Сумата от средните цени на електроенергията за утре, на деветте европийски борси, в това число и България, които следя редовно, сравнявам и понякога ви показвам, е 327,89 евро/МВт.ч. На сравнителната графика, по-долу, ще можете да видите...
Енея Вородецки вероятно познавате като блогър и активист за човешки права. Енея е и от най-ревностните защитници на правата на жените. И защото съм подхваналла отново темата с това интервю стартирам серия интервюта за правата на жените, за жените днес, за равнопоставеността, за по-доброто общество, в което искаме да живеем.
Феминистка ли си и какво се крие зад това?
Да, феминист съм. За мен феминизъм означава икономическо, социално и политическо равноправие между половете.
Защо (през 2017) е нужно да се говори за темата равенство и права на жените?
През 2017та и през всяка друга година е необходимо да се говорят за социалните проблеми, които засягат както мъжете, така и жените, защото никога проблем не е изчезвал, когато е бил игнориран. Напротив, задълбочавал се е и накрая сте е стигало до ескалация, налагаща проблемът да се адреса, защото вече алтернатива няма. Проблемът с изчакването до ескалацията е, че рядко са положителни събития. Само за пример, домашното насилие е огромен проблем, който засяга както мъже, така и жени, засяга деца, които порастват в такава среда, които често на свой ред стават насилници. Един порочен кръг, който уж започва от „лични си работи, семейни, не е наша работа да се бъркаме“, който резултира в недобре функциониращо общество. Мъжете и жените не са самотни острови, които съществуват индивидуално, ние сме част от общество и си влияем, целта е баланс, а за да се постигне баланс, трябва да може да се говори за проблеми, но освен да се говори и да се решават.
Според много хора правата на жените в България са си ОК. Какво им отговаряш?
За много хора правата на жените са ок в България. Наистина, България е изключително забележителна в много отношения. За разлика от не-малка част от света, жените винаги са били част от обществения живот, по начин, който е бил невероятен дълго време. В сравнение с много други общности и култури, сме доста напред с материала. Само че, не са идеални. Все още имаме проблеми, които, когато свиваме рамене, че и сега нещата са ок, остават неадресирани и неразрешени. Много хора не се чувстват и не са лично засегнати от дадени проблеми, сътветно за тях няма проблем. Логиката е крива, това, че не си лично засегнат от даден проблем, да бъдеш безразличен към тези, които са засегнати, е изграждане на общество, което е неспособно да реагира и да разреши даден проблем, докато не се стигне до крайност. Което е недалновидна стратегия.
Кога ще си удовлетворена и ще знаеш, че мисията е изпълнена?
Мисията ще бъде изпълнена, когато станем открити за разговори за проблемите, откровено. В момента не го правим. В момента заговори ли се за социален проблем (домашно насилие, сексуално насилие, родителство, заплащания, майчински, бащински, работа, образование, реализация) става едно надвикване, част се чувстват лично критикувани, другата половина отказват да приема, че има даден социален проблем, който може да ги засегне тях или околните лично.
Жените, които те вдъхновяват?
Жените, които ме вдъхновяват са ужасно много. Като се започне от семейството ми (баба ми беше учител, научи ме да чета на около 4, 5, възпита в мен огромна любов към знанията, към точните науки, към художествената литература и към света като цяло), леля ми, която е полиглот, заради която осъзнах, че най-краткия начин да разбереш нечия култура, е да научиш езика й, за да разбереш емоциите, целите, страховете и мечтите, които движат хората там, майка ми, която е инжинер по образование, която ме научи, че освен да се развълнувам колко невероятен е света, е важно да се опитам да разбера как работи, да го човъркам, разглеждам и да съм готова да се уча, развивам и да награждам каквото знам. Без да си давам сметка, порастнах с научния процес, като част от семейната ми среда, заради което крайния ефект е, че никога не съм се вписвала в класическия двоизъм „мъжки интереси/женски интереси“… физиката ми е адски интересна (нямам търпение да разбера какво се случва с ЕмДрайв и дали наистина са счупили разбиранията ни по физика), но и литературата (лингвистика, култура…).
Извън семейството ми, жени в историята като Лизе Мейтнер, Джули Дабини, Грей Хопър, Мери Шели, Малала Юсуф, абсолютната им непоколебимост и пълната липса на каквото и да е желание да се съобразяват с чуждите представи те какви трябва да са и какво може да ги вълнува, е вдъхновяващо.
Пожеланието ти към хората, които ще прочетат това интервю?
Надявам се да проявят интерес към жените, които изброих, ако не са ги чували. И да се замислят колко са важни ролевите модели, независимо дали мъже или жени, как реално нашата цел е не само да оцелеем, но и да достигнем звездите, а за да стане това, трябва да се обединим с обща цел, не да се изолираме и цепим, недоверчиви и предубедени към това, което не е точно като нас и което ни вади от зоната ни на комфорт.
Честита баба Марта на всички, много здраве и късмет ви пожелавам.
„Заговорът на Лас Флорес“ от Андреа Ферари (изд. „Тонипрес“) е първата ми среща с детска книга, в която действието се развива в Аржентина. Трябва да призная, че я почувствах като глътка свеж въздух сред морето от актуална тийн литература, занимаваща се с проблемите на деца, преодоляващи загуба на близък човек, болни или различни деца, изпитващи затруднения...
Защо в Русе? Защото там „мирише на бакелит“ и на какво ли не в различни места на града, но никой не знае от къде идва миризмата и всички проверки на заводите в околността не показват нищо. (Хехе, нали?)
Дали проблема е корупция или е некадърност, не ме интересува.
Решението е следното:
Не съм експерт и със сигурност ще намерите слаби звена в идеята, но като цяло мисля, че може да сработи и дори може да бъде използвана мрежата за много други неща.
Ако на някой му се дълбае – ще се радвам да помогна. Ако някой се наеме да направи конкретни стъпки, ще се радвам и да дам някой лев.
Класация на Ozone.bg – 27 февруари-5 март 2017 г. 1. Да оцелееш като родител, Елисавета Белобрадова, Сиела 2. Междупанелни войни, Никола Крумов, Пощенска кутия за приказки 3. Женски работи, Колектив, Пощенска кутия за приказки 4. Дневник от панелните блокове, Никола Крумов, Пощенска кутия за приказки 5. Детски и домашни приказки, Братя Грим, Deja Book Класация...
РН 'Чанчжен-7' спомоща на която на орбита ще бъде изведен първият товарен космически кораб на Китай - 'Тянчжоу-1' ( 'Небесен кораб-1' ) е доставен на стартовата площадка.
Конгресът на САЩ прие закон , определящ политиката на НАСА за близките пет години , а също така бюджета на агентството за 2017 финансова година.
Китай в момента провежда разработка на пилотиран космически кораб от ново поколение , който ще може да достави на Луната до 4 астронавта, това е завил главният конструктор в програмата за китайски пилотирани космически кораби Чжан Байнан.
Китай в близко бъдеще ще започне извеждането на спътници на орбита с въздушен старт с помоща на специални ракети носител .
Световният и №1 в Европа ядрен гигант Електрисите дьо Франс (EDF) бележи исторически срив в цената на своите акции, на фондовите борси, предава Уол Стрийт Джърнал (WSJ). И ето как изглежда това на практика (за по-добър преглед и про...
Изглежда, че т.н. български елит си е намерил нова кауза на стар глас: да се оплаква от несправедлвото отношение на развитите към нас, недоразвитите. А защо сме недоразвити, изоставащи и трайн заседнали на дъното на класациите по жизнен стандрат и на техния връх в черния им вариант, това същият този “елит” не желае да обсъжда.
Тук се завихря състезание кой да измърмори най-силно срещу същата Европа, която ни постои метрото, магистралите и политичската стабилност на къщата, обитавана от мърморковците.
Да вземем само метрото в София, с което толкова много обича да се хвали Борисов. То е единственото нещо, което е видимо на европейско ниво и ако искаш да се почувстваш като европеец в развита Европа, можеш да слезнеш под земята и да го направиш, казва на шега, но не съвсем, един мой близък. Бих добавил също, че в буквалния смисъл, метрото е същото така единственото даказателство, че поне в едно отношение се движим на една скорост с развитите държави в Европа, макар и да възложихме доставката на самите влакчета на бавно развиващата се технологично Русия.
Щяхме ли да сме в крак с времето с най-развитите посестрими на континента без европейската ( финансова) солидарност, на която дължим този открояващ се прогрес?
Интересното е, че у нас се смята за задължително да бъдем благодарни за (съмнителни) услуги, извършени от руската империя през 19 век, но за доказданите добрини, дошли от Европа, които реално ползваме във всекиднвинието си, дължим мърморене и ръмжене, както се вижда от надпреварата между президента Радев, неговата партийна менторка Корнелия Нинова и техния съмишленик Борисов, който се включи днес в пророкуванията, че можем да включим на задна скорост спрямо Европа ( ако не ни управлява той отново).
Борисов до момента лавираше между Москва и Вашингтон за пред българската публика с лъжата, че плащаме на Вашингтон милиарди заради “мариците” точно, както и на Москва плати повече от милиард за дългогодишното си съучастие със своите предшественици от манархо-социалстическото управление в безобразието да се обслужва мъртвородения проект АЕЦ “Белене”. Правеха го приживе на изкуствено поддържанни на корупционни системи обект с вноските от сттици милиони годишно ( в което първия кабинет на премиара Борисов се отличи особено много в три поредни годни). Пак Борисов продължи да захранва и трупа на проекта с безпрекословната капитулация пред Русия в съда. Ни посмя да из(об)рази дори несъгласие, камо ли да измърмори за този руски рекет.
Сега обаче ще трябва да се определи и по отношение на разделението в Европа на първа и втора скорост, както популярно е известна тенденцията към обособяване на група от водещи стари демокрации и икномики в рамките на ЕС, които искат да вървят напред без да се съобразявт с онези в съюза, които не могат или не желаят да се затичат. Бикът, който Борисов трябва да хване за рогата е Меркел, на която Борисов е задължен за своето политическо слънцестоене от 10 години насам и не веднъж го е признавал.
Късният Борисов обаче се държи като късния Брежнев от времето на “застоя” в СССР, чиято доктрина се заключваше в това да не “клати лодката”. Вицът оприличаваше управлението му като пребиваване на глухия коловоз в купето със спуснати пердета, в което възкликва: “ чувствате ли скоростта”!
В днешно свое телевизионно интервю изпеченият демагог показа готовнот да изпържи избирателите отново с твърдения за бързото развитие на ( поверената му от години) България в момента. Излиза, едва ли не, че онези, които искат по-висока скорост на развитие, трябва да се поучат от нас ( т.е. от него). По нахална интерпретация на изоставането на страната и трайното й пребиваване на дъното на еврокласациите по добруване на гражданите , трудно може да се измисли.
Но Борисов е добър в това – не се плаши от трудностите, когато става дума за демагогия. Питат ли го за преклонението му пред Тодор Живков, той е в състояние да каже, че се бил “запознал” с него тогава, когато всички са го напуснали ( горкичкият). Как точно го “запознават” с низвергнатия диктатор в качеството на негов пазвантин и защо именно него избират да му масажира ушите ( за което Борисов някога се хвалеше сам), Борисов не казва. А не го и питат. Рано или късно обаче ще му се наложи да заеме позиция по т.н. разделение на Европа на две скорости и ще изпадне в положението да избира между многократно декларираната лоялност към Меркел и заиграването с побратимите си от Източна Европа, склонни на компромиси в духа на желаната от Москва позиция на “особеното мнение” на бившите съветски колонии, оспорващи германското лидерство.
Изчаквателната позиция на Борисов вероятно е свързана и с очакваните големи събития в Европа и с това накъде ще поеме една Франция, например. Харесваният от Кремъл Франсоа Фион върви към залез на шансовете си, както и обожаваната от Москва ксенофобка Марин льо Пен. Обаче изгрява зведата на Макрон, от чийто възход Путин и компания са разтревожени заради профила му на безкомпромисен противник на руската агресивност.
Ами сега? Имаше такива трепетни очаквания в Москва ( и в покорената от нея София) за центробежни тенденции след евроскептичната маневра на Албиона, но Макрон може да наклони везните отново към заздравяване на европейското единство под водачеството на Германия и Франция. Иначе казано, руската хибридна война, изненадващо за самия Путин, започва да мобилизира съпротива и консолидация, поради което той и подмазвачите му от бишия съветски лагер може би ще гледат разцепление в ЕС през крив Мак(а)рон!
НА СНИМКАТА: Путин наблюдва как вървят бойните действие на хибридната му война
До изясняване на тази перспектива макаронът ще бъде крив и за нас, ако се надяваме да видим през него как хитрецът от Банкя се е опроделил преди да е ясен победителят, към който да се присламчи.
Share on FacebookВ седмицата, която сме отредили за жените в българската съвременна литература, ви представяме женските персонажи от най-новата ни литература, които предизвикват възхищението ни. Те са забавни, противоречиви, търсещи, всеотдайни или скандални, но общото помежду им е едно – не оставят читателите безразлични. Милена Ташева: Тина от „Тина и половина“ на Юлия Спиридонова – Юлка Тина...
Докато подготвяхме материалите за специалната ни Седмица на жените в литературата, се чудехме кои интригуващи дами от света на българското книгоиздаване да поканим, за да ни споделят възгледите си за творчеството, книгите и четенето. Лично аз се замислих коя от тях би могла да предложи различна, неподправена и лишена от фалш гледна точка относно мястото на жените в...
Когато си блог партньор на събитие, възприемаш списъка с лектори повече като апетитно меню – можеш да си поръчаш доста добро информационно ястие от интервюта с интересни хора. Затова, когато получих покана от организаторите на Webit, дъъъълго оглеждах списъка с лектори и обмислях откъде да започна. Един от предстоящите гости, с които се свързах, е Kyle Outlaw, VP Experience в агенцията Razorfish. Имал е досег с адски разнообразни марки като UNIQLO, Mercedz-Benz, Victoria’s Secret, smart.
Като UX специалист насочих разговора към променящите се клиентски изживявания с навлизането на гласовите интерфейси. Ето как Kyle вижда гласовото бъдеще: „Необходим е по-силен фокус върху качествени и етнографски проучвания. Приложенията с гласов контрол и NLP (natural language processing) са относително нови за потребителите. Затова UX дизайнерите трябва да разбират напълно как те взаимодействат с такива услуги (какво работи и какво не работи по принцип). Трябва да разберем и къде и в какви случаи е най-добре да използваме такъв интерфейс в дадаена услуга. Това може да варира според демографията на потребителите, индустрията, средата и други фактори.“
Важен тук е и въпросът как се създават тези приложения. Според Kyle най-важен е процесът на създаване на прототипи. „Гласовите приложения ще трябва да се моделират и тестват често – итерациите им ще са естествена част от дизайн процеса. Дизайнерите ще използват различни инструменти за бързи прототипи и емулиране, така че да споделят работата си с ключови партньори и да провеждат тестове с потребители рано в дизайн-процеса.“ Интересно е, че той вижда навлизане на добри автори в създаването на софтуерни решения. Тук не говорим за стандартното продуктово копи, а за по-задълбочена работа: „Авторите ще имат много по-серизна роля, защото гласовите приложения ще имат собствена индивидуалност (напр. Siri, Echo) и потребителските преживявания ще са базирани на разговор.“
Вече споменахме ранното тестване на приложенията. Но Kyle не залага само на качествени изследвания – важна е и количествената информация. „Детайлните данни ще покажат на дизайнерите къде потребителите срещат трудност с услугата. A/B и мултивариативните тестове позволяват да изпробваме множество вариации. И все пак, количествените тестове ще ни кажат какво се случва, но често ще е необходима директна обратна връзка, за да разберем защо.” Този завършек с фокус върху метриките ми допада!
След няколко години почивка този път отивам на Webit. Това е едно от събитията с най-добър speaker lineup за темите на дигиталната индустрия. Естествено, за мен най-много съдържание има в програмата на Marketing & Innovation Summit, но с удоволствие ще хвърля око на Digital Transformation сцената, а и ще надникна в темите за big data и IoE.
Надявам се, че в следващите седмици ще мога да ви запозная с още няколко от лекторите, които ми хванаха окото. Ако искате да ги видите на живо, билетите ви очакват, а до няколко дни цената им ще се повиши.
Постът Kyle Outlaw за бъдещето с гласови интерфейси е публикуван в Васи ли?!.
Advertorial Прочел ли си една нейна книга, няма как да не прочетеш и останалите. Това правило важи с пълна сила за Лиан Мориарти – най-продаваната съвременна австралийска писателка и любимка на милиони читателки по света. Лиан Мориарти е истинска световна сензация. Ето и фактите. Мориарити постига международен успех с романа „Тайната на моя съпруг“, продаден...
Кавказката седмица продължаваме с втората част на разказа на Цветан за Абхазия – продължаваме с разглеждането на Нови Атон. Приятно четене:
Продължение
Излязох в тихия манастирски двор. В дъното са монашеските килии. В подвратната лавка ме почерпиха със студена вода и си купих иконки за моите близки и спонсори
Афон ҾыцМинах покрай манастирската трапезария (вдясно). После се спуснах в дерето, вляво по много стръмната пътека. Тя е наречена пътека на грешниците, които пуфтяха нагоре по баира към манастира
Горе на баира, изморените грешници си утоляваха жаждата с чашка сок от нар или мандарина, собствено производство на пенсионера дядя Костя. Съветска Абхазия се е славила, че е заемала първо място по броя на дълголетници преди Родопите и Сардиния!
За сладокусниците вдясно виси десерта –чурчхела или орехи в сладка обвивка от гроздов сок. Вижте рецептата на: www.gastronom.ru/recipe/13764/churchhelaw
Наздраве!
вдясно бе отворен за 100 рубли.
Сред абхазките дългожители няма намръщени и зли хора. Абхазците имат поговорка „Злите хора не живеят дълго.“
В Руската федерация живеят около 11 200 абхазци. По света в Турция,Сирия, Йордания, Европа и САЩ има общо 115 000 абхазци
„Абхазката жена пленява със своята красота, маниери и грациозна ловкост, умението да се грижи за мъжа и децата, да готви разнообрани ястия, тя е гостоприемна но при това скромна и женствена, но при необходимост мъжествена, храбра и безстрашна“.
Абхазкият цар Леон е обединил различните грузински племена в едно царство със столица- Кутаиси. Повече за Грузия, вижте в пътеписа ,,Към Кутаиси в Джорджия“ или patepis.com/?p=66211
Парното влакче и теснолинейката са служили да извозват дървения материал отсечен в манастирските гори. А къде ли е влакчето на Рилския манастир?
Абхазкото слънце пекна и аз седнах да си сърбам кайвето на верандата с изглед към националния музей вляво и църквата на св.Симон Кананит
В 14:00 се сбогувах се с тази свята абхазка обител и се метнах в първата свободна маршрутка. Тя на скорост премина 99 км до
за час или за 150 рубли. Неочаквано слънчевото абхазко време се смени с проливен дъжд на границата.
Надянах си руския камуфлажен водонепроницаем плащ, като се надявах да премина незабелязан в навалицата през абхазката граница. Но бдителните абхазци ме бяха запомнили и ме спряха и ми поискаха да покажа визата си. Казах, че съм излязъл за един ден с цел туризъм и че не ми трябва виза, както гласи последното постановление от юли на Абхазката република. Те ми отвърнаха,че има постановление от април, че след като имам покана за 4 дена трябва да се върна в Сухум и да си взема и платя визата(10 USD). Отвърнах,че нямам време да се връщам обратно в столицата, защото утре корабът ми отплава от Сочи. Ако се бях върнал в Сухум, на ул. Сахаров 33 може би щях да получа заедно с визата си и акредитивно писмо за почетен консул на Абхазия!
Последва въпросът: „Что делать?“ (Какво правим?)
„Штраф 40 000 рубли!“ (Глоба 40 000 рубли!)
Отговорих, че толкова рубли нямам, защото утре заминавам и имайки на едно на ум, че в Абхазия няма АТМ.
„Сколко у тебя есть?“
„20 доларов только есть!“
„Ну давай!“ След като ми снима отново паспорта офицерът прибра парите и ме пусна да си ходя по живо, по здраво в Русия.
От фри-шопа, обаче направих снимка на граничарите за спомен от 6 часовото ми пребиваване в Абхазия.
Без проблем преминах през руското кпп и след като отклоних предложенията на таксита за 300 рубли да ме закарат до Сочи, успешно намерих автобус 173. Заради тапата от коли на границата и гарата взехме растоянието с автобуса по магистралата от Адлер до Сочи за 3 часа вместо за един час!
Пристигнах при залез слънце на пристанището в Сочи. Понеже бях снет от екипажния списък в Новоросийск, съобразително посочих името на друг Димитров в нашия списък на дежурния на кпп-то и влязох. Така се качих нелегално на борда „Royal Helena”. Ха-ха!
Благодаря на Богородица и спонсора си, че ми дадоха възможност да посетя Нови Атон. Амин!
Боже пази България и Абхазия!
Писа грешният кап. Цветан Димитров, Димитров ден, 2016
снимки: Цветан Димитров, Валери Василевски, Дмитрий Кузнецов
Литература:
Автор: Цветан Димитров
Снимки: авторът
Други разкази свързани със – на картата:
Кавказ
В „Аз чета“ може да прочетете ревюта на романите „Виенски апартамент“ (от Стела и от Габи), „Имаго“ и „Обратната страна„. Не пропускайте участието на Радостина в рубриката „Как четеш“, откъса от романа „Виенски апартамент“ и пътеводителят към романа „Имаго“.
2004 - 2018 Gramophon.com