(http://www.azcheta.com/)
Имало едно време…
Имало едно време една история, която целият свят разказвал. Всъщност, не била една история, а много - за непослушни момиченца и коварни вълци, за стъклени пантофки и влюбени принцеси, за умни котки и малки оловни войници, за великодушни великани и шоколадови фабрики… Тези истории изпълнили света с думи, с мъдрост, с образи и с необичайни герои. Карали го да се смее, да се забавлява, да съществува… Историите дали смисъл на света. Оттогава насетне те продължават да се множат и всеки път започват така: „Имало едно време…”
Когато четем, разказваме или слушаме истории, ние тренираме въображението си, също както тренираме тялото си, когато спортуваме. Един ден, дори без да разберем, някоя от тези истории ще се върне в живота ни, за да ни се притече на помощ и да ни подскаже умно и мъдро решение на заплетен проблем, с който сме се сблъскали.
Когато четем, разказваме или слушаме истории, продължаваме онзи древен ритуал, който е родил човешката цивилизация – създаваме общност. Културите, миналите времена и поколения се събират отново около нас, за да ни разкажат историите си и да ни споделят едно много важно нещо – всички ние, японци, немци, мексиканци, хората от 17 в. и днешните хора, които четат в интернет, нашите баби и дядовци, родителите и децата, сме едно.
Историите изпълват всяко човешко същество. Независимо от огромните разлики помежду ни, всички ние всъщност сме герои в тези истории.
За разлика от живите организми, които се раждат, растат и умират, историите са надарени с вечен живот и могат да останат безсмъртни. Особено историите, идващи от дълбините на традицията, които се променят спрямо обстоятелствата и контекста, в който се разказват и записват. Когато разказваме или слушаме тези истории, ние ставаме техни съавтори.
Имало едно време и една страна, пълна с митове, приказки и легенди, които от векове се предавали от уста на уста и разказвали за нейното създаване, за историята й, за културата й, били пълни с любопитство и извиквали усмивки по лицата на хората. Това било страна, в която малцина можели да се докоснат до книги. Но и тази история вече се променя. Днес, историите достигат до всяко кътче на моята родина Мексико. И намирайки своите читатели, те изпълняват основната си роля - да градят общност, семейство и личности, които могат сами да намерят пътя към своето щастие.
* По традиция от 1967 г. насам всяка година различна страна е домакин на отбелязването на Международния ден на детската книга. Тази година страна домакин на празника е Мексико. Посланието „Имало едно време...“ е на писателя Франсиско Инохоса, автор на над 40 книги, включително поезия, къси разкази, пътеписи, статии, есета и детски книги. Книгите му са издадени на няколко езика, а самият той е носител на редица награди за литература. Автор на официалния плакат за 2012 г. е Хуан Хедовиус
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/04/02