05/26/11 21:10
(http://e-vestnik.bg/)

Неуловимият Джо* или Украйна и руският газ

 fraza.ua

Когато “Южен поток” заработи, може би никой няма да има нужда от украинската газопреносна система. Украйна със сигурност не успява да убеди Русия да се откаже от строителството на “Южен поток”. Ако по-рано украинските ръководители се отнасяха към газотранспортната система като към писано яйце, то скоро тя може да се превърне в купчина метални отпадъци. Сега Киев трябва да помисли как да направи така, че руснаците да имат интерес да продължат транзита на газ през Украйна. За увеличаване на обема на транзита пък може само да се мечтае.

Газопроводът “Северен поток” се строи с ускорен темп, въпреки че в началото бе разглеждан само като “плашило” за украинците. Сега обаче положението е различно - в началото на май на дъното на Балтийско море бе положена последната тръба от първата линия на газопровода, а началото на прекия пренос на природен газ от Русия до Европейския съюз по новата система се планира за последното тримесечие на 2011 година.

Построяването на втората линия на газопровода през 2012 година, която ще бъде пусната в експлоатация през същата година, ще позволи капацитетът на “Северен поток” да бъде увеличен до 55 млрд. куб. метра годишно. Капацитетът на първата линия на “Северен поток” е 27,5 млрд. куб.м. годишно, а вече са потвърдени договори за доставка на 22 млрд. куб. метра. При сегашните ставки за транзит на газ през украинска територия и този обем на договорените количества за “Северен поток” Украйна няма да реализира печалба от над 700 млн. долара годишно.

Паралелно Газпром работи и над проекта “Южен поток” - газопровод за износ на руски газ за Европа, заобикалящ Украйна от юг. Подводната част на това съоръжение трябва да премине по дъното на Черно море от руското до българското крайбрежие през морската икономическа зона на Турция.

Въпреки че “Южен поток” все още не е толкова напреднал като “Северен поток”, подготовката за изграждането му се води сериозно - в редица европейски страни (Сърбия, Словения, Австрия, Хърватия и Румъния), през които ще преминава тръбата, вече е готова технико-икономическата обосновка (ТИО) на сухопътния участък. Остава само да се подготви ТИО в България, Гърция, Унгария и да се направи ТИО на морския участък, а след това всичко да се обедини в общ документ.

Турция неотдавна даде на Газпром разрешение за морски проучвания по проекта и според най-новата информация от 15 май започват проучвателни работи по морския участък от трасето на “Южен поток” в териториалните води на Турция и Русия.

“Южен поток” се оценява на 15,5 млрд. евро. Цената на конкурентния проект “Набуко” пък вече нарасна до 14 млрд. евро, което е много над първоначалните оценки, според които тръбопроводът трябваше да струва около 7,9 млрд. евро. Близката цена като цяло прави “Южен поток”, който вече се изпълнява на практика, много по-предпочитан проект от “Набуко”, които все още съществува само в главите на своите автори!

Инвестиционното решение за “Южен поток” трябва да бъде взето тази година, първите доставки на газ се планират за края на 2015 година, а пускането с пълен капацитет от 63 млрд. куб. метра годишно Ц за 2018 година.

Справка: “Южен поток” - През януари 2008 година за изпълнение на проекта “Южен поток” Газпром и италианската Eni на паритетна основа учредиха компанията South Stream AG. През юни 2010 година бе постигнато споразумение за включване в проекта на френската EdF, а през март 2011 година - на германската Wintershall. Планира се през 2011 година да бъде подписано ново акционерно споразумение между участниците в проекта.

“Южен поток” се строи, за да се диверсифицират маршрутите за доставка на природен газ до европейските потребители и плановете предвиждат изграждане на газопровод през акваторията на Черно море до страните от Южна и ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване