(http://e-vestnik.bg/)
Не еврото, самата демокрация в Европа е заложена на карта
в. Гардиън
Европа води света в практикуването на демокрация. Затова е тревожно, че опасностите за демократичното управление днес, които влизат през задната врата на финансовите приоритети, не получават необходимото внимание. Трябва да се справим с дълбоки проблеми, свързани с това, че демократичното управление на Европа може да бъде подкопано от доста засилената роля на финансовите институции и рейтинговите агенции, които сега се разпореждат свободно с части от политическия терен на Европа.
Два конкретни въпроса трябва да бъдат разграничени. Първият засяга мястото на демократичните приоритети, включително т.нар. от Уолтър Беджът и Джон Стюарт Мил необходимост от “управление чрез дискусия”. Да приемем, че влиятелните финансови шефове имат реалистично разбиране за нещата, които е необходимо да се направят. Това би увеличило вероятността да им бъде обърнато внимание в един демократичен диалог. Съвсем друго е обаче на международни финансови институции и рейтингови агенции да се даде едностранната власт да командват демократично избрани правителства.
Второ, много е трудно да се повярва, че жертвите, които финансовите командири искат от несигурни страни, ще доведат до пълна жизнеспособност на тези страни и ще гарантират просъществуване на еврото в рамките на нереформиран модел на финансово обединяване и непроменено членство в евроклуба. Диагностицирането на икономическите проблеми от рейтингови агенции не е гласът на истината, за който те претендират. Трябва да се помни, че сертифицирането на финансови и бизнес институции от страна на рейтингови агенции преди икономическата криза от 2008 г. бе толкова лошо, че американският Конгрес сериозно обсъждаше дали те да бъдат подведени под съдебна отговорност.
Тъй като по-голямата част от Европа сега е заета да постигне бързо съкращаване на държавния дефицит чрез драстично намаляване на държавните разходи, е изключително важно да разгледаме обстойно и реалистично какъв може да е вероятният ефект от избраната политика, както върху хората, така и върху генериране на държавни приходи чрез икономически растеж. Високият морал на “жертването”, разбира се, има опияняващ ефект. Това е философията на “точния” корсет: “Ако мадам се чувства удобно в него, тогава мадам със сигурност се нуждае от по-малък размер”. Въпреки това, ако исканията за финансова уместност са свързани твърде механично с непосредствените съкращения, резултатът може да е смърт за гъската, която снася златните яйца на икономическия растеж.
Това се отнася до няколко страни - от Великобритания до Гърция. Общите черти на стратегията “кръв, пот и сълзи” за намаляване на дефицита правят в някаква степен правдоподобно онова, което се налага върху по-несигурни страни като Гърция и Португалия. Тя също затруднява намирането на единен политически глас в Европа, който може да овладее паниката, създадена на финансовите пазари.
В допълнение към по-голямата политическа визия има нужда от по-ясно икономическо мислене. Тенденцията да се пренебрегва важността на икономическия растеж в генерирането на държавни приходи трябва да е основен въпрос за разглеждане. Силната връзка между растежа и държавните приходи е наблюдавана в много страни - от Китай и Индия до САЩ и Бразилия.
Тук има и поуки от историята. Големите държавни дългове на много страни в края на Втората световна война причиниха големи тревоги, но бремето бързо олекна благодарение на бързия икономически растеж. По същия начин огромният дефицит, с който се сблъска президентът Клинтън, когато дойде на власт през 1992 г., се стопи по време на президентството му, подпомогнат в огромна степен от бързия икономически растеж.
Страхът от заплаха за демокрацията не важи, разбира се, за Великобритания, тъй като тази политика бе избрана от правителство, дошло на власт с демократични избори. Макар че разкриването на стратегия, която не е съобщена по времето на изборите, може да е причина за някакъв размисъл, това е онази свобода, която една демократична система действително позволява на победоносно избраните. Това обаче не елиминира ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/06/24