(http://e-vestnik.bg/)
Арабските бунтове — изпитание за американския шпионаж
Франс прес
Безпрецедентната протестна вълна, разтърсваща арабския свят, отново насочва вниманието към здравите връзки, установени от американските разузнавателни служби с авторитарните режими от региона за съвместна борба срещу ислямистките бойци.
След като паднаха режимите на Бен Али в Тунис и на Мубарак в Египет, а улицата брутално оспори и управлението на Али Абдула Салех в Йемен, американският шпионаж трудно се приспособява към новите реалности в арабския свят, изтъкват представители на САЩ, бивши разузнавачи и аналитици, потърсени от АФП.
„Очевидно е, че като първа последица бяха прекъснати много от връзките, изградени от нас досега, за да се бием срещу Ал Каида и терористите, които са същата пасмина“, казва Брюс Ридъл, бивш агент на ЦРУ.
Такъв е примерно случаят с Омар Сулейман, мимолетен вицепрезидент на Египет преди падането на Хосни Мубарак, а най-вече някогашен шеф на египетските тайни служби. Според Ридъл малко е вероятно приемникът на Сулейман да прояви същата готовност за сътрудничество с Вашингтон.
Засега обаче аналитиците се тревожат главно за Йемен. Режимът на президента Салех се клати и Ал Каида без колебания налива масло в огъня на протестите. „Разузнаванията в Йемен вече не се занимават много-много с Ал Каида. Загрижени за собственото си оцеляване, в момента те се питат кой ще е новият им шеф“, обяснява Ридъл.
И независимо от съдбата на днешния режим, щом бъде възстановен редът, със сигурност Ал Каида ще е станала по-силна, предупреждава той. „Щом всичко това приключи, те вероятно ще разполагат с по-просторно и по-сигурно убежище (…). Тогава ще се засили заплахата за САЩ, а също и за Европа“, твърди бившият агент.
Вълненията в Йемен са добре дошли за Ал Каида, признава американски представител, пожелал анонимност. При все това уверява, че сътрудничеството с местните тайни служби „не е спряло“, откакто се развива движението срещу Салех.
Нещо повече, подчертава този източник, „антитерористичните служби имат начини да действат и самостоятелно. Никой не бива да си прави извода, че в битката срещу Ал Каида и нейните помагачи САЩ и съюзниците им изцяло зависят от съвместната работа с други служби“.
Същото показват и атаките с използване на дронове — безпилотни самолети, организирани от ЦРУ в Йемен, както и в Пакистан. Протестната вълна все още не заплашва сериозно стабилността в Саудитска Арабия, ключов съюзник на САЩ в региона.
Отношенията между Рияд и Вашингтон обаче се обтегнаха неотдавна, след като администрацията на Обама реши да не подкрепя вече Хосни Мубарак и той накрая се оттегли под натиска на улицата.
При всяко положение безпрецедентните събития в Близкия изток ще отбележат началото на нова ера за американската мощ в региона и ще отслабят същественото допреди влияние на разузнаванията от САЩ, смята Майкъл Деш, преподавател по политически науки в университета „Нотр Дам“. „Ще трябва да проучим докъде се простира нашето влияние“, допълва Деш.
По БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/04/12