05/31/11 16:58
(http://www.klassa.bg/)

"Виолетовата биволица" стигна до Венеция

С пот на чело, навръх рождения си ден, скулпторът Павел Койчев се „пребори“ с грамадната виолетова биволица, за да я инсталира в българския павилион на 54-тото Биенале на съвременното изкуство във Венеция. Заради огромните размери на скулптурата техническият персонал бая се озори, докато я транспортира. Биволицата бе докарана с моторна лодка и разтоварена със специален кран. Става дума за скулптура от дърво, отлично позната на софийските почитатели на Павел Койчев. Преди осем години по инициатива на СИБАНК тя бе изложена във фоайето на столичната зала „България“, единственото място, където можеше да влезе. Естествено, биволицата се превърна в атракция номер 1 в художествения живот на столицата. Логично е да очакваме подобно нещо да се случи и във Венеция. „Още в първия миг, когато видях полуразопакованата „Виолетова биволица“, усетих, че това е добро място за моята работа, каза Павел Койчев. Изумен съм от тоталната пластичност на един град. Това, което видях, като че ли не е вярно, колко естествено са градили домовете си, как живеят в хармония един с друг, без да си пречат, а си помагат, за да оцелеят в това оскъдно пространство, което са били принудени да обитават. Оттам идва необозримото разнообразие на форми, изобретателност, начинът на свързване.“
„Градът е изненадващо приветлив, целият живее в очакване на биеналето, твърди Хубен Черкелов. Залите на Палацо Карминати, където излагаме, са с 10-метрова височина, която дава много пространство около произведенията. Контекстът, в който ще бъдат изложени нашите работи, е много различен от българския и американския. Предизвикателство и възможност за нов прочит.“
Греди Асса е очарован от преживяното и това, което очаква да преживее: „Венеция не е географско понятие, а място на културни прониквания, сутринта, като отворих прозореца на квартирата ни, чух великолепно живо изпълнение на „Каста дива“. И то ми създаде настроението за деня. Палацо Карминати е достолепна сграда на три етажа със стенописи от XVII век, в която са направени обемни конструкции за разполагане на произведенията, без да се накърнява художественото наследство на тези векове. В павилионите на биеналето е разпръснат целият свят като венецианска мозайка, събрана от въображението и изобретателността на артистите от всички краища на света.“
Българският павилион е с адрес Палацо Карминати, където публиката ще има възможност да се наслади на умело подредената експозиция на Греди Асса, Хубен Черкелов и Павел Койчев. Но голяма част от творбите им ще бъдат показани на друго място – в галерията „Раванян“, на пл „Сан Марко“ 50. В самото сърце на Венеция нашите художници ще делят експозиционна площ с творци от Китай.
Галерия „Раванян“ е една от най-старите и най-престижните във Венеция, които са се специализирали в съвременното изкуство. Създадена е през 1967 година. Галерията изнася италиански автори в чужбина и има много чуждестранни партньори. Тя работи постоянно с имена от ранга на Лодовико де Луиджи, Андреа Вицини, Примо Форменти, Гуидо Антон Мус, Михаела Йоана Атомеи, Пиеро Принчипи, Карло Раванян и the Cracking Art group.
„Платформата на биеналето е вълнуващо преживяване за всички участници. За мен като куратор - да се справя с трудната логистика във Венеция. За артистите - да "сблъскат" своите творби с огромното присъствие на международни артпредставители", каза специално за „Класа“ Джордж Лукс, куратор и комисионер на българското участие.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване