07/25/10 21:40
(http://e-vestnik.bg/)

Китай - мощта на гладния гигант

Стратезите в Пекин, планиращи политиката в областта на суровините, са търпеливи. Те умеят да чакат, да поемат удари, да понасят търпеливо политическа съпротива. Понякога обаче действат изключително бързо, а през последните десетина дни са изключително активни - докато се появяват все повече сигнали, че British Petroleum няма да успее да се справи с катастрофата в Мексиканския залив със собствени сили, а главният изпълнителен директор на компанията Тони Хейуърд вече се оглежда в Близкия изток за финансова помощ, китайците усещат, че е дошъл техният час.

Още от сега е ясно, че ако се наложи британската корпорация да разпродава важни части от активите си, дори ако самата компания като цяло бъде изнесена за продажба, то китайските купувачи ще бъдат в списъка на желаещите. За тази мисия се подготвят две китайски компании - China National Petroleum Corporation (CNPC) и China National Offshore Oil Corporation (CNOOC). И двете корпорации вече имат тесни и успешни връзки с британския концерн. British Petroleum и CNPC през октомври 2009 година заедно спечелиха търг за разработване на петролно находище в Ирак, което е едно от най-големите в света. CNOOC пък през последните седмици вече направи предложение на британските си колеги - да изкупи за 9 милиарда долара оставащите дялове от съвместно дружество, което добива и преработва петрол и газ в Аржентина, Боливия и Чили.

Когато става дума за суровини китайците се бият твърдо. Страната почти не разполага със собствени ресурси от полезни изкопаеми с две изключения - каменни въглища, които се добиват в огромни количества и се преработват най-вече във вътрешността на страната, и така наречените редки минерали и метали.

В политиката към тези суровини личи целеустремеността, с която действат китайските власти. Над 90 % от специфични вещества като ербий, европий, тантал, молибден, ниобий и индий се добиват и произвеждат в Китай. Без тези химични вещества не е възможно производството на плоски екрани, мобилни апарати или хибридни автомобили. Поради тази причина от няколко години в промишлените, военни и разузнавателни среди цари напрежение около въпроса доколко последователно китайските власти регламентират достъпа до тези суровини, как ще бъдат отпускани квоти за добив и износ, като напоследък разработването на находищата се концентрира в няколко държавни корпорации. В същото време се правят системни опити малкото останали находища в други страни да бъдат поставени под китайски контрол.

Японското правителство предложи стратегически план за “осигуряване на стабилно обезпечаване с редки минерали”, Съюзът на германските индустриалци разтревожено предупреди за евентуален “недостиг на суровини”, САЩ искат да си осигурят запасите от редки минерали на Афганистан. Европейската комисия също се разтревожи и в края на юни заяви, че “трябва да гарантираме, че няма да се ограничава достъпът на компаниите ни до суровини”. Всъщност, не би трябвало да има изненадани. Още през 1992 година Дън Сяопин заяви, че “Близкият изток има петрол. Китай има редки минерали”.

Казано в прав текст, когато е възможно Китай ще използва силата си по начина, по който Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) някога държеше за гърлото Запада с петрола си. Китай обаче все пак е предимно вносител на суровини, а стратегията за справяне с този проблем е не по-малко твърда - китайският режим и неговите държавни корпорации са световни играчи в надпреварата за суровинни залежи. Темпът и обемът, с които се пазарува, са впечатляващи. През април 2009 година китайски инвеститори платиха 3,3 милиарда долара за съвместно предприятие за петрол в Казахстан, чрез което Пекин контролира близо 25 % от петролните залежи в страната.

Китай действа успешно и в Близкия изток - в Ирак повечето търгове за разработване на петролни находища бяха спечелени не от САЩ, водачите на инвазията, а от китайците, които взеха близо два ...

Публикувана на 07/25/10 21:40 http://e-vestnik.bg/9593/kitay-moshtta-na-gladniya-gigant/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване