05/27/11 17:56
(http://www.klassa.bg/)

На 111-о място сме по ефикасно корпоративно управление

България се нарежда на 111-о място сред 139 държави по ефективност на корпоративните бордове, сочи проучване през 2010 г. на Световния икономически форум за нагласите на бизнеса за прозрачно и отговорно управление на фирмите. По друг признак - защита на миноритарните акционери в компаниите, страната ни се нарежда на 124-то място. „Корпоративното управление е един от факторите, които теглят надолу конкурентоспособността на българските компании и отблъскват чуждите инвеститори“, коментира Митко Димитров, директор на Института за икономически изследвания на БАН. Екип учени от института и социологическа агенция „Медиана” са направили проучване на добрите практики и проблемните области на корпоративното управление в България, което обхваща дейността на 150 публични компании, листвани на БФБ. Всички те са акционерни дружества със среден състав от 228 души.
Според анализаторите мениджърите са свободни за оперативното управление, но зависими от собствениците при решения за инвестиции и финанси. Акционерите в публичните компании са доста пасивни при вземане на стратегически решения или търсене на отговорност за причинени вреди. През последните 3 години само в 5% от фирмите е имало оспорване на решения на общите събрания в съда, избор на контролни органи и търсене на отговорност от членове на бордовете. Изследването обхваща редица проблеми, сред които подобряване на разнообразието на членския състав на съветите на директорите и цялостното функциониране на съветите, въпроси, свързани с наблюдението и прилагането на добрите практики за корпоративно управление, както и начините за повишаване на съпричастността на акционерите.
При 62% от изследваните наши и чуждестранни дружества в България главният изпълнителен директор и председателят на борда не са едно и също лице, което е известен показател за липса на конфликт на интереси. При 75% от компаниите се осъществява индивидуална информация към всички акционери, но същевременно системата за делегиране не е добре развита.
Анализът на учените от БАН показва, че интересите на акционерите не са решаващи при вземане на важни решения, а мениджърите на предприятията стават все по-самостоятелни в работата си. Собствениците на големите компании се намесват активно предимно при управлението на инвестициите и финансовите потоци.
В 67% от фирмите професионалното обучение на работещите е сред акцентите на социалната им политика. В 31,8% от тях се прилага и допълнително пенсионно осигуряване. Едва 53 дружества имат организиран транспорт до работното място, а 51 финансират разходите за храна на персонала. 20 фирми осигуряват почивките на работниците си, но само 3 поемат разходите за детска градина, сочи изследването на БАН.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване