Руснакзит от имотния пазар на България

http://ivo.bg/2016/06/24/%d1%80%d1%83%d1%81%d0%bd%d0%b0%d0%ba%d0%b7%d0%b8%d1%82-%d0%be%d1%82-%d0%b8%d0%bc%d0%be%d1%82%d0%bd%d0%b8%d1%8f-%d0%bf%d0%b0%d0%b7%d0%b0%d1%80-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8/

Докато в Русия и сред проруските среди в България празнуват шумно като своя победа новината за евентуалното напускане на ЕС от страна на Великобритания, сайтът Фрог нюз оповестява интересни данни за тихото отстъпление на руски собственици на имоти от България. В ivo.bg публикувах информация за тази тенденция миналата година.http://e-vestnik.bg/23936/rusnatsite-si-prodavat-imotite-v-balgariya-zaslugata-za-osvobozhdenieto-ni-e-na-dyado-vlado/

 

Сривът на руската платежоспособност се отразява все повече на руското имотно нашествие в бедната ни държавица. Любопитно съвпадение е, че руснаците си тръгват по стъпките на британците, чийто апетит за имоти в България също охладня на по-ранен етап.

Очаквам българите, които се представят за патриоти, но веят руски знамена като свой фетиш, да оценят високо напускането на руснаците в името на лозунга „България за българите”, въпреки руския акцент, с който го произнасят.

 

Голямото руско имотно нашествие в България започна именно след присъединяване на страната ни към ЕС. http://www.dw.com/bg/%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D1%80%D1%8A%D1%89%D0%B0%D1%82-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/a-15721038

По ирония на съдбата толкова желаното от Кремъл разклащане на европейското единство съвпада и с пропадането на руските жизнен стандарт и с отстъплението на пострадалите от политиката на своята държава руски собственици на имоти в България. Освобождават ни от себе си.

лужков

На снимката, публикувана във в. “Атака” през 2012 г., кметът на Москва Юрий Лужков и бившият руския премиер Гаврил Попов, посочени от изданието като собственици на имоти в България

 

Фрог нюз:

Руснаците, които години наред пълнеха джобовете на местните жители по морето, изкупувайки апартаменти на килограм и продължаваха доскоро да проявяват интерес към покупката на собствено жилище по Черноморието ни, тази година са намалели сериозно, сочи проучване на Фрог нюз.
Тенденцията, започнала от миналата година, се оказва трайна, засега! Сделките с руски граждани спадат както поради кризата в Украйна, така и заради ограниченията за руските държавни служители да притежават имоти зад граница. За това алармират брокери и строители, а през тази година отливът е още по-голям.

Нещо повече – обезценяването на рублата кара руснаците да продават имотите си у нас, за да имат спестени пари в твърда валута или да си закупят друг имот, но в собствената им страна. А тези, които засега остават в България, също вече размишляват дали постъпват разумно, защото на практика търпят загуби от имотите си поради слабата рубла, увеличаваща разходите за поддръжка на втория дом. Не е без значение и фактът, че цените на самолетните билети тръгнаха нагоре, а пътуването с коли през Украйна не се котира твърде много.

 

Според пазарната логика оттеглянето на руснаците дава негативно отражение върху пазара във всички морски селища в страната. На места цените на апартаментите са паднали с 15-20%, като тази тенденция вероятно ще продължи. Големият бум отпреди няколко години вече отшумя, а строителите били направо в паника, защото построените от тях апартаменти остават празни и непродаваеми.

 

Cпaднaлият интepec нa pycĸитe ĸyпyвaчи нa вaĸaнциoнни имoти oбaчe ce ĸoмпeнcиpaл oт ĸлиeнти oт дpyги нaциoнaлнocти, твърдят от бранша. Kъм Cлънчeв бpяг, нaпpимep, проявявали интepec все повече бългapи (дали наистина бетонът ги съблазнява- б.р.), тaĸa и гpaждaни нa Уĸpaйнa, Изpaeл, Чили, Гepмaния и Ecтoния. Те обаче трудно биха могли поне засега да компенсират руското отстъпление, още повече, че пазарът е пренаситен с новопостроени кооперации, към които се прибавят и продажбите от руснаци. При това на мебелирани, често доста луксозно, жилища.

 

Подобна картина се наблюдаваше и преди години, когато също с гръм и трясък британците, влюбени за кратко в нашето море, започнаха да се отървават от жилищата си, закупени по Черноморието, напомнят запознати. А оптимистите считат, че когато една врата се затвори, друга задължително се отваря. Въпросът е кой чака зад нея? Според спецове, време е за започнем да учим и други езици, напр. този, на който пишат следното – 欢迎 中国欢迎.

——————————————————–

* 欢迎 中国欢迎 – Добре дошли, китайци

Share on Facebook

Еньовден

http://rumiborisova.blogspot.com/2016/06/blog-post.html


Във времената, когато нямало телевизия и интернет хората си имали други паралелни светове. Те били свързани с вярванията и страховете им, с културата и традицията. Още в древността било известно, че около 24 юли и по тогавашните календари е лятното слънцестоене. Смятало се, че след този ден най-яркото небесно светило започвало бавно да умира. Преди този ден звездите слизали от небето и дарявали всички растения с огромна лечебна сила, каквато след това нямали. А в онези времена нямало хапчета и илачи в стъкленици и народната медицина лекувала хората с богатата палитра от травки и цветенца от поляните. Според старите вярвания в нощта срещу Еньовден в полунощ границите на човешкия свят се отварят за зли и добри сили. Едва след езическите времена Църквата определила този ден като рожден за св. Иоан Предтеча и Кръстител, сигурно защото раждането му не станало по законите на естеството, а по Божията промисъл и защото подготвяйки пътищата Господни той дава на следовниците на Христа най-лековитата билка – покаянието. А хората го нарекли простосърдечно Дядо Еньо.

В старите времена се смятало, че на Еньовден при изгрев слънцето „трепери” и „играе” и след това денят започва да намалява, а свети Еньо намятал кожуха и отивал да моли Бога за сняг. Съвременните хора са се подали на модата да посрещат слънцето на 1 юли и да имат своя съвременен празник Джулай морнинг, но в старите времена имало повсеместна практика тъкмо на Еньовден да се посреща изгревът. Момци и моми излизали не на морския бряг , а на поляни и могили край селищата и с песни и танци очаквали появата на слънцето. А когато то се появело, точно по изгрев, всеки трябвало да се обърне с лице към него и през рамо да погледне сянката си. И млади и стари гадаели по нея за живот и здраве – ако тя била цяла, значи ще доживеят в добро до следващата година, но ако била наполовина, можело да ги сполети болест и даже смърт. По някои места имало вярване, че на сутринта на празника, щом изгрее слънцето, която мома първа го види – ще има пари и от здраве няма да се отърве.

За здраве и за отпъждане на злините и гадините се палел и се прескачал Еньовски огън, по някои места добивали „нов огън” , а в Странджанско нестинарите танцували по жеравата.

Хората знаели, че промяната на слънчевия път може да доведе небесни стихии и да има гръмотевеци и градушки. Затова за този ден била валидна строга забрана да се работи.

Култът към слънцето включвал и връзката му с водата. Според старите вярвания на Еньовден морето спира да се движи, а преди да поеме път към зимата слънцето се къпе в реки и извори. После се отърсвало и росата, която падала била с особена магическа сила. Затова имало обичай по ранина хората да се къпят за здраве и изцеление в реки, езера, извори и морето и да се търкалят по еньовската роса. Вярвало се, че който види сутрин рано окъпалото се в жива вода “играещо” и “трептящо” слънце, ще бъде здрав през цялата година.

На еньовската роса, особено в Западна България, се придавали различни магични сили. Те се използвали от магьосниците бродници и житомамници. През нощта срещу Еньовден, голи и възседнали кросно, бродели по чуждите ниви и произнасяйки заклинания, обирали с престилки росата, за да я изцедят в своите ниви. Стари баби разказват, че стръковете на нивата им се покланяли. Прав оставал само един стрък и това бил царят на нивата. Тогава магьосницата го откъсвала и го отнасяла на своята нива или на нивата на този, който е поръчал „краденето“. Вярвало се, че с царя тръгва и плодородието на нивата. За предпазване от такова „открадване“, срещу празника стопанинът сам жънел своята нива в средата или в четирите ъгъла, за да я намери житомамницата вече „обрана“. Понякога стопаните в нощта срещу Еньовден отивали на полето да пазят нивите си от такива жени. Ако бъде хваната, бродницата се прекарвала гола през селото и и всички я поругавали. Стари баби разправят, че всеки в село знаел коя е магьосницата. но не заради страх от нея, а заради грижата да се опази реколтата и страха от природните сили, но най-вече заради установените правила имало строга забрана на Еньовден да се жъне. Според поверието този ден е „хаталия“, „аталия“ (лош ден) и се вярва, че Свети Еньо ще порази с гръм нивата на онзи, който не го е уважил на празника му, а е отишъл да работи.


Мълчана вода

За лечение и гадаене се ползвала т. нар. “мълчана вода”. Тя се вземала при залез слънце срещу Еньовден. Наливало я чисто момиче или млада булка, облечена в сватбени дрехи. До мястото, където ще се ползва се носела при пълно мълчание, за да не се погуби от човешки глас магическата й сила. Оставяли я да пренощува на открито в глинен съд с китка еньовче, здравец и сребърен пръстен. Имало правило през нощта срещу празника да не се пие вода, нито да се налива, а в самия ден да не се пере, за да не се поболее член на семейството. Мълчаната вода се ползвала за защита от уроки, магии и всякакво зло.


Билките са най-силни на този ден

Още преди да се появи слънцето на небосклона , докато росата стояла по тревите се събирали и билки и цветя, за да се извият китки и венци. Според поверието в букета трябвало да има 77 и половина билки - за всички болести и за ,,болестта без име”. Каква ще да е била тази болест без има няма как да се знае. Казват, че хората боледували от рак и в миналото, но не ще да е много така, защото според съвременната медицина ракът е израждане на клетките в човешкото тяло, а когато човек живее подреден живот, това би се случило по-трудно. А в миналото народната култура и традициите и по-късно страхът Божий правели хората подредени в правилата на бита. Те не участвали в света през телевизора и компютъра , а пряко и даже си правели спектакли.

Еньова буля

В някои райони за гадания се изпълнявал обичая „Еньова буля“. Обличали като булка последното момиченце –изтърсак на някоя майка, слагали му накити и червено було. Четири моми го грабвали и обикаляли с него селото. После идвало ред на ладуването. Момите пеели песни, сетне изваждали от голям котел натопените си от сутринта китки с пръстенчета, наречени на ергените, а някъде замествали китките с паламарките за жънене. Гадаело се за всички – по моминските китки за женитба, на останалите — за здраве и плодородие.

На билявище

По-стори баби в Пернишко си спомнят, че на този ден отивали на някоя от нивите си да зажънат по малко, та да не ги обере житата някоя мъгьосница. „Ама преди това си опашеме кръстината с един клас, та да не ни боли това лето кръста докато жънем”, разказва една от бабите. Тя си спомня, че жетварите си опасвали кръста с някой по-голям стрък жито всеки път като отиват да жънат – всеки ден и на всяка нива. За възрастната жена брането на билки на Еньовден е по-избледняло като спомен. Затова пък разкзва ярко как като млада с други моми е ходила „на билявище” един ден преди Гергьовден. Моми и жени вземали малки мотички и торби и отивали в една определена местност, където имало кръст. Там първо пеели а после ходели и събирали по земята от всичко що е тръгнало от земята. После мъжете свирели с кавали и всички играели до някое време. Билките се прибирали в къщата и после се давали на стоката, но набраното на този ден не било за хората.

Затова на Еньовден, рано сутрин, моми и жени, врачки, баячки и магьосници берат билки, които използват за лек и магии през цялата година. От набраните билки, между които на първо място е еньовчето, жените правят еньовски китки и венци, вързани с червен конец. В някои райони правят толкова китки, колкото са членовете на семейството, наричат ги по именно и ги оставят през нощта навън. Сутринта по китката гадаят за здравето на този, комуто е наречена. Еньовските китки и венци се окачват на различни места из дома и през годината ги използват за лек. С тях кадят болните, запойват ги или ги окъпват с вода, в която са топили китките или венците.
С тях според народните вярвания се лекуват бездетни жени, прогонват се зли духове, правят се магии за любов и омраза.
С тревите и цветята, набрани на празника, увиват голям еньовски венец, през който се провират всички за здраве. Той също се запазва и се използва за лекуване.

Между събраните 77 1/2 билки на първо място е еньовчето, но има и вратига, комуника, звъника, равнец и маточина, невен, отайниче, омайниче. В народните песни се разказва, че момите криели босилек в пазвите си, вместо съвременните парфюми. Зеленият пелин имал неустоима магическа сила да привлича ергените и да ги кара да се “вият” около момите. А момците примамвали момите като носели китка смин на калпаците. Майките на моми и ергени, когато не одобрявали техните избраници, търсели “билки разделни”. Някои от целебните растения се сеели навремето в моминските градинки в дворовете. Момината китка, носена под забрадката или на ухото, имала голяма любовна сила. Ако е свита в нощта срещу Еньовден от 7, 9 или 12 билки, тя имала силата да привлича и омайва избраника на момата. В нея трябвало да ги има моминските билки – божур, седефче, иглика, невен, босилек, ружа, здравец, а за да ги любят ергените, момите добавяли още любиче, омайниче, лепка. Според народната вяра любовни и разделни билки се варят на края на селото, в запустяла къща. Водата трябва да заври постепенно, на бавен огън, запален от сухи стебла на бял оман, който прибавя своята сила към тази на врящите билки.

Еньовчето

Най-важната китка в еньовския венец е еньовчето. Навремето никой не се смнявал, че от него бягат навите, наричани още навяци. Баби разказват, че това били едни пилци, дето мяукат. Те морели малките деца , затова дрежките им не се оставяли на простора по тъмно и се събирали от простора още преди залез слънце. Ако се оставят, навяците щели да ги полеят а детето да залинее и да стане нефелно и после то самото да стане навяк. Та да си няма неприятности в навите всяка бременна жена, малко преди да роди се провирала три пъти през еньовския венец. Еньовче се слагало за здраве в коритото на бебето при къпане и за да не боледува от детски паралич. Да ги пази от болести момите го вплитали в плитките си си и така отивали по нивите, а за да са им дълги и здрави косите, ги миели с вода, в която преди това накисвали еньовче. Старите баби знаели, че отвара от тая билка се пие при кръвотечение от носа или се смъркат стритите му листа. Помага и при обилна менструация, сърцебол, колики, разстройство, при болна жлъчка и слабост. Със смес от изгорената билка и зехтин се маже при циреи, слага се във водата, с която се мият при очебол. Бялото еньовче служело на жените да пресичат прясното мляко за сирене. Слагало и в сандъците против молци.

Разковниче

Има поверие, че само през нощта срещу Еньовден сладката папрат разцъфтява с огненочервен цвят, наричан разковниче. Смятало се, че който го намери и успее да го откъсне ще може да отваря с него заключени врати, да намира имане, да превръща желязото в злато. По местата, където вирее сладката папрат жените берели от нея на Еньовден, слагали я под възглавницата през нощта и на сутринта я хвърляли в реката, за да изхвърлят с нея бълхите от къщата си и всяко зло.

Дядо Еньо

По утвърдени преди много време правила на този ден Църквата празнува рождението на св. Йоан Предтеча и Кръстител. В народната памет той битува и до днес като Свети Еньо или просто Дядо Еньо. На този ден той намятал кожух и отивал да моли Бога за сняг. Хората смятали, че е страшен човек и държи всички болести, но и предпазва от тях. На запознатите със светото писание е известно, че чудното раждане на Спасителя на човеците се предшества от подобно чудно раждане на Предтечата, роден от Елисавета в силно напреднала възраст. По Божията воля той проправил пътя на Христос и оставил на неговите последователи най-силната билка - покаянието. И ако на Еньовден слънцето спира в небето, за да огледа Земята, то за човека празника на рождението на св. Йоан Кръстител може да е повод да се вгледа в себе си и да се покае пред Бога за грешките си, преди да продължи нататък в модерния живот на технологиите, изместили паралелния свят на човека от миналото.



В различните географски области името се произнася по различен начин — в Област София името на празника е Яневден, в Струга — Иванден, в Охрид — Ивъндън, във Великотърновско — Иван бильобер или Драгийка.

На този ден своя имен ден празнуват всички с имена Еньо, Енчо, Йоана, Йоан, Яни, Яна, Янина, Янка, Янита, Янко, Янчо.

Започва акция за събиране на книги за изгорялото читалище в Мененкьово

http://azcheta.com/zapochva-aktsiya-za-sabirane-na-knigi-za-izgoryaloto-chitalishte-v-menenkovo/

Акция за набиране на дарения за възстановяване на библиотеката в Мененкьово започна във всички селища на община Белово, съобщава pazardjik.marica.bg Събирането на нов библиотечен фонд стана необходимо след пожара от 22 юни, унищожил всичко, което се е намирало в помещенията на първия и на втория етаж – всички книги в библиотеката, оборудване, обзавеждане, техника, читалищната зала, пенсионерският клуб, кафене....

Борисов гласи златна ножица за най-скъпата лента на света

http://gikotev.blog.bg/drugi/2016/06/24/borisov-glasi-zlatna-nojica-za-nai-skypata-lenta-na-sveta.1460041

Това стана ясно от вчерашния телефонен разговор между министър мръсно име и руският и колега, по повод присъдата от над 620 милиона евро, заради спрения проект АЕЦ "Белене". Но преди това нека ви напомня, че на ... 17 мар...

Бумерангът на Маркс

http://ivo.bg/2016/06/24/%d0%b1%d1%83%d0%bc%d0%b5%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b3%d1%8a%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%b0%d1%80%d0%ba%d1%81/

 

Не ме разбирайте погрешно, ни най-малко не се радвам на нещастията, които ще сполетят британците и не казвам, че си ги заслужават. Но не мога да се въздържа да не възкликна, че в родината на капитализма, където от близо две столетия вилнееха безнаказано теориите за борбата с него, бумерангът се завърна за първи път чрез гласовете на хората във Великобритания, вярващи в модификацията на тези съвременни метастази на марксизма, поднесен като смесица от антиглобализъм , антиевропеизъм и вяра в победата на „обикновените хора” над проспериращата част от обществото.

 

Този извод се налага от синтезирания коментар на емблемата на евроскептицизма (и на българофобията – нека нашите путинисти не забравят това , докато днес сe поздравяват с победата) Найджъл Фараж . Победата на сепаратистките настроения на референдума изглежда вече взе да го плаши още от първите часове на труимфа му с предизвикателството пред необходимостта на да бъдат осеществени розовите обещания при Брекзит. Но въпреки това е валиден коментарът от послединте часове преди оповестяването на окончателните резултати от референдума:

 

„…това е победа за истинските хора, победа за обикновените хора. Борихме се срещу многонационалните компании, срещу големите търговски банки, рещу голямата политика, срещу лъжите, корупцията и измамите и днес смятам, че честността и вярата в нацията ще победят”.

 

Да ви напомня тази реторика на нашенските пропутински „националисти” и техните антиевропейски, антиглобалистки алабалистики?

 

Бумерангът на теориите, които десетилетия наред  бяха приложени на практика  върху поразените от съветската хегемония и съветския колониализъм в Източна Европа източноевропейци,  се приземи в съвременния му вариант на мястото, откъдето срещу нас го захвърлиха Маркс и Енгелс.

 

Каквото и да означава напускането на ЕС от Великобритания в европейския контекст и в глобално отношение, сравнимо с българския опит, на мен днешният 23 юни ми напомня на българския 10 юни 1990 г. Тогава за оставането на България в постсъветската орбита и в полза на посткомунистическата агония гласуваха мнозинството българи, предимно по-възрастните, от малките населени места и по-ниско образованите. Досущ както това днес се случва във Великобритания с победата на по-възрастните и по-необразованите над по-младите и по-образованите, каквито са 70 на сто от гласувалите за оставането в ЕС .

 

Ако в други европейски държави треперят от мисълта на ефекта на доминото по отношение на регионални сепаратизъм, то ние сме длъжни да се страхуваме от  тази косвена победа на Кремъл, заложил на разединението на Европа.

 

Москва, която се дави в собствените си проблеми, може да се почувства окуражена да продължи да се опитва да дестабилизира България, която е най-слабото звено от ЕС. Видно е от руските окуражаващи аплодисменти към поклоните на премиера Борисов на Изток, където го хвалят за апетита му да преговаря сепаративно по корупционните руски енергийни проекти в рамките на една отслабена Европа.

 

 

Русия би трябвало да се срамува, че причини на Крим нещастия с откъсването му от Украйна, но днес ще има своята малка компенсация чрез сбъдната мечта на Путин да види реална пукнатина в ЕС, макар тя едва ли е заслуга на яловите му опити да въздейства чрез пропагандата си на британците- те си имат своята инерция по това нанадолнище от самото зараждане на общоевропейския пазар. Достатъчно е да споменем симптоматичният отказ на Лондон се да се откаже от националната си валута в полза на еврото.

 

 

Ето какво се случва реално днес, докато Кремъл ликува за нещастието на проевроепейските британци. В анексирания от Русия полуостров Крим, както се вижда от безпристрастната сравнителна таблица на цените на хранителните стоки от първа необходимост, някои от тях са вече до 5-6 пъти по скъпи в анексираната от Русия територия, отколкото в Украйна. http://ru.krymr.com/media/photogallery/27814172.html

 

 

Със съжаление трябва да отбележа, че в рамките на по-малко от век британците не за първи път извършват голяма политическа грешка от международен мащаб и от демократични позиции. Демократично упълномощеният от народа премиер на страната Невил Чембърлейн угажда на Хитлер и отива на крака при него, за да подпише на 30 септември 1938 г. т.н. Мюнхенски договор –заедно с френския колега Деладие- узаконяващ германското заграбване на чешките Судетски области и присъединяването на Австрия. Чембърлейн се завръща триумфално у дома, размахвайки пред кинокамерите текста на сговора с уверението, че той щял да гарантира мира в Европа.

Британският премиер Невил Чембърлейн размахва пред посрещачи и журналисти на летището в Лондон текста на Мюнхенския сговор с Хитлер от 30 септември 1938 г. – фатална грешка, която струва скъпо не само на Великобритания.

 

После…После се налага Чърчил, самотният глас в британската политика, който се е обявявал против приспивното безумие на тази политика, да спасява Великобритания.

 

Интересно ще бъде да видим как британският парламент, в който мнозинство имат проевропейските сили, ще отиграе ситуацията с референдума. Дали в него не се крие някой нов Чърчил? Защото в т. 50 от европейския договор от Португалия не се уточнява как точно се осъществява напускането на ЕС от една държава. Имаме основания да очакваме остра съпротива от страна на привържениците на оставането в евросъюза, които също са проекция на народния вот.

 

Колкото до реакцията на София, нямам съмнение, че тук отново ще треперят за парите от фондовете, които Борисов и компания използват за политическа автореклама чрез проектите , осъществявани с европейски пари. Вън от съмнение е също, че това треперене  ще бъде употребено от Кремъл, където са добре запознати с адреналина на страха от евентуална загуба на европейския финансов кокал в София. И макар самият руски премиер Медведев да призна в прав текст пред гневни граждани в Крим, че Русия просто няма пари, колкото за един морков с български адрес винаги ще се намерят такива – нашите лакомници, когато огладнеят, ще бъдат доволни и от по-малко морковче.

 

Какво можем да направим ли? Ами поне да ги изобличаваме. Дано повечко български глави уврат за факта, че само с моркови ( на трапезата на управляващите, споделена в разпределянето на порциите с и техните опозиционни съзаклятници ) не може да управлява вечно.

 

Апропо, в рамките буквалистиката чрез статистиката и във връзка с горната метафора: Великобритания е европейски лидер в производството на моркови и българските сезонни работници имат принос в тяхното вадене. Сега те са застрашени да вадят кестените от огъня на сепаратизма и ксенофобията. Така че,  сънародниците, които ликуват тук по повод резултата от референдум там, ще трябва да обяснят защо са толкова щастливи от надвисналата беда над главите на десетки хиляди български икономически емигранти, превърнали се в главен финансов донор за България като цяло и за семействата им тук в частност.

Share on Facebook

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ: След 4 години неизпълнение Съветът на Европа определи срок за изпълнение на решението на Съда в Страсбург по делото Йорданова и други срещу България

http://www.bghelsinki.org/novini/press/single/20160624-press-yordanova-and-others/

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ: След 4 години неизпълнение Съветът на Европа определи срок за изпълнение на решението на Съда в Страсбург по делото Йорданова и други срещу България

ВСЕКИ АВАНС ЗА РУСИЯ ИЗЛИЗА ДВОЙНО ПО-СКЪПО, ОТКОЛКОТО НАВРЕМЕННОТО ВЪЗПИРАНЕ

https://asenov2007.wordpress.com/2016/06/24/%d0%b2%d1%81%d0%b5%d0%ba%d0%b8-%d0%b0%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d1%81-%d0%b7%d0%b0-%d1%80%d1%83%d1%81%d0%b8%d1%8f-%d0%b8%d0%b7%d0%bb%d0%b8%d0%b7%d0%b0-%d0%b4%d0%b2%d0%be%d0%b9%d0%bd%d0%be-%d0%bf%d0%be-%d1%81/

Радио SBS, Мелбърн, Австралия – разговор на Фили Ладжман с Пламен Асенов, политически коментатор на SBS за България

Към сайта SBS на български: http://www.sbs.com.au/yourlanguage/bulgarian

/Фили/ Агресивността на Русия и спрямо България, и спрямо Европа, продължава да ескалира. Какви са новите моменти, свързани с темата и основните опасности от това – разговаряме с Пламен Асенов.

– Пламен, с нови атаки продължава Русия хибридната си война срещу Европа – Кремъл използва за политически цели дори спортен празник като европейското първенство по футбол. Истина ли е това и има ли край тази руска „изобретателност”?

– За футбола е истина, Фили. Каза го официално френската полиция след тежък сблъсък на мача Англия – Русия. Въпреки неимоверните мерки за сигурност, вилнеещите руски хулигани първо изстреляха ракета на стадиона, а после се нахвърлиха върху английски фенове, като организирано преодоляха загражденията.

УЕФА наложи на Русия условно отстраняване от първенството, което автоматично се задейства при втори инцидент. Полицията пък арестува и екстрадира част от агресивната руска агитка. Френската прокуратура каза официално, че „отговорност за сблъсъците носят 150 добре подготвени руски ултраси”.

„Добре подготвени”, Фили, това е по френски изтънчен начин да се каже – специално организирани и изпратени. Само че британците, които не си поплюват колкото французите, проведоха собствено разследване и „Гардиън” обяви резултатите, като се позова на правителствени източници.

– И какво пише „Гардиън”?

– Пише: „Много от руските ултраси, които влязоха в сблъсъци с английските фенове, са свързани със силовите структури на Русия”. И също: „Проявите на насилие от руските футболни хулигани вероятно са били одобрени от Кремъл и британското правителство разследва връзките на извършителите с режима на Владимир Путин”.

Накрая се цитират високопоставени представители на Уайтхол, според които: „С подобна тактика Москва преследва две цели: демонстрация на сила и насаждане в съзнанието на руснаците мисълта, че целият свят е срещу Русия”.

– Тоест, с един куршум – два заека, постига се и външна, и вътрешна цел…..

– Точно така, Фили, тази многопосочност на целите е типична за всички операции на руските спецслужби.

Обаче този път има провал и по двете направления.

Първо, европейците не се уплашиха от руските уж футболни, всъщност политически хулигани и ги натириха в къщи. Второ, руският футболен отбор бързо отпадна, победен, за срам на мегаломаните от Кремъл, от държави като Уелс и Словакия. При това на футболния терен, чисто и безапелационно, пред очите на всички – а така се провали и планът да бъде обвинен светът, че мрази Русия. Не, че това спира руската пропаганда да го твърди – тя вече е набрала такава инерция, че изобщо не се съобразява с истината и е готова да изкриви докрай фактите, за да обслужи непосредствените цели на Кремъл.

– Но, Пламен, за къде толкова бързат руснаците с атаките си срещу Европа?

– Търсят да нанесат максимални щети на Европейския съюз и на евро-атлантическото единство, Фили. А бързат, защото времето им изтича.

В Кремъл си дават сметка, че добре си поживяха при Обама, най-слабият във външен план американски президент, но времето им изтича с наближаващите избори в САЩ. Кой да е нов  президент със сигурност ще постави ясна и непреодолима граница за реализацията на непомерно големите вече руски апетити да се разпореждат в света.

– Сигурен ли си н това? Защото Тръмп твърди, че може да се разбере с Путин, а и Кремъл откровено иска точно Тръмп да спечели кампанията срещу Клинтън, която сякаш е по-ясна и последователна в намерението си да спре Русия…..

– Тръмп може и да смята, че може да се разбере с Путин, Фили, но не може. С Путин всъщност никой не може да се разбере, то е все едно да се разбереш с диво животно да ти отстъпи част от плячката си.

Като бизнесмен, Тръмп бързо ще види, че руснаците никога не водят нормални преговори и винаги изкривяват договореното както им е изгодно.

Освен всичко друго, вероятно Тръмп бързо ще разбере и онова, което Обама упорито отказва – че всеки аванс за Русия излиза на САЩ, пък и на целия демократичен свят, поне двойно по-скъпо и като пари, и като усилия, отколкото тя да бъде възпряна на възможно най-ранен етап.

– Всичко това как засяга България?

– Най-пряко, Фили. Както е известно, България е най-слабото европейско звено по отношение на възможностите за руско влияние тук. И Кремъл изобщо не ни оставя на мира.

Например скоро очакваме знаменито посещение – ще имаме честта да ни уважи руската рокерска банда „Нощни вълци”. За нея се знае, че шефът и поддържа тесни връзки с Кремъл и лично с Путин, а специалисти казват, че се финансира от руските служби и е нещо като челен кремълски отряд за сплашване и пропаганда.

Въпросните вълци ще минат през България, както се твърди – в поход за укрепване на славянското единство или някакво подобно безумие. Кой знае защо, българското правителство, за разлика от полското преди време, вече е издало входни визи на бандитската група. А българските русофили пък се готвят да ги посрещат с хляб и сол, за разлика от Чехия, където тъй наречените „вълци” видяха огромни тълпи, които им показват неприлични жестове. Но все пак, Фили, минаването на тази глутница е малката беда за България.

– А коя е голямата?

– Голямата беда е общата силна мобилизация на руската пета колона тук на всички нива.

Тези хора например се противопоставят все по-яростно не само на крехките опити България да намали пълната си енергийна зависимост от Русия, но вече и на българското сътрудничество с НАТО в Черно море. „Защо трябва да се дрънка оръжие на Черно море, вместо да се намери вариант, да си подадат ръка НАТО и Русия” – попита бившият президент Георги Първанов. Той очевидно страда от пълна амнезия за анекса на Крим и установките за ядрени ракети, които Русия побърза да разположи на откраднатия от Украйна полуостров насред мирното иначе Черно море.

Първанов каза също, че европейската архитектура на сигурност е невъзможна без Русия, но пропусна да обясни, че при една мирна и демократична Русия тази европейска архитектура на сигурност би била и до голяма степен излишна. Допълнителна активизация на руската пета колона настъпи и след като европейски арбитраж осъди България да плати 550 млн. евро за някакъв уж поръчан на Русия реактор за АЕЦ „Белене”. „Ето, руснаците са прави и Европа го признава, най-добре да отворим проекта Белене отново” – най-патриотично възкликнаха хората от руската пета колона.

Те очевидно смятат всички останали българи за идиоти, които не помнят, че излишният реактор е поръчан през 2008 година, когато премиер е Сергей Станишев, енергиен министър Румен Овчаров, а президент – Георги Първанов.

Но сега същите тези хора се правят на напълно невинни, а българският данъкоплатец трябва да се бръкне със стотици милиони и да плати купчина скрап. Ако имаше нормално правителство и нормална съдебна система в България, подобно нещо нямаше как да се случи. Но се случва.

Забележка:
Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес http://www.passenov.wordpress.com

 


Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване