Любимци в новините: постоянни и променливи величини

Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...

Публикувано на 11/18/12 16:20

Рекламация на предизборната кампания

Хубавото време хич не помага да отшуми гръцката ми абстиненция, а започналата предизборна борба блика от материал.

Блика като спукан софийски водопровод, но се влачи като строеж на магистрала, като някакъв особено мъчителен филм, в който действието така и не започва.

Нещо като да си се наточил да гледаш Star Wars, а вместо него да ти пуснат Star Wars Holiday Special (не си го причинявайте, това е само пример).

Жена му на Чубака с точилката. Не се поддавайте на изкушението
 да гледате, предупреждавам пак

Тук като че ли възприемаме изборите като футболно първенство, което се провежда веднъж на четири години, и вместо голове броим процентите на участниците и след изборната нощ заспиваме в очакване на следващия финал след 4 години.

Съществената разлика с футболното първенство е, че публиката залага бъдещето си поне за мандат напред, а играчите рискуват максимум работното си място (но не се заостря вниманието върху този детайл).

Както в българския футбол, така и в българската политика наблюдаващите все повече губят интерес към случващото се на терена и сериозно оредяват.

Проблемът, който отблъсква е, че интересното не се случва на терена. Човек понякога не е сигурен съдията и цялото БФС дали не са от другия отбор, дали в съблекалните не са разменяни куфарчета и дали момчетата на терена не обичат купона в „Син сити“ повече от играта.

Случаите Плевен и Монтана са изключително показателни. Също и премахването на изборността на районните кметове в големите градове.

Кметицата Фандъкова не се яви на предизборен дебат по БНТ (!) защото „имала работа“. Като че ли участието в дебати и отчитането пред избиратели не е работа на политиците, когато са на власт. Приветствам идеята на Прошко да не участва в клоунадата, която представлява дебатът без представители на властта.

Усещането ми за дежавю за анти-политически хватки се връща към все по-далечни дати. Помня карикатурите в комунистическата преса преди първите свободни избори през 1990-та. – На улицата се срещат демонстранти с плакати и селяни с кирки и лопати. „Ние отиваме на митинг“, казват едните „А ние – да работим“, отговарят другите. Карикатуристът жизнеутвърждава идеята, че от политика се интересуват само лудите и мързеливите, и то през 90-та (смела идея). Същото, както казва другарят Станишев за досиетата.

Това омаловажаване на политиката, на политическия труд, въобще на умствения труд не е нов патент на другарите.  И другарят Тодор Живков го разбираше суверенитета като „да има за ядене и пиене“ и толкоз.

Та и другарят Борисов е в същата редичка на разбирачи от политиката
„За кое протестират... Че правим магистрали, детски градини, че градим България, че всеки ден това, което правим, е факт. Искат да ни върнат във времето – да се бият по улиците, а държавата да е в състоянието, в което я взех. Какво повече да направим? Ако това си желае народът, това да направи“
„С това, което ви правя в момента - „Струма” – Дупница, Благоевград ще идват да пият кафе в центъра на София за 30 – 40 минути. Да не говорим как оттук – нататък всички българи ще могат да отидат за два часа в Солун, да пият кафе. Само след 2,5 – 3 години, това ще е факт, каза премиерът Бойко Борисов.“
В събота беше излъчено предаването „Малки истории“, в което участвам (говоря към 26:40 и 48:36) и си говорим за избори. Почти не взех думата, имаше там една многословна госпожа, която взимаше отношение по всичко и не остави много пространство за останалите.  Не знам кой е излъгал телевизията да се самокастрира по време на избори (здрав бюрократичен рефлекс?), но като изключим дебатите, телевизията ликвидира всякаква независима публицистика и излъчва само удобните „интервюта“ и изсушените, претоплени и предварително платени „репортажи“ от предизборната кампания.

Как се говори за политика, без да говориш за политика?

 „Защо не гледате телевизия по време на избори?“ питаха по време на предаването. Аз всъщност гледам телевизия, но само дебатите и част от интервютата. Захаросаните предизборни репортажчета с еднакви сюжети трудно ги издържам, а, сигурен съм, и на други хора им идват нанагорно.

Аз досега си мислех, че дежурните репортажи за селяни, които си кръщават добичетата на политици, приказките „ангро“ срещу политическата система, политиците и парламента са просто плод на криейтива (творческата мисъл) на дълбоко окопали се редактори на новогодишни програми и журналисти от времето на перестройката. По-лошо – оказа се съзнателна политика, скрепена с договори между политическите сили и телевизиите. Честито, и не забравяйте да вдигате рейтинга с дистанционното.

Такова споразумение ще попречи в медиите да се постъпи адекватно с „Атака“, която си играе със сегашните градски бунтове и със Сидеров, който се държи като палячо и пренебрегва всякакви правила на медийно поведение и добро възпитание (щом му позволяват и то – с договор). Ще попречи да се заеме критична позиция към евтиното предизборно шоу на ГЕРБ (като например да се вземе отношение към бойкотирането на тв дебати от страна на властта и отказът ѝ да говори сериозно за политика).

А аз досега, наивният, си мислех, че една телевизия (особено обществена) трябва преди всичко да прави публицистика, и най-вече по време на избори. Да бъде опозиция на всяка власт (и на нашата, да, не се заяждайте). Да пази обществения интерес, за да взимаме информирани решения.

Ясно е, че медиите ще бъде подложени на голямо напрежение по време на кампанията, че ще трябва да взимат светкавични и тежки решения. Така е по цял свят. Също както МВР, прокуратурата, съдът, общините, ЦИК и вероятно дори пожарната и „Бърза помощ“. Не е шега работа да преразпределяш власт. Най-лесното решение е да се  откажеш да участваш, поради слаби нерви. Това е все едно на мача да не се появи съдия, защото е финал.

Какво да правят гражданите, които виждат как една по една финансираните с данъците им институции отказват да работят преди избори? Първа беше прокуратурата, след това МВР, БНТ...  В президентството поне уволнението е неминуемо.

Може би гражданите да се задействат с бюлетинките, за да облекчат слабонервните мениджъри от тежките им постове след изборите, а не да се отказват и те на свой ред от бремето на демокрацията.

Да не съм черноглед, току виж истинската кампания започнала.

Всекигневният гняв се изля и върху водещата телевизия

Може да съм субективен, но не позволявам да съм субект на обществена дискусия, от която отсъствам. Намесен съм и трябва да се намеся. Събитията в Катуница най-после отпушиха разговор за българската журналистика, (почти) подобен на онзи, който водя от години (почти) под формата на монолог. След самозвания цигански „монарх“ Киро, в класацията на най-омразната личност [...]

свободната класика – за всички

популярните книги за училище - за свободен достъп и в аудио формат - вече са достъпни на openculture.com. Оруел, Шекспир ... всичко. разбира се, не говорим за българските класики. вероятно за 2011-та е нереалистично, но за 2012-та си пожелавам родните министерства на Културата и на Образованието да инвестират в сайт-библиотека, в ...

доброволчеството означава добра воля

доброволчеството все още е нещо много ново за България. по-старите го свързват с Ленинските съботници, от които имат лоши спомени. по-младите не са научени да знаят що е то. а се оказва, че 2011-та е годината на доброволчеството. вероятно добри евро пари са похарчени за това, но тук не съм чула ...

Кортни Лав подготвя автобиография

Американската рок певица и актриса Кортни Лав е подписала договор за издаването на автобиографична книга с издателство William Morrow, част от Harper Collins. В книгата Лав обещава да разкаже всички подробности за своя живот, съобщава CNN.

47-годишната Лав, която често се появява в жълтите рубрики на вестниците, иска да разкрие цялата истина за себе си - от трудното си детство, бягствата от вкъщи и училище, през брака и живота си с грънч идола Кърт Кобейн до днешни дни.

При писането на книгата на Кортни ще сътрудничи Антъни Боза, който е работил заедно с Томи Лий, Slash и INXS при писането на техните биографии.

Въпреки че Кортни Лав винаги е била в сянката на Кобейн, дори и след неговата смърт, тя остава в публичното пространство, като се изявява на музикалната сцена с групата си Hole като солова изпълнителка, актриса и модна икона.

“Кортни е един от най-пленителните и провокативни артисти на нашето време, една от онези редки личности, които продължаваш да преоткриваш с времето отново и отново през призмата на кариерата й. Време е публиката да чуе нейната история от самата нея.”, подчертава Лин Град от издателство William Morrow.

Издателите на книгата допълват още, че в мемоарите на Лав ще бъдат описани още връзките й с Едуард Нортън, Били Корган и дъщеря й Франсис Бийн.

Вижте и ревюто на “Кутия с форма на сърце”, където се разказва и историята на любовта между Кортни Лав и Кърт Кобейн, заедно с най-големите любовни истории на рока.

Литургия в „Св. Александър Невски“ събра християни и мюсюлмани

Днес, 2 октомври, в катедралният храм „Св. Александър Невски“ бе отслужена литургия на български, арабски и гръцки. Събитие, което събра под покрива на този красив молитвен дом християни и мюсюлмани, гости на литургията. Според нас, като едни от организаторите на събитието, подобни жестове са винаги добре дошли в обстановка, подобна на тази, която наблюдаваме в …

Continue reading »

Цаца

Спират кораб за митническа проверка. Качва се митничарят и пита капитана на кораба: - Наркотици? - Да, ето, килограм чист кокаин - отговаря капитанът и показва пакет... Митничарят (учудено): - А оръжие? - Да - ето два калашника и един "Макаров"... Митничарят (ядосан): - Ами валута? - Разбира се - отговаря капитанът и вади куфарче с долари. Митничарят (шашнат): - И всичко това е ваше? - Не, това е ваше, моето е в трюма... Усмихни се, България! В Русе митничари спипаха измамници да зареждат кораб с гориво, предназначено за отопление. Стари речни вълци коментираха екзотичната операция така: Криза е – като няма риба, и цацата е риба...

Лекторите на Форум Родителство II: Олга Дукат

Олга Дукат

Олга Дукат е:

  • на 30 години
  • първата сертифицирана дула в България, инструктор за подготовка за раждането към международната организация  Childbirth International
  • доброволен консултант по кърмене към Национална асоциация Подкрепа за кърмене
  • съдружник в Център Естествени идеи
  • създател на сайта www.doula.bg
  • майка на Андрей (6 год.) и на Александър (3 год.)
  • в очакване на третото си дете

Горичка: Кое е най-трудното днес за един родител?

Според мен да намери баланса. Във всичко. В това да бъдеш всеотдаен родител, но в същото време да се реализираш професионално и като личност. Да бъдеш нежен и търпелив с децата си, но в същото време да успееш да поставиш ясни граници. Да отговориш на нуждите на децата, без да пренебрегваш своите собствени… Животът на повечето от нас е много забързан, опитваме се да успеем навсякъде и често се хвърляме от една крайност в друга.

Горичка: Препоръчайте ни една книга или блог за родителство или образование?

Понеже темата ми е такава, си позволявам да се върна по-назад във времето и да ви препоръчам книгата на френския акушер-гинеколог Мишел Оден “Първично здраве” (Primal health), в която говори за това, че периодът от зачеването до навършването на една година е критичен за целия по-нататъшен живот и здравето на човека. Също и всичките други книги на този автор - Birth Reborn, The Scientification of Love и други.

Олга Дукат cartoonГоричка:Ако бяхте министър на образованието какво щеше да е първото нещо, което ще направите?

Не съм мислила за конкретни стъпки, но определено бих работила в посока към това да се насърчава индивидуалният подход при образованието, самостоятелността на децата, свободата им да се изразяват и да избират. Също така бих насърчавала алтернативните форми за отглеждане и образование на децата, които съществуват в другите държави по света, такива като родителски кооперативи, домашно образование и други. Разбирам, че тези опции не са за всички, но хората са различни и трябва да имат избор.

Горичка: За какво ще ни разкажете на Форум Родителство?

Ще ви представя новата на България професия дула. Ще обясня какъв е смисълът от присъствието на дула по време на раждането и по какъв начин дулите помагат на майките. Ще поговорим за това как дулите комуникират с лекарите и какво вече е възможно в българските болници. Освен информацията за професията дула по света, ще споделя и своя скромен опит за работа на местна почва :-)

Форум Родителство: 8 октомври, събота; Модерен театър

*анимационната версия на Олга е създадена със SP Studio

Обединението на Германия е можело да стане 30 години по-рано?

От създаването си до днес Федерална република Германия е имала общо 8 канцлера. Само един от тях обаче с право е наричан "канцлер на Обединението" - Хелмут Кол. Това можеше и да е по-различно, ако беше успял планът на неговия предшественик от средата на 60-те години Лудвиг Ерхард. По информация на списание "Шпигел" той е възнамерявал да осъществи обединението на двете германски държави чрез милиардни плащания на тогавашния Съветски съюз. Това става ясно от засекретни досега документи на американското ЦРУ и на външното министерство във Вашингтон. Американците са били посветени в намеренията на тогавашната Западна Германия в качеството си на потенциални посредници между Бон и Москва. Планът "Ерхард" предвиждал Западна Германия да плаща по 2,5 млрд. долара годишно на Съветския съюз в продължение на 10 години. Общата сума възлизала на 100 млрд. дойче марки. За този план шефът на канцеларията на Ерхард - Лудгер Вещрик е уведомил американския посланик в Бон Джордж МакГи....

Спасителят в ръжта, без да броим децата

“Тази сграда има лоша енергия, попила е доста негативни емоции и ужас от обитателите си. Затова викам да я разстреляме, съсечем или каквото там се прави с подобни чудовищни здания. Лошото е, че тези създания умират бавно, но около 2014-а би трябвало да пукнат”. Ако си мислите, че това са СРС-та на разговор между ловци на духове или предприемачи, хврълили око на някой апетитен терен със стара сграда върху него, лъжете се. Така горе-долу звучи планът на социалното министерство за това как да се случи деинституционализацията на домовете за деца. От действията на властта по изваждането на малчуганите от институциите започваме да подозираме, че те имат убийствени намерения към тухлите или бетона, обграждащи децата. Същевременно явно не страдат от хуманни подбуди спрямо резидентите на този вид затоври. От дълго време слушаме за великите постижения в освобождаването на децата от институционалната грижа, която често граничи със садизъм. Получихме и европейска похвала за активността и...

Румяна Коларова: Безредиците правят вота по-непредвидим, прогнозите несигурни

Румяна Коларова е родена в София. Завършила е политология в най-старото учебно заведение в страната - Софийския университет. В момента преподава в катедрите по "Политология" и "Европеистика" в Алма Матер. - Доц. Коларова, ако е вярно, че наши политици са инспирирали антиромските протести напоследък, то защо тогава казваме: "циганска работа", а не "българска работа"? - Убедена съм, че за един политолог е недопустимо да се ангажира с анализ в духа на конспиративни теории. Но пък мога да говоря за това доколко и как политическите партии се опитват да използват тази ситуация. Със сигурност трябва да се разграничи казусът "Катуница" от вълната от протести, които последваха. В селото ситуацията е свързана с привилегиите, които местен „бизнесмен“ получава от общински държавни институции – една комплексна и многогодишна протекция, за човек многократно разследван у нас и в чужбина за организирана престъпност. В този случай инцидентно екзекуторите са се оказали само цигани, а жертвите -...

"Бряг" обявява национален конкурс за криминален роман

Национален конкурс за криминален роман обявява русенското издателство "Бряг". Няма зададена конкретна тема, но петчленното жури ще присъди голямата награда с паричен еквивалент 3000 лева и две поощрителни награди. Най-добрата кримка ще бъде издадена.

Конкурсът ще протече в два етапа. За първия - до 1 декември 2011 г., участниците трябва да изпратят: кратка биография с името, адреса, телефонния номер и имейла си, между 20 и 30 страници от същинското повествование на електронен носител и пет хартиени копия, както и концепция за фабулата или резюме на съдържанието на романа (ако вече е написан). Трите най-добри романа от първия етап ще бъдат допуснати до финалния, който ще приключи на 1 март 2012 г.

Материалите могат да бъдат изпращани на адрес: Русе, ул. "Борисова" 2, издателство "Бряг" (за секретариата на конкурса). E-mail: izdatelstvo@brjag.bg; editor@brjag.bg. Няма ограничения за възрастта или местоживеенето на авторите.

Гора превзема средновековен храм



Гора превзема средновековната църква „Св. Николай Мирликийски” в гробището на трънското село Пенкьовци. Дебело дърво расте в олтарната ниша. Около руините са избуяли храсти и диви фиданки.



За селото не се разказва много в книгите, писани за трънския край, защото то се е числяло към Радомирска околия. Местен жител обаче е написал историята му в книга.

По данни на изследователи, които съдят от архитектурните елементи на градежа, черквата е строена през XV-XVI в. Преданието разказва, че през годините на турското владичество по тези места минали черкези и подпалили храма. Оттогава черквата не е възстановявана, разказва учителят пенсионер от Пенкьовци Найден Христов. Дълги години той преподавал и бил психолог в училища в Кюстендил, но след пенсионирането си преди 20 години, се върнал в родното село. Той е пазител на другия храм в селото, наречен на света Петка. Черквата била част от манастир, който също бил опожарен. Храмът останал затрупан под земя, но през 60-те години на 19 век бил изровен изпод могилата над него и възстановен. Камбанарията на манастира била направена през 1921 г.от неговия дядо – майстор дърводелец, правил дограмите на царския дворец в София.

Сега бай Найден държи ключа и на магерницата в гробището. Тя пък е строена през 1929г., когато неговият баща бил кмет на селото.

От гробищната черква стърчат само каменни зидове на височина от метър до два. Сводът отдавна е паднал. Личи, че черквата е била еднокоробна, но доста висока. Съградена е от ломен камък, с хоросанова спойка. Страничните конхи и апсидата са имали самостоятелно покритие, смятат специалисти.



Малки амбразурни прозорчета в конхите и абсидата са осветявали храма. Изследователите предполагат, че стените са били изцяло покрити със стенописи, изчезнали през годините. Възможно е част от тях да са останали под натрупаната пръст.




Входът на храма е вкопан в земята поне на метър.



Близо до руините мъдро се издига вековен дъб. Смята се, че дървото е поне на 800 години. В селото се е запазило предание, че на клониту му бил обесен местният свещеник от турци. Поп Стефан бил наказан за дето бунел енориашите си и ги приканвал на бунт.



И сега местните хора полагат в земята своите мъртавци в родното село, без значение къде са живели, но гробовет, като храма, са в джунгла от растителност.
„Хората изчезнаха, гората ни превзема”, въздиша бай Найден, убеден, че си заслужава гробищната църква "Св.Никола" да попадне в някой списък на църкви, подлежащи на възстановяване.

































Лекторите на Форум Родителство II: Веселин Дафов

веселин дафовВеселин Дафов е баща на момче (13 г.) и момиче (9 г.). Преподавател по философия (по-специално: Онтология) в катедра „Философия” на Философския факултет на Софийския университет. Автор на множество публикации по въпросите на философия на мисленето. От 1996 година активно практикува „Философия с деца” (от 4 до 14 годишна възраст) и предоставя философско консултиране на възрастни и деца. Основател на „ОнтоИдея”.

Горичка: Кое е най-трудното днес за един родител?

Едно от най-трудните - и комай не от днес, а винаги - е да приемем, че да се грижим за детската разумност не означава да я заместваме с нашата.

Горичка: Препоръчайте ни една книга или блог за родителство или образование?

На български: Няколко статии по темата от проф. Александър Андонов в „Философиятаипроблемите на духа”, УИ, 2009 (на английски: Matthew Lipman Thinking in Education”)vesselin-dafov-cartoon

Горичка: Ако бяхте министър на образованието какво щеше да е първото нещо, коетоще направите?

Да си подам оставката

Горичка: За какво ще ни разкажете на Форум Родителство?

За любовта на децата към мъдростта, за разумността на малките човеци изобщо, за разликата между знание и мъдрост.

Форум Родителство: 8 октомври, събота; Модерен театър

*анимационната версия на Веселин е създадена със SP Studio


Сокол, рак и пла(нк)тонична любов

След като се „изненадаха“ от мащаба на незаконното забогатяваншихе на селския цар от Катуница ръководителите на държавата се събраха на консилиум за лечение на проблема и стигнаха до известния на последния селянин извод за незаконното забогатяване като източник на напрежението. Ето така отиващият си от властта президент оглави народното недоволство чрез прозрението си на 10-тата [...]

РЗС агитират без 10% надпис

РЗС разпространяват материали с агресивно съдържание, на което изобразяват кандидатът им за кмет Емил Василев - водоноската, като герой, който ще отреже главите на останалите... Липсва надпис купуването и продаването на гласове е престъпление, а тази листовка е разпространена из целия град.

Как да ползваме широкоъгълен обектив?


Преди около 2 години си взех един супер широкоъгълен обектив – Tokina 11-16mm f/2.8 и още от тогава имах проблеми да снимам с него. Не че е развален, просто широкоъгълния обектив “вкарва” прекалено много неща в кадъра и след това в снимката липсва акцент. Когато липсва акцент, то липсва и стойност, защото гледащите снимката не знаят какво си снимал.

През тези няколко години минах през много фази в отношението ми към този обектив: игнорирах го, исках да го продавам, ползвах го само на партита, считах че цветовете му са смотани и т.н. Истината, е че чак сега се научих да го ползвам и общо взето ми се получава, когато спазвам следните правила:

1. Снимам близък обект отдолу;
2. Снимам близък обект, върху който акцентирам, я останалата част от композицията подреждам така, че да се вижда контектса на обекта.

Дори и да нямате супер широкоъгълен обектив, горните правила са валидни като ползвате дори “китовите” 18-55 обективи, с които идват повечето фотоапарати. Ще ми е интересно да споделите вашите правила за ползване на широкоъгълен обектив. Ако слагате и хипер-връзки ще е още по-хубави.

ГЕРБ изпълняват обещанията: Тръгна и строителството на автомагистрала Струма

Твърдо и само напред, Бойко Борисов изпълнява това, което е обещал. Започва строителството на ЛОТ 1 на автомагистрала „Струма” в участъка от с. Долна Диканя до Дупница. Това стана с тържествен водосвет на скоростната отсечка при пернишкото село Долна Диканя. “За какво протестират, за това че строим магистрали и детски градини ли?” С този въпрос [...]

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване