Thalloderma Shop
04/20/17 08:13
(http://ivo.bg/)

Руският команден център на българската пета колона попадна в полезрението на Ройтерс

Руският институт за стратегически изследвания РИСИ, за който многократно съм писал в книгите и статиите си от поне 6 години насам като за коменден център на петата колона в България, се “прочу” у нас едва миналата година около скандала с осветената намеса на неговия шеф Решетников в предизборната кампания за президент и опитите на Корнелия Нинова да го замеже ( и дори да заклейми Решетников, уволнен междувреемнно от Путин след провала на руския шпионаж с неуспелия преврат в Черна Гора миналата пролет).

 

 

РИСИ обаче е “интересен” не само с уж невидимата за бълагрските институции подривна дейност ( и уви- за медиите) , но и с публично си лице, показвано в България всяка година на изложението на книгата в НДК. Не мога да кажа точно от кога започна да се случва тази демонстрация на присъствие, но през последните няколко години сред българските издателства, представящи продукцията си на изложението в НДК през юни в София, “традиционно” присъства и щанд на РИСИ. Някакви брадати руснаци седят в самота около купища пропагандна литература с православно и прочее съдържание, преценено като подходящо за българския пазар от руските специалисти по водене на хибридна война срещу България.

 

Ройтерс обърна на РИСИ специално внимание със специално разследване – трябваше да им се случи и на тях, на Запад, за да научим и ние на Изток с кого и с какво си имаме работа…

Kafene.net

Институтът на Решетников е подготвил манипулиране на изборите в САЩ
 20/04/2017 

Ройтерс
Дневник

Руски правителствен институт, контролиран от президента Владимир Путин, е разработил план за манипулиране на президентските избори в САЩ през 2016г. в полза на Доналд Тръмп и за подронване доверието на американците в избирателната им система.

НА СНИМКАТА: Белокосият Решетников предава РИСИ в ръцете на плешивия Фрадков в кабинета на Путин тази година- рокада, показана от руския Канал 1 на 31 януари 2017 г.

Това твърдят седем американски официални лица – трима настоящи и четирима бивши служители на администрацията, съобщи “Ройтерс” в ексклузивен репортаж.

Източниците описват два поверителни документа от московския Руски институт за стратегически изследвания (РИСИ), с които се очертава рамката и обосновката за това, което според заключението на американските разузнавателни служби представляват интензивни усилия от Русия да се намеси в изборите от 8 ноември. Американски спецслужби разполагат с документите.

До началото на тази година РИСИ се ръководеше от генерала от КГБ Леонид Решетников, когото на 4 януари Путин смени с Михаил Фрадков, бившият ръководител на външното разузнаване на Русия (2007 – 2016).

Какво пише в двата документа

Първият представлява стратегически документ, написан миналия юни и разпространен сред най-високите етажи на руската администрация, но без да е адресиран към конкретни нейни представители.

В него се препоръчва Кремъл да започне пропагандна кампания в социалните мрежи и финансираните от държавата глобални новинарски агенции и телевизии, за да бъдат окуражени американските избиратели да изберат президент с по-смекчен подход към Москва, отколкото този на администрацията на президента Барак Обама, разказват седмината източници на “Ройтерс”.

Вторият е съставен през октомври и е разпространен по същия начин. В него се предупреждава, че кандидатът на демократите Хилъри Клинтън вероятно ще спечели изборите. Поради тази причина, се казва в текста, е по-добре Русия да изостави своята пропаганда в полза на Тръмп и да засили внушенията си, че ще има изборни измами, които подкопават легитимността на избирателната система в САЩ и накърняват репутацията на Клинтън, за да провалят шанса ѝ да стане президент.

Източниците на агенцията говорят под условие да запазят анонимността си, тъй като руските документи били секретни. Те отказват да обсъждат как САЩ са се сдобили с тях. Американските спецслужби също не са пожелали да коментират по двата документа.

Идеята е на Путин, в РИСИ само са я оформили

И бившите, и настоящите служители на администрацията казват, че докуменните да изиграли централна роля, за да стигне екипът на Барак Обама до заключение, че Русия води кампания с “фалшиви новини” и извършва хакерски атаки срещу структури на Демократическата партия и предизборната кампания на Клинтън.

“Путин е имал тази идея през цялото време и е поискал от института да му подготви “пътна карта” (за реализирането ѝ), казва бивш високопоставен представител на американското разузнаване.

Тръмп казва, че руските действия нямат ефект върху крайния резултат от изборите. Продължаващите разследвания в Конгреса и ФБР за руска намеса досега не са показали публично доказателства, че свързани с Тръмп лица са съгласували с Русия как да променят изхода от изборите.

Ролята на Russia Today и Sputnik

Четирима от източниците на “Ройтерс” казват, че първият документ – този от юни 2016г. – разширява опитите на администрацията на Путин, започнали през март същата година. Тогава Кремъл инструктира държавни медии, включително платформата Russia Today и излизащата на различни езики новинарска служба Sputnik, да започнат да пускат позитивни репортажи за кампанията на Тръмп, казват официалните американски лица.

От Russia Today не са реагирали на запитване за коментар. Говорител на Sputnik отхвърля като “абсолютен набор от лъжи” твърденията, че са участвали в кампания на Кремъл. “И, между другото, това не е първият набор от лъжи, за които чуваме от “източници от официалните американски среди”, пише говорителят в отговор по електронната поща.

И Russia Today, и Sputnik публикуваха критични към Клинтън материали, а прокремълски блогове са подготвили кампания в “Туитър”, поставяща под въпрос колко честна би била една нейна победа, се казва в разпространен през януари доклад на американските разузнавателни служби за руската намеса в изборите.

Най-популярното видео на Russia Today за Клинтън – “Как 100% от “благотворителните им дарения” през 2015г. са отишли в техни ръце” – е набрало 9 милиона гледания в социалните мрежи, се казва в същия текст. (Бел.ред. – в момента клипът е гледан 10 милиона пъти).

Докладът казва още, че Russia Today и Sputnik “системно описват новоизбрания президент Тръмп като мишена на нечестно отразяване от традиционните медии”. В него се допълва, че агенциите не правят оценка дали усилията на Москва са повлияли на резултата от изборите в полза на Тръмп, защото американските разузнавателни служби “не анализират политическия процес или общественото мнение в САЩ”.

Хакерските атаки са отделна операция

Никой от двата документа на РИСИ не споменава разпространяването на откраднатата кореспонденция на Демократическата партия с цел намеса в американските избори, казват четирима от източниците на “Ройтерс”. Според тях хакерската атака е била секретна разузнавателна операция, водена отделно от Кремъл.

Пропагандата и хакерските атаки взаимно са се подсилвали, допълват още източниците. И Russia Today, и Sputnik масирано разпространяваха истории за хакнатите имейли на демократите, в които често се съдържаха доста неудобни за тях подробности.

Петима от източниците на “Ройтерс” описват РИСИ като анализаторски институт за външната политика, който е част от структурите на Кремъл и работи за тях. Агенцията казва, че не е успяла да разбере дали Решетников и наследникът му Фрадков са били директно замесени в съставянето на двата документа.

Share on Facebook

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване