Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Преди малко повече от година палихме свещи пред Президентството в памет на политическия труп Гоце. Тогава гашнякът от Сирищник и доносник на ДС ефектно самоуби политическата си кариера, след като публикува стенограмата от разговора му с ...
Помните ли филма на Никита Михалков „Сибирският бръснар”? Изобщо не става дума за сълзливата Джулия Ормонд или на някакви великоруски страсти, казвам го заради тези, които вече плюят под статията. Става дума за онзи дребен паралелен сюжет, в който един младеж, американски войник, пробяга 10 мили с противогаз, защото вярваше, че Моцарт е велик композитор. На финала неговият старшина или както се казва в американската армия, крещеше с цяло гърло „Mozart is a great composer!” Такъв беше облогът.
Та ви припомням тази киноистория, защото често се чувствам така. Не че харесвам Моцарт, изобщо не! Напоследък се хващам, че силно предпочитам обърканата душевност на Рахманинов. Но често се чувствам като тичаща с противогаз из държавата в опит да докажа нещо на пръв поглед нелепо.
Защото съгласете се, че за един тексаски фермер, станал армейски началник средна категория, Моцарт е всичко друго, но не велик композитор. Той изобщо не знае кой е този Моцарт, камо ли дали е велик. Все едно, както се шегуваха депутатите по време на вота на доверие към кабинета „Борисов”, да бъркаш Том Джоунс с Дау Джоунс. И преди да са ви засърбели пръстите да ме насолите каква претенциозна снобарка съм, веднага ще ви опровергая: аз съм фен на Bijelo Dugme. Освен на Рахманинов, на Omni Trio и на Guns & roses. И на още хиляди неща, за които дори не се сещам в момента.
Но за противогаза ми беше думата. Той е чудесна метафора за това как се чувстваме в собствената си страна. Тия дни си говорих с една тийнейджърка, която обяснаваше как Linkin Park не били музика, щото не можели да се сравняват с Juraia Heep и Nirvana. Не успя да ми отговори защо е нужно да ги сравнява и защо това че нещо е хубаво автоматично означава че друго не е. Ето за тази крайност ми е думата, твърде характерна за така нареченото ни общество.
Ние сме или от Левски или от ЦСКА; или червени бабички, или сини мравки; или евроидеалисти, или евроскептици; или професори, или хамали; или просяци, или милионери; или предвзети ерудити, или заклети простаци. Няма средно положение за нищо, няма еволюция, няма промяна. Ако веднъж си щракал с пръсти на Азис, ти си обречен никога да не пуснеш сълза на Casta Diva. Защо отказваме да чуем различното, непознатото? Защо отказваме да видим новото, да разберем неразбираемото?
Един познат твърди, че генът на българите е сбъркан. Аз тъй като нямам основания да се броя за друга, освен за българка, не приемам това обяснение. Не се намирам за сбъркана. Прекарвам дните си в четене и учене на нови неща и все не мога да смогна, светът се променя по-бързо, отколкото мога да го разбера. Но това значи ли да спра да опитвам? Да замръзна и да се вкаменя с надеждата, че все някое сечение на реалността ще се припокрие с моята представа? Да спра да слушам музика само защото тя се е променила от Depeche mode до Underworld? Да спра да обичам пресен чесън с бяло сирене само защото обичам Camembert?
О, извинете, ако съм засегнала фините ви рецептори! Това е същото като догмата за червеното вино през зимата. Ами ако предпочитам бяло? Или през лятото ми се допие червено, защото просто ми харесва вскуса му? Забелязали ли сте как някои хора се срамуват да си признаят, че не са чели някоя известна книга или не харесват някоя велика група? Е, аз мразя Beatles! И не съм чела “Война и мир”, а пък на Ана Каренина така и не й разбрах драмата. За сметка на това, харесвам Лоис Макмастърс Бюджолд и Харуки Мураками.
Та да се върнем към началото. Mozart is a great composer! Готови ли сте да тичате с противогаз, за да докажете тезата си? Да отстоявате вярванията си? И същевременно, да откриете нещо ново? Аз съм на 35 и внимателно слушам децата си- на 8 и на 5. И винаги си откривам пропуски. Вие слушате ли внимателно човека до себе си? Децата си? Света? Mozart is a great composer! Кой може да твърди, че не сте прави? Просто свалете противогаза и дишайте!
Растеж на БВП по години, %
Днешните данни на НСИ отново показват, че 2010 година беше загубена за икономиката (едва ли е нужно да коментирам защо, цяла година в този блог се занимаваме с това). Растежът и за 2009 и за 2010 е ревизиран надолу – съответно спад от 5.5% за 2009 и растеж от 0.2% за 2010.
Единствената позитивна новина е ускоряването на растежа в последното тримесечие на 2010 – заради високия растеж на износа и растеж на инвестициите (за първи път от две години насам). Ако растежът на инвестициите се окаже устойчив, това ще е добър сигнал за бъдещ растеж на икономиката.
Растеж на БВП по тримесечия на годишна база, %
Инвестиции в основен капитал, промяна на годишна база, %
© Милен Радев
Тези дни от сепаретата на Атанастилевия офис отново се понесе бодра бригадирска песен. Нещо в стила на
Комунистите Родината изграждат
комсомолците след тях вървят
Комунисти, комсомолци
заедно във труд и бой…
Песнопоецът се оказа познат бригадир, вече побелял, макар и без да се е трудил кой знае колко, затова пък закален в тежки битки по класовите полета. Където и да го е запокитвала през годините партията (с главно „П“, както в „Путин“) младият по дух комсомолец, е винаги верен на горната мелодия. Всъщност за него боят не е престанал до днес.
Новото му задание е старо: отстояване честта на пагона, разобличаване клеветата на външния и особено на вътрешния враг, на недоубитите фашисти, на младите и нагли многознайковци, позволяващи си да обвиняват партията и нейния щит и меч в убийството на Георги Марков.
Тъкмо в разнищеното ни и опустошено от десетилетен физически и духовен терор общество се прокрадне сянка на консенсус. Тъкмо започне да се налага като безспорно мнението, че Георги Марков – творецът, с когото нашата литература и гражданска мисъл винаги ще се гордее – е трагична жертва на комунистическата система на насилие. Тъкмо неговите дълбоки, талантливи, изстрадани произведения тръгнат към издателствата и училищата и ето го – извива се бригадирският фалцет!
Няма мост Уотърлоу, няма чадър нито сачма,
няма досие „Скитник“,
реди неуморният бригадир. Според него лондонският несретник Марков се бил едва ли не простудил в проветривите коридори на Буш Хаус и след това станал жертва на лекарска немарливост. „Версията с чадъра звучи детски и измислено“, заключава дълбокомислено речитатива си нашият бригадир.
Тук е моментът да си припомним кой е този някогашен кандидат на БСП за кмет на София с презиме, производно от прабългарски хан и излъчване на презряло жиголо. В по-краткосрочната памет се върти споменът за опита на самоотреклия се цар Сакскобургготски да направи бригадира съветник по националната сигурност. Опит, провалил се след стон на възмущение от граждански активната част на обществото и след скръцване със зъби на някои западни фактори.
Далеч по-важно обаче бе първото изплуване пред публика на предпочитащия до тогава мрачните вирове и подмоли бригадир под прикритие. Любителя на лошото дъждовно време из Западна Европа. В утрото на демокрацията, към края на първата година от своя мандат – лятото на 1991 г. – „президентът на опозицията“
Желю Желев назначи този човек,
с неговите активи от комунистическия агентурен фронт за шеф на разузнаването.
Да повторим отново за младите ни читатели: демократичният президент, „лицето на нова България“, доскорошният председател на СДС взе на практика за свой пръв съветник по въпросите на сигурността една знакова фигура от Първо главно управление на ДС. Нему той възложи да реформира и направлява метаморфозата или по-скоро мимикрията на старото разузнаване в новата Национална разузнавателна служба …
От този акт произтекоха поредица бригадирски акции в конспиративен стил – „Боянските ливади“, „македонската сделка“, омаскаряването чрез лъжи на първото демократично правителство на премиера Филип Димитров, длъжностни престъпления при унищожаване на секретни досиета на приближени до бригадира лица. Следите на онова старо назначение се точат чак до днес в актуалната афера с агентурните ни дипломати…
Ето защо фигурата на песнопойния бригадир и неговото настаняване през 90-те години досами коляното на Желю Желев са за мен едни от най-очебийните и символични знаци за опорочения от самото му начало преход.
За подмяната, на която станахме жертва всички тогавашни ентусиасти.
Знак за мощта на задкулисната власт и за нашата слепота и самозаблуждение.
И е редно днес да сме честни пред себе си: изправени сме – в обществен план разбира се, в личен всеки има своите собствени, независими от обкръжението радости, успехи, трудно извоювани постижения – изправени сме пред
20 загубени години.
Става дума за време на епохална културна и нравствена деградация, на буквално смачкване на автентичния предприемачески дух, на довграждане на робски и насилнически стереотипи в широки слоеве от населението на България. На опростачване, на вторична аналфабетизация, на деевангелизация на българина.
Време на физическо и духовно погубване на милиони ценни, неповторими, родолюбиви и така измъчени наши сънародници – отишли си рано в гроба, вдигнали куфарите за другия край на света или оттеглили се в нова вътрешна емиграция.
И ако за по-далечните години имаше някакво подобие на оправдание – „такива бяха условията“, „срещу комунистическия ръжен не се рита“, „Ялта ни продаде“ и пр. – то за провала на последните 20 години, за допускането на бригадирите на ръководни явни и на влиятелни задкулисни позиции си носим вината всички ние, живелите през тях и малко или повече активно участвалите и наблюдавалите. От тази отговорност не можем да се отървем. Тези въпроси трябва да си поставяме отново и отново…
Какво остава?
Остава всеки да се опита да е начисто пред себе си. Да изчагърта напластения все още тук, таме нагар от вярност към кумири, оказали се въздухари или напротив, ловки интересчии и шарлатани. Да си върши работата в своя малък, близък, пулсиращ кръг, така както му диктува съвестта и камертонът на Чосич*.
Да не занемарява, а буди отново и отново у себе си ненавист към бригадирите и тяхната „родина на световния пролетариат“. Ама ще каже някой, Христос рече да обичаме враговете си. Христос живя преди 2000 години, ще му отговорим ние. И ако той позна „само“ разпъването на кръста, ние след него научихме за Колима и Воркута, за садизма на Червената армия в Източна Европа, за кървавата преизподня през страшните есенни нощи на 1944 в Мизия, Тракия и Македония, за земния ад в Белене и край Ловеч.
Историята на XX век забранява прибързаната прошка над враговете на човечеството. Затова нека неканонично си присвоим и запазим правото да ненавиждаме.
А любовта към враговете си ще оставим за момента, в който те се сгромолясат, когато станат слаби и безпомощни, когато загубят страшната си мощ. Тогава нашата любов към ближния ще им е в кърпа вързана. Ако доживеем този миг…
Но да не забравяме, че животът ни не свършва с тези 60 – 70 или 80 години, прекарани на нашата странна, красива и жестока планета.
* За легендарния камертон на форумния участник Чосич, вж. аналите на de-zorata.de/new_forum
Feb 24th 2011 | from the print edition
Europe must do more to support Arab democracy, out of self-respect and self-interest
WHEN people took to the streets of Tunis, France offered to help President Zine el-Abidine Ben Ali’s security forces. When they filled the squares of Cairo, Italy praised Hosni Mubarak as the wisest of men. And when they were slaughtered in Tripoli, the Czech Republic said catastrophe would follow the fall of Muammar Qaddafi, Malta defended Libya’s sovereignty and Italy predicted that the protests would lead to an Islamic emirate.
With every new Arab uprising, some European country has placed itself on the wrong side of history. So it is no surprise that the European Union has been slow to tell regimes to listen to demands for democracy and to condemn violent suppression.
Потъва ли ГЕРБ? Това е само стартовият въпрос, който задаваме към ситуацията днес. Ако обаче не продължим нататък, с последващите и по-важни въпроси, ще се превърнем в обикновени балкански сеирджии.
Все едно – гледаме цирк, люпим семки и сочим с пръсти...
Та, следващите и по-важни въпроси са от типа: Ако потъва, какъв ни е кярът? Или, най-важно: Ако ГЕРБ се провали в управлението – кой печели от този провал?
Потъва ли? Затъва ли?
Че ГЕРБ затъва е очевидно. Хората, които смятат, че правителството не се справя вече са повече от онези, които мислят, че се справя. Заявената готовност за гласуване за ГЕРБ е с една-трета по-малко, отколкото по това време миналата година. И така нататък.
Според статистиката, към края на 2010 година над половината от потребявания бензин в България идва от внос. При дизела вносът е почти 40% средногодишно.
Дял на вноса в местното потребление на бензин в България
Източник: НСИ, Производство и доставка на нефт и нефтени продукти
Седмици след началото на конфликта, най-после фотографите успяха да снимат самолет на Кадафи. Самолет да, но разрушенията, които е причинил и 6 000 убити продължават да липсват. За щастие. Да не забравяме, че понастоящем в Либия има над 800 западни журналисти, които не изпускат нито едно събитие. В същото време, Ройтерс ни информира, че войските [...]
Идея: Ако искате да научите повече за Mozilla – технологии, идеи, маркетинг, хакване – елате на OpenCamp – ще има лектори диретно от Mozilla !
Още по темата:
Coca-Cola винаги ме изненадват приятно с кампаниите си, а когато в тях има включена и музика, всичко става по-хубаво. Компанията е решила да помогне на Maroon 5 да напишат новата си песен – с подкрепата на феновете на марката и групата.
На 22 март всички желаещи ще могат да получат виртуален достъп до студиото, в което Maroon 5 ще подготвят новата си песен. Групата ще чуе мнението на феновете, които ще могат да дават идеи за текст на песента, музика, ритъм, да споделят снимки и истории, които да вдъхновят музикантите. Live-сесията ще продължи 24 часа и в края на деня феновете ще могат да чуят завършеното парче. Можете да се запишете на страницата на Coca-Cola, както и във Facebook – вече 2300 човека са го направили.
Събитието е част от новата кампания Coca-Cola Music, която ще даде на феновете ексклузивен достъп до света на музиката и ще покаже как работят известни певци и групи.
Кампанията се възползва по интересен начин от новите технологии, а самата връзка с музиката я прави още по-привлекателна. Maroon 5 са група с доста “универсален” звук, така че да се привлече вниманието на масова аудитория. Coca-Cola са организирали нещо доста интересно, за да затвърдят позицията си на най-забавната безалкохолна напитка на света
Още по темата:
Продукти за 4 порции:
4 филета от треска
1 пакет замразен мексикански микс
2 глави червен лук
1ч.л. сол
4- 5 с.л. зехтин
1/4 лимон
щипка сух тарос
Приготвяне:
В по- дълбока купичка се наливат 3с.л. зехтин. Към него се добавя сок от 1/4 лимон. Разбива се с бъркалка. Филетата се поръсват от двете страни със сол. Мажат се с разбития зехтин. Поставят се в тавичка. Поръсват се със сух тарос. В тенджера се слага мексиканския микс. Наливат се 2ч.ч. вода. Поръсва се щипка сол. Тенджерата се похлупва. Поставя се на включен котлон. Зеленчуците се варят на слаб огън 30- 40 минути. Когато са готови се отхлупва, за да се добавят 2с.л. зехтин. Похлупва се и оставя да къкри на изключен котлон.
Овкусените рибки се пекат от двете страни на скара. Лукът се бели, измива и реже на полумесеци. Запича се на топлата скара за 1- 2 минутки. В порция се поднася филе, гарнирано със задушен микс и печен лук.
С днешния пътепис един Неандерталец ще ни води до циливилизацията ;-) На ред е Виена – нали, знаете: град, като град ;-) Приятно четене:
Бижутата, направени с много вдъхновение и любов от децата в “Училищна работилница за умения” в ОУ “Хр. Ботев” с. Търнава, общ. Бяла Слатина. Снимките ни изпрати Мая Тодорова. Ето и част от нейното писмо-
“Децата обичат да творят, имат нужда от място, където да развихрят въображението си. В “Училищната работилница за умения” заедно със съучениците си творят и деца със СОП, но на снимките не можете да ги различите – всички са творци – сериозни, вдъхновени и можещи.
Рецептата за соленото тесто е: една част сол, една част вода и две части брашно.
Тестото се разделя на топки и с боички за яйца се оцветява всяка една от тях.
Може и да направите и само бели мъниста (ако нямате бои за яйца).След като изсъхнат, ги оцветите с темперни( металик) бои или акрилни.
След като оформите мънистата и фигурките , направете отвор – с дървено шишче или за по-голям отвор – със сламка за сок. Изсушете на фурна илина радиатор, докато тестото се втвърди .
Нанижете на корда или друга здрава връзка и вашето бижу е готово. Ако искате да станат наистина здрави, лакирайте с безцветен лак.
Вижте още:
Всеизвестно е, че един от най-големите лекари на средните векове е източният мъдрец Авицена. Дочакал той в труд и мъки последния си ден, легнал на одъра и ... ще мре. А няма по-тъжен и по-абсурден миг от оня, в който си отива лекар.
С просълзени очи учениците му се навели над него. Той казал:
-Всички лекарства открих, всички болести излекувах - не можах да намеря само един лек!
-Какъв, учителю? - попитали те, защото вече берял душа.
-За езика на жена ми! - казал Авицена и издъхнал.
Йордан Милев "99 нощи с Шехерезада"
2004 - 2018 Gramophon.com