Ако следиш „Кулинарно – в кухнята с Йоана“ от по-дълго време, то няма как да не си попадал на статията за парено тесто за еклери и профитероли. И ако си приятелски настроен към това уникално тесто, което се готви, преди да се изпече, значи ще бъдеш приятно изненадан от това, което още може да приготвиш от него. Освен за еклери, напълнени с крем, тестото може да се използва за сладкиш Свети Оноре, за малките хапки със сирене гужер, или с негова вариация да се приготвят испанските чурос. А защо да не се върнем обратно във френската кухня и да погледнем отблизо как да си приготвим понички от тесто без месене и втасване? Знаеш, че бързите и твърде лесни рецепти не са в моя стил. Но пък ти обещавам нещо наистина вкусно, в замяна на твоята воля и прецизен труд. Започваме ли?
Предходната дъждовна и мрачна неделя, предреши начинанието. Понеже с малко дете като Даниел, не мога да правя каквото си искам, когато поискам, имах ето тези три опции за свободния неделен следобед, по време на неговия следобеден сън.
Хм, в една дъждовна неделя, след работна събота, какво ли да избера? Най-добре ще е да поспя. Обаче, когато в главата ми е преплетено кълбо от мисли и намерения, предпочитам да въведа мислите в ред и да осъществя поне едно от намеренията. Така, в неделния следобед имахме понички за похапване, въпреки че хаосът около мен продължи да си бъде все същия хаос. Хаос, но пък с френски понички от парено тесто.
Всичко за пареното тесто – от това какво е важно за него до рецептата – може да прочетеш в статията за „Парено тесто за еклери и профитероли“. Освен да се изпече и да придобие вид на пухкави топчета с кухина, която после да се напълни с крем или да се шприцова на ленти, които освен да се напълнят с крем, да се глазират, това тесто може и да се изпържи в маслена баня. Звучи ти не особено здравословно? Зарежи тази работа. Дори тестото да е изпечено и напълнено с крем във вид на профитерол, той също няма как да се води здравословен в съвременния и според мен твърде налудничав вариант за понятието „здравословно“.
За мен здравословно е умереното хранене, което ти създава удоволствие. Разбира се, че внимавам какво ям, но това не изключва пържени картофи веднъж месечно или приятна закуска като тази. Работата тук е пърженето да е направено правилно, което означава в добре нагрята растителна мазнина. Това е всичко. Целта е да се създаде хрупкава повърхност с мека сърцевина. Съчетана със сладката бяла глазура с ванилови семенца, трансформацията на пареното тесто достига до момент, в който мога само да благодаря. Благодаря, че ми създава прекрасния момент на наслада от прясната храна, приготвена у дома. Нека ти покажа как.
За първи път разбрах за тези понички нaречени crullers от статията във food52.com, където също подробно са обяснени правилата за приготвяне на парено тесто. Въпреки че в статията съществува рецепта за парено тесто, аз предпочетох да използвам тази, с която се чувствам комфортно, още повече че не видях съществена разлика, когато сравних двете рецепти. Но за приготвянето на въпросните „къдрици“ следвах метода описан в рецептата.
Съществуват две опции при приготвянето на тези понички. Едната е тестото да се шприцова (винаги с накрайник „звезда“, нали трябва да се получат „къдрици“) върху изрязан квадрат от хартия за печене и да се сложи да се пържи в маслена баня заедно с хартията. След като тестото образува коричка на повърхността от нагорещената мазнина, то само се отделя от хартията. Хартията се изважда от мазнината и пърженето на поничката продължава докато стане готова. По този начин поничката става много пухкава и обемна.
Другата опция е след като тестото се шприцова върху парче хартия за печене, да се остави за около 30 минути във фризера. Идеята на тази стъпка е да фиксира „къдриците“ от шприцоването. След като поничката е замразена, тя лесно се отделя от хартията за печене и се пуска в нагорещената мазнина без нея. Но освен това, ми се обещава, че след замразяването, „къдриците“ ще се запазят. Нищо вярно или поне не в моите опити. Получават се малко по-хрупкави понички (от по-продължителното време за пържене, заради замразеното тесто), но и с по-малко обем. Помен от къдрици няма, дори всички замразени понички се разпукват неконтролируемо по време на пърженето. Въпреки разпукването липсата на къдрици върху поничките, смятам да отбележа метода като добър, защото както споменах по-горе, поничките се получават по-хрупкави. Това означава, че може да избереш метод, според това какво точно ти се яде – нещо обемно и пухкаво, наподобяващо мекичка или нещо тънко и хрупкаво, наподобяващо чурос.
Глазурата, с която се покриват поничките се описва като „тънка“ захарна глазура, която се състои просто от пудра захар, смесена с прясно мляко и евентуално ароматизирана с ванилия или канела, или индийско орехче, но рецептата във food52.com ми се стори много по-добра, защото пудрата захар се смесва със сметана и семенца от ванилова шушулка. Това прави глазурата:
Ако предпочиташ други вкусове на мястото на ванилията, винаги може да импровизираш и да добавиш онова, което ти харесва, но аз тук оставам привърженик на ванилията. Връщайки се на първоначалния стимул да приготвя тези понички за публикация, ще се повторя с нещо – не намирам нищо по-хубаво от лошото време:
Миналият уикенд лошото време беше с вкусна закуска с ароматен чай. И нека си вали! Рецептата е за 15 броя понички.
За тестото:
За глазурата:
За тестото в тенджера се смесват водата, млякото, захарта, солта и маслото. Загряват се на умерен котлон докато маслото се разтопи и сместа заври. Когато сместа заври добре, в нея наведнъж се изсипва брашното. Разбърква енергично с дървена лъжица. Разбъркването продължава докато започне да се образува тесто. Тестото трябва да се отлепя от стените на тенджерата. Продължава да се бърка на умерен към слаб огън още 20-30 секунди.
Готовото тесто се прехвърля в купа и се оставя да се поохлади преди да се добавят яйцата към него, но трябва да бъде все още топло.
Може да се използва статичен миксер и тестото да се прехвърли в купата на миксера. Слага се приставката с форма на лопатка/листо и се разбърква на бавна скорост, за да се поохлади.
Яйцата се разбиват с вилица в отделен съд и се добавят по малко към свареното тесто, като след всяко добавяне тестото се разбърква хубаво докато добавената част от яйцата се поеме и сместа стане еднородна. Ако се използва статичен миксер, яйцата се добавят по малко докато миксерът работи на бавна скорост. Продължава се с добавянето на яйцата докато тестото стане гладко и лъскаво, не е твърдо, нито се разтича. В зависимост от големината на яйцата и колко дълго време тестото е готвено на котлона, то може да има нужда от три и половина яйца, от цели четири яйца или от четири и малко отгоре. Затова е нужно тестото да се следи за готовност. При разбъркване на ръка с дървена лъжица, тестото е готово, когато пада свободно при тръскане на лъжицата.
Ако се използва статичен миксер, тогава се прави тест с приставката за разбъркване – когато приставката се вдигне от тестото, то трябва да образува V-образна форма. Докато в тази публикация визуализирам приготвянето на тестото в статичен миксер, стъпка по стъпка как се приготвя тестото от самото начало с продължение на ръка, може да видиш в публикацията за „Парено тесто за еклери и профитероли“.
Готовото тесто се прехвърля в сладкарски пош с накрайник „звезда“, но аз мисля, че и прав кръгъл накрайник ще свърши добра работа. От хартия за печене се изрязват квадрати с приблизителна дължина на страните 12 см. Върху квадратите се шприцоват кръгове от тестото.
Междувременно в дълбок съд се нагрява мазнина за пържене (използвам рафинирано слъногледово олио) докато достигне температура от 180ºC.
Шприцованите кръгове се слагат в нагорещената мазнина заедно с хартията за печене. След няколко секунди, когато тестото започне да стяга на повърхността, хартията се отделя внимателно с щипка. Поничките се пържат от двете страни докато придобият тъмен златисто-кафяв цвят. По време на пърженето те увеличават обема си и стават пухкави.
Шприцованите кръгове от тестото се слагат във фризера за 30 минути до 1 час. Когато са стегнали добре, те се отделят от хартията за печене и се слагат в нагрятата мазнина. Пържат се отново от двете страни докато придобият тъмен златисто-кафяв цвят. За разлика от незамразяваното тесто, това се напуква, не става обемно по време на пърженето, а поничките остават тънки и по-хрупкави. Повече за тази опция за пържене и защо избрах да я представя, прочети в анонса към рецептата. Изпържените понички се поставят върху решетка, за да се отцедят от мазнината. Оставят се да се поохладят и се заливат с глазурата.
За глазурата всички съставки се смесват в купа и се разбъркват хубаво с лъжица или телена бъркалка. Ако глазурата е стегната се добавя още малко сметана.
Поничките може да се залеят с глазурата или да се потопят от едната страна в нея. Оставят се върху решетка, за да се стече излишната глазура и за да стегне леко тя. Най-добри са сервирани веднага или в рамките на деня на приготвянето им.
Френски понички от парено тесто е публикация на Йоана Петрова от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана
Нов нахален сюжет изсипаха от торбата си с номера, произвеждани от машината за дезинформация на ГЕРБ. Предназначени са за приспаните зрители на водевила с управлението на Борисов, разигран в нов епизод от стария сериал.
С престорен глас, като хор от седем козлета пред вратата на вълка, крепостните депутати на същия му подадоха реплика, която с усмивката на властелин на положението той да отиграе от Брюксел. Все едно, че е истина, а не постановка.
Речено – сторено. С помощта на европейските порции, разпределяни за (под)купените български медии. Те разпространиха манипулацията му за „бунта на кораба, докато капитана е в Брюксел” без грам декартовско ( основополагащо за съвременната европейска цивилизация) съмнение.
Накратко: докато шефът им е в чужбина, неговите крепостни депутати едва ли не въстанали. „Сензационно” искат техният кръстник да им целуне ръка в парламента. Възмутени били, че Началникът им още търпи около себе си онези, които ( по собствените му думи) го обиждат, т.е. враговете от ДСБ.
Чукат не просто на отворена врата, а направо по кухата глава на всеки наивник, който би повярвал на този виц, сроден на онзи за порасналия Иванчо, промълвил най-после след дълги години първите си думи „тате, некой чука” ( когато тейко му отчаяно го почукал по главата и възкликнал ”няма ли да продумаш най-после нещо”!).
„Бунт” на гербаджиите срещу техния стопани е точно толкова възможен, колкото масово изнасилване на наложниците в харема на султана от страна на неговите евнуси.
Обяснил съм го тук:
http://ivo.bg/2016/03/10/%D1%81%D1%8A%D0%B2%D0%BA%D1%83%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B4/
И тук:
А който не вярва във фалша на разигравания водевил, съгласуван между „възмутените граждани за европейското развитие” и поръчителя на техния скеч, може да изгледа записите от новините с интервюта на Борисов от Брюксел. Той е толкова самодоволно ехиден в бащинското си подигравателно отношение към джуджетата, които мазохистично му поднасят възможността да ги напляска, че само пълен идиот може да повярва в лъжата за „бунта на кораба”.
http://kanal3.bg/news/bulgaria/politics/27705-Borisov%253A-Kapitanat-v-Bryuksel%252C-bunt-na-koraba-%2528VIDEO%2529
Share on FacebookСигурно даже по времето на Сталин Съветския съюз не е бил толкова сбъркана държава, каквато е в наши дни България? Такова обосновано подозрение се заражда от ... резултатите на днешната сесия на Българска независима енергийна борса (БНЕБ...
Връзката ни с Майкъл Морпурго е доста странна – има негови книги, които не са ми много интересни, и такива, които ме оставят без дъх. Безспорно обаче е майсторството му да завладява читателите от всички възрасти, засягайки важни житейски теми. Сред най-любимите ми книги на британския автор, носител на множество престижни награди, са онези, разглеждащи...
Eдинствената българска награда за най-добра детска книга, в която гласуват децата, „Бисерче вълшебно”, се включва в конференцията „Digital Kids Наука. Образование. Технологии“ на 19 март (събота) в зала 6 на НДК. „Бисерче вълшебно“ ще има своя творческа работилница за деца от 7 до 10 години от 10:30 до 12:00 часа в зала 8. По време на работилницата...
Путин предупредил на церемония по награждаването на руски военни за участието им в сирийската война, че армията му можела да се завърне там „за часове”.
Кремълският самодържец обичат да се перчат с подобни заплахи. Те са част от манталитета на хулигана, както отбеляза в предизборната си кампания Хилари Клинтън. Тя нарече Путин хулиган, който си взима каквото си иска, визирайки вероломния начин, по който той си присвои Крим.
В медиите периодично се появяват „изчисления” на руски и дори на западни „полезни идиоти” ( по израза на Ленин за продажните западняци, употребявани от болшевиките за пропагандата им). Гъмжи в мрежата от разчети колко дни й трябва на руската армия да си вземе Киев и колко часа биха издържали балтийците на един руски завоевателен поход.
Интересното е обаче, че независимо от многократното военно превъзходство на НАТО спрямо руските въоръжени сили нито веднъж няма да видите нищо подобно с обратен знак. Няма , поне в публичното пространство, нищо подобно на руските заплахи за колко време някой луд би искал да завладява каквото и да било част от Русия- още по-малко пък столицата й. Тази лудост си остава привилегия на побойника от Кремъл.
Беглецът от руското военно разузнаване Виктор Суворов вбесява в книгите си най-много бившите си сънародници с фуражки не с друго, а с публикуването на явни, открити източници, разобличаващи съветските лъжи за Втората световна война. Сред тези факти той посочва например лесната за проверяване подробност, че в съветските военни академии изобщо не са обучавали офицерите за отбранителна война.
Явно и днес руските другари продължават да изповядват съветската доктрина за нападението като най-добрата отбрана. А перченето е част от тактиката на сплашването, характерна за онзи, който се чувства несигурен. Предстои да видим истинските причини, които карат Путин да се зъби на целия свят без никой да го предизвиква. Едва ли те съществуват под формата на ракети, танкове и прочее оръжия на врага, а се коренят в почвата под краката му, която се клати.
Share on FacebookРуската компания ТВЕЛ, доставчик на ядреното гориво за АЕЦ "Козлодуй" празнува 20 годишен юбилей. За целта тя пак е прибегнала до "услугите" на най-малките, най-беззащитните и невинни - децата. На снимката ...
Задълбочаването на интеграцията ни в ЕС често се приема като предопределеност. Това през последните години обаче не се случва и обясненията с инерция или мързел вече не работят. Зад бездействието относно неща като банков надзор, европейска гранична полиция или механизма за сътрудничество все по-отчетливо прозират блокиращи коалиции. Действащи в своя полза и срещу модернизацията на страната.
ВАС с крачка по-близо до признаване правото на непълнолетните лица самостоятелно да подават жалби
Консортът за старинна музика Concerto Antico ще представи на 19 март от 19 часа в камерна зала „България“ концерт, посветен на 400 годишнината от смъртта на Шекспир, на който ще прозвучат произведения на английски композитори от епохата на Ренесанса – Джон Бул, Уилям Бърд, Джон Дауланд, Хенри Пърсел и др. Една от най-известните български актриси...
Продукти за 4 порции:
8с.л. мюсли /овесени ядки/
800г кисело мляко
4с.л. домашно малиново сладко
½ ч.л. канела
¼ ч.ч.ч смлени орехи
Приготвяне:
Това са едни много приятни овесени закуски, леки кремчета с участието на домашно сладко. Единственото условие е, че трябва да се подготвят от предната вечер. Ядките или мюслито си разпределям в купички. Заливам с кисело мляко. Похлупвам купичките и оставям да пренощуват. Необходимо е съставките на зърнената закуска да поемат от киселото мляко и да набъбнат. По този начин по- лесно се усвояват от организма и не дразнят стомаха. На сутринта си добавям малиновото сладко, щипка канела и смлени орехи. Започнете деня си с приятното йогуртово изкушение! Вярвам, че ще ви се хареса! Сладкото може да бъде и друг вид домашно. Просто аз и семейството ми обичаме малиново.
Стана известно Заключението на Генералния адвокат Szpunar по дело C-484/14 Tobias Mc Fadden/Sony Music Entertainment Germany GmbH.
Лице, което стопанисва магазин, бар или хотел и предоставя безплатно на хората Wi-Fi мрежа, не носи отговорност за извършени от потребител нарушения на авторските права.
Г-н Mc Fadden извършва търговска дейност, в рамките на която продава и отдава под наем осветителна и звукова техника за различни прояви. Той е притежател на интернет връзка, която поддържа чрез Wi-Fi мрежа. Посредством тази връзка незаконно е било предложено за изтегляне музикално произведение. Sony Music предупреждава г-н Mc Fadden да преустанови нарушението на неговите права. Г-н Mc Fadden отговаря, че в рамките на своето предприятие той поддържа Wi-Fi мрежа, която е достъпна за всички потребители и върху която той не упражнява никакъв контрол. Той съзнателно не я е защитил с парола, за да предоставя на хората пряк публичен достъп до интернет – и не е извършил твърдяното нарушение, но не може да изключи, че то е извършено от някой от потребителите на неговата мрежа. Съдът постановява съдебна забрана спрямо г-н Mc Fadden на основание на неговата пряка отговорност за разглежданото нарушение и го осъжда да заплати обезщетение за вреди, разходите по отправяне на предупреждението, както и съдебните разноски. Г-н Mc Fadden обжалва – като поддържа по‑специално, че неговата отговорност е изключена по силата на разпоредбите от германското право, с които се транспонира член 12, параграф 1 от Директива 2000/31.
Генералният адвокат – като се позовава на решения на Съда
приема следното:
Директивата за ел. търговия ограничава отговорността на доставчиците на междинни услуги за извършена незаконна дейност от трето лице, когато предлаганата от тях услуга се състои в „обикновен пренос (mere conduit)“ на информация (кумулативно изпълнени три условия : 1) доставчикът не трябва да започва пренасянето на информация, 2) той не трябва да подбира получателя на пренесената информация 3) той не трябва да подбира или променя информацията, която се пренася.)
Ограничаването на отговорността се прилага и към лице като г-н Mc Fadden, което като допълнение към основната си икономическа дейност поддържа безплатна публично достъпна Wi-Fi мрежа.
Директивата не допуска съдебна забрана спрямо лице, което като допълнение към основната си стопанска дейност поддържа публично достъпна Wi-Fi мрежа, когато, за да се съобрази със забраната, нейният адресат трябва: 1) да изключи връзката с интернет, или 2) да я защити с парола, или 3) да проследява цялата протичаща през тази връзка комуникация с цел да провери дали съответното защитено от авторско право произведение не е отново незаконосъобразно пренесено.
Налагането на задължение за защита на достъпа до Wi-Fi мрежа като метод за защита на авторското право в интернет не отговаря на изискването за справедливо равновесие между, от една страна, защитата на правото върху интелектуална собственост, от която се ползват притежателите на авторски права, и от друга страна, защитата на свободата на стопанската инициатива, от която се ползват доставчиците на съответните услуги. Ограничавайки достъпа до законната комуникация, тази мярка включва освен това ограничаване на свободата на изразяване и на свободата на информация. В по-общ план, евентуалното въвеждане на общо задължение за защита на Wi-Fi мрежите като метод за защита на авторското право в интернет би могло да доведе до неблагоприятни последици за обществото като цяло, които биха могли да надхвърлят потенциалната полза от него за носителите на тези права.
В Официален вестник на ЕС
Решение на Съда (трети състав) от 14 януари 2016 г. — Европейска комисия/Република България
((Неизпълнение на задължения от държава членка – Директива 2009/147/ЕО – Опазване на дивите птици – Специални защитени зони „Калиакра“ и „Белите скали“ – Директива 92/43/ЕИО – Защита на естествените местообитания и на дивите видове – Територия от значение за Общността „Комплекс Калиакра“ – Директива 2011/92/ЕС – Оценка на въздействието на някои проекти върху околната среда – Действие на защитния режим във времето – Влошаване на състоянието на естествените местообитания на видовете и обезпокояване на видовете – Вятърна енергия – Туризъм))
(2016/C 098/04)
Език на производството: български
Страни
Ищец: Европейска комисия (представители: E. White, C. Hermes и П. Михайлова)
Ответник: Република България (представители: Е. Петранова и Д. Драмбозова)
Диспозитив
Като
от една страна, не е оценила правилно кумулативния ефект на проектите „Уиндтех“, „Брестиом“, „Еко Енерджи“ и „Лонгман инвестмънт“ на територията на орнитологично важното място в района на Калиакра, която не е била, а е трябвало да бъде класифицирана като специална защитена зона, и от друга страна, въпреки това е разрешила осъществяването на проекта „Лонгман инвестмънт“, Република България не е изпълнила съответно задълженията си, от една страна, по член 4, параграфи 2 и 3 от Директива 2011/92/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2011 година относно оценката на въздействието на някои публични и частни проекти върху околната среда и точка 1, буква б) от приложение III към нея, и от друга страна, по член 2, параграф 1 от тази директива.
Отхвърля иска в останалата му част.
Осъжда Република България да заплати съдебните разноски.
*
Някои имена не са непознати – Трейшън клифс голф енд спа резорт участва в онези заменки на Станишев, по-късно премиерът Борисов откри голф игрището, а сега се говори и за държавна помощ –
Уточняваме правилата, по които ще се развива проекта, след което те ще бъдат одобрени от генерална дирекция “Конкурентоспособност” на Европейската комисия, тъй като дейността представлява държавна помощ и трябва да са ясни правилата, по които това ще става”, обясни Ангелкова.
2004 - 2018 Gramophon.com