероятно на Бойко Борисов ситуацията му изглежда розова – сега той на свой ред ще може да обяви “голям шлем” в отношенията с Русия, както направи Първанов в началото на 2008-ма и, поне в собствените си очи, ще изглежда така, сякаш е изпреварил с едни гърди своя конкурент. 

- Долавям обаче много скептицизъм в думите ти….. 

- Правилно долавяш, Фили, защото аз лично никак не съм убеден, че Путин ще се довери дотам на Борисов, та да го предпочете и да изключи от играта стария си добър приятел Първанов. Напротив, смятам, че той идва със съвсем ясното намерение да подтикне допълнително съперничеството между двамата за руското внимание, за да може да продължи да извлича икономически и политически изгоди. Путин няма как да е сигурен, че, било поради вътрешни проблеми, било поради европейски натиск, Борисов ще удържи на постигнатото сега споразумение за изграждане на енергийните проекти. Затова той при всички случаи ще стимулира създаването на бъдещата президентска политическа формация, която пък може да му служи за политически остен в по-нататъшните развития по темата, дори във времето, когато Първанов вече няма да е президент. Не знам програмата на руския премиер, но като се има предвид фактът, че президентът Първанов официално ще обяви новия си проект само два дни преди височайшето посещение, сигурен съм, че ще намери също начин да му представи поне част от своите основни съратници и да получи одобрение за тях. А Борисов може да излезе от цялата работа само напълно употребен. 

- Защо смяташ така, няма ли да е истински успех за Борисов постигането на официална договореност за изграждането на проектите? 

- Не, Фили, това ще породи на първо място множество критики в самата България и ще навреди както на отношенията му с политическите партньори на ГЕРБ в дясно, Синята коалиция, така и ще отблъсне значителна обществена подкрепа, която сега партията има само защото се противопоставя на социалистите и се бори с организираната престъпност. А доколкото енергийната мафия е един от темелите на корупция и престъпност в страната, и доколкото част от това да си социалист в България означава да си свързан с Русия, тази подкрепа вероятно ще се изпари завинаги. На второ място – премиерът Борисов ще бъде принуден да дава трудни, направо невъзможни, струва ми се, обяснения за сговора с Путин пред Европейския съюз. Защото мнозина може и да не помнят или дори да не знаят, но съвсем неотдавна Съветът на Европа излезе с решение, според което в рамките на четири години страните-членки трябва да сведат до минимум руския енергиен монопол, а Европейската комисия приготви пари, които да послужат за тази наистина стратегическа цел. Вместо това, Борисов постига договореност България да построи първата руска ядрена централа на европейска територия и позволява на руснаците да затворят континента в газови клещи, като заобикалят Украйна. Да не говорим, че на практика еднолично праща в небитието газопровода “Набуко”, на който и европейци и американци държат толкова много. Е, няма как да им хареса това на партньорите ни в Европа. То на мен никак не ми харесва, а какво остава – на европейците….. 

* Заглавието на този текст е изваяно от големия скулптор Иван Тотев. Щом научи за предстоящото посещение на Путин, той ми звънна и ме поздрави по този начин, а аз поисках разрешение да го използвам. За тези, които не знаят руски – то е конструкция, в която чрез съзнателна граматическа грешка е внесен силно ироничен елемент, като се наподобява стандартния руски поздрав за всеки празник.

Забележка:

Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, всеки ден могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес www.passenov.wordpress.com


Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване