И тя идва от европейската мрежа на Електроенергийните системни оператори (ЕСО - за всяка отделна държава), която почти в реално време (до около 4 часа закъснение) показва транс-граничните потоци на електроенергия, между съседните ст...
Google Analytics може да е най-големият враг на един блогър. Виждала съм множество сайтове, които само губят от това, че обръщат толкова внимание на метриките си – то идва като дефицит на вниманието към читателите. Но Analytics всъщност може да се превърне и в страхотен приятел, ако го използвате правилно. От известно време работя върху Custom Dashboard за собствено ползване и реших да го споделя с вас – не просто като великодушен жест, а с чисто егоистичната цел да ме допълните и да споделите кои метрики следите в собствените си анализи.
Моят подход е плод на няколко месеца ровене и разглеждане какво е поведението на читателите на блога. Целта тук не е да подхранвам егото си на невероятен писател, а да видя кои постове са интересни на хората и да се опитам да „раждам“ повече от тях. Смисълът на един личен блог така или иначе не е в ордите посетители, освен ако не се храниш от реклама или спонсорства – целта за мен винаги е била да достигна малка, но качествена аудитория от хора, с които имаме общи теми за разговор.
За да съм сигурна, че това е така, разчитам на един Custom Dashboard, който навестявам веднъж месечно.
Първият поглед е върху това колко човека са минали през сайта. Тази част е по-скоро за обща култура. По-важен е вторият елемент на тази графика – процентът от тези сесии, които са продължили повече от 2 минути. Просто съм задала Goal за Visit Duration повече от 2 минути (виж как се задават цели) и виждам съответстващия му Conversion rate. Обикновено броят потребители и този процент вървят ръка за ръка, но понякога има големи отклонения, за които после проверявам повече детайли.
След като знам колко читателя са минали през сайта, обръщам внимание и на това откъде са дошли. Затова поглеждам общия сплит по канали (пай-графиката работи супер за това), най-добре представящите се социални мрежи и най-силните referral-сайтове по брой доведени сесии. Големи разлики в тези данни виждам доста рядко – което прави редките отклонения още по-любопитни.
Когато вече съм наясно кой и откъде е дошъл, е време да преминем към най-важните въпроси: какво са чели посетителите на сайта и какво е задържало вниманието им. За тази цел гледам няколко отделни метрики, всяка от които носи много полезна информация:
Следващият фокус е от какво се интересуват читателите. Оставям ги сами да ми кажат – наблюдавам търсенията на сайта, както и ключовите думи от органично търсене (колкото и малко видими такива да има). При мен търсачката на сайта не се ползва често, така че успявам да прегледам почти всички търсения. Информацията, която предоставя Google за ключови думи използвани в органично търсене, също не е много – затова там се фокусирам не просто на броя сесии от думата, а върху времето прекарано на сайта след „кацане“ на посетителя. Оказва се, например, че съветите при пътувания водят хора за много дълги сесии.
За финал, интересувам се по кое време моите читатели са най-активни. Затова съм си изкарала най-силните за посещения дни от седмицата и часове от денонощието. Към всяка от таблиците, подредени по сесии, съм вкарала и средна продължителност на сесията, за да следя качество освен количество на трафика. Виждам, например, че следобедните часове, макар и силни по трафик, водят хора, които прекарват по-малко време на сайта – а по обед посетителите са не само много, но и с повече време за четене.
Ето как изглежда самият Dashboard на живо. Ако ви харесва, можете да го импортирате в своя Analytics акаунт от тук.
Постът Google Analytics в полза на твоя блог е публикуван в Васи ли?!. Ако искате да получавате повече съдържание от блога, абонирайте се за нюзлетъра.
Продукти за 4 порции:
600г телешко месо
1кг пресни картофи
2 моркова
2ч.л. сол
1ч.л. мед
1ч.ч. бира
1с.л. майорана
мазнина
½ връзка копър
Приготвяне:
Блюдото ми днес е крехко телешко с ароматни, пържени, пресни картофки. Месото може да е шол или кубчета за готвене. Отделям излишната мазнина. Подреждам в гювеч. Наливам бира, вода и мазнина. Овкусявам със сол, мед и майорана. Похлупвам и оставям за няколко часа да се маринова. След това, добавям морковени, къдрави кръгчета. Телешкото пека на умерена фурна, около час и половина. През това време измивам картофките с четчица. Режа на две или четири. В тиган наливам мазнина. Поръсвам сол и поставям на включен котлон. Изпържвам картофките. Готовите златисти хубавици прехвърлям в купа. Поръсвам ги с копър и похлупвам съда. Поднасям крехко телешко с топащи се в устата моркови. Гарнирам с пресни картофки.
This project belongs to the “Land Beyond the Rainbow”(Iva, Dary, and Vyara). You can read the whole...
Защо да говоря за референдума на Слави Трифонов – каза Борисов, - като той има всеки ден три часа да си говори по телевизията. После ги и разби на части – час и половина на обед и час и половина вечерта, ей ти три часа. Като имаме предвид, че предаването на Трифонов е два часа на екран през деня /час на обяд и час вечерта/, можем да приемем, че в това интервю Борисов лъже само с 33,33 на сто. Останалите 76,66 процента са истина.
2004 - 2018 Gramophon.com