(http://www.azcheta.com/)
Един разказвач на Изток от Запада
Мрачна есенна вечер. Прибирам се от командировка, след като съм пътувал с влак по любимия си маршрут по светло за пръв път от година. Мегаполисът обаче сякаш е черен и отблъскващ. Оглеждам се и се оказва, че на хората нищо им няма - прибират се от работа, от училище, усмихнати - за тях вечерта е обикновена и светла. Явно на мен нещо ми тежи. Тежат ми 8 разказа, заели последните ми два дни, в които пътувах “На Изток от Запада”. Сериозно.
За Мирослав Пенков разбрах преди малко повече от година, ровейки из 40-страничната програма на Литературния фестивал на Гардиън в Единбург. По навик търся из подобни документи думички като “Bulgaria” и “Bulgarian” и имена, завършващи на “-ov/ova”, “-ev/eva”. И през цялата тази една година, в която сборникът му и едноименния разказ печели слава и престижни награди, аз жадувах да прочета “East of the West”, може и на български. Инат ли бе, не знам, но го преборих, точно за 48 часа.
И сборникът ме прегърна, както момиченцето с мъжко име Кемал прегръща меха на саморъчно изработената гайда дни преди Възродителният процес да го дари с красивото българско (и женско) име Вяра; стисна ме, както Михаил-Майкъл се опитва да стисне с последни сили пред задаващото се торнадо проваления си емигрантски живот; на няколко пъти заплаши да ме посече като с ятагана на Али Ибрахим, да ме "снима", както Юки "снима" с колата цигането с оранжевото "балканче"; накара ме да се страхувам, както силно се страхуват почти всички герои в текстовете. Изобщо, “На Изток от Запада” ми разказа играта.
И ми я разказа по наистина страхотен начин, защото Мирослав Пенков определено е добър разказвач. След тези 8 разказа вече знам, че колкото и тежък да е сюжетът на един роман, не може да те насити с емоционалност, както го прави един добре построен и написан разказ. А в “На Изток от Запада” имаме точно осем такива парчета. Диалозите - изненадващи, но логични, стряскащо резки, но закономерни. Сюжетите - не съвсем овъртяни, но достатъчно криволичещи. Героите - раздаващи шамари не само на читателя, но и на самите себе си. Понякога буквално.
Когато си говорих с Илия Троянов по темата за пробива на българските автори, той спомена колко важно е по света да можеш да пресъздаваш собствената си държава в контекст, разбираем от всички (последният въпрос от интервюто ми с него). Е, Мирослав Пенков, живеещ вече десетина години на хиляди километри от родината си, е страхотен пример за това - много светове, събирани на Изток от граничната река, и поднесени като основно ястие на читателите от Запада.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/10/12