Любимци в новините: постоянни и променливи величини

Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...

Публикувано на 11/18/12 16:20

Балканската федерация

ВЕСЕЛИН КАНДИМИРОВ Заслугата на Виктор Суворов е не само и не толкова в това, че написа истинската история на Втората световна война. Това е, така да се каже, неговият частен принос към историята. Главният и общочовешкият му принос е в това, че показа колко неприемливо голяма част от нашето мислене и отношение към миналото и [...]

Светът на Албер Кан

Последните два месеца в НХГ бяха показани около 90 т.н. автохрома – големи цветни отпечатъка от стъклените плаки, заснети през 1911 – 1913 г. от екипи, оборудвани от французкия банкер, меценат и хуманист Албер Кан.

Той изпраща своите фотографи и оператори буквално по целия свят, снабдени с тази най-авангардна за времето си първа фототехнология за запечатване на цветни изображения. Немалка част от снимките са и от Балканите, в частност от България -  Македония и Мизия. БиБиСи има забележителен филм за Албер Кан с невъобразимо интересни заснети движещи се кадри от онова време.

От общо 72 000 автохрома, съхранявани в музея на Кан край Париж досега са дигитализирани едва около 1400. От тях Иво Хаджимишев е подбрал показаните от май в София изображения.

Прося снизхождение за калпавото качество на направените в самата зала, от стените “репродукции” – от ръка и с неприятно осветление в гръб, със сума ти рефлекси. Все пак се надявам, че този малък албум дава представа за една за мен много 1вълнуваща среща с отишлия си с поколението на нашите баби и дядовци (и бащи!) свят…

(Общият брой е 12 – отварят се чрез Read More)

И още една забележка: да ме прощава покойният Кан, но съм убеден, че тримата сърби от Призрен са толкова сърби колкото дядо ми и баща ми от Дебър… Представям си какво са разправяли на френския фотографин през май 1913 г. сръбско-френските му преводачи и как лесно тримата непогрешимо разпознаваеми нашенци са станали на прави сърби…

038.jpg

Мелник, 1913

036.jpg

Мелник, 1913

021.jpg

Мелник, 1913 г.

019.jpg

Мелник 1913, четник и войници

041.jpg

Три македонки, 1913

044.jpg

с. Манджолово, Мелнишко, 1913

051.jpg

Мелник, 1913

047.jpg

Владая край София, 1918

023.jpg

Призрен, Косово, 1913 - госпожица Любица в турски одежди

025.jpg

Призрен, 1913

030.jpg

Призрен, май 1913 - Трима сърби (?!?!)

070.jpg

Мостар, 1911

Британика Младост

Изкарах ускорен тримесечен курс по английски в Британика. Определено мога да ги препоръчам. Английският ми много се подобри. Издадоха ми сертификат и ме почерпиха курабийки със студен чай.

“А” за тях и за мен.

Още един кандидат на президента за президент формално изплува от столетния формалин

Ако лозунгът на Петър Стоянов, с който спечели изборите през 1996 г. беше „Той е“!, то номинацията на Ивайло Калфин, който няма да спечели изборите за президент, направо си плаче за (почти)същия лозунг, но с малка промяна: „Той???Ееее!“ Така ще реагират със сигурност на новината правоверните червени избиратели и избирателки. Представителните за техните разочарования мераклии [...]

Още един кандидатпрезидент на президента изплува формално от столетния формалин

Ако лозунгът на Петър Стоянов, с който спечели изборите през 1996 г. беше „Той е“!, то номинацията на Ивайло Калфин, който няма да спечели изборите за президент, направо си плаче за (почти)същия лозунг, но с малка промяна: „Той???Ееее!“ Така ще реагират със сигурност на новината правоверните червени избиратели и избирателки. Представителните за техните разочарования мераклии [...]

Facebook забрани реклама на Google+

Каквото се случва в Google+, си остава в Google+. Поне така разбира нещата конкурентът ми в областта на социалните мрежи Facebook. В това се убеди по особено болезнен за него начин и британският уеб разработчик Майкъл Лий Джонсън, пише dnes.bg позовавайки се на технологичният блог techcrunch. В опита си да прехвърли всички свои приятели в Google+, Лий Джонсън пуснал обява във Facebook, подканяйки потребителите да го добавят в своите кръгове в социалната мрежа на Google. На Facebook обаче очевидно не допаднала идеята потребители да я ползват, за да развиват конкурентен продукт и изхвърлили обявата. Лий Джонсън се оплаква на стената си в Google+: "Наистина, Facebook гледа неодобрително на хора, които насърчават конкурентни продукти с реклами във Facebook. Това е записано дори още в общите условия за ползване. Но сериозно, къде другаде ще намерите приятели за Google+", пита реторично уеб разработчикът. Според последното изследване на анализаторите от eMarketer от средата на юни най-голямата социална мрежа Facebook вече е водещият продавач на реклама в интернет в САЩ. На следващите места, с по-скромни резултати, остават конкурентите в тази област Google и Yahoo. Вместо реализираните около 2 млрд. долара от реклама през 2010 г. анализаторите прогнозират, че през тази година социалната мрежа ще акумулира повече от 4 млрд. долара. Невероятният потенциал, с който Facebook разполага в сферата на т.нар. „социална реклама”, е в основата на твърденията, че компанията постепенно ще заличи преднината на Google и дори ще успее да генерира повече приходи в сектора. В момента около 2,5 млн. уеб сайтове работят с Facebook Connect, като всеки ден броя им се увеличава с около 10 000. Битката за тези пари обаче се ожесточи след пускането на Google+. Само за няколко дни броят на потребителите на новата социална мрежа надмина 10 млн.

Facebook пуска платформа за новини

При увеличаваща се конкуренция, Facebook търси нови начини да удовлетворява потребителите си. Единият от тях е „Facebook Editions” – новата услуга на най-голямата в света социална мрежа. С тази услуга Facebook ще предлага на потребителите си да четат новини през платформа за целта в социалната мрежа. Новините ще бъдат разпространявани през специални приложения за издателите, съобщи Forbes. Според Forbes, дузина издатели вече са заявили участието си във Facebook Editions. Сред тях са CNN, The Daily, Washington Post и др. Участието на New York Times не е сигурно поради проблеми със системата му за достъп до платени новини и таксуването им. Facebook Editions вероятно ще бъдат налични от месец септември на настоящата година. Бутонът на Facebook за харесване вече е много популярен сред интернет издателите, както и почти всяка медия разпространява онлайн статиите си през страницата си във Facebook. Новата услуга очевидно ще предложи допълнителни функционалности и възможности за персонализация, както и най-вероятно достъп до платени статии. Най-вероятно и Facebook ще получава дял от приходите от платен достъп до новини и от рекламите, разпространявани през тези приложения.

Google блокира в резултатите от търсене белгийските медии

В петък Google блокира от резултатите от търсенето си няколко белгийски вестника, което последните са определили като отплата за съдебния иск за нарушаване на авторки права. През 2006 година белгийските издатели внесоха съдебен иск срещу Google, твърдейки че уеб гигантът няма право да публикува линкове в Google News към техните статии, без да им заплаща за това, или без да получи изрично разрешение. Те спечелиха тогава, а и през месец май на настоящата година белгийски апелативен съд потвърди победата им. Вестникът La Capitale съобщи в петък в интернет сайта си, че Google го „бойкотира”. Късно в петък интернет сайтовете, които осъдиха Google и които са членове на организация, наречена Copiepresse – белгийска френско езична компания за управление на авторски права, не са се появявали в резултатите от търсене, за разлика от преди, съобщава AP. Говорител на Google – William Echikson, е коментирал, че съдебното решение се отнася не само за Google News, а за всички услуги на Google и интернет компанията е застрашена от глоба в размер на двадесет и пет хиляди евро за всеки път, когато позволи сайтовете на белгийските издатели да се появят. Говорителят също така е съобщил, че медиите на белгийките издатели ще се появят в резултатите от търсене, ако заявят желанието си да присъстват в Google Search.

Пирамиди, фараони и Ивайло Калфин

Имаше такъв хит на ранната чалга (към 1994) - "Пирамиди, фараони" на Володя Стоянов. Той бе вдъхновен от тогавашната истерия с финансовите пирамиди, по които бе луднала половин България. Хората вадеха пачки изпод дюшеците или от банковите влогове и ги влагаха в пирамидите. Как да не луднеш ако ти предлагат 200 и кусур процента дивиденти за месец... е, и ако нямаш здрав разум, де ;-) Най-много пирамиди имаше във Варна - не знам защо - което е видно и от текста на Володя Стоянов.

Сетих се за неговия хит, когато научих, че БСП издига Ивайло Калфин за кандидат-президент. Не защото БСП е една политическа пирамида (тя, че е - е), а защото той бе работил в началото на 90-те години в една базирана в Пазарджик пирамида. Дали и как ще отрази това в биографията си? Поживем, увидим - както казват руснаците.

А аз му подарявам този клип за предизборната кампания:

[видео]

[край на видеото]

Пирамиди, фараони

- Ало, България, Варна, какво става при вас?
- Оооо, велики фараоне, човека взе парите и...

Припев:
Пирамиди, фараони и балъци за милиони.
Куче влаче, рейс, диря няма няма хей. (х2)

Човека взе парите, каза: "Чакай малко.",
хвана самолета, дръжте му петите.
Човека взе парите, каза: "Чакай малко.",
хвана самолета, чакай да се върне.

Припев:

Я подай ми мале тенката пушка!

Кукувица гука под зелена бука,
няма да ни стигнат още 100 години.
Нагоре е високо, надолу е дълбоко,
в София е тесно, няма вече лесно.

Припев:

МАГАРЕТО НЕ Е ВКЪЩИ

Веднъж съседът на Абу-Навас дошъл да поиска магарето му назаем.
-Магарето не е вкъщи - казал Абу-Навас и понечил да затвори портата.
-Как да не е, чувам го как реве! - запрял вратата съседът.
-Ти за какво дойде, - троснал се Абу-Навас - за магарето или за рева му? Ако е за второто, и аз мога да рева.
И наистина заревал с пълно гърло:
-И-а-а! И-а-а! И-а-а!
После добавил:
-Хайде, яхвай се отгоре му и заминавай!
И треснал вратата под носа на слисания съсед.

При копиране на материали от блога, посочвайте източник!


Зомбита, върколаци, порнографи…

Спонтанно решение ме накара да се покатеря върху монументалното чудовище в Княжеската градина.

Поразходих се между краката и телесата на фигурите, балансирайки ги огледах от всички страни.

За пръв път усетих каква сбирщина от зомбита, върколаци и порнграфски чучела продължават да излагат и да защитават комунистите в центъра на една европейска столица.

Част от запечатаните впечатления предлагам в този албум. Да се гледат една по една – члед кликване на клавиша Read More

Благодаря на приятеля Венц Веселинов за музикалната идея. Благодаря на Daniel Lanois за големия му саундтрек към Sling Blade. Както и за много друго!

София, паметник на окупаторската армия, 13 юли 2011

046.jpg

Върколак

021.jpg

Зомби, състояние I

023.jpg

-

031.jpg

Нова зора

060.jpg

-

014.jpg

През амбразурата на тежката картечница

019.jpg

-

034.jpg

-

037.jpg

Съветската лапа I

038.jpg

-

065.jpg

Съветската лапа II

028.jpg

"Чичо, дай левче, бе чичо, я ме виж на какво приличам..."

052b.jpg

Болшевик

054.jpg

Тат нощен

069.jpg

Зомби, състояние II

072.jpg

Зомби, състояние III

009.jpg

Ботушите I

088.jpg

-

084.jpg

Ботушите II

086.jpg

Ботушите III

090.jpg

Кракът на комуниста

094.jpg

-

007.jpg

Член на партията

095.jpg

Просто гадост

010.jpg

Анка картечарка

008.jpg

Лаком гъз... I

098.jpg

Лаком гъз... II

102.jpg

-

106.jpg

-

103.jpg

Куклата от сексшопа ряпа да яде I

106b.jpg

Куклата от сексшопа ряпа да яде II

110.jpg

Куклата от сексшопа ряпа да яде III

112.jpg

Куклата от сексшопа ряпа да яде IV

Зомбита, върколаци, порнографи…

046.jpg

Върколак

021.jpg

Зомби, състояние I

023.jpg

-

031.jpg

Нова зора

060.jpg

-

014.jpg

През амбразурата на тежката картечница

019.jpg

-

034.jpg

-

037.jpg

Съветската лапа I

038.jpg

-

065.jpg

Съветската лапа II

028.jpg

"Чичо, дай левче, бе чичо, я ме виж на какво приличам..."

052b.jpg

Болшевик

054.jpg

Тат нощен

069.jpg

Зомби, състояние II

072.jpg

Зомби, състояние III

009.jpg

Ботушите I

088.jpg

-

084.jpg

Ботушите II

086.jpg

Ботушите III

090.jpg

Кракът на комуниста

094.jpg

-

007.jpg

Член на партията

095.jpg

Просто гадост

010.jpg

Анка картечарка

008.jpg

Лаком гъз... I

098.jpg

Лаком гъз... II

102.jpg

-

106.jpg

-

103.jpg

Куклата от сексшопа ряпа да яде I

106b.jpg

Куклата от сексшопа ряпа да яде II

110.jpg

Куклата от сексшопа ряпа да яде III

112.jpg

Куклата от сексшопа ряпа да яде IV

Кока-Кола предлага безплатни абонаменти за Spotify

Coca-Cola отправи привлекателно предложение към последователите си в Twitter: безплатен абонамент за Spotify. Компанията обяви програмата си в петък през специална интернет страница за поканата в Spotify. В четвъртък Spotify започна официално да предлага услугите си на територията на САЩ. Същата сделка бе предлагана на потребителите и от Klout и Chevrolet. В САЩ Spotify предоставя на слушателите безплатен достъп на персоналните им компютри до над петнадесет милиона песни, с условието потребителите да слушат петнадесет секундни реклами. Платената услуга се предлага за персонални компютри, която е на цена пет щатски долара месечно и е без реклами, както и за мобилни устройства (вкл. iPhones и Android) – на цена десет щатски долара месечно. Бизнес моделът за Европа се основава на същия принцип. Шведската компания има повече от един милион и шестстотин хиляди платени потребители и над десет милиона, ползващи безплатните й услуги. Преди четвъртък – стартът в САЩ, Spotify бе достъпен само във Великобритания, Швеция, Финландия, Норвегия, Франция, Холандия и Испания.

Киберпрестъпници от Румъния измамили американци с над $ 10 милиона

Правоохранителните органи на Румъния и САЩ са разкрили престъпна група, занимаваща се с извършване на измами в интернет. Както съобщи ФБР, в Румъния по този случай са били задържани над 100 души, сред които има както румънски граждани, така и граждани на Молдова. В домовете на заподозрените са извършени 117 обиска. Според следователите, организаторите на престъпната група са публикували по страниците на различни онлайн аукциони обяви за продажба на различни стоки, включително и такива с голяма стойност - автомобили, мотоциклети, лодки и други. На заинтересованите купувачи били давани номера на банкови сметки на лица, които, както обяснявали мошениците, представлявали компанията-продавач. Доверчивите потребители превеждали парите, но така и не получавали желаните стоки. Според ФБР, постъпилите в сметките суми били теглени от съучастници на организаторите на престъпната схема. Впоследствие те били изпращани в брой чрез различните системи за парични преводи като Western Union и MoneyGram. Съучастниците, които представяли в банките фалшиви удостоверения за самоличност или шофьорски книжки, получавали комисиона за помощта си. Щетите от действието на престъпната схема до момента се оценяват на повече от 10 милиона щатски долара, но следствието не изключва жалби да подадат и други "ужилени" от измамниците. Разследването на случая е продължило няколко месеца. През февруари в американския щат Пенсилвания за участие в настоящата престъпна схема били задържани няколко заподозрени, които вече са получили присъди за различни срокове затвор или глоби.

Spotify стартира в САЩ в четвъртък

В четвъртък дигиталната музикална услуга Spotify започна да предлага услугите си в САЩ. Spotify предоставя на слушателите безплатен достъп на персоналните им компютри до над петнадесет милиона песни, с условието потребителите да слушат петнадесет секундни реклами. В САЩ платената услуга се предлага за персонални компютри, която е на цена пет щатски долара месечно и е без реклами, както и за мобилни устройства (вкл. iPhones и Android) – на цена десет щатски долара месечно. Цената се равнява на изпиване две-три по-хубави кафета в заведение, казва, цитиран от AP, Кен Паркс – изпълнителен директор на компанията. Шведската компания има повече от един милион и шестстотин хиляди платени потребители и над десет милиона, ползващи безплатните й услуги. Преди четвъртък – стартът в САЩ, Spotify бе достъпен само във Великобритания, Швеция, Финландия, Норвегия, Франция, Холандия и Испания. В началото на юли бе съобщено, че Spotify ще стартира в САЩ, но не бяха съобщени нито точна дата, нито цена. Бизнес моделът на Spotify се отличава по това, че услугата се предлага на базата на договори с всяка от петте най-големи музикални компании в света, които отбелязват спад на продажбите им, преобладаващо поради пиратството.

Соларни панели като пчелни пити за фасадите

Стартиращата компания SolarOr от Израел е изработила брилянтен нов продукт – прозрачни соларни панели,които могат да се интегрират във фасадите на сградите или като прозорци, които генерират енергия. Израелските инженери са взаимствали от природата сложната конструкция на пчелна пита и са нарекли новите панели BeeHive PV.

Соларните панели са изработени от акрил, който е с дълъг живот и може също така да служи като изолатор. Всяка пчелна кутийка събира слънчевата светлина и я увеличава 2 пъти и половина, благодарение на хексагоналната си форма и стъкления панел. Инсталирани на огряваните от слънце фасади на сградите, тези панели имат мощност от 140 вата на квадратен метър.

SolarOr са убедени, че освен функционални предимства, техните панели ще допринесат и за подобряване на естетическия вид на сградите. Самите фотоволтаични клетки са инсталирани във всеки панел така, че да поглъщат максимално количество слънчева енергия. Компанията може да прави панели по поръчка, където ориентацията на фотоволтаичните клетки да се прави според параметрите на конкретния проект/сграда.

В момента компанията набира средства и се надява да започне производство в най-близко бъдеще.

По материали от: Inhabitat

Интернет влияе върху човешката памет

Твърде честото прибягване до всякакви устройства вече започва да оказват влияние върху работата на нашия мозък и по-точно - върху процеса на запомняне на информацията. До това заключение са достигнали учени от Колумбийския университет, чието изследване "Ефектът на Google" миналия петък беше публикувано в списание Science. "Резултатите от многобройни експерименти показват, че за хората е по-трудно да запомнят дадена информация, ако знаят къде могат да я открият отново. Това обаче в никакъв случай не означава, че Google или другите търсещи машини понижават коефициента на интелигентност на съвременното общество. Напротив, ние все още можем да помним много неща - дори тези, които е трудно да се открият в интернет", разказва научният ръководител на програмата - психологът Бетси Спароу. "Съвременният човек, разбира се, не е празноглаво създание, лишено от памет. Въпреки това, с течение на времето всички ние запомняме по-добре само начина, по който получаваме информацията, а не самата информация. Хората вече не разчитат изключително на своята памет, а разглеждат компютъра и интернет като равностойна алтернатива. И това е най-изненадващият резултат от нашето изследване", продължава психоложката. В експериментите, проведени в рамките на програмата на "Ефектът на Google", са участвали десетки доброволци. Те били помолени да запомнят различен вид информация. Резултатите от изследването свидетелстват за това, че ако изучаваният знаел предварително, че някои от данните се съхраняват на електронен носител, той ги запомнял по-лошо от участника, на когото било казано, че информацията е премахната изцяло. Изследването на американските учени показало също, че при необходимост от търсене на отговор на сложен въпрос някои от участниците в тестовете веднага се обръщали към компютъра, без дори да се опитат да използват собствената си памет като алтернативен източник. Тази особеност на човешкото мислене се потвърдила и от още един експеримент: по-голямата част от участниците помнели по-добре не абстрактни данни, а една от петте показани им папки, в която те се съхранявали. "Този тип памет нарича трансактивна памет. Ние не си спомняме самата информация, но помним, откъде да си я набавим", съобщи Спароу. Така, според учените, компютърът и интернет постепенно се превръщат в своеобразна "външна памет" на човека. Дали това е за добро или не, ще покаже времето, но още сега със сигурност се знае: нашата памет се адаптира към съвременните технологии.

Лейди Гага блокирана в YouTube

Дори и най-големите музикални звезди не са имунизирани срещу обвинения в нарушаване на авторски права. В четвъртък профилът на Лейди Гага в YouTube е бил блокиран, съобщава Associated Press (AP). При достъп до него се е появявало съобщение, че блокирането е за „множество или остри нарушения на политиката на YouTube по отношение на авторските права.” В края на същия ден достъпът до профила е бил възстановен. Политика на притежавания от Google сайт за видео споделяне – YouTube, е да блокира профили след три нарушения на авторски права. Според публикации в медии, нарушението на авторски права, поради което профилът на Лейди Гага е бил блокиран, е публикуване в YouTube на видеозапис с представление на поп певицата по Fuji TV. Блокираният профил е „ladygagaofficial” – един от двата в YouTube, посветени на Лейди Гага. Той е управляван от екипа на звездата. Профилът на Лейди Гага във Vevo не е засегнат. Клипове на Лейди Гага в YouTube са гледани по приблизително осемдесет милиона пъти. Профилът на Лейди Гага във Vevo, записите в който са били виждани повече от един милиард и шестстотин милиона пъти общо, се използва за дебютиране на нейни видеоклипове. Vevo, собственици, на който са Universal Music Group и Sony Entertainment, служи за разпространение на видео, също както YouTube.

Риана стана най-популярната жена във Facebook

Певицата Риана стана най-популярната жена в социалната мрежа Facebook. До момента страницата на изпълнителката в тази социална мрежа е харесана от потребителите на Facebook 40 570 154 пъти, което е с почи 23 000 повече от Лейди Гага. И двете изпълнителки обаче досега не са успели да догонят най-популярния потребител на Facebook - Еминем. На своята страница той е събрал 43,28 милиона "харесвания". Еминем грабна лидерството като най-харесван потребител на социалната мрежа през февруари 2011 година, а дотогава за най-популярна във Facebook бе считана Лейди Гага. Лейди Гага остава лидер в Twitter и до момента. Броят на потребителите, абонирали се за микроблога й. е 11,6 милиона. На второто място се намира Джъстин Бийбър - броят на читателите на неговия блог неотдавна достигна 11 милиона. В Twitter Риана заема 13-ото място в списъка на най-популярните потребители с 6,1 милиона абонати. Микроблогът на Eminem е дори още по-непопулярен - четат го "едва" 4,9 милиона потребители.

Цунами не идва идва от „цуни ми“, но има подобен ефект у нас

Жега е и насред тези горещници да ми е простено, ако съм пропуснал да забележа, но според мен българските медии „пропуснаха да забележат“ или (поне) подобаващо да отбележат нещо твърде забележително: самата Япония сериозно обмисля да се откаже от зависимостта си от ядрената енергетика. Както предаде Си Ен Ен, министър-председателят Наото Кан е оповестил заключението [...]

Държавата плаща 1 млн. лева за лечение на облъчените работници от семейна фирма на Батков

kraftwerk_radioactivity

Починал е един от петимата облъчени при радиационния инцидент в Стамболийски, изпратени на лечение в Париж. 76 годишният Николай Генчев е починал от остър инфаркт, който според специалистите не е пряко свързан с облъчването.

Генчев и собственичката на фирмата, в която се случи инцидентът, са двамата облъчени изписани от френската болница "Перси" в края на юни. Други трима работници на фирмата остават на лечение в болницата. Военно-медицинският център "Перси" е известен като един от водещите в света за лечение на облъчени от радиация и болести на кръвта. Там беше лекуван преди няколко години палестинският лидер Ясер Арафат.

От болницата съобщиха, че в началото на следващата седмица тримата пациенти ще бъдат изписани, но ще останат във френската столица за контролни изследвания и наблюдение поне 15 дни.

Машина "Калина"

Петимата облъчени са работили в частната фирма "Гитава", която облъчва семена с рециклирана руска машина "Калина". Собственици на фирмата са съпругата и тъщата на скандално известния адвокат и бизнесмен Тодор Батков - Здравка Баткова и Маргарита Трантеева.

Двете дами се занимават с този бизнес от много години. Маргарита Трантеева,  е дългогодишен зам.-директор на изследователския ядрен реактор на БАН. Подробна информация за бизнес-начинанието с инсталацията в Стамболийски, която работи от есента на 2010 г. може да се намери в контролирания от Батков вестник "Стандарт".

Четиримата работници и собственичката на фирмата Трантеева бяха облъчени при неправилно манипулиране на касети с радиоактивен материал Кобалт 60. Медиите съобщиха за инцидента от трето ниво по международната скала на 17 юни тази година.

Кой плаща?

Законът ясно дефинира, че работодателят трябва да плати всички щети при трудова злополука от такъв характер. До момента обаче е ясно единствено, че разходите по лечението се поемат от бюджета. По лично нареждане на премиера облъчените бяха транспортирани с правителствен самолет за лечение в Париж. Източници на Биволъ сочат, че държавата е похарчила не по-малко от 1 милион лева за лечението на облъчените служители на "Гитава".

На фона на тези разходи, еднолично решени от премиера, бюджетните пари за лечение на деца в чужбина бяха ограничени на доста по-скромната сума от 150000 лв на дете.

IBM предава кода на офиса Lotus Symphony на ASF и проекта OpenOffice.org

Ситуацията около свободните офис пакети става все по-интересна. Корпорацията IBM, разработваща пакета Lotus Symphony на базата на OpenOffice.org, реши да предаде кода на проекта на организацията с идеална цел Apache Software Foundation (ASF). Lotus Symphony е офис решение от IBM, основаващо се върху разработките на OpenOffice.org, което се разпространява безплатно (но без изходен код, т.е. като Freeware). От IBM признават, че компанията никога не е била активен участник в Open Source проекта OpenOffice.org, въпреки че нейни представители са "присъствали на различни срещи, спонсорирали са конференции и са работили съвместно с Open Source обществото по различни стандарти". Кодът на Lotus Symphony беше поддържан със собствени сили и бе развиван като отделен форк, който рядко допринасяше с нещо за основния проект. Сега обаче ситуацията се промени. Изходният код на IBM Lotus Symphony ще бъде предаден съгласно условията на Apache License 2.0 на проекта OpenOffice.org, който понастоящем се управлява от организацията ASF. Освен това, от IBM обещават да работят заедно с участниците в проекта над интеграцията на някои създадени от корпорацията разработки от Lotus Symphony в OpenOffice.org. В частност, IBM има опит в замяната на лицензирани под GPL/LGPL зависимости, което ще бъде от полза за ASF при трансформирането на целия проект под Apache License. Става дума за подобрения във функционалността като IAccessible2, поддръжка на макроси VBA, промени в потребителския интерфейс и други. Заедно с това IBM ще предложи на ASF нов проект за "инкубация" - ODF Toolkit. Това е набор от Java библиотеки за приложения, които работят с офис документи във формат OpenDocument. Официалното оповестяване на всички тези инициативи на IBM се състоя по време на събитието ODF Plugfest в Берлин (Германия). Те ще станат реалност през "следващите няколко месеца".

Откриха критична уязвимост в Skype

Независими експерти по информационна безопасност съобщиха за откриването на сериозна уязвимост в популярната система за интернет телефония Skype. Откритата XSS уязвимост позволява паролата за достъп на конкретния потребител в Skype да бъде сменена. От Skype заявиха, че са наясно с проблема и работят над обновление, в което той ще бъде отстранен. То ще се появи през следващата седмица. Германският IT консултант Левент Каян съобщи в своя блог, че е открил проблема в сряда, а в четвъртъке уведомил Skype за него. Според него, проблемът се дължи на грешка в скрипта, обработващ полето за въвеждане на мобилния телефон на потребителя. Каян е написал малък скрипт, който може да бъде поставен в полето за въвеждане мобилния телефон. Когато някой от потребителите в списъка с контакти се появява онлайн, злонамереният потребителски профил се обновява и JavaScript му позволява да обнови данните на другия потребител. По този начин потребителят може да смени нечия парола или други данни на съответния ползвател на Skype. Впрочем, атаката е свързана с известни трудности. Една от тях е, че всеки от двамата потребители трябва да бъде в списъка с контакти на другия, а освен това атаката невинаги сработва, когато потенциалната жертва влиза онлайн. Според Каян, понякога жертвата трябва няколко пъти да влезе онлайн и да излезе офлайн, преди да се създадат условия за промяната на личните й данни. В крайна сметка, обаче, уязвимостта все още съществува, казва експертът. По думите на Каян, Skype трябва да засили проверките на входните параметри в полето за въвеждане на мобилния телефон на потребителя и да забрани изпълнението на какъвто и да било изпълним код там. Известно е, че бъгът присъства в последната версия на Skype за Windows и Mac.

Бог на килограм

Искаш ли малко Бог?

- Я, сипи 200 грама...

Имате ли Бог? Имате ли нужда от него? Осъзнавам безумието на въпросите си и бързам да поясня – без да отговорите на тях ще ви бъде много трудно да прочетете тази книга. Дори да я започнете.

Истината е, че от вратата трябва да си призная, че имам няколко напълно различни мнения за „Колибата” на Уилям Пол Йънг. Ще се опитам да бъда максимално точна, ясна, а следвайки съвета на Марк Твен, че краткостта е сестрата на таланта – да, и максимално кратка.

Книгата е американска. Разбирате ли какво влагам в тези думи? Често, когато ме попитат как ми се е сторила тази или онази книга, аз отговарям: „Е, нали знаеш как пишат американците, типичен стил, като за тях самите.” Не може да се отрече, че голяма част от съвременната американската литература е написана простичко. Някак лесно, без завоалирани метафори или препратки към гръцката митология. Лесно, бе! Лесно искат да им бъде на хората и книгите си също пишат така. Та, така – американски стил, каквото и да означава това са вас – добро или лошо. За мен е първи минус.

Книгата е обявена за „световна сензация”. На корицата й гордо стои надпис, че е преведена на 40 езика, след като първоначално е била отхвърлена от 26 издателства... Много трогателно, наистина. И аз не бих я издала. Вероятно моят колега би настоял, защото тя е „продажна” и така би приключила сагата. Но... ако върнем на първия минус и го съчетаем с тази помпозност, която аз научавам още преди да съм отворила първата страница, съвсем неочаквано минусите стават два.

Истината е, че те са три. Защото книгата те подлъгва. Не със съдържанието, а с формата си. В предговор се казва, че я пише Уили, разказвайки историята на своя приятел Мак. Следва цяла една книга от името на Мак, но както ние добре помним, разказана от Уили. Следва доста мил послеслов от Уили, с разнообразни пожелания към Мак. Ииииии... на финал има една глава, която се казва „Историята на „Колибата”, я която се оказва, че няма нито Уили, нито Мак, нито историята е напълно реална, както се твърди в близо 300 страници, а всичко, включително гениалният формат на книгата, е плод на въображението на Уилям Пол Йънг.

За вас не знам, но аз първо се обърках, а второ се обидих. Срещала съм различни форми на книги и поемане на главна роля на героя ту от една, ту от друга страна, но тази книга ме заблуждава твърде дълго, за да ми даде накрая щастието да науча истината. Безсмислено е. И обидно. Четейки един автор, ти неволно му се доверяваш. Започваш да се вслушваш в думите му, замисляш се, ставаш своеобразен събеседник с него и в един момент – бааааам! – оказва се, че не е много ясно с кого си говорил досега. Питам се, а трябвало ли е да ти повярвам?

Дотук с минусите. Има и хубави неща. Първият плюс са страхотните епитафи, които наистина са доста удачни, логични и оригинални. Не знам защо ме впечатлиха, но наистина са адски добри попадения. И мъдростта, която съдържа книгата, беше гарнирана с черешката на тези изказвания. Това е първият плюс, малък, но важен.

Вторият е най-големият. Истината е, че заради него, аз мога да кажа, че четенето на тази книга е имало смисъл. Това е темата. Но не толкова темата на книгата, на въпросите, които си зададох, докато я четях - имам ли Бог? А имам ли нужда от него?

Един лектор на TED беше казал: „Щом не можеш да измериш нещо, то не съществува.” Казах си – да, колко вярно! Ама не, никак даже! Бог, за разлика от материалния свят, в който сме свикнали да съществуваме, е нищо. Не знаем колко килограма е, нито колко фосфор съдържа тялото му и дали свети повече от нас. Ние не знаем нищо за него, ние просто вярваме в една добра сила, която съществува някъде там, заради някого и по някакви причини. Молим му се повече, когато имаме нужда от неговата помощ, забравяме го, когато сме добре. Но Бог е там. Наречен с много имена и приемащ множество форми, той все пак е някъде там. И тази книга ме попита – имаш ли нужда от Господ в измеримото ни ежедневие? За да си отговоря просто – да.

Затова, ако нямате Бог в сърцето си или просто осъзнавате ненужността му в живота си, по-добре не четете тази книга. Единственото, с което ще е останете, е лоша емоция. А книгата е хубава. Въпреки трита минуса, които й дадох.

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване