08/09/11 21:30
(http://e-vestnik.bg/)

Безсилни пред разпада на глобализацията


Дълбоките кризи, разтърсващи международната финансова и политическа система, отиват отвъд дълговите неволи, притиснали в момента в хватката си западния свят, и достигат до самата същност на механизма, който движи глобалната икономика повече от две десетилетия.  След като разчитаха на глобализацията да осигури години на икономически растеж, да запази тенденцията на повишаване на жизнения стандарт и да остави гражданите им щастливи, държавите изглежда загубиха контрол над нея. В краткосрочен план това прави политиците да изглеждат безсилни пред лицето на бързо променящите се пазари.

В по-дългосрочен план вече са налице признаци, че е възможно светът да повтори грешките от 30-те години на 20-и век и да потърси убежище в протекционизма и политическата поляризация. Има малко очевидни решения и някои от основните проблеми се трупат от дълго време. “Във времена на икономическа рецесия страните имат склонност да се настройват изолационистки и да се окопават срещу глобализацията”, казва Селина Реалуйо, доцент по национална сигурност в Американския университет по национална отбрана във Вашингтон.

“Като се има предвид увеличеният брой заинтересовани страни по всеки въпрос - промените в климата, глобалната финансова система, киберсигурността - не е ясно как традиционните национални държави могат да действат по всеки проблем, а да не говорим за постигането на световен консенсус”, отбелязва тя. Финансовата система, интернет и дори веригите за снабдяване с природни ресурси тихомълком се изплъзнаха от ефикасните форми на държавен контрол. Тези инструменти на глобализацията генерираха огромно богатство и оставиха икономиките да продължат да функционират с - може да се твърди - по-голяма ефективност, но е възможно да се обърнат бързо срещу хората, които са на власт.

Така както египетският президент Хосни Мубарак откри, че спирането на интернет не е достатъчно, за да предотврати свалянето му от власт чрез подхранвани от социалните медии протести, най-силните национални държави в света са безпомощни да контролират пазарите и финансовите потоци. Технологиите и дерегулацията позволяват на информацията и активите да бъдат прехвърляни в цял свят по-бързо от когато и да било преди, може би по-бързо от темповете, с които държавите са в състояние да упражняват контрол, дори с модерни закони, цензура и други мерки.

Широкият консенсус на срещата на Г-20 през 2009 година в Лондон вече отстъпи мястото си на един много по-заплашителен тон на поляризация и взаимни обвинения и на вътрешно, и на международно равнище. Русия и Китай сега критикуват гневно Съединените щати, където някога лобираха тихомълком, като руският премиер Владимир Путин определи страната като икономически паразит.

В САЩ и Европа крайнодесните групи, сред които “Чаеното парти”, евроскептиците и националистическите сили изглежда са във възход, като понякога имат възможност да блокират процеса на взимане на политически решения. В лявата част на политическия спектър, нарастват призивите за по-голям контрол над освободените от регулации пазари и капитали.

През последната година курсовете на валутите се превърнаха в нов източник на международно напрежение, като големите държави се обвиняват взаимно в “конкуретно обезценяване” с цел да се увеличи износът. Когато става дума за киберпространството страните се безпокоят, че мощни компютърни атаки срещу основни системи може да дадат един ден искрата на война, като споровете за кибершпионажа вече подхранват взаимното недоверие.

Дали цензурата и контролът са невъзможни? Малко вероятно е държавите да могат да се оттеглят наистина от глобализираните системи, от които станаха зависими. “За мрежата цензурата е нещо вредно тя и я заобикаля”, каза през 1993 година гуруто на компютърната наука Джон Гилмор. В съвременната високоскоростна глобализирана система човек може да каже същото за опитите за финансови и икономически ограничения.

Много области на глобалната икономика също се превърнаха на практика в “неуправлявано пространство”, в което множество актьори - от престъпници през международни фирми като Google и Goldman Sachs до ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване