За руския шовинистичен таблоид със съветското название „Комсомолская правда” и склонността му да се подиграва на България съм написал със съответните цитати доста статии (мазохистите сред българите могат да свържат чрез търсачката в интернет ivo.bg с названието на жълтия флагман на руската пропаганда и ще се уверят в това).
Че това нещо се разпространява и тук- също съм отбелязвал.
Но ето че се рекламира и на (де)билборд!Билборд между Поморие и Слънчев бряг рекламира българското издание на “Комсомольская правда”, съобщава агенция Булфото.
Прокремълският таблоид излиза на български език от миналия месец и се разпространява в София в мрежата на Lafka.
Преди това “Комсомольская правда” излизаше в България единствено на руски – като двуседмично издание, което се разпространяваше предимно на морето и в руските книжарници и клубове в страната.
У нас редакцията на близкия до информационната линия на Кремъл таблоид е в Бургас.
В последния брой на “Комсомольская правда Балканы” е публикуван и “специален коментар” на Мартин Карбовски.
Припомняме, че през 2012 г. политици от чешката Консервативна партия поискаха от министерството на културата да забрани чешкото издание на “Комсомольская правда”.
Това издание използва забранената в Чехия тоталитарна символика – като започнем от портрета на Ленин и стигнем до сърпа и чука, аргументират се от Консервативната партия в Прага.
Действително под главата на вестника от десетилетия стоят комунистическите ордени, с които изданието е наградено по време на СССР.
Смятам да преразгледам своето неуважително, американско, русофобско, еврейско, соросиодно, грантаджийско, платено от ЦРУ и поради всичко това предателско към майка ми България отношение спрямо чуждата, но все пак най-близка до сърцето на българския националист руска нация и нейната държава. Вече признавам величието на развитието на Русия.
Доскоро твърдях, че тази велика сила заслужава да има танк за свой символ. В края на краищата единствената днешна колониална империя има гигантски сухопътни параметри. Отива й да разхожда танковете си, вкл. на Червения площад тази година, смайвайки света с прекопиран, но свален от производство поради безумната му цена ( като за бедната Германия ) нов руски танк-чудо. Съответно империята си разхождаше танковете като чисто отбранителна мярка от приоритетно (интер)национално значение в ограниченото пространството между Прага и Кабул чрез ограничен контингент от отбранителни руски войски.
Няма по-ярък спомен за свободолюбивата руска политика в горещата зора на студената война от настръхналите свободолюбиви съветски танкове срещу американските завоевателни танкове в Берлин.
В снимания по онова време български филм за боевете на Шипка не случайно финалът е озарен от сцената с колона съветски танкове, пъплещи по билото на Балкана. Сцената е озвучена и с обещание съветските освободителни танкове да дойдат отново на гости. БНТ излъчи това танково послание отново в този му вид по време на монархо-социализма като предупреждение за надигащия се ужасяващ либерализъм в България, приета току-що в НАТО и ЕС.
Помните ли прославата на съветската интернационална танкова помощ за страдаща от недостиг на съветски танкове Чехословакия? „Русият Ванка скочи в танка”, възкликна през онази 1968 година поетът.
Признавам, злослових в едно свое заглавие, че днес трябва да се чете: „Русият Ванка, скочи в банка”- не че не е вярно, но не е етично спрямо нашите освободители от Трети украински фронт да се пишат някакви си истини, враждебни за дружбата ни. В нейно име тази година възстановиха в руския анклав край Камчия ( превзет като руски плацдарм от мафиота Лужков) сваления преди четвърт век във Варна бюст-паметник на командващия фронта срещу България маршал Толбухин – направиха го на 22 септември, т.е. в деня на празника на националната независимост на България, обявена въпреки Русия на този ден през 1908 година.
Империята обаче не боксува като танк без вериги на едно място. Вече си мисля, че самолетът е изместил танка в това отношение и този факт символизира полетът на руското само(лето)дървие във висините на прогреса.
Съдете сами.
Руски самолети си правят труда да изпитват готовността за полет на остатъчните няколко изтребителя съветско производство в България. Същите подлагат на подобно изпитание способността за адекватна реакция също на балтийските, британските, шведските и прочее дестинации, където са се сгушили и провинилите се пред Москва северни нации. Шетат руските самолети в небето над Турция броени дни след като Путин и Ердоган скрепиха с личното си участие и присъствие на православно-ислямската им дружба при освещаването на най-голямата джамия в Европа, построена именно в Москва.
Руски самолети са тема на дипломатическата полемика между София и Москва по отношение на маршрутите и сроковете за предизвестените им полети. Както и ремонтите на руските самолети ( а защо не и кабинети) у нас.
Руски самолети бомбардират Сирия. Канят се да я освобождават и да спасяват Европа ( и друг път са го правили, нали!)- този път от бежанската вълна. Тя съответно не спира въпреки прогнозата за времето, според която руски синоптици у нас вещаеха нейното замразяване.
Руските бойни самолети в небето на Сирия са всъщност гълъби на руското миролюбие спрямо войнолюбивите аналози на глобалистите и толерастите, чиито бомби и ракети напълно съзнателно окуражават ислямистките главорези, родени от еврейските си майки на Уолстрийт малко след като същото изпрати самолети срещу близнаците в Ню Йорк и Пентагона във Вашингтон, за да сбъдне мечтата на всички американски момчета в униформи за приятна служба в Афганистан.
С руски бомбардировач заплаши миналата година да прелети следващия път над Румъния руският вицепремиер Дмитрий Рогозин ( нали помните т.5 от договора, подписан и от България, според който агресия срещу всяка страна от договора активира автоматично нейната защита от останалите договарящи се страни).
Донякъде изключение прави само случаят с руската връзка при свалянето на малайзийския граждански самолет поради това, че той не беше руски. Руска беше само ракетата ( и ръката), която го свали. Но символиката пак си е самолетна и руска. Както при падналия полски правителствен самолет край Катин, където загина полският президент, запътил се наивно да почете падналите десетки хиляди жертви на съветския разстрел, приписван от Москва близо половин век на германските побратими на Сталин в деленето на Полша и подпалването на Втората световна война ( за която Москва вече обвинява днес самата Полша като съучастник- нещо като версията за еврейската конспирация в замислянето и осъществяването на холокоста)
Актуална новина от днешния 19 октомври потвърждава важността на самолета като нова емблема на руското имперско величие.
Тази сутрин френски боен самолет се приближил опасно до пътнически руски самолет с парламентарна делегация на борда, предвождана от председателя на руската Дума Сергей Наришкин, съобщава Газета ру, цитирайки сайта на руското МВнР.
По този повод руското външно министерство е поискало обяснение от посланика на Франция в Москва Жан Морис Рипер. Париж официално отрече и заяви, че става дума за швейцарски самолет.
Швейцария и бойни самолети срещу руски мирен самолет? Не може да бъде! Швейцария ( също) е исторически доказала се братска страна за Русия. Там се е крил Ленин и крият милиардите си неговите потомци ( да не кажа питомци). Но това е друга история.
Щом и Швейцария вече става враг на Путин, значи му е време да се приземи и дори да се зарие в някоя землянка. Като Саддам Хюсеин.
Share on Facebook
The post Видео клипът, който LINDEMANN си поръча в България appeared first on ExtremeCentrePoint.
The post Видео клипът, който LINDEMANN си поръча в България appeared first on ExtremeCentrePoint.
Пламена Велкова по образование е философ, а по призвание естет и свръхактивен човек, който се плаши от застоя и всеки ден си отправя различни предизвикателства. Вълнува се от континетална философия, аналитична, понякога и политическа, биоетика и романтизъм. Най-хубавото нещо за нея са времето за четене, дъждът, библиотеките, виното и музиката. И тъй като може да...
... дъното на джоба. Вчера (18/10/2015г.) следобед Иво Прокопиев-ият в-к "Капитал" е публикувал поредното си капитално престъпно съчинение: АЕЦ "Козлодуй" ще удължава живота на 6-и блок с още 30 години Преценката...
Без морал, без състрадание, без покаяние. Снимки за спомен на руските терористи с останките на сваления от тях Боинг над територията на Украйна.
The post Руската душевност и гаврата с паметта на децата убити в сваления малайзийски Боинг над Украйна appeared first on ExtremeCentrePoint.
Без морал, без състрадание, без покаяние. Снимки за спомен на руските терористи с останките на сваления от тях Боинг над територията на Украйна.
The post Руската душевност и гаврата с паметта на децата убити в сваления малайзийски Боинг над Украйна appeared first on ExtremeCentrePoint.
Кремълският официоз „Росийская газета” написа във вчерашния си неделен брой поредната полуистина за преобладаващата любов на българите към Русия. В българските медии се появи пък полуистината за написаното. Ето точният цитат, от който в родните медии е изпаднала дребната подробност от руското твърдение, че МАЙ И ПОВЕЧЕ от половината българи симпатизират на Русия: „ несмотря на то, что половина, А ТО И БОЛЬШЕ ( курсивът мой-бел. ivo.bg) болгар с симпатией относятся к нашей стране, последние политические шаги Болгарии”.
Руските преувеличения, които минават с намаление в българските информационни средства, са част от типичната картинка на разваления телефон в двустранните отношения. Нещо „мъничко” куца в истината и тя престава да бъде такава.
Откъде официозът на Кремъл, който си има постоянен кореспондентски пункт в София, знае за въпросната по-голяма част ( „че май и повече”) от българите, симпатизиращи на Русия?
Този въпрос съм го задавал по повод подобно изказване в интервю на руския посланик Юрий Исаков. Той също подхвърли без позоваване въпросното твърдение. А щеше да е интересно да ни осведоми как посолството мери българската симпатия и дали не е подведено от своята мрежа от специални осведомители. Но няма кой да го притесни с подобен въпрос!
Истината е, че на 16 март тук бе публикувано последното изследване на общественото мнение от Алфа Рисърч. В него се казва, че ВСЕ ОЩЕ повече от половината българи симпатизират на Русия ( 54 на сто), но тенденцията е обърната от година насам след руското анексиране на Крим. Допитването е показало, че четири пъти повече българи са променили междувременно мнението си в негативна посока ( 30 на сто от респондентите), докато в положителна посока са променили отношението си само 7 на сто от участвалите в изследването 1000 български граждани.
Но най-важното, което „Российская газета” „пропуска”, съобщавайки само удобната част от констатацията на социолозите, е , че едва 6 на сто от българите ( сред които като симпатизанти на Русия се откроява възрастовата група над 60 години) разглеждат Русия като модел за подражание. Това е унищожителна оценка към днешна дата за режима на Путин, когото някои тук обичат покрай любовта си към водката и сельодката или изобщо към почерпката от ръката на щедрите руски господари.
И все пак заключителните думи на манипулативната статия, която е типичен образец на руската пропаганда по отношение на България, съдържат признанието, че те за нас вече не са „братя славяни”.
Най-после! Поне от тази задушаваща сантименталност сме на път да се отървем. На въпросната хлъзгава от сълзи и сополи претенция се крепи вековната опорна точка на руската претенция за освобождението ни по братско-славянска линия, която изключва открояването на българите като отделна нация, но ги включва на „правата” на милионите безправни православни славяни като нова безлична капка в имперското море.
Ето в оригинал признанието ( сдържащо определението за симпатизантите на Русия в България като „прости граждани”), след което ( признание) могат да ме допишат като симпатизант, щом като слагат „братя славяни” в кавички:
„Мнение же симпатизирующих “братьям-славянам” простых граждан так и остается их личным мнением. “Мы маленькая страна и не можем противопоставлять себя Европе и США”, – вот наиболее частый ответ болгарина.”
В този последен абзац от статията е закодирана една тънка подигравка чрез дебелашки намек за българите като народ без достойнство, който сам признава своята нищожност.
Извинявайте, ако обиждам вашата интелигентност с моята викторина, но можете ли да отговорите: кой е „българинът”, визиран в статията обобщаващо като типаж, твърдящ най – често, че България е прекалено малка страна, за да се противопоставя на Европа и САЩ?
Ако сте посочили като отговор онзи, който говори за Русия и САЩ като за началници ( т.е. като за побратими на Господа, когото също редовно нарича Началника), да знаете, че сте познали!
Share on FacebookАвтор: Захари Карабашлиев* “Подчинение” (от френски – „Soumission“) е последният роман на един от последните големи литературни некомформисти Мишел Уелбек. Книгата излиза буквално часове след масовото убийство в офиса на Шарли Ебдо, където един от загиналите е и личен приятел на Уелбек. За броени дни романът се превръща в бестселър във Франция, Германия и др....
Бургаската прокуратура: Не намерихме нищо в телефоните на мигрантите, показващо насилие
Предизвестеният изстрел
"Каква интеграция? Та те ни мразят!"
Промени в закон предвиждат принудителен труд, вместо затвор, за непълнолетните крадци
Меркел обяви, че Германия няма да затваря границите си
Бургаската прокуратура: Не намерихме нищо в телефоните на мигрантите, показващо насилие Read more: http://burgas.actualno.com/Burgaskata-prokuratura-Ne-namerihme-nishto-v-telefonite-na-migrantite-pokazvashto-nasilie-news_502246.html#ixzz3p0Kd5PWV
Проблемът с ромските къщи
Благотворителна кампания събира помощи за бежанци
Продължаваме с велосипедното ни пътешествие из Бирма заедно с Домоседа. В началото минахме пътя от Янгон до Пиндая. Днес ще отидем до Мандалей и планината Попа. Да, знам, че ги чувате за пръв път
Приятно четене:
част втора
Бардът на британския империализъм Ридиард Киплинг е възпял пътя към Мандалей (и момите край него) в едно от най-обичание си стихотворения. Обърнато на песен, даже и Франк Синатра му е отдал почит (но с американски акцент, което убива поне половината от посланието; има го на youtube).
Поетът, силно подозирам, че не е минал точно по тоя път до Мандалей и не на велосипед!
Мингла баа! Ще ми подвикват селянчетата, излежаващи се на сянка под самоделни навеси край пътя, ужким че продават мандарини. (как пък един път не видях клиент да спре да огледа, камо ли да си купи мандарина). „Мингла баа“ би трябвало да значи „добро утро“. А аз се потя по баира и нито ми е до добро, нито до утро. Най ми е до мама ви да ебаа! В рима. Nice, ааа!
А в наше село – аналогичен случай! Левски псувал на майка в нов български биографичен игрален филм пред няколко хиляди държеливи киномани на 4-часова премиера в НДК.
Даже съм забравил кога е било наистина утро и слънцето се е държало все още прилично. От него спасение има само под сянката на бамиановите дървета, които се срещат толкова рядко, колкото круша в Йовков пейзаж. А и точно там не можеш да пикаеш, защото под всяко от тях медитира Буда, левитирайки на лотусово листо. По храстчета можеш да пикаеш, защото там живеят само второстепенни духове, които приемат вербални извинения.
Ако си преминал възрастта да махаш с ръчичка на преминаващите велосипедисти, имаш избор да ходиш на училище (със зелено лонджи и бяла риза) или да почнеш да бачкаш. А няколко години по-късно те осенява съмнението. За какво ти е да си пробачкваш дните, след като имаш жена, а в селото ти има beer station за Dagon Beer (а вие знаете ли, че Дагон е старото име на Рангун, който сега е Янгон?), където можеш да заседнеш от заранта с аверите (the mates, австрал.).
Според джиписеса на Алан по пътя към Мандалей от Пиндая, сме качили 1200 + метра и спуснал 2500+. Спускането беше двойно по-голямо за четворно по-малко разстояние. Ще рече – много по-стръмно. Чу, водачът, ни беше предупредил, загубен в превода, че повечето му клиенти катастрофират в тоя участък. Вероятно беше имал предвид, че повечето катастрофи с клиентите му стават в тоя участък. Защото от нас, шестимата, падна само една жертва, което не бих казал, че е повечето. Падна буквално. Подхлъзнал се и излетял от пътя, докато аз го чакам на гюме с фотоапарат да излезе иззад заввоя, че да ми одушеви пейзажната снимка на серпантинест път сред рядка гора с опадала шума. Филип. Изглеждаше ми просто олющен на няколко места по краката и рамото, но си призна, че си е счупил ключица. И не му било за сефте! Миналия път му слагали вътрешна титанова шина, докато зарасне. В Мандалей го хвърлихме в една поликлника да чака ред за рентген, докато вечеряме с подбран набор кърита и сравним дагонското с мандалейското пиво по студенина. А след вечеря си го прибрахме гладен, жаден и радиографиран с диагнозата, която сам си беше направил – счупена ключица – и предписание, за което сам се беше сетил – да приключи с колоезденето за тоя месец и да се прибере у дома. Което в неговия случай беше Сидни, Австралия. Това, което никой не разбра обаче, беше как се наложи изборът на транспортно средство до Янгон. Автобус! Бирмански, народен, междуградски. Къде се скриха 6-те конкуриращи се авиокомпании? Или никой не се сети да ги потърси?
It doesn’t get any better than this! (Като сме най-зле, така да сме, британска колонизаторска поговорка):
Имал бях един цял ден да се ориентирам в Мандалей.
Много по-прашно третосветски и архитектурно безличен от Янгон. А хотелът ни е единствената сграда от тухли и бетон сред крайречния слъм. Да е жив и здрав Lonely Planet, че ми подсказа градски дестинации за с такси моторетка.
Първо –
Местността е плоска, докъдето поглед стига. Което в разгара на сухия сезон не е много далече поради напластяването на плътна естествена и изкуствена мараня. Естествената се дължи на сухия сезон. Изкуствената се дължи на пушеци от всевъзможни огньове и огнища – за готвене, за изгаряне на боклуци (от всякакви изкуствени и естествени материали), за пъдене на комарите, за прочистване на стърнища, просто за игра. И в Дубай нещо си играли с огъня и подпалили най-високия жилищен небостъргач, наричащ се … Факела. На Мандалейския хълм обувките си ги оставяш в подножието, а после те чакат 250+ метра денивелация и няколко километра траектория до върха. И обратно, защото за да си вземеш обувките, трябва да се върнеш по същия път, а не да селзеш с асансьора от северната страна. Ключов ориентир за средата на пътя била статуя на изправен Буда. С уловката, че преди нея откриваш, че има още няколко, всяка следваща по-голяма от предишната, статуи на изправен Буда, така че изобщо не може да познаеш какъв ти е прогресът с катеренето. И докато ходиш бос по алеята с плочки и навес, покрай тебе разни хора си живеят живота, търгуват с нещо, готвят си, къпят се, облекчават се. И като стигнеш горе не си особено очарован, защото гледката не е към двореца (накъдето сочи търсеният изправен Буда), а на север към безинтересни квартали и поля.
можеш да го видиш само със силата на въображението си през неопадалата шума по клоните на дърветата и маранята. На път за там направих две спирки.
Колебах се между говежди и сардинен хамбургер, но в крайна сметка избрах малко по-азиатската опция – рибени шишчета с кокосов сос, fancy зеленчуци и пържени картофки. Говеждо къри „по италиански“ ми остана като неизползвана опция за вечеря на терасата. А пивото Madaley (since 1868)
бие по вкус националния бранд Myanmar
Така и не съм сигурен генералите държавата ли са кръстили на бирата или обратно.
А е бил столица, защото да се мести столицата на ново празно (!) място, е традиция от незапомнени до запомнени (2005) времена на бирманските управници. Обикновено за избора на благоприятно място и на благоприятно време за премествани е вземана предвид съвокупност от астрални параметри, пророчества и будистки годишнини. Разпространението на малария, мисля, че не е бил един от параметрите. Доколко параметрите за основаването точно на Мандалей са били правилно разчетени, интерпретирани и калкулирани е спорно, защото историята е отсъдила това да е последната столица на Бирма като династическо царство. Британците са пристигнали с особено мнение за държавното управление, пътищата и момите (виж предишния по-горе). А впоследствие хунтата е изразила още цяла съвокупност особени мнения по всички въпроси, повече или по-малко спорни.
Едно от тях е да се възстанови дворецът в Мандалей. Тоест да се препострои от нула. Дворецът е в сърцето на крепостта. Която представлява почти правилен квадрат със страна от около 2 км от крепостна стена и ров с вода. И служи за действащ казармен район. В бирманския смисъл – с квартири и за семействата на войниците. Оригиналният дворец от 1850-те е бил от дърво, тоест – по рождение е имал шанс да бъде затрит с лекота. Възползвал се е от този шанс час през Втората световна война, когато е опожарен до основи. По нареждане на хунтата е препостроен през 1990-те. Пак от дърво! Май са пропуснали шанса да си издействат някоя евросубсидия, като го построят от огнеупорна пластмаса като пернишка крепост.
Туристи, абитуриенти и абсолвенти са добре дошли, стига да слязат от мотора точно на портата, да си свалят каските, а после да не се заглеждат много-много по казармите. Харесвам!
ни показват тиков мост, който бил най-дългият от категорията си в света. Под моста – патки пасат водорасли. Радваме им се. И на хлапака, който ги гони с пръчка. Но река Айервади я прекосяваме по железен. При
където са се накачулили един връз друг мъжки и женски манастири, с неизброими пагоди. Там ни хваща задръстване. Чакат един от генералите да дойде на водосвет. Затворили са половината криви улички. Докато чакаме, установяваме, че в женските манастири има обозначени мъжки тоалетни.
Продължаваме към
Било временна столица, в която някакъв цар от края на XVIII век се опитал да построи най-голямата пагода в света. Излял бетона, прадон … тухлите, и … нито парите му стигнали за повече от основата, нито тухлите не били държеливи, нито почвата, а и го хванала кризата на зловредните слухове, че бирманската Ванга тая пагода не я е била одобрила. Сега седи като една нацепена грамада от изпечена глина, по която се качват всички, напук на забранителните табели, предупреждаващи, че след последното земетресение е опасно. До нея виси на дебели греди бирманският цар Колокол, тежащ 55555 бирмански оки, което го правило 1/3 от руския. Ако повярваме на Интернет, че цар Колкол тежи 201924 кг, то значи 1 бирманска ока = 201924/3/55555 излиза около 1 килограм и 200 грама. Тривиален факт, достоен за запаметяване. За разлика от кремълския образец мингунската камбана не е счупена и всеки може да си я бие с нарочна палка (талпа).
Третата атракция в Мингун е една по-особена пагода с вълни и хълмчета, като 7-те реки и 7-те езера около легендарния връх Неру. Чу, водачът, правилно се досеща, че вътре ще намерим два образа на Буда, един зад друг. Тоест – по-старият, гледа в тила на по-новия, защото вече го били крали и така ужким се чувствал по на сигурно (false sense of security, англ.).
Удивявам се
Не се сещам за друга религия, която даже да се опита да ги настигне. Мюсюлманите се молят по пет пъти на ден, но всекидневните им джамии са прости помещения, застлани с черги. А тук! Кога им остава време и да си живеят живота, и да строят/създават практични неща?
Отива селянинът на пазар в града, продава прасенцето си на някое заведение за пържен ориз със свинско за няколко лепти, а на излизане го причакват манастирски настоятели и го убеждават, че това е един изключително благоприятен ден да си пусне лептите в сребристи урни за будоугодното дело по пристрояване на нова пагода. Към съществуващите вече 143.
за бавното икономическо развите. Като се има предвид, че генералите са по-набожни и от Далай лама. Виж минали сводки за диктатори, гузна съвест и атонски монаси.
Наблюдавам (с очи и уши) хората в квартала около хотела. Върху много страни на съдбата/кармата нямаш контрол. Беден си, намерил си да живееш под навес на прашния речен бряг със стотици себеподобни, опитващи се да свързват двата края като неформални докери или рибари в мътна кална вода; денонощно гълташ прах; понятие за хигиена е невъзможно да си изградиш; съжителстваш и с кучета, които понеже нямаш културни навици да ползваш за храна, търпиш около себе си барабар с бълхите им и със среднощните им кавги на висок лай. Но защо трябва да търпиш и целонощно някой съсед да ти мели мантри през пращящи високоговорители, не мога да проумея. Във всяка друга култура на тоя с високоговорителите щяха да му направят мечка. В София, ако настаниш будисти вместо атакисти в празното петно на Халите, смятай, че мюезинът от минарето на джамията, си е намерил майстора!
А пък Индия как отсвириха Южна Африка на световното по крикет в Мелбърн! Чак в Бирма се чу.
Двата дни път
си приличаха като две капки вода. С африкански привкус при това. Колоездене през пейзаж, сходен с африканска савана, бодливи дървета (не задължително акации) и тук-там някоя нивичка, обработвана по хилядолетния начин. Пагодите са като импалите в Крюгер парк. Тамам си мислиш, че след завоя или зад възвишенийцето/храсталака ще изскочи други животно, а то … пак позлатена пагода.
В някои села пагодите изпъкват или по размер, или по разположение, или по съпътстващи елементи (примерно триглави слонове) и ги признавам за други по-малобройни антилопи – куду, нияла, вилдебийст. Как пък в никое село не издигнаха за разнообразие статуя на мадоната с младенеца. Тук се обажда честният Някой да възрази, че джамии все пак се срещат. В градчетата. Не по селата. А колкото по на юг карахме, толкова се разреждаха селата и пагодите. Също като да се движиш в Крюгер парк на север, където пък се разреждат антилопите.
Тръгнахме от
която пази крепостни стени без действаща казарма сред тях.
Ритъмът е на всеки 20-тина километра (при равно или леко нанагорнище) да се спира за подкрепяне на силите в някоя чайна. Бизнес модела на тези чайни така и не можах да го разбера. Точно чаят е безплатен. Все едно в бозаджийница да е безплатна бозата. А всичко останало – хладни газирани напитки, вафли, солети, плодове – си го носиш сам и си го консумираш на техните маси. От кумова срама можеш да поръчаш:
Това може да се докаже добра бизнес идея във вечно гладния за новости кафеджийски бранш на запад. Отваряш франчайз верига за нескафе с лимон, наричаш го „мианмарски черен чай“ и превземаш света. Или продаваш патента си на Starbucks. Безплатен е зеленият чай, който те чака в нарочен термос на всяка маса.
Пътят не беше стръмен и минглабато (то всъщност се превежда повече като „Дал Бог добро!“ или „Благоприятни ти звезди!“, отколкото като „Добро утро“) го приемах с усмивка без корист или задъхване. Даже си пляскахме ръцете с по-смелите деца от публиката край банкета. Принципната разлика между двата дни беше бивакът вечерта. Или по-точно – гледката от прозореца
Гледка 1 беше в град Мьинджан, в който няма никаква туристическа атракция и абсолютно никаква причина чужденци да спират по пътя от Мандалей за Баган, освен ако не са с колело. А много малко са. Хотел има – The Emperor, но
„Това сигурно някой индиец го е правил“, би се изказал херцогът на Единбург, да би видял инсталациите и особено водопровода. На пръв поглед към душа вървят две тръби, една с топла и една със студена вода, които се смесват. Също като в първия свят. Обаче не всичко е каквото изглежда. Горещата струя е много по-мощна от студената и студената не прониква през смесителя. Вместо това горещата, както излиза от душа, така и навлиза обратно в студената. А горещата пърли! Единственият начин да си я разхладиш, е да я спреш, да пуснеш студената и да чакаш две, три, пет, безкрайност минути (в зависимост колко време си държал горещата отворена) да се разхлади. След което разполагаш с константни 34 секунди да се обливаш, преди да стане непоносимо студена. А за да я затоплиш, повтаряш целия процес.
Mount Popa Resort с гледка 2 беше другата крайност на хотелски комфорт. Разполагах с цяло бунгало, скрито в гората на склона на тепето на около 800 м височина (400 над платото) с гледка към светилището, кацнало на върха на съседния хълм. Подобна – и гледката от басейна. И от столовата. И от терасата за гледка. Като в африкански сафари лодж от най-висок стандарт.
трудно бих го оприличил на антилопа. По-скоро на коронована гърбица на камила. Кацнало е на стръмно островърхо разклонение от основния хълм с 360 градусова видимост над иначе плоската местност. Единствено интернетът им куцаше, ама на кого му е до интернет при положение, че може да си кисне с ром с кола (не му казват Cuba Libre в тоя край на света) в басейна и да съзерцава светилището.
Или още по-интересно – да попадне сред кервана на
отбили се да обядват и задръстили паркинга в предпоследния ден на състезанието. За стари коли („класически автомобили“, полит.кор.)! От Itala отпреди Яървата световна, която била печелила на младини рали Париж-Пекин, до поршета от 60-те. И любимият ми Rolls-Royce, модел 1924, с белгийски екипаж, е тук. А пък аз си мислех, че е супер яко да вземеш пътя Мандалей-Баган на велосипед. Тия ни удариха самочувствието в земята. Екипажи от цял свят, тръгнали за Мандалей от Сингапур през Малайзия и Тайланд.
Хай живе! (украински народен одобрителен възглас)
както и си представях, е
Също като Мон Сен Мишел в Нормандия. Тясно и нагъчкано с народ суеверен.
Mt. Popa National Park, Мианмар (Бирма)Не напълно съвместими с будизма дервиши-светци-горски духове. 777 стъпала. И още толкова маймуни по тях. Столица на дарителността! Колкото са маймуните, толкова са и чистачите на стълбища, които очакват дарение (бакшиш, тур.) от всеки нетомолец. Вярно, миенето на плочници, по които ходиш бос, е нетуугодно дело, но не изисква толкова много работна сила. А после стигаш до гише с прозрец и надпис Donation Centre, където пък даже ти дават и разписка. Отделно всички статуи на нетове и буди събират дарения. И си ги аранжират естетически по всички правила на висшата банкнотна икебана.
Очаквайте продължението
Автор: Димитър Тодоров (Домосед)
Снимки: авторът
Разказът е със запазени авторски права
Други разкази свързани с Мианмар (Бирма) – на картата:
Мианмар (Бирма)
Продукти за 4 порции:
400г тиква
500г макарони
200г кашкавал
2 яйца
1ч.ч. прясно мляко
1ч.л. сол
1ч.л. мента
2с.л. краве масло
Приготвяне:
Сварявам макароните в подсолена вода. Следвам указанията на опаковката. Обърквам отцедената паста с краве масло. Обелвам и измивам парчето тиква. Нарязвам на малки кубчета с къдраво ножче. Варя оранжевия плод около четирдесет минути, след което оттеглям съда. Намазвам тавичка с масло. Разпределям макароните. Добавям тиквените парченца. Наливам чаена чаша плодов бульон. Поставям равномерно парченца краве масло. Пека на умерена фурна, четиридесет минути. Разбивам яйцата с прясното мляко. Добавям сушена мента и сол. Поливам запеканката. Поръсвам равномерно с кашкавал. Връщам в горещата фурна. След двадесетина минути, изваждам запеканката и оставям да изстине. Режа на парчета и сервирам.
These are the pictures of the kids from 68th school “Nikola Obreshkov” (grades 3 and 4). This...
Join the kinds from group 2, “Prolet” kindergarten, Sevlievo, and their teacher, Violeta Vasileva, and make a pumpkin...
Обичате ли приказки? А хубави книги с твърди корици и чудесни илюстрации? „Приказки страшни за деца безстрашни“ (изд. „Софтпрес“) може да ви предложи всичко това. Изданието е перфектното съчетание между някои от най-популярните приказки и по-малко известни такива. Сред „Приказки страшни за деца безстрашни“ ще откриете много поучителни истории за алчността, коварството, завистта и предателството. Заедно...
2004 - 2018 Gramophon.com