01/05/12 14:49
(http://ivo.bg/)

„Опровергай началника“: мото(ра) на властта

Задача с повишаваща се с течение на времето трудност ( и без решение, поради липса на твърди величини): колко пъти в рамките на денонощие отговорните фактори в държавата могат да се опровергават помежду си?

За днешния ден, 5 януари 2012 г., преди да е приключило денонощието, верният отговор е: три пъти. Но има няколко часа, да не избързваме със заключенията…

Денят започна с доста сензационното изявление на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в полза на строителството на нов, 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй”, което означава автоматично отказ от проекта АЕЦ „Белене”. Последва обаче светкавична пресконференция на председателя на Агенцията за ядрено регулиране ( АЯР) Сергей Цочев, на която един от командирите на ядрения генерален щаб в България ( изразът е на ядрения ни дисидент Георги Котев) опроверга ресорния си министър със заявлението, че вероятно построяване на такъв блок в АЕЦ „Козлодуй” никога не е обсъждано. Иначе казано, той върна хипотезата за т.н. „втора атомна” в „играта” и само вкопчените в надпреварата лобита си знаят какво задкулисно ритане по кокалчетата пада. За публиката остава впечатлението за оспорван мач, в който бият шута на самата публика.

Не друг, а най-големият началник в държавата беше също така опроверган от свой подчинен. Това се случи с вчерашното обещание на премиера Бойко Борисов да направи посланик от Кирчо Киров, началника на разузнаването- Националната служба за сигурност. Министър-председтелят се обоснова с това, че човекът е работил дълго за държавата и му се полагал висш държавен пост и след като бъде сменен от върха на разузнаването ( ще спестя с каква обидна дума един американски посланик нарича заслужилият Киров, според един разсекретен доклад на посолството на САЩ в София). Днес обаче министърът на външните работи Николай Младенов категорично отказа да изпраща Киров на посланически пост и напомни, че е декларирал принципно край на назначенията на дипломати, работили за ДС в миналото.

Но и това не е всичко: председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян отхвърли възможността държавата да наложи намаляване на лихвите по кредитите, с което се противопостави на финансовия министър Симеон Дянков, лансирал така идея.Хампарцумян заяви пред БНР, че идеята на финансовия министър е опит за намеса на държавата в работата на банковата система. По този повод банкерът саркастично подхвърли, че Дянков не идва, все пак, от Северна Корея, а от Северна Америка.

Ако копнем още малко в разкаляния информационен терен, вероятно ще открием и други подобни находки. Но няма нужда. И това е достатъчно да се убедим какъв плурализъм цари в управлението на държавата- всеки опровергава началника и това се е превърнало в стил и характерна особеност на сегашното управление. Важното е обаче, че на опроверганите началници не им пука, че на практика биват обявявани за некомпетентни да се произнасят по въпроси, от които не разбират. Здравият непукизъм на изобличените е гаранция за експертния имидж на властта: тя разсъждава и действа толкова сложно, че даже сама не разбира, какво става. Как да не изпиташ респект към заплетените задачи, който властта (не)решава!

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване