Много интересно проучване е провела рисърч компанията Mintel, която е открила, че на практика хората започват все по-малко да изпращат картички и писма до свои приятели, роднини и познати. Според изследването потребителите използват активно социални мрежи като Facebook и Twitter, за да могат да изпратят … Подобни статии:
Най-популярната руска търсачка, Yandex, е на път да се сблъска със сериозен проблем що се отнася до своята хегемония в Русия. Оказва се, че интернет браузърът Mozilla ще пусне своята нова версия в Русия, но една съществена разлика ще я различава от предишната. Заложената по … Подобни статии:
Не мога да хвърля камъка, защото съвсем не съм безгрешна,а и по стечение на обстоятелствата съм все още човек и нищо човешко не ми е чуждо, но.....има хора и действия, които, според разбиранията си, не мога и отказвам да приема.Пак...
Сондата на НАСА 'Марс-Одисей' (Mars Odyssey) , която в момента работи на орбита около Марс от октомври 2011г, е приведена в безопасен режим поради проблеми в работата на единият от трите жироскопа, с помоща на които апарата регулира и подържа своята ориентация в пространството.
Китай ще изведе в космоса следващият космически пилотиран кораб през следващата седмица - 11-17 юни 2012. по информация от агентство Синхуа.
Оценката на аналитиците за стойноста на компанията Space Exploration Technologies Corp (SpaceX) се покачи двойно и достигна 2,.4 млд долара след успешният полет до МКС на създаденият от компанията кораб Dragon, съобщава аналитическата компания PrivCo.
На 1 юни 2012, на писта на летището Мохаве в щ Калифорния бяха проведени поредните изпитания на ракетоплана SpaceShipTwo (SS2 Taxi 03).
Всички заедно да свалим Данчо Лазаров от поста му!
В НАСА започна нов проект по създаването на нови етхнологии за кацане на други планети , в частност на Марс. Проектът под названието Low-Density Supersonic Decelerator трябва да осигури безопасно спускане от орбита на тежки обекти , в частност тежки роботи , полотирани космически кораби , жилищни модули или промишлени блокове.
Възможно е , първото кацане на друга планета да стане най-голямото и увлекатело реалити шоу в историята на телевизията. Ентусиастите на тази оригинална идеия са Нобелевския лауреат -физика Жерар Хоофт и създателя на известното реалити шоу 'Големият брат ' Пол Ромер.
Космическата сонда на ЕКА - Mars Express е направила серия снимки на кратера Kalocsa , които свидетелстват за това , че Марс периодически е претърпявал изменения на климата , свързани с колебанията на оста на въртене на планетата.
В резултат на гъстото розово сладко, което направих се яви една прекрасна картина в розово и зелено, а страниците на книгата Purple Citrus & Sweet Perfume се прелистиха точно на това, което ми трябваше. Идеята на Силвена Роу да приготви тарталети с шамфъстък и сладко от череши винаги (откакто имам книгата) ми се е струвало нещо прекрасно. Вероятно отдавна щях да опитам тази рецепта, стига да бях намерила шамфъстък, престоял не твърде дълго време, че да загуби аромата си и да придобие нагарчащ вкус. Случва ми се толкова често, че направо ме спира да си го купувам и всеки път да търся друг източник.
Съдбата обаче понякога може да бъде толкова благосклонна, че да не вярвам на случващото се и колкото и да ми се иска да си обясня някои съвпадения, не винаги разсъжденията ми стигат до някаква логика. Напоследък ми се случват точно такива неща. Сякаш някой ми чете мислите и според тях ме приканва в приключение или дълбок размисъл. Май по-скоро изпадам в хипотези докато тотално се объркам. Добре би било да оставя странностите, които се случват и да се понеса по течението.
Докато си плувам в своите води пред мен се появи розово-зелената картина. Натрапчивата мисъл, че шамфъстъкът и розата са създадени един за друг ме накара да направя спирка, да изляза от течението и да се застоя за по-дълго сред великолепната комбинация от аромат и вкус. В случая с тези тарталети и текстурата е съществена – контрастират си хрупкаво и дъвчащо, а най-прекрасното нещо, което ги обединява е гъстото сладко от рози.
Приготвих тарталетите още в деня, когато приготвих сладкото. И толкова много ми харесаха, че на следващия ден повторих. Вече нямам сладко от рози, въпреки че ми се искаше да го опитам и в други десерти, но то изигра важната си роля за най-прекрасните тарталети, които ще свързвам с началото на летния сезон.
Официално обявявам началото на летния сезон и партитата! Да му мислят приятелското обкръжение и съседите.
По идея от книгата Purple Citrus & Sweet Perfume
Посочените дози са достатъчни за 12 броя тарталети с диаметър 6, 5 см.
За бисквитеното тесто:
Маслото и захарта се разбиват с миксер. Добавя се яйцето и се разбива хубаво, докато се поеме от сместа. Накрая се добавя брашното, като се разбива с миксер на ниска скорост. Полученото тесто се събира на топка и се увива в стреч фолио. Охлажда се в хладилник за 2 часа. (Тестото може да се приготви и в кухненски робот.)
Охладеното тесто се разточва върху леко набрашненан повърхност с дебелина 5 мм. Изрязват се кръгове с диаметър 7,5 см. Кръговете се поставят във форми за тарталети с диаметър 6,5 см. Тестото се притиска леко по дъното и стените на формите. Ако е необходимо (при по-топло време и топло помещение) оформените тарталети се охлаждат за 15-20 минути в хладилник.
От останалото тесто може да се изпекат бисквити.
За плънката:
Шамфъстъкът се смила фино и се смесва с брашното.
Маслото и захарта се разбиват докато сместа стане пухкава. Към нея по малко се добавя яйцето и се разбива докато се поеме напълно от сместа. Добавя се ванилията и накрая шамфъстъкът и брашното. Объркват се хубаво.
Сглобяване:
На дъното на тарталетите се разпределя сладкото от рози. Върху него се изсипва по малко от сместа с шамфъстък. Поръсват се едро счукан шамфъстък.
Пекат се в предварително нагрята фурна на 180°C за 25 минути. След като се извадят от фурната се оставят за 5 минути във формите и тогава се освобождават от тях. Оставят се върху решетка докато се охладят напълно.
Декорирах със захаросани розови листенца.
Тарталети с розово сладко и шамфъстък е публикация на Йоана Петрова от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана
Роскосмос и ЕКА може да подпишат окончателно договор за участието на руската страна в научния проект ExoMars през ноември тази година. по информация от прес релиз на ЕКА.
Хенрик М. Бродер в-к Ди Велт След 20 или 30 години, а може би и по-рано ще се пишат драми и кандидатски дисертации за това как в началото на XXI век европейците погубиха проекта „Европа“. Свидетели от нашето днешно време ще си спомнят пред телевизионните камери на Хистори ченъл как се е въвело еврото и [...]
Всички заедно да свалим Данчо Лазаров от поста му!
По-високите температури и намаленият отток на реките в Европа и Съединените щати в последните години са довели до намалено производство и временни спирания на редица ядрени и топлоелектрически централи, което е станало причина и за повишаване на цените на електроенергията. Това буди сериозни притеснения относно бъдещата енергийна сигурност в условията на променящ се климат.
Ядрените и топлоелектрическите централи осигуряват респективно 91% и 78% от електричеството в Съединените щати и Европа, така че проблемите в тяхното функциониране е повод за сериозни притеснения за енергийния сектор. Изследване, публикувано в Nature Climate Change предвижда по-нататъшни смущения в доставките на електроенергия, придружени от вероятно намаление на капацитета поради липса на води за охлаждане на ядрените и топлоцентралите с между 6-19% в Европа и 4-16% в САЩ в периода 2031-2060 година. Вероятността от екстремално (90%) намаление на генерираното електричество от АЕЦ и ТЕЦ се увеличава три пъти.
В сравнение с други големи потребители на вода (напр.индустрия, селско стопанство, битово потребление) АЕЦ и ТЕЦ са най-големият потребител на води за охлаждане – 40% от общите повръхностни води в САЩ и 43% в Европа.
Макар по-голямата част от тези води да се „рециклира“ от електроцентралите, те са зависими от постоянни водни обеми с определена температура, за да бъде предотвратено прегряване на съоръженията. Намаленият воден ресурс и по-високата температура на водите, дължащи се на по-високите температури на въздуха, причинени от климатичните промени, са много сериозен проблем за електропроизводствтото в конвенционалните топло и ядрени централи.
Най-уязвими са тези централи, при които охлаждането става само в един кръг. Тези централи помпят вода директно от реки, езера или от морето, за да охлаждат турбинните кондензатори, след което водата се връща в първоначалния водоизточник с температура значително по-висока от тази, с която са постъпили в охлаждащите съоръжения, с което причиняват термално замърсяване на водните басейни след тяхното вливане. Това влияе значително на жизнения цикъл на водните организми, които обитават съответния воден басейн.
И в Европа, и в Съединените щати има стриктни стандарти за количеството вода, която може да се ползва, както и за температурата на водата, която напуска централите. Така топлите периоди, съчетани с понижени водни количества, могат да доведат до сериозни конфликти между екологичните изисквания и производството на електроенергия.
Като се има предвид дългия живот на електроцентралите (50-60 години) подобни предвиждания са изключително важни за енергийния сектор, за да може да се търси адаптиране към промените в достъпната вода за охлаждане и да се планира съответно инфраструктурата и инвестициите. Една от стратегиите за адаптация е да се намали зависимостта от пресноводни източници и да се използват солени води според съавтора на изследването Pavel Kabat, директор на International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA).
Това не е решение за съществуващите централи, но може да се приложи при планиране на нови инвестиции. Друго възможно решение е да се увеличи дела на газовите централи, които са по-ефективни от ядрените и въглищните централи и съответно се нуждаят и от по-малко вода за охлаждане.
Изследването е извършено от международен екип от учени от: Earth System Science and Climate Change Group, Wageningen University and Research Centre; The Netherlands, The Department of Civil and Environmental Engineering, University of Washington, Seattle, USA; Forschungszentrum Julich, Institute of Energy and Climate Research-System Analyses and Technology Evaluation, Julich, Germany; International Institute for Applied Systems Analysis, Laxenburg, Austria.
Изследването е подкрепено от Европейската комисия – проект WATCH по Шеста рамкова програма и проект ЕCLISE по Седма рамкова програма.
Reference: Vulnerability of US and European electricity supply to climate change. Michelle T. H. van Vliet, John R. Yearsley, Fulco Ludwig, Stefan Vogele, Dennis P. Lettenmaier and Pavel Kabat. Nature Climate Change, 10.1038/NCLIMATE1546, June 3 2012
По материали от: International Institute for Applied Systems Analysis
Базираната в Израел компания Eco Wave Power (EWP) завърши първата фаза тестове в открити води на своята инсталация за добив на енергия от вълните. През април инсталацията със среден размер беше успешно инсталирана във водите на Черно море. По-рано в края на миналата година бяха направени лабораторни тестове на инсталацията в Института по хидромеханика в Киев.
По време на тестовете в Черно море компанията изпитва характеристиките на две различни модификации – “Wave Clapper” и „Power Wing”, както и измерва количеството генерирана енергия на инсталацията при различни височини на вълните и честоти. Също така се правят наблюдения за влиянието на странични вълни, взаимодействите на инсталациите, поставени в непосредствена близост една до друга, както и механизмите за защита при буря и вълнение.
Бизнес моделът на EWP е фокусиран върху използването на евтини материали и ниски експлоатационни разходи. Според компанията, когато техният продукт стъпи на пазара, разходите за неговата инсталация и експлоатация ще бъдат най-ниските в сравнение с всяка друга възобновима или традиционна технология за добив на електроенергия.
Компанията вече си е осигурила финансиране за 3 пилотни проекта в открити води, както и пълномащабна инсталация, способна да захрани с електроенергия над 1000 домакинства. Следващата стъпка е устройствата да се инсталират в друго крайбрежие, с което да се демонстрира на потенциалните клиенти, че могат да работят ефективно в почти всякаква морска среда. След което предстои изграждането на първата комерсиална централа за добив на електроенергия от морски вълни.
Още една компания от Израел има подобни сериозни претенции за добив на енергия от морските води – това е SDE Energy с техния хидравличен генератор, задвижван от морските вълни. В тяхната фабрика в Тел Авив се произвеждат еднокиловатови генератори. Те също имат вече реализирана своя инсталация в Китай с помощта на китайското правителсво.
По материали от: theenergycollective
Поредното изменение на ЗРТ – този път чрез Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния служител, ДВ бр.38/2012.
Отнася се до статуса на лицата в администрацията на регулатора.
Поредното изменение на ЗРТ – този път чрез Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния служител, ДВ бр.38/2012.
Отнася се до статуса на лицата в администрацията на регулатора.
Никога не бях чела нищо от Стивън Кинг. А откровено казано не изпитвах и особен интерес. Романът му "Момичето, което обичаше Том Гордън" попадна у мен почти на шега. Започнах да го чета като предизвикателство, но докато се осъзная вече бях въвлечена в удивително живо и ярко повествование, което магически сграбчваше и пленяваше.
Динамичният разказ оголваше и до кокал разкъсваше физическата битка за оцеляване, докато вътрешният глас в мен отчаяно търсеше възможни изходи към спасение и задаваше въпроси, сграбчващи и разтърсващи живота в търсене на отговори. Въпреки че книгата не се смята за една от най-добрите творби на Кинг, тя е задълбочена и крие в себе си завладяваща история за едно оцеляване. При това чудесно разказана.
"Светът има зъби и може да те захапе с тях, когато си пожелае." Това е началото на романа, който сякаш на инат не е поредният ужас, превърнал се в бестселър, а простичка човешка история за куража и силата на волята, които те водят в моменти на страх и самота. Триша Макфарлън е на девет години, нейната страст е бейзболът. Докато пътува заедно със своя брат и майка им, тя се отдалечава и загубва. Нататък следва изумителна картина на дивото оцеляване срещу студа и пронизващата до мозъка на костите влага, калта и глухите нощи, комарите и непознатите хапещи насекоми, жаждата и глада.
Всичко, което Триша носи със себе си, е нейният уокмен, по който слуша бейзболните мачове с участието на нейния идол Том Гордън от отбора на Ред Сокс. Тази й любов поддържа духа й и я кара да се надява... на край, на спасение от това мъчително бродене, в което посоките са само две - тази към живота и тази към смъртта.
В книгата има свръхестествени елементи, но те не са първостепенно значение, а по-скоро й придават едно особено очарование. Очарование, което в хармония със силата на духа, на моменти силно надяващ се, а в други - помръкващ, сътворяват един напълно искрен човешки разказ, който няма да оставиш, преди да е настъпил краят на бейзболната игра, преди да има победител. И това в крайна сметка се оказва Триша, отбелязала победния удар със силата на вярата и граничещото с любов възхищение към Том Гордън.
Може би страхът е това, което те увлича в романа, страхът от това какво ще направиш в ситуацията на Триша; ще оцелееш ли? Дори ако си деветгодишен? Или отговорът на въпроса дали ще имаш сили да направиш хоумрън след всичко, което си изживял в най-реалния си кошмар.
По липса на Айфелова кула и Статуя на свободата, чиито еквивалент в София държи във вдигнатата си ръка не факела на свободага, а оръжието на тържествуващата чужда окупация над България, у нас организират туристически обиколки на ядрените енергоблокове с цел да предизвикат възхищение сред посетителите по формулата на Ленин за електрификацията като основно условие за построяването на комунизма. Единствената оцеляла едрогабаритна светиня на икономическата дружба с рухналия СССР се оказва нещо като туристическа дестинация, нещо като рекламно лице, нещо като декор за облъчване на българските граждани с атомния апетит на най—мощното руско-българско лоби, което търка образа си с възторга на бебета и бабета, доведени в централата не толкова сами да се уверят в нейната прекрасност, колкото като повод за това бъде написано от журналята и така четящите градани сами да хлъцнат от щастие и да хлътнат в пропагандния капан на уверенията, че си имаме чудесна, спретната, чиста и най-вече СИГУРНА атомна централа, наследена от времето на чернобилския социалистически просперитет.
Прочетете репортажа, в който автентично са посочени месеците на бебетата и годините на бабатета. Не е ли чудесна идеята на новия шеф на АЕЦ „Козлодуй“, който самият е един Алис в страната на атомните чудеса, но копменсира бебешкото си ниво на познание с популистки хватки, усвоени от номерата на управлавящата партия и нейните предшественици! Споменете си само как президентът Първанов отиде (все пак) в дома в Могилино, направен печално световно известен от БиБиСи заради страданието на изоставените там български деца.Първата му реакция бе да заклейми чужденците, които направили филм „без любов към България“, но половин година по-късно отиде при малките нещастници, за да ги гушка пред сервилните журналистически камери.
От изявлението на новия директор на централата Валентин Николов за акцията като символ на загрижеността му за необходимостта младите да заобичат ядреното лоби още от бебешка възраст и да се подготвят по този начин за бъдещата си работа в тази Хеопсова пирамида на социалистическата ни икономика, струи енергичен оптимизъм в най-добрите традиции на победилия себе си комунизъм.
“Бебета влязоха в АЕЦ “Козлодуй”
9 юни 2012, 20:41
Козлодуй, България
Най-малките посетители в АЕЦ “Козлодуй” в Деня на отворени врати бяха две бебенца, централата раpгледаха и много ученици. Това са 6-месечната Снежана Пламенова Ангелова от Козлодуй и 7-месечната Йохана Герхард Хьофер от София. Най-възрастната бе Николина Аврамова от гр. Лом, на 72 г.
Атомната електроцентрала разгледаха и много организирани групи–ученици от Националната природо-математическа гимназия “Акад. Любомир Чакалов”в София, професионалната гимназия по ядрена енергетика “Игор Курчатов” в Козлодуй, потребители на Центъра за социална рехабилитация и интеграция във Враца, и др.
За гостите бяха организирани посещения на командните и машинните зали, както и на 440-мегаватовите втори и трети блок, така и на 1000-мегаватовите пети и шести енергоблок. Технологията на производство на електричество от ядрена енергия бе разяснена от опитни специалисти, които придружаваха групите по време на обиколките.
“Ядрената енергетика се нуждае от млади хора и затова искрено се радваме на техния интерес към атомната електроцентрала.” Това заяви по време на Деня на отворени врати днес изпълнителният директор на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД Валентин Николов, съобщиха от пресцентъра на електроцентралата”./БЛИЦ
2004 - 2018 Gramophon.com