10/27/10 21:40
(http://e-vestnik.bg/)

Национализъм залива Европа

в. Монд

Накъде върви Европа? От изток на запад се проявяват културни, исторически и политически особености. На парламентарните избори през май в Холандия популистката Партия на свободата стана трета политическа сила в страната. През юни унгарската националистическа партия Йоббик зрелищно влезе в парламента с 16 процента от гласовете, което е двойно повече от резултата й на изборите за Европейски парламент от юни 2009 г.

На Скандинавския полуостров Швеция последва Дания с влизането на крайнодесен депутат в парламента. Белгия пък е потопена в безпрецедентна криза, откакто фламандските сепаратисти спечелиха парламентарните избори през юни. Да, историите са различни. Обаче залозите и реакциите на капсулиране на идентичността по национален, регионален, езиков признак вътре и отвъд териториалните граници са сходни.

В Централна Европа настъпателните или отбранителните прояви на национализъм водят до покачване на напрежението между съседни държави. Желанието за завръщане към “маджарността”, към възстановяването на връзката между народ, територия и нация, която бе прекъсната с Договора от Трианон през 1920 г. доведе до това Консервативната партия - която е в съревнование с Националистката партия - да въведе закони за двойното гражданство, което се дава на унгарските малцинства в чужбина. От страх, че въпросното малцинство (около 10 процента от населението) може да поиска автономия, съседна Словакия не закъсня със защитния ход да съживи стария страх от “Велика Унгария”.

Румънците в търсене на Велика Румъния и България в борбата с турското и ромското малцинство намират убежище в националистически изказвания и във възхода на популистките партии. Към дефинирането и предефинирането на Другия - цигани, роми, маджари, турци. . . които съвсем явно подхранват националистически изказвания - се прибавя безсилието на икономическите политики да укрепят чувствата на принадлежност към нации, които се възприемат като неповторими. Колкото до ЕС, който придвижи страните от Изтока от възвърнатия суверенитет към споделения суверенитет, той както на Изток, така и на Запад е извор на двусмислие и парадокс.

Национализмите са основната организация в Европа от 19-и век, но не и в изграждането на обединена Европа, тъкмо напротив. Вярно е, че подписването на Договора от Маастрихт породи безброй дебати за последиците от едно ново политическо пространство върху националните, регионалните, езиковите и религиозните самосъзнания и, разбира се, върху европейската идентичност, която да обхваща всички тях и свързаното с този процес гражданство.

Въпросът беше троен: как да се съчетае универсалистката идеология на държавите-нации и характеризиращите всяка нация културни и исторически особености; как да се направи избор между икономическите интереси и общата политическа воля и суверенитета на държавите; и как да се сглобят многостранните и сложни принадлежности на индивидите, групите и нациите, за да се постигне изграждане на европейско самосъзнание, или по-скоро да се предизвика идентифицирането им с една обединена Европа.

Европейският проект имаше за основна цел да се преодолее “националистичният модел”, обаче обединена Европа мобилизира най-вече популистките партии и на места доведе до успеха им. Популизмът действително намери добра основа в една Европа без вътрешни граници. Това пространство на свободно придвижване обаче е също транснационално пространство на солидарност, пространство за мобилизация и защита на интереси и самосъзнания.

Съпротивата касаеше на първо място въпросите на националната идентичност и суверенитет, изразени от една страна от защитата на териториалните граници, а от друга - от присъствието на имигранти и особено на исляма в общественото пространство. Това се придружава от автоматично припомняне на принципите на гражданството и на правомощията на държавите по отношение на имиграцията, която вече е превърната във въпрос от областта на сигурността.

Всичко това се изразява в популизъм, който се е вкопчил в едно представяне на националните, езикови и териториални идентичности. Национализмът е голямо предизвикателство за ЕС. Като поставя въпроса за малцинствата, самосъзнанието и другостта, той поставя под съмнение способността ...

Публикувана на 10/27/10 21:40 http://e-vestnik.bg/10288/natsionalizam-zaliva-evropa/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване