(http://e-vestnik.bg/)
Бившият СССР - преден пост на тиранията
Дейвид Креймър, Кристофър Уокър
Хилари Клинтън се изрази много точно преди две седмици, когато заяви на състоялата се в столицата на Етиопия Адис Абеба среща на африкански дипломати, че “старите начини на управление са вече неприемливи; дойде време лидерите да започнат да управляват отговорно, да зачитат достойнството на народите си и техните права и да създадат добри икономически условия.” Тя добави категорично, че “ако те не искат да сторят това, значи е време да си ходят.” Това беше строго предупреждение от страна на държавния секретар на САЩ към авторитарните режими в Субсахарска Африка с намек за вълната на промени, заливаща Близкия изток.
Изказването на Клинтън обаче повдига още по-сериозни въпроси около бившите републики на СССР, които, подобно на Близкия изток, в преобладаваща си част са дом на окопали се във властта авторитарни управници. Девет от петнадесетте бивши съветски републики са определяни като авторитарни режими, сочат резултатите за страните от Източна Европа и бившия СССР от годишното изследване “Страни в преход 2011″ на организацията “Фрийдъм Хаус”. Погледнато от друг ъгъл, осемдесет процента от хората в бившите съветски републики живеят под ярема на авторитаризма.
Продължителното управление на тези авторитарни лидери породи някои проблеми, които придобиват застрашителни размери.
Първо тези системи вече не разполагат с механизми, които да позволят мирна смяна на властта, въпреки че провеждат дирижирани избори в опит да запазят своята легитимност. Неразрешените въпроси, свързани с наследяването на властта, са надвиснали над 70-годишните лидери на Узбекистан и Казахстан. Но може би още по-проблематично е това, че в по-голямата част от региона управляват сравнително млади автократи.
Например президентът на Азербайджан Илхам Алиев е само на 49 години; на Беларус - Александър Лукашенко - е на 56. Президентът на Таджикистан Емомали Рахмон е на 58, на колкото е и премиерът Владимир Путин, фактическият върховен управник на Русия. Това положение на нещата поднася на все по-неудовлетворените граждани на тези страни политическа стагнация за дълги години напред.
Второ, правителствата на много от бившите съветски републики, също като тези в Близкия изток, отказват да предоставят поле за действие на по-умерените политически гласове, които биха могли да предложат приложима алтернатива на сегашните политики и лидери. Тази маргинализация може да вкара обществата в опасен цикъл на екстремизъм сред опонентите на управляващите и смазване на протестите със сила от страна на властите.
В някои случаи авторитарните лидери дори негласно насърчават ксенофобския и ултранционалистичния екстремизъм, било за да отстранят и дискредитират умерените, било за да изтъкнат собствената си незаменимост. Тези феномени предизвикват загриженост в голяма част от бившия Съветски съюз и най-вече на места, където екстремистките гласове са успели да си спечелят по-голям резонанс, например в Русия и Узбекистан.
Трето, беззаконието и корупцията, присъщи на тези непрозрачни системи, възпрепятстват икономическите възможности и реформи. Русия например не е постигнала никакъв видим напредък в диверсифицирането на икономиката си и намаляването на зависимостта си от контролирания от държавата износ на петрол и природен газ. Продължаващите изтичания на капитали и понижаващите се нива на преки чуждестранни инвестиции говорят за своеволната природа на бизнес регулацията и имуществените права в страната.
Този месец Беларус се обърна към Международния валутен фонд за спасителен план на стойност осем милиарда долара, за да предотврати колапса на своята икономика от съветски тип, която през последните години до голяма степен зависеше от помощи, идващи отвън. Подобни примери за лошо управление на публичните активи и упадък на инфраструктурата се срещат на практика във всички бивши съветски републики, управлявани от авторитарни режими.
Последно, колкото по-дълго се отлага процесът на сериозни реформи, толкова по-тежко и сложно става предизвикателството от провеждането им, поради разяждащия ефект от авторитарното управление. Нарастващите препятствия включват самонадеяните сили за сигурност с техните бизнес интереси ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/07/05