У-МО-ПО-МРА-ЧИ-ТЕЛ-НО! ПО-КЪР-ТИ-ТЕЛ-НО! Най-мощното престъпление, което се провежда в настоящия момент на територията кърти абсолютно всички мивки, плочки и тавани по целия свят!!! Преди малко повече от два часа любимата "медия&quo...
Преди два дни в "Какво още ни сервират за грабежа АЕЦ "Белене"?" ви разказах и показах, как любимата "медия" на фондация "Америка за (унищожаване на) България" (дез)информира населението на те...
Морските таралежи са животни от тип иглокожи, близки братовчеди с морските звезди, но с една важна разлика – тялото на морския таралеж е затворено в броня или черупка от костни плочки, а най-неприятното е, че при много видове външната страна на тази броня е покрита с шипове или иглички, които могат да причинят наранявания, в случай, че ги настъпите или имате друг контакт с тях (за това и как да се предпазите – по-надолу). Живеят разпръснато, но понякога и на групи, повечето обичат твърда повърхност и са буквално каменояди – „изяждат“ скалите и се загнездват там.
Ако не сте водолаз (там ще ви трябват по-сериозни предпазни средства), има три неща, които можете да направите, за да се предпазите и да не провалите отпуска си:
Случва се, без паника! Болката според вида на таралежа и начина, по който сте го настъпили варира между убождане на трънче и ужилване от пчела. Почти винаги се случва да се убодете на няколко места. Можете да се справите и сами с проблема, но трябва да знаете следното (слагам го в червено):
Окончателното възстановяване може да отнеме няколко седмици.
Бонус съвет: Отидете в някой рибен ресторант и си поръчайте морски таралеж, за да „им го върнете“. На гръцки е „ахинос“ (αχινός), а на турски – „дениз кестанеси“ (deniz kestanesi).
Хубавото на докторантурата на Петър е, че му дава достъп до всякакви научни публикации, вкл. за морските таралежи… Накратко, група учени от катедра „Зоология“ към унивеситета в Солун са изучили 6725 представители на морската фауна в Егейско море и са открили 21 вида морски таралежи. Но в случай, че не сте водолаз и сте се уболи близо до брега, най-вероятно сте нацелили един от тези четири вида (слава Богу, нито един от тях не е отровен):
Шанс да сте настъпили точно този вид: 54%
Най-популярната гад. Обикновено има черно-зеленикаво тяло до 7 см и остри, дълги бодли с черно-пурпурен оттенък (но понякога варират между маслинено зелено, бледокафяво и тъмно кафяво), сочещи в различни посоки . Обича да се вкопава в скалите и сред водорасли.
Шанс да сте настъпили точно този вид: 22%
Известен още като „зелен таралеж“, всъщност е малък, кафяв, с тънки и остри бодли. Има почти сферично тяло, къси бяло-прозрачни до зеленикаво-кафяви бодли и достига диаметър до 5 см.
Шанс да сте настъпили точно този вид: 19%
Черен таралеж, с вечно щръкнали дълги и тънки бодли с почти еднакъв размер, средно около 8 см в диаметър. Най-голям е шансът да го настъпите през май-юли, а най-малък – през октомври.
Шанс да сте настъпили точно този вид: 3%
Няма как да го объркате, той е много малък (1-2 см в диаметър), има малко на брой, дебели и мечоподобни бодли. Обича скали, дупчици и дори черупките на някои ракообразни.
Материалът Убождане от морски таралеж – 10 стъпки как да се справим, преди да е развалил почивката ни в Гърция или Турция е публикуван за пръв път на Блогът на Биляна и Петър Събеви.
Класация на книжарници „Хермес” – 15 август – 21 август 2016 г. 1. След теб, Джоджо Мойс, Хермес 2. Аз преди теб, Джоджо Мойс, Хермес 3. Soy Luna: Приключението започва, колектив, Егмонт 4. Всичко е любов – книга 3 (Макгрегър), Нора Робъртс, Бард 5. Ангелите не оцеляват на леда, Александра Маринина, Хермес Класация на „Книжен...
По пътя към нос Северен в Норвегия, след преминаването на Трансфагарашан в Румъния, спираме в Музея на авиацията в Кошице.
Приятно четене:
част втора на
Сутринта скокнахме що годе в нормално време – около 08:00 ч… Аз продължих битката с компютъра, а жената реши да се поразходи из Дебрецен…
Както споменах – битката с компютъра бе успешно спечелена, жената се върна от разходката със снимки във фотоапарата
Закусихме. Закуската не ме впечатли, но жената бе впечатлена от двойното кафе, което и направиха – много хубаво, ама едва намокряше дъното на чашката… Ако бе единично, навярно трябваше да се ближе, а не пие …
Натоварихме багажа, аз навързах техниката (всяка сутрин имах ритуал – връзване на телефона, стартиране на софтуера за ‘следене’, и Google Maps, включване на SPOT-а, включване на dashcam) и тръгнахме към Кошице…
Спокойни неделни магистрали през част от пътя…
При Felsozsolca обърках малко пътя, та се наложи да се връщам около километър… Явно не само аз бях объркал, защото в малкото пресечки по пътя и по полето се въртяха като мухи без глави (като мен) доста автомобили …
Как да е стигнах (по хубави пътища) в
Там видях ОМВ и заредих (за пръв път от България). Предварителното ми проучване показа, че в Словакия е малко по-евтино от Унгария…
Още на бензиностанцията въведох като следваща дестинация
Това ме отклони с 10-20 км от ‘идеалния маршрут’, но си заслужаваше. Намерих музея – намира се до летището
Отидох на касата… Момчето каза, че ще ми направи специална отстъпка, защото едното хале било в ремонт. Питам го – кое хале? ‘История на авиацията’
Викам му – абе аз 1000 км преминах заради този музей, и вие няма да ме пуснете да разгледам и там?
– Халето е ей-там и вратата му е отворена – погледнете (навярно имаше предвид да погледна през вратата)
Аз това и чаках – шмугнах се първо там докато не е размислил …
Разрез на прословутия Jumo 205 :
Уникалното на този дизелов авиационен двигател са параметрите му – дванадесет бутален шест цилиндров двигател с два колянови вала, даващи мощност 1000к.с. И много други интересни технически решения. Двигателя е ползван през Втората световна война, като е бил монтиран на бомбардировачи Юнкерс.
Други дизели:
И самолети – Миражи:
МИГ-29
F-104, NF-5A… Стандартното СИВ въоръжение (СУ-25, МИ-24 и т.н.), Ми-2, Хюи и много други въртолети, самолети, крилати ракети и планери
Един много интересен самолет – Ф104
Крилата са му изключително къси – сигурно метър и двадесет сантиметра.. Като водещия им ръб е изключително остър (според информация от нета – дебел само около 0.4мм)… Затова при обслужване са слагали протектор, който стоеше и в музея…. Общо взето – ракета с едни мънички крилца колкото да не е без нищо
Дори балистична ракета SS-2
Също така имаше много разрези на различни турбореактивни двигатели и техните компоненти (например горивни камери на турбореактивни двигатели)..
Помотах се, дори влязох в един ИКАРУС хармоника – и той бе експонат
И реших да излизам. Тогава момчето на входа ми казва – „ама не искате ли да разгледате и експонатите с автомобили и мотоциклети…
Там е автомобила на нашия президент (който е големия инициатор и поддръжник на този музей) – бронирано БМВ“ (явно е много леко, защото не личеше, въпреки, че момчето твърдеше, че е бронирано).. Казвам му, че не ми е интересно бронирано съвременно БМВ… А момчето ми казва, че там
След което разгледах колекцията от стари автомобили (Форд Т, Татра 30) и мотоциклети… В друго хале бяха шкодички и други източни автомобили… В идеално състояние и на собствен ход
Доста време се помотах, докато жената си пушеше цигарите (не пожела да влезе)…
С доста приповдигнато настроение продължихме нататък по пътя…
(ей много го бърках това име със Словения – дори на унгарската граница като ме питаха накъде пътувам, им казах, че за Словения, та бая чесаха репите защо ли към Полша ще минавам през Словения ).
Навлязохме в Полша неусетно (само пътен знак посочва, че си в друга държава, като има и табела с основните правила – скорости по пътищата)…
Трафика бе идиотски – накъсано движение, чакане и т.н.
Спряхме да похапнем в един много голям град, дето ми струваше големи усилия да се сетя как би се произнасял –
Там една много бледокожа русичка касиеро-сервитьорка се изчервяваше на всеки мой въпрос (предполагам не заради мръсни мисли, а просто като отражение на всяко голямо мислено усилие да разбере какво се иска от нея) Чакахме около 40 минути (нямаше други клиенти), ама бургерите си заслужаваха – наистина бяха много вкусни. Времето за чакане не ме изнервяше, защото по това време в колата компютъра точеше видео от камерата
Общо взето почти всяка почивка изключвах камерата, и започвах прехвърляне на записаните файлове на хард-диска… Камерата можеше да записва общо около 8-9 часа, и при надхвърляне на това време започва да изтрива най-стария запис. А копиране на 64 GB общо дисково пространство (толкова бе общата памет на камерата) заема сериозно време…
За съжаление трафика рязко се увеличи. Започнаха безумни ремонти. Например в участък около 40 км да правиш едновременно три ремонта, като всеки е с дължина повече от километър
Седиш, и чакаш да дойде насрещната колона (с пилотен автомобил)… Това е около 10 минути за да започне да идва… Още 10-15 минути се влачи трафика (защото пътя, по който минават не е с добре направени подходи, и колоната намалява до 10-15 км/ч докато слиза на обикновения път) И така, докато се източи последния автомобил… След което пилотния автомобил тръгва обратно. Мъкаааа.
И тези 40 км да ги изминаваш за повече от час и половина. Или пък да отклонят ЦЕЛИЯ трафик, включително камионите през малки селца, през чиито улици аз минавам трудно
Освен това явно в неделя литургиите са по-обширни, защото в почти всяко село, през което минавахме, имаше ОГРОМНИ тълпи от хора, които стоят до пътя, преминават и т.н.
Бях заплюл Сувалки или Аугустов за нощувка, но към 7 – 8 часа стана ясно, че няма как да стане…
Жената почна да мрънка към 21 часа (13 часа след тръгването ни от Дебрецен)… А към 22 започна и да плаче, та затова погледнах картата на навигацията за близък град, избрах хотел и около 22:40 спряхме пред хотела
Ресторанта не работеше, та затова изядохме някоя друга вафла, и опустошихме минибара. Настроението се подобри, видеото се прехвърляше безпроблемно – живота стана хубав
Сухата статистика
(вече електрониката водеше по-точен отчет
Изминати за деня: 825км
Средна скорост: 73км/ч
Максимална скорост: 142км/ч
Общо от тръгване до пристигане (с почивките): 14ч 03мин
Общо изкачени (по височина) 7.40км
Общо спускане (по височина) 7.37км
Максимална надморска височина: 480м
Очаквайте продължението
Автори: Георги Георгиев
Снимки: авторът
Други разкази свързани с Словакия – на картата:
Словакия
Have a look at this interesting idea for plastic bottle caps that came from the kids from Kindergarten...
HBO ще зарадва почитателите на австралийската писателка Лиан Мориарти със сериал по романа й „Големите малки лъжи” (ИК „Хермес“). Телевизионната адаптация от 7 епизода ще бъде излъчена в началото на 2017 г., а в главните роли ще видим холивудските звезди Рийз Уидърспун и Никол Кидман. Уидърспун и Кидман са и продуценти на филма. Към тях се присъединяват звездата от...
Управляващите по московски маниер през телевизора български власти ни опипват втори пореден ден с посланието, че е вероятно за кандидат на ГЕРБ за президент да бъде назначена Йорданка Фандъкова. Вече и Томислав Дончев, министърът с ангажимент да води предизборната кампания на партията, се включи в опипването. А министрите на Борисов не говорят подобни неща по свое “усмотрение”, заявявайки, че (вече) е 100 процента сигурно само едно: че самият Борисов няма да се кандидатира.
Допреди седмица в медиите се въртеше интригата, според която Кристалина Георгиева щяла бъде кандидатът на ГЕРБ. Мразя да се включвам в състезанието между “знаещите” разни клюки, които бързат да ги сервират с надежда да блеснат със своята осведоменост. Но дори и моя неосведомена милост знаеше, че тя няма да напусне поста си на еврокомисар. Защо тогава някои медии бяха подведени да пишат коментари за вероятното й номиниране?
Тази каша от слухове и игри на криеница е отражение на терзанията на Борисов. Главата на намирисващата риба вероятно вече е взела курс “пълен напред към пълен мандат”, щом министър Дончев е упълномощен да ни съобщи с такава категоричност какво няма да направи Шефа. Много й се иска на главата да стане държавен глава, но страхът от изпускането на реалната власт я потапя обратно в бурната вода на премиерските отговорности.
Не е нужно да гадаем дали Фандъкова наистина ще се окаже новото мюре на Борисов. За нея поне ни опипват с подготвящи намеци. Но си мълчат за другата обсъждана кандидатура- тази, на вицепрезидента Маргарита Попова, която също се спряга ( и стяга) – ту от БСП, ту пък сега от ГЕРБ ( един “симбиоз”, който говори много за фалшивото делене между двата отбора на петата колона в България).
В един пернишки сайт преди два дни изтече част от стенограма на обсъжднията на последния пленум на БСП, където по отношение на Маргарита Попова се чули следните реплики:
“Неизвестен: Приветствам това да бъдем толерантни, но какво искаме да кажем с една такава позиция? Че някои наши организации са малоумници и нищо не разбират ли? Колко номинации има Попова от наши организации? Колкото и малко има, това е симптом, който не трябва да подминаваме! Няма как да замазваме нещата, и при положение, че Попова не си говори една година с Плевнелиев и се разминава с енго по коридорите…
Шум в залата…
Глас от залата: Ами да взима некви хапчета!
Женски глас от залата: Не качвайте акциите на Попова, защото ще се сритаме с хората работещи в съдебната система! Разберете, че това е злия гений, който работеше преди да бъде избран още като вицепрезидент, който работеше срещу адвокатурата като цяло и срещу съдебната система като цяло. Мразят я в съдебната система! Нямаме основание да й даваме по-добра оценка. По-добре дори да я премълчим!” http://zapernik.com/2016/08/20/10350/
В съдебната система може да я мразят Попова, но партийните централи на двете крила на петата колона я ценят като свой резервен играч. А общото между нея и Фандъкова е най-важното качество за спечелване на номинацията: сервилността към Москва. Изглежда, че Фандъкова е на път да спечели по този показател. http://ivo.bg/2013/12/25/нов-теч-на-доказателства-за-течната-д/
На кантара може и да натежи все пак предимството на Маргарита Попова като “свободна валенция”, която няма да създаде проблем на Борисов с освобождаването на сегашния й пост, както би станало с Фандъкова. Едни нови избори за кмет на столицата могат да се окажат рисковано изпитание за преялата с власт ГЕРБ.
А като стана дума за кашата ( в главата на рибата, откъдето се вмирисва тази бъркотия), имаме поредната аналогия от времето на Тодор Живков, когато обаче премиерският пост беше една формалност. Въпросната “формалност” се именуваше по едно време Гриша Филипов. Във връзка с този съветски гражданин, който говореше български със съветски акцент, се разказваше вица за трите проблема на България: “ сушата, кишата и Гришата”.
Сега поне проблемът е сведен само до кашата, забъркана от следовника на Живков, която обаче ще сърбаме един ден всички ние.
Share on FacebookКоментар от Живко Боев за ирационалната българска любов към Русия:
Русия не може да избегне съдбата си на суровинен придатък на икономиките на ЕС и източноазиатските тигри. И това не е ясно само на зомбираните от двувековната руска пропаганда в българския прованс, които вярват в някаква “чутовна”, “извънмерна” руска мощ. Но като ги попиташ какво у тях, у дома е руско, започва едно нечленоразделно мърморене или позоваване на някакви само на тях известни страхотни, страшни едва ли не, руски оръжия, което и да беше вярно, с нищо не може да подобри мизерното съществуване на руската провинция. Та тези хорица са проблемът на България. Те с неграмотноста си, неосъзната при това, са лесна жертва на контролираните от руски подлоги медии. Те избират волен сидеров, те ще изберат всяко леке, което им пробутат от “ТЕЛЕВИЗОРА”. Независимо дали е дудук, дали е усвоилия проевропейска лексика дорогой валя.
Не само литературна критика няма у нас. Липсва честна критика за всяка сфера на изкуството. Дори когато критиката е талантлива, липсва честността. Отдавна не се е появявала честна критика за представления от театралния афиш, за изложби, балетни постановки, още по-малко – за новите български филми. Всичко е само реклама и антиреклама, или сюжети в жълто – кани се някой артист или режисьор да разкаже за арт-продукта и от темата за продукта се преминава към пикантерии от личния живот.
С напредването на възрастта повечето проблеми отпадат. Доста илюзии стават излишни. И много неща ти се проясняват.
Сега ще ти обясня защо. Аз съм на 38 години.
Може би ще ги навърша през ноември, живот и здраве, като един добър скорпион, а може би не.
Но резултатите от възрастта си остават. Ето какви са те:
1/ Корпоративният булшит отпада
Мина времето, когато беше млад, ентусиазиран и отворен към „новостите“ лабораторен плъх, готов да „работи в екип“ с други лабораторни плъхове, които се състезават в колелцето на „високо конкурентна и динамична среда“, произвеждайки електричество за различни захарчета… Тези неща не са ти интересни. Плъховете не живеят до 38 години. Сега ловят други опитни мишки. В Студентски град. И опитни, и неопитни. Но преди всичко млади. Ти отдавна не живееш там…
2/ Ненужните стремежи отпадат
Например: голф тройка, изолация и пристройка. Или кариера в американска компания. Трябва да си жертва на морално престъпление и духовно издевателство, за да прекараш живота си в картонена кутия, убеждавайки другите колко яко е да прекарат живота си в картонена кутия. Вместо да им помогнеш… Няма никакъв мисъл.
3/ Натискът на обществото отслабва
Ще те ръчкат да се жениш и да теглиш кредити, ама до време… След 38 просто ще те оставят на мира.
4/ Старите си отиват
Сега ти си стар, дори супер-стар, ако искаш, но истината е, че старите си отиват. Един по един. Колкото и да ги обичаш. Няма как. Нареди се на опашката. Ти си следващият. Предимството е, че тези десетилетия, които те делят от тях, позволяват да правиш каквото си пожелаеш. Също като тях…
5/ Спираш да се срамуваш
Беше на 25, когато шкембето те притесняваше и на 35, когато за пръв път не можа да го вдигнеш. Сега всичко ти е позволено. Разбираемо е. Все пак наближаваш 40-така…
6/ Спира да ти пука
Хората били егоисти, корпорациите се интересували единствено от своите корпоративни интереси. Отделяш по-малко време за такива глупости и повече време за разумни, адекватни действия в полза на опитност, която те кара да се чувстваш успял. Все пак вече си „дърт“. Обществото го изисква от теб. Трябва да даваш пример на младите. Някои от тях носят токчета, други – не. Внимаваш да са на повече от двайсет и две.
7/ Ставаш искрен
Пишеш статии като тази. Нямат право да ти се сърдят. Животът си минава. Техният също. Жалко, че не са си го признали. Щеше да им олекне.
8/ Лъжеш по-малко
На 28 беше принуден да лъжеш, че имаш имоти, коли, доходи и други такива временни неща, само и само да се харесаш на определени хора (предимно от противоположния пол). На 38 вече няма нужда да се преструваш. Или си минал през точка от 1 до 7 (виж по-горе), или продължаваш да си опитно зайче в нечий чужд, нечист, лабораторен експеримент. При всички случаи лъжеш по-малко. Но лъжеш по-добре.
9/ Чувстваш се като на 25
Само че с десетилетие и половина „безплатен обяд“ отгоре, нали? След като ти се е „изредил“ целият свят…
За останалото ще пиша след време, живот и здраве!
Ако е рекъл Оня, дето мачка заровете.
2004 - 2018 Gramophon.com