На 03.03.1918, България макар и за кратко е победител. Русия е унизена и наказана за вероломното нападение в Добруджа. Брест-Литовският мирен договор от 3 март 1918 г. между Четворния съюз (Германия, Австро-Унгария, България и Османската империя) и Русия слага край на руското участие в Първата световна война. Претърпяла поражение, скоро след Октомврийската революция Русия е […]
Втори пореден ден цената на електроенергията на Българска независима енергийна борса, в сегмента ДЕН НАПРЕД, е най-ниска от общо деветте държави, които редовно наблюдавам, сравнявам и понякога ви показвам. И сравнителната картинка о...
Ще има ли коалиция на (же)лаещите след изборите, които Бойко Борисов пожела и предизвика, след което се държи като илюстрация на популярното предупреждение “внимавай какво си пожелаваш”…?
Пиша тези редове, развълнуван от хитрината с имитацията на конфронтация между ГЕРБ и БСП.
След военните сводки за тежки преговори и безизходицата в окопната война по подготовка на дебата, накрая се оказа, че двете партии, откроени по този начин още повече като абонати за победа на изборите, застанаха\застинаха в позата на непримирими врагове, които не могат да се гледат в рамките на телевизонен формат по формални , но непреодолими причини, говорещи уж сами за себе си колко яростни противници са двете формации.
Чак ми е неудобно да ръся баналности и да цитирам себе си, но се налага отнова да кажа: най-добрите фокуси хипнотизират публиката с това, че й отвличат вниманието от главното, което трябва да остане скрито.
Главното, което ГЕРБ и БСП крият, е желанието им да запазят шанса да си направят голяма коалиция. За целта им е адски необходимо техните избиратели да повярват, че са направили всичко възможно до изчерпване на възможностите за нещо друго.
Тайният сговор между двете водещи крила на левеещия и деснеещия популизъм е в общия им интерес да имитират битка. Постъпват като онези горили на тепиха на американския кеч, за които всички знаят, че се бият със заучени щадящи хватки, но въпреки това им ръкопляскат.
И трябва да се признае, че кечистите ( или чекистите, ако става дума за треньорите) , изиграха номера си перфектно, за да изигрят и вас, зрителите.
Докато се перчеха кой кого ще размаже на телевизионния тепих, Нинова и Борисов се държаха точно като пехливани, позиращи за публиката с пуканките. На кого му пука, че е имитация на конфронтация – шум да се вдига и пушилка, която да скрива истината!
А истината е проста като фасул, преди да бъде сварен за консумация: сготвиха публиката. Уж щяха да се борят, но знаеха предварително, че резултатът ще прилича издайнически много на онзи телевизионен дебат между Цецка Цачева и Румен Радев, когато единствената разлика между тях беше различието в половете. Иначе дебатът беше напълно безполов. Особено по отношение на отношението към Матушката.
Същото щеше да се повтори и сега. Така щеше да лъсне истината за вечната дружба между двата клана на власта, които се менкат.
Ето защо гениалните режисьори на измамата с дебата правилно са преценили, че имитацията на битка трябва да се състои на ниво размяна на виртуални удари извън прекия сблъсък, при който травми просто не могат да бъдат разрешени от реферите.
Да обобщя: сблъсъкът, който уж щеше да се случи на телевизионния екран, беше организиран така, че да стане неотразим чрез медийнно отразяване в далеч повече от една медия. Така всички “разбраха”, колкото много не се понасят нарочените за предизвестени победители партии. Толкова, че чак не могат да се разберат как точно да се карат. С което постигнаха желания ефект без изобщо да рискуват да се издадат, че май няма за какво толкова да се противопоставят.
Докато от БСП играят ролята на “мъжа”, който налита на бой и предизвиква Борисов да се яви на тепиха срещу Нинова като мъж срещу мъж, то Борисов прие да бъде “меката Мария”, която успокоява своя партньор в скеча с кеча.
На 28 февруари Бойко Борисов каза в Пловдив : „Конфронтацията и тази бруталност, която в момента шества в България, ще бъде с много тежки последици“, Той изрази надежда да се ревизират отношенията между тях. ( Фокус)
Днес пък заместникът му Цветанов избра да обобщи по време на предизборна обиколка от село Бели вир:
„Няма да чуете от нас лоша дума срещу опонентите ни”
Ясно. Разбрахме.
Share on FacebookВ Страната на лъжците всеки казва обратното на това, което мисли; вестниците пишат само лъжи; управникът е (бивш) пират разбойник, а говорещите истината ги хвърлят в затвора. Звучи ви познато? Четете нататък. По трудния начин Джелсомино установява, че ако иска да си купи хляб, трябва да иде в книжарницата, да търси мастило и задължително да...
Класация на Ozone.bg – 20–26 февруари 2017 г. 1. Да оцелееш като родител, Елисавета Белобрадова, Сиела 2. Дневник от панелните блокове, Никола Крумов, Пощенска кутия за приказки 3. Междупанелни войни, Никола Крумов, Пощенска кутия за приказки 4. Детски и домашни приказки, Братя Грим, Deja Book 5. Душата на императора, Брандън Сандерсън, Студио Артлайн Класация на книжарници...
Фактът, че кметът на Тополовград Божин Божинов се оттегли от листите на Нова Република за предстоящите парламентарни избори не е “подробност от пейзажа”. Това е прецедент от принципно естество.
“Грешници”, издигнати в партийни листи или дори назначени за управници, които са скрили нещо от биографията си, са постъпвали под натиск и друг по този начин. Самият Божидар Димитров не издържа дълго като министър без портфейл в първия кабинет на Борисов заради силното негодувание срещу неговото минало и твърде пресния спомен от практикуването на червената религия. Но никога досега не се беше случвало някой да бъде принуден да направи крачка назад заради русофилство.
Самият Божинов определи като “недоразумение” шума около неговата кандидатура. Смята, че не бил разбран правилно. Искал само да увлече след себе си българи, живеещи Крим ( и бил разочарован, че това не се е случило). Обаче при наличния архив, свързан с изказванията и възторзите му около руската агресия срещу Украйна, “недоразумание” всъщност буди самият факт, че се е промъкнал в листите на Нова Република. http://www.plovdivmedia.com/78599.html
НА СНИМКАТА: Кметът Божинов на работното си място със своя двойник зад гърба си
Вярно, никъде в програмата на партията не е записано, че е забранено да обичаш Русия на Путин. В нея се говори само за привързаност към евроатлантическите ценности, но без да се споменава Русия на Путин като техен антипод.
Тъкмо поради това отттеглянето на Божинов се превърна в първия по рода си политически акт в епохата на ярко забележимото ( манталитетно ) разцепление на българите според това, дали техният взор е обърнат назад и на Изток или напред, и на Запад. За първи път стана безпощадно ясно на заиграващите с русофилството, че мястото им не е в дясното политическо пространство.
Щеше да бъде повече от смущаващо Нова република да си забранява кандидати с досиета отпреди 30 години, докато в редиците им се е намъкнал кандидат с демонстрирана в наши дни зависимост Русия, управлявана от реставратора на КГБ. При това Божинов се е изявявал като доброволен боец на шумния руски пропаганден фронт в България.
Прецедентът заслужава още по-голямо внимание на фона на протеклата скоротечна рашистка лустрация в държавата, която преся за постовете в дървна администрация само граждани на България, които никога с нищо не са смутили гражданина Путин- като първо и най-важно уславие да бъдеш назначен днес на висок пост в държавата.
Оттеглянето на русофилстващия кмет, който така и не отрече своята привързаност към чуждата държава, стана по “подразбиране”, а не “по документи”. Което е красноречиво доказателство за подразбиращата се несъвместимост на отколешното българско русофилство с целите на една Нова Рублика.
Share on FacebookПо случай 83-години от рождението на Крикор Азарян и в негова памет на 15 март театър „Българска армия“ ще представи прожекция на един от последните шедьоври на Професора – „Чайка“ от А. П. Чехов. В записа на спектакъла, поставен от Азарян на сцената на Военния театър през 2007 г., ще може да бъдат видяни и последните репетиции, непосредствено преди...
watch video: print template: see more:
Надпреварата за колкото се може по-атрактивно честване на годишнината от руската победа над Османската империя, превърната в български нацонален празник, продължава под пълна пара.
С парен локомотив служебният премиер Огняр Герджиков вози днес министри и дипломати из Искърското дефиле.
БТВ , обаче, “издаде” организаторите, че в чест на височайшото пътешествие с ретровлака са предприети ивънредни мерки по разкрасяване на гледката- не природната, която е вдъхновила Иван Вазов да напише “Дядо Йоцо гледа”, а “сътворената” от човешка ръка кочина в райна на гара Черепиш. Тя била като “гробница”, но за да не се изложим пред чужденците била обновена спешно отвътре и отвън, че дори и кошчета за боклук били поставени.
Всеки, който е малко запознат с руската история, ще направи аналогия с подмазвачеството на граф Потьомкин , фаворит на Екатерина Велика, който разкрасявал заради нея при пътуването й на юг в империята й селата на руските роби с имитация на спретнати къщи. Това е същият Потьомкин, тачен много в Русия като урбанизатор на новозавоювания юг чрез създавенето на цели нови градове ( като Новорусийск и Херсон), архитект на подчиняването на автохонното населенеи на кримските татари и “агроном” по превръщането на пустеещите нови земи в градина чрез заселване на прокудени или насила доведени от Балканите български селяни в областа Таврия, заради което е бил помазан от императрицата с титлата “Княз Таврически”.
И е същият, на когото кръщават онзи броненосец “Потьомкин”, за който съветската митология твърди, че с бунта на моряците на неговия борд предизвестил още през 1905 г. революцията, от която се разпада руската империя и се съгражда съветската.
Трудно е да сравним инициатора на идеята за “потьомкинското” пътуване на Герджиков със самия Потьомкин. Твърди се, че идеята била на далеч по-скромни ( но верятно също със селско потекло) дейци на транспортното министерство в София, което да гримира грозната истина за БДЖ. Но е лесно да направим аналогията с манталитета, завещан от времето на Живков, който всяка година водеше дипломатическия корпус на посещение и щедро угощение в някой окръжен град, обновяван в само централната му част само за чужденците. Така доста български градове се сдобиха с проектирани под калъп, трудно различими един от друг централни площади, облицовани с мрамор и временно работещи фонтани.
При това разхищението се извършваше в годините, когато тайно от народа фалиралата НРБ вече гълташе огромни заеми от западни банки, за да се изплащат подобни безумия, впрегнали “цялата пара в свирката” на безнадежно изостаналия български соцлокомотив. Хората мърмореха по сурдинка ( нямаше такива глезотии като граждански протести- те биха довели всекиго право в каменоломните, да чука камък за Потьомкински площади), че с парите и материалите на подобно потьомкинско строителство десетки хиляди семейства, чакащи десетилетия за панелно жилищни клетки, можеше да се съкрати пътя до спасителното задомяване в панелките- връх на мечтата на новия социалистически човек, изобретен като понятие в лабораториите на Кремъл.
Доста червени феодали, като членът на политбюро Пенчо Кубадински, взеха пример, и бръкнаха в държавната хазна, за да направят същото и за селата , в които са родени, превръщайки ги в подобия на градове.
У наше село е така- руският потьомкински манталитет, наложен с огън и два меча ( както е на емблемата на КГБ) отново взима връх независимо, дали става дума за имитирането на графа от времето на порусначената германка Екатерина или за онзи броненосец от прасъветско време, по което тъгуват робуващите на руския фалш, предствян като евразийска парна алтернатива на локомотива Европа.
Share on Facebook... средна борсова цена на електроенергията в сегмента ДЕН НАПРЕД. Това ще рече, че на сесиите праз вчерашния ден (01/03/2017г.), на девет европийски енергийни борси, в това число и България у нас е постигната най-ниска цена на електроен...
Презентацията на Jane Lin-Baden, CEO на Isobar Asia Pacific, беше едно от най-интересните неща по време на Dentsu Digital Camp. Тя говори за disruption в търсенето, предлагането и бизнес моделите, сподели интересни примери от Азия и остави много неотговорени въпроси у публиката. След края на събитието потърсих отгвори на тези въпроси от самата нея.
В началото исках да чуя мнението й как западняците възприемат азиатския пазар и в какво бъркаме, когато мислим за Азия в стереотипи. Според Джейн общото мнение е, че Китай копира технологии от други пазари. Но това е много далеч от истината. „Сега Китай е хъб на иновации, страната държи повечето световни патенти и има най-големия капиталов пазар за start-up компании.“ В Китай и Азия като цяло има много енергия насочена към R&D и иновации.
Говорейки за Азия, нямаше как да не обсъдим и WeChat, онази messenger платформа, която води всички други. Попитах какво може да научим от нея при развитието на чат-системи за бизнес цели. „Винаги казвам, че WeChat не е messenger платформ – това е операционна система,“ започна Джейн: „Това е подход, от който може да се учим: вместо да създадеш само чат-платформа, построяваш цялостна екосистема. Затова днес в Китай всеки има WeChat, дори просяците.“ Всъщност, в презентацията по-рано през деня чухме, че просяците в Китай вече не искат милостиня в кеш – по-лесно е да им преведеш пари в WeChat акаунта им. Дигиталното бъдеще е днес!
Друга актуална тема днес са гласовите интерфейси. Със сигурност сте видяли как Amazon Echo и Google Home си говорят. Според Джейн гласовите интерфейси са много интуитивни, но все още не разбират всичко. „Ако сте взаимодействали с Echo, знаете, че то не разбира всичко, което му казвате. Трябва да промените начина, по който задавате въпроса. Мисля, че с времето хората ще се научат как да взаимодействат с машините.“
Но замисляли ли сте се как се променя дигиталният криейтив, ако не разчитаме на снимки с котенца и чашки кафе? Шегата настрана, къде отива визуално-центристката реклама в ера на гласови интеракции? Ключова тук е фрагментацията на информацията: „Сигурна съм, че ако прочетете 10 страници, запомняте доста от съдържанието, но когато търсите нещо с гласова команда, дори не запомняте точно какво сте попитали. Така обработваме информация ние хората. Затова гласовото търсене води към фундаментална промяна как обработваме информация, ще е много фрагментиран процес.“
Промени много и като че ли не сме напълно готови за тях. Как компаниите могат да се подготвят за потенциален disruption? „Това, което не можем да предвидим е развитието на технологиите – ново приложение-убиец или нещо от типа на blockchain.“ И все пак начини за подготовка има: „Мисля, че компаниите трябва да имат конкретен процес, с който си задават въпроса „What if?“ И трябва да гледаме не само към промените в предлагането, но и към тези в търсенето.“ За тези две страни на уравнението Джейн говори и в своята презентация – препоръчвам ви да прочетете повече както за нея, така и за цялото събитие. Ще се видим на Dentsu Digital Camp отново!
Постът Jane Lin-Baden: с гласово търсене информацията ще е много по-фрагментирана е публикуван в Васи ли?!.
Продължаваме заедно с Маргарита и Георги в пътуването им през Азия – започнахме с прекосяване на Турция, минахме през Иран, навлязохме в Пакистан, провинция Бeлуджистан , минахме през град Мултан, провинция Пенджаб, спряхме в Исламабад, достигнахме Аботабад, тръгнахме по „магистралата“ Каракорум, за да стигнем митичната Долина на хунзите, която подробно изследвахме. После направихме няколко трека из планината Каракорум и тръгнахме към столицата Исламабад, откъдето продължихме към Лахор, преди да напуснем Пакистан. Влизането ни в Индия започна със Златния храм в Амритсар, продължи през джунглата към Дарамсала , през известния от телевизията проход Ротанг, и манастира Хемис. а за последно минахме през хималайските проходите – от Сисир Ла до Парфи Ла. След още обикаляне из Хималаите и Тибет (които можете да прочетете в блога на авторите), слязохме от Хималаите, а днес е последният етап от Индия – щата Манипур.
Приятно четене:
17 част на
16.11
На сутринта имахме възможност
Той се оказа чичото на мъжете от къщата, на чиято врата бяхме почукали. Околните три, четири къщи, всички до една, заедно с обширните земи в околността принадлежаха на тяхната фамилия – богати брамини. Нашият човек се водеше най-големия авторитет и бяха ни докарали при него за да реши той какво да прави с нас пришълците. Сравнително млад, беше живял 20 години в Канада, където в момента се намираха жена му и децата му.
Понастоящем беше се върнал в родния си град за да разпредели имуществото си и да си построи кирпичена колиба в гората зад къщата, където да заживее духовен живот в усамотение. Също така като заможен и влиятелен човек имаше няколко проекта, единият от които беше да създаде бизнес за сина си, другият – да построи къща за децата си, които родени и израсли в Канада бяха отказали да се връщат в Индия, но се надяваше, че някой ден и това ще се случи.
Неговото мнение беше, че в Канада дори да имаш пари трябва да бачкаш като луд, докато в Индия можели да живеят цял живот без да си мръднат пръста, само от имотите си. Въпреки, че самият той е заминал на времето, за да направи нещо с живота си, сега вече искаше да се оттегли от светския живот, но незнайно защо държеше и сина му да се откаже от перспективите си в Канада. В духовен план идеите му бяха значително по-ексцентрични, а именно след като се усамоти в колибата си да я огради със стена, за да не идват никакви жени или други натрапници. Искаше да си купи различни видове животни, като например птици, елени и тигър, сред които да живее, а да предаде цялото си имане на децата си като той остане без нищо.
Този план трябваше да бъде осъществен до края на следващата година. Самият той твърдеше, че не е религиозен, а само духовен и че в очите му всички живи същества са с еднакъв статут, както слънцето грее еднакво за всички без значение от религия, етническа принадлежност и т.н. Преди 7 години спрял да яде готвена храна с изключение на индийското сирене панийр и се прехранва само със суровоядство, основно шейкове от листа, които бере от градината. Заедно направихме дегустаторска обиколка на различните храсти и дървета около къщата … и туласито беше доста свежо
Естествено, човекът беше твърдо против нараняването на всякакви живи същества, поради което и ядеше само листа, плодове, ядки и цветя, както било постановено в древните текстове. Коренови растения като моркови, картофи не се включваха в диетата, тъй като след откъсването им убиваш растението. Аргументът срещу това да не се яде готвена храна бе, че Господ е създал всички живи същества със способността да се хранят директно без допълнителна обработка и не е възможно човек да не може да живее здравословно без да готви. Е, да си призная аргументът си го бива. Нещо революционно, което беше направил, беше че бе разделил имота си между дъщеря си и сина си, при положение че дъщерите никога не получават дял.
Това беше предизвикало силно негодувание в общността, често идвали да му се оплакват, че сега и техните дъщери искали дялове и им е навлякъл големи проблеми. Но той се гордееше много с решението си. Беше пратил две години сина си и дъщеря си в гурукула (духовно училище) в Бенгал, имаше останал белег след изрязването на издълбания тилак на гаудия вайшнавите на челото си (Обикновено тилака само се изрисува с натурални бои или глина, за първи път виждахме такъв перманентен). В къщата имаше храмче на Кришна и Рада, но въпреки това говореше за универсални принципи и дори се изказваше против храмовата система и обожествяването на мурти, което доста ни учуди.
След закуска с грис халва се разбра, че
и дошли в 11 вечерта да искат да ни водят в полицията, но домакинът ни ни защитил. Трябваше да направим малък тур из другите къщите на родата, за да се успокоят и уверят, че сме най-обикновени туристи. Само това не беше ни се случвало, в град в който мюсюлманското население е близо 50% и с доста нелегални имигранти от Бангладеш, нас европейците да ни вземат за терористи! Били гледали по телевизията за терористичните актове във Франция, та си помислили, че можем да сме опасни … Човешката логика понякога просто е невероятно гениално-брилянтна!
След като свършихме с прането и обядвахме стана време да потегляме. Нашият човек, който описах малко като луд, но всъщност си е съвсем нормален и невероятно добър човек, ни качи на една рикша и преди да се усетим я плати. Благодарихме му за огромното гостоприемство и се разделихме. Рикшата ни остави в центъра, та се наложи да си хванем още една до края на града. Вървяхме километър, два, но къщите все не свършваха.
Един човек, отиващ към летището, ни изкара още 2 км извън града, на по-безлюдно място. След това друг ни взе до някакво село на още 4 – 5 км. Стопът се закучи. Пътят беше потресаващо разбит. Частни коли минаваха рядко и то на къси разстояния, а и камионите бяха малко. След около 30 – 40 минути отново започна да се стъмва. За къмпингуване ситуацията не изглеждаше никак подходяща, но този път бях решила изобщо да не ми пука, а пък и усещането, че нещо винаги ни помага вече ми се е затвърдило доста силно и нямах право да се съмнявам и притеснявам.
Скоро образован асамец спря. Беше директор на училище, намиращо се на 15 км по-нататък. Разказа ни, че срещнал френски стопаджия преди няколко месеца, взел го, че и даже го приютил в училището. Попита къде ще спим и след като му казахме, че си търсим място за палатка, с готовност и на нас предложи да останем в някоя от класните стаи. Ние разбира се само това и чакахме, така че въобще не му мислихме.
Все още не мога да осъзная какви магически сили ни движат по пътищата, така че всичко се нарежда в последния момент по необходимия начин. Просто е неописуемо
Пристигнахме в училището. Внесоха ни две дървени легла в една от класните стаи, след което ни поканиха на вечеря в столовата. Ако си мислите обаче, че се намирахме в обикновено училище и нищо чудновато не се случваше, се лъжете.
И така, оказахме се в
а директорът е покръстил се мюсюлманин, основал училището с американски помощи. Още навремето баща му работел за мисионери и преминал в християнската вяра, но майка му не могла да „предаде“ вярата си и си останала мюсюлманка. Това разбира се не й пречеше да си живее щастливо в баптисткото училище. Съпругата на директора пък беше от щата Манипур и си беше християнка по рождение. Двамата били единствената такава двойка в целия регион, който и ние забелязахме е населен основно с мюсюлмани, но не се оплакваха да имат някакви проблеми. Учениците бяха 900, като по-голямата част изобщо не бяха християни, но това явно нямаше значение.
17.11
Трябваше да станем преди да са започнали часовете и да поемем възможно най-бързо на стоп. Очакваха ни 250 км през планински регион и пътища в много лошо състояние до столицата на последния индийски щат, който щяхме да посетим –
Оставаха ни 25 км до границата на равнинния, пренаселен щат Асам, след което щяхме да тръгнем през планините, обитавани от манипурски племена. Нямахме търпение да навлезем в този щат, който по всичко изглеждаше, че ще е поне толкова вълнуващ и необикновен колкото Мегалая. Това, което знаем за щата, е, че е обитаван от няколко воюващи за територия племена с източноазиатски черти; че целият трафик на наркотици от Златния триъгълник минава от тук към вътрешността на Индия; че е място което въобще не минава за сигурно. Християните и хиндуистите са в равни отношения, а основното племе се нарича митай (meetai people). Предстоеше ни да се впуснем из
Излязохме на пътя и
Чакахме по 20 минути, за да ни вземе някой за по 3 – 4 километра. Селата и къщите се нижеха безкрай и 25-те км допоследното село от Асам,
ни се струваха невъзможни за изминаване. След два часа бяхме сменили три превозни средства, а бяхме се придвижили едва 10 км. Пътят естествено беше изцяло разбит. Не знам ако човек трябва да стопира 200 – 300 км из Асам какви нерви и спокойствие ще са му необходими.
Петнадесет километра преди Джирибам късметът ни се усмихна. Камион с двама манипурци първоначално ни подминаха, но после изчаквайки на един полицейски пост за проверка, решиха да ни вземат. Не смеехме дори да попитаме къде отиват при мисълта, че ще ни свалят след 2 км, а и те не ни питаха… Достигнахме Джирибам и стана ясно, че ще
и са съгласни да ни вземат.
Пътят беше значително по-добър и навлязохме в
През 10 – 15 км имаше селца от по няколко бамбукови къщички със сламен покрив, които ни напомняха много на Лаос. Местните също приличаха на лаосци или тайландци и се обличаха по подобен начин. Често минавахме през военни постове и се виждаше ясно, че военните са в пълна бойна готовност, нащрек. Въпреки това всичко изглеждаше спокойно и тихо. Селцата бяха предимно християнски с малки баптистки църкви и не особено населени.
По едно време шофьорът каза, че ще пристигнем в Имфал на следващия ден, но този път не се шокирахме. Здравата школовка в Индия вече ни е понаучила, че
така че се излегнахме удобно в широката кабина и се отдадохме на дремване и съзерцание на джунглата. Естествено безкрайните спирки не липсваха. Спирахме да
Вечерта пристигнахме в малко селце и помолихме местните да опънем палатката в нещо като дъскорезница на открито. Теренът е планински и равните места са доста кът, но за щастие дъскорезницата се материализира точно до камиона. През нощта не беше студено и спахме необезпокоявани. Шофьорът ни предупреди, че ще тръгваме в 3 през нощта.
18.11
Навихме си часовниците и в 3:30 палатката и багажа бяха стегнати, ала в камиона нямаше и следа от раздвижване. Нашите хора спяха като заклани. Единствено хъркането на огромно прасе от кочината в съседство нарушаваше нощната тишина. Беше ни доста хладно и вместо да чакаме извадихме пак чувалите и си легнахме върху дъските в дъскорезницата. Към 5 ч. хората се разбудиха и вдигнаха и нас. Поехме отново на път. Проспах цялата сутрин и се събудих, когато
Започнаха да ни проверяват документите и когато попаднаха на пакистанските визи бая се ошашкаха. Започна се голямо суетене и проверки. Един военен с по-висок чин взе да ни разпитва и след като се убедиха, че сме обикновени пътешественици, той извинително ни обясни, че сега светът бил в много критична ситуация и имало много европейци, преминали към Ислямска държава, та затова така проверявали. Направо ми увисна ченето,
Стори ми се направо обидно.
Продължихме с камиона през джунглата, която постоянно ни напомняше на колумбийски регион, пълен с нарко картели. Това впечатление още повече се засилваше от военните с калашници в ръце и странните изражения по лицата на местните. Към обяд слязохме от планините и на 15 км преди Имфал се разделихме с нашия камион, който остана да си оправя гумата в един сервиз.
Веднага ни взеха на стоп и скоро се озовахме в
Времето беше облачно и градът не ни се стори никак привлекателен. Занемарени стари постройки и сивота, но поне липсваше индийската лудница и мръсотия. Имаше нещо интересно във въздуха. Отбихме се до един интернет клуб, след което се насочихме към хоста ни от couchsurfing.org. Оказа се, че живее извън града на много спокойно, зелено място с борова гора в съседство.
Когато пристигнахме доста се изумихме що за място е това. Няколко големи постройки тип хамбар, с широк двор и статуя на дракон по средата. Единият „хамбар“ бе изцяло за нас, вътре имахме две легла с мрежи за комари и голяма маса. В съседния живееше друг гост, изумителен пътешественик от Испания, който не използва пари по време на пътешествието си, като има заделени единствено 200 евро за визи. В третата постройка в традиционно племенен стил живееше нашия хост Милан.
Имаше и една къщичка, която служеше като кухня, където огънят се палеше в дупка в земята и всичко се готвеше на огън.
Банята и тоалетната бяха полеви – просто две параванчета в гората. Впоследствие разбрахме, че сме в
а домакинът ни е неин секретар. Това е местна манипурска организация, образоваща младите в ненасилие и мир, като в същото време активно предотвратяваше въоръжени конфликти между различните племена. Опитваха се да възродят и запазят културните традиции от миналото на племената, обучаваха младите на традиционни бойни изкуства и имаха много софистициран кодекс, регулиращ моралните ценности, начина на живот и дори храненето. Основателят и учител на UFO починал през 2006 г., като последователите вярвали, че ще възкръсне и не го кремирали, нито погребали тялото до ден днешен. Разложеният труп се пази някъде в Имфал. Организацията имаше над 2500 члена и близо 200 центъра из Манипур и явно е много популярна.
Прекарахме остатъка от деня в приказки с хоста ни Милан и пътешественика Джон. След два дни започваше един от най-важните манипурски фестивали Сангай и Милан ни покани да останем за него … и всъщност до когато си искаме. Решихме да си починем хубаво преди влизането ни в Мианмар следващата седмица, още повече, че мястото беше страхотно и много интересно.
Абсолютно всеки ден Милан ни канеше на закуска, обяд и вечеря, а нощно време седяхме около голям огън и бъбрехме безспир. Вечер ставаше доста хладно, но дебелите плюшени одеяла правеха спането топло. Планирахме на 24-ти най-късно да стопираме към границата, като се надявахме да успеем да изминем 100-те километра до там за ден и половина. Чувствахме се много превъзбудени от факта, че след половин година живот в мистичната Индия, майка на невъобразими чудеса, ни остава само седмица до напускането й. Неизвестното предстоеше. Наслаждавахме се на всеки оставащ ден от престоя ни в Манипур.
19-23.11
За няколкото дни прекарани в организацията UFO придобихме странна картина за страната на съкровищата, както се превежда Манипур. На кратко, нестабилната политическа обстановка се дължеше на
и че винаги са били отделна страна със собствена култура, език, писменост и религия и чак по време на колониализма, Англия ги включва в състава на Британска Индия. Хората са настроени срещу всичко индийско и твърдо са решени да се отцепят, въпреки че икономически изглежда невъзможно да оцелеят сами. Голяма част от населението, главно племето митай са хиндуисти, след като 15-ти век краля им приел вайшнавизма. Но днес младите се опитват да възстановят древната си религия санамахизъм, почитаща бога на слънцето Санамахи и поголовно се отказват от хиндуизма.
използва се латиница или собственото писмо митай.
В резултат на този силен национализъм са се сформирали
и при всяка удобна възможност нападат военните, отвличат политически лидери, блокират пътища и безскрупулно убиват хора. Като цяло са подържани от митайте и дори нашата пацифистична организация не се опитва да ги възпира. За първи път в живота си имах възможност да разговарям с човек с племенни ценности, който оправдава убийството и стойността на територията е по-висока от тази на човешкия живот. Доста поспорихме, но се оказа изцяло безплодно.
По време на престоя ни бунтовниците бяха блокирали пътищата. Автобуси и други частни превозни средства не се допускаха към Манипур. Четейки местния вестник разбирахме, че почти всеки ден войник или замесени в политиката хора биваха разстрелвани.
Основното племе митайобитаващо равнината на Имфал беше в конфликт с племената нага и куки от хълмовете, понякога дори и с митай от хълмовете. Два, три дни преди да тръгнем към границата Море (Moreh) студенти куки блокираха главния път и щеше да се наложи да минаваме по заобиколен път, който не се водеше много сигурен. Затова решихме да тръгнем по-рано, тъй като не се знаеше какво може да се случи във всеки един момент. От друга страна целият трафик на наркотици и оръжия минава през границата Море, което прави региона допълнително нестабилен.
Въпреки всичко това Манипур е изключително интересен щат и хората са много гостоприемни към чужденци, така че ние не почувствахме особена опасност и според мен няма съществени проблеми да се посещава щата.
Племето митай се дели на седем клана, като според древните им текстове всеки клан е добър в нещо и дори има предписания какви плодове и зеленчуци не трябва да консумират хората от дадения клан, защото в противен случай им се развалят уменията.
В Манипур обитава и един от най-застрашените редки елени на Земята,
който е и символ на щата. Успяхме да го видим в зоологическата градина, която се намираше до нашата организация. Племенната култура на Манипур е много богата, включва митове, анимистични култове, бойни изкуства, театър и танци. Малко хора знаят, че полото произхожда от тук. През тези дни научихме много за племето митай благодарение на хоста ни, който беше от клана на дипломатите.
На 21-и започна
който има за цел да промотира туризма и всички видове изкуства и спортове биват представени в продължение на десет дни. Беше ни много интересно и две вечери поред ходехме да гледаме програмите. Имаше и панаир, традиционни храни, репродукция на къщи на различните племена, както и техни тотеми. Въпреки, че обстановката беше малко особена заради ненормалното количество на специални части с калашници, много ни хареса. Хората не бяха виждали много, много туристи и всички искаха да се снимат с нас или да си говорим. Превърнахме се и ние в знаменитости.
Видео на танца Рас Леела
Тези дни в UFO-то пристигнаха още странни птици и станахме група от ексцентрични пътешественици – австралиец пътуващ близо половин година с колело из цяла Югоизточна Азия и Индия; сибирец с мотор, който живее и пътешества из Индия от четири години; испанеца Жоан, който пътува без пари през Азия и ние двамата. Така че вечер около огъня пътешественическите разговори и луди разкази не спираха.
За първи път през живота си присъствахме на мач по поло, традиционния спорт в Манипур. Ето какво да очаквате, ако попаднете на мач в Имфал:
Видео на традиционния танц на откриването
– В публиката през трима човека ще седи тежко въоръжен тип от специалните части с калашник в ръка.
– Преди започването, нещо като гвардейци-клоуни ще маршируват с барабани и ще правят смешки.
– Играчите при сблъсък ще изхвърчат от конете си.
– И най-странното: който и да вкара гол публиката ще аплодира във възторг.
Мачът, който се играеше на едно от най-старите поло игрища, завърши 7:6 в полза на Индия, американците загубиха с една точка.
с това че е адаптирано да има по-малко контузии и да е годно за интернационален спорт. В традиционния вариант, който всъщност се играе и до ден днешен от манипурците, топката може да се улавя с ръка и ако това стане противника има право да ви шибне със стика си. Играчите са толкова добри, че яздят провисвайки се странично от коня и често има брутални сблъсъци, така че цялата игра изглежда повече като битка. Оказа се спорт наистина много вълнуващ за наблюдаване.
Имфал за нас така и си остана прашен и не особено интригуващ град. Сравнително малък, с една единствена забележителност – Кангла форт, служи единствено като спирка по трасето Индия – Мианмар и туристите са рядкост. Това, което ни впечатли, беше централният пазар, наричан още
В три отделни сгради с местна архитектура на издигнати бетонни площадки седят хиляди лелички и баби и продават всевъзможни екзотични зеленчуци, плодове, стоки за бита и дрехи. Всички са облечени шарено, с традиционната пола. Много е интересно да се разхожда човек там. Почувствахме се отново като в Югоизточна Азия. Продаваха се змиорки, ферментирала и сушена риба и много непознати за нас зеленчуци, които до сега изобщо ги нямаше в останалата част на Индия.
24.11
Сутринта станахме и преди да си тръгнем всеки от нас си посади по едно мангово дърво, като след 3 – 4 години можем да се върнем и да ядем от „нашето“ манго на корем. Традицията в UFO-то беше такава, всеки гост трябва да посади дърво. После ни интервюираха и след лек обяд бяхме готови да поемем на път.
След цяла седмица прекарана на това невероятно място, с толкова интересни хора,
Милан, един от най-милите ни хостове до сега, ни изпрати с добри пожелания, след което всички се пръснахме в различни посоки, кой с мотора си, кой с колелото си, кой с палеца или краката си.
С две рикши се придвижихме извън града и започнахме стопа. Както често се случва, един загрижен младеж дойде да ни убеждава, че никой никога нямало да спре и стопът е невъзможен в Манипур. Едвам успяхме да го отпратим и не след дълго ни спря едно мини ванче, с което пътувахме близо 40 – 50 км до подножието на планината. Веднага след това ни качи един камион до село Море на границата.
защото шофьорът караше като луд, въпреки че пътят беше планински и с много завои. Камионът не беше натоварен, асфалтовияt път доста добър, така че още в 4:30 следобед, по светло стигнахме
Милан ни беше посъветвал да отседнем в едно хотелче „Sangai Lodge“, където щели да ни позволят да си опънем палатката. Цялата главна улица в Море беше в долнопробни хотелчета, но нашия бързо го открихме. На втория етаж имаше огромно пространство под ламаринения покрив и собственикът веднага се съгласи да бивакуваме там. Милан му беше звъннал предварително да предупреди, че идваме. Когато се качихме на втория етаж да разпъваме, човека изведнъж ни показа малка, спретната стайчка и настоя да я вземем без пари. Накрая се съгласихме, въпреки че се почувствахме доста неудобно.
Вечерта готвихме заедно с домакина ни в неговата стая – бамбук с картофи и къри от един много странен зеленчук. Собственикът беше адски добър и въпреки че плащаше наем за сградата и абсолютно сам трябваше да се справя с всичко, включително и с прането на чаршафи и чистенето на стаите, въобще не се поколеба да ни подслони.
В хотела беше отседнал и един 60 годишен холандец, който си правеше двумесечен тур с колело от Тайланд през Бирма до Индия. Той пък ни подари сим карти за Бирма и Тайланд.
През нощта беше много по-топло от Инфал и се наспахме добре.
25.11
или по-скоро селце. Ако в Инфал човек все още чувстваше, че е в Индия и хиндуистки елементи се забелязваха навсякъде, то в Море усещането беше изцяло като в Югоизточна Азия. Трафикът беше доста натоварен и коли и камиончета, пълни с китайски стоки, бръмчаха наоколо.
и на индийците както и на бурмийците им е позволено да преминават свободно границата, но не могат да излизат извън двете селища. В резултат на това в Море беше пълно с мианмарци и безумно евтини китайски стоки, внесени от Мианмар. Индийците идваха с камиони и изнасяха електроника и какво ли още не.
и докато вървяхме забелязахме поне десет различни църкви – баптистка, адвентистка, презвитерианска и дори католическа. Явно всички църкви си имаха представителства в Море. Скоро излязохме от селото и достигнахме железен мост над малка рекичка, а
за да ни бият печат, че излизаме от Индия. Такава граница не бяхме виждали. На никой не му пукаше кой влиза и излиза и какво носи.
Вярно е, че от индийска страна по пътя към Имфал имаше два по-сериозни военни поста, където уж проверяваха всички, но нас например на един от тези постове ни черпиха с чай и таман щяха да ни записват данните от паспортите, когато военният промени решението си и започнахме да си говорим и да се хилим заедно.
Moreh, Manipur, ИндияВ имиграционното нямаше други преминаващи и слава Богу, защото работеха с такава скорост, че чакахме половин час да ни впишат и да ни бият печати
2004 - 2018 Gramophon.com