(http://e-vestnik.bg/)
Опасната независимост на Южен Судан
Политком.ру
Най-новата история упорито се мъчи да опровергае марксизма с неговия икономически детерминизъм. Защото не се виждат никакви икономически основания на Земята да се роди нова държава, Република Южен Судан - причините за появата й се крият в религиозно-политическата сфера. Нещо повече, със сигурност тъкмо липсата на икономическа база в обозрима перспектива превръща най-новото държавно образувание в Африка в източник на гарантирани бедствия - и за собствените му граждани, и за техните съседи.
Судан е съвсем типична африканска страна. Бивша гигантска колония, изкуствено създадена от европейците, страдала десетилетия наред от крайно жестока гражданска война, днес тя живурка едвам-едвам с доходите от неефективно разработвани петролни находища. Една страна с милиони мизерстващи граждани и жесток, сякаш вечен управник. Судан изпъква май само с размерите си и факта, че населението му доста ясно се дели на две групи: араби и мюсюлмани от Севера и южни племена - християни или езичници.
Подобно разделение можем естествено да съзрем и в други държави - западно от Судан, разположени по южните граници на Сахара. Пустинните им северни региони обаче по принцип са слабонаселени - сахарският климат е твърде суров. А през Судан протича Нил, благодарение на който са многобройни и арабите мюсюлмани от Севера, и южните племена.
Но идват промени - от 9 юли южняците имат вече собствена държава. Това не стана лесно. Фактически още от 1956 г., когато Судан получи независимост от Великобритания, там бушува гражданска война - нещо типично за Африка. За да очертаем контурите на воюващите страни, бихме обобщили, че арабите мюсюлмани се стремяха да ликвидират възможно повече от южните си съотечественици, също образували редица войнствени фракции и групировки.
До 2004 г. основните бойни действия бяха приключили. Ето и причините. Режимът на президента Башир призна, че няма никаква възможност да победи южняците. Същевременно доста се изостри конфликтът с чернокожите мюсюлмани от западната област Дарфур. Ако държеше спокойно да трупа богатства, разработвайки богатите петролни ресурси на страната, официален Хартум трябваше да сложи край на войната. Няколко години двете части на Судан се мъчеха някак да се спогаждат в общата си държава, но стана ясно, че това надали е възможно. Отначало - в края на 2009 г., бе приет закон за референдум в Южен Судан, който да реши съдбата му, а през януари 2011 г. се състоя и самото допитване. 98 на сто от местните жители гласуваха за независимост.
Нека отбележим очевидната разлика между Южен Судан и други нови държави като Източен Тимор. Докато тиморците отдавна вече бяха водили борба за независимост, и то организирана, основната причина южните суданци да получат независимост не бе стремежът им към своя държавност. Северът просто се опитваше да ги унищожи как ли не - и десетките години война убедиха южняците, че съседите им не хранят топли чувства към тях.
И което е още по-важно, на местните вождове много повече им изнася да се чувстват управници на цяла държава, но те нямаха никакви шансове да влязат в общосуданската политика. Мирните споразумения осигуриха през 2005 г. вицепрезидентския пост на един от южносуданските военни лидери - Джон Гаранг, но след по-малко от шест месеца той загина при въздушна катастрофа, а причините й все още са предмет на слухове.
Тъй че всички условия за появата на нова държава явно са налице: нежеланието за съвместен живот с недружелюбните съседи, религиозно-етническите различия с тях, стремежът на местните елити към по-високо положение. Някой би запитал как смята да се издържа новата държава. Това всъщност е засега най-тревожният въпрос.
Основните судански петролни находища са разположени в южната част на страната. Новата държава обаче не може да разчита кой знае колко на тях - богат на петрол е спорният район Абией, който се ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/07/15