(http://e-vestnik.bg/)
Опасният гняв на крайнодесните
Асошиейтед прес
Те бият футболни фенове, които са чернокожи или араби, тероризират имигрантските квартали, чупят мюсюлмански и еврейски надгробни плочи, проповядват омраза и събират подкрепа в интернет. Атаките в Норвегия извадиха на показ процъфтяващата и в Европа расистка ярост - и разкриха опасността тя да прерасне в насилие навсякъде, по всяко време.
В интервюта и интернет форуми европейските крайнодесни екстремисти не са смекчили реториката си след масовото убийство в Норвегия, взело 77 жертви. Те може и да се отвращават от методите на атентатора, но не и от посланието му: че мюсюлманските имигранти са заплаха за оцеляването на Европа. “Ако нямаше имигранти, нямаше да я има тази драма”, пише френски блогър. Жан-Мари льо Пен, ярък символ на антиимигрантската политика във Франция, каза, че “Норвегия е подценила глобалната опасност, която представлява имиграцията”, и това е основната причина за атаките.
Крайнодесните партии като Националния фронт на Льо Пен станаха по-умерени и по-привлекателни за по-широк кръг от избиратели и отстраниха най-крайните си членове, а това породи гнева на най-крайните. “При това положение най-крайните често остават сами, без балансиращото влияние на бившите си партийни колеги”, смята Марко Папич от американската аналитична компания “Стратфор”.
В интернет чатовете някои от най-крайните европейски гласове казват дори, че Андерш Беринг Брейвик не е достатъчно голям ксенофоб. Испанската крайнодясна партия Национална демокрация, Славянският съюз в Русия и шведското Съпротивително движение го отхвърлиха като ционист. Европейските десни екстремисти са изключение, наброяват няколко хиляди. Но техните гласове могат да придобият непропорционално на числеността им значение и да изкривят представите за имиграцията.
Миналата година родените в чужбина са съставлявали 9,4 на сто от населението на 27-те страни членки на Европейския съюз, или 47 млн. от половин милиард души, според статистическата служба Евростат. Но милиони от тези “чужденци” са дошли от други страни от ЕС. Броят на родените в чужбина е нисък в сравнение със САЩ, но той постоянно нараства и това буди безпокойство у някои в Европа, където доста страни допреди едно поколение бяха с относително хомогенно население.
Ксенофобските нагласи постепенно стават част от широко разпространените схващания и затова властите внимателно следят действията на твърдите екстремисти. Френското полицейско подразделение, което следи дейността на екстремистите в интернет, е регистрирало повече от 8000 оплаквания за расистки или ксенофобски коментари. Полицията определи само 10 от случаите като пример за сериозна потенциална заплаха, казва служител на централния офис на съдебната полиция.
Докато повечето европейски екстремисти, които са активни в интернет, се постараха да се дистанцират от Брайвик, руските неонацисти и крайнодесни националисти приветстваха кървавата вакханалия и намекнаха за подобни атаки в Русия. “Бялата раса напада: белият герой от Норвегия Андерш Беринг Брейвик” - това бе едно от заглавията в сайта на Славянския съюз, една от най-големите руски неонацистки групировки. “Колкото повече легални националистически организации се унищожават, толкова повече Брайвиковци ще има”, заяви за Асошиейтед прес Дмитрий Дьомушкин, бивш водач на Славянския съюз, който сега оглавява националистическото движение “Русские”.
Руските власти отдавна са обвинявани, че позволяват на националистическите банди да действат безнаказано. Но дори и в Западна Европа, където правителствата са по-чувствителни към общественото мнение, има отделни крайнодесни групи, които подкрепиха реториката на Брейвик. Водачът на Английската лига за отбрана, британска крайнодясна група, с която Брейвик твърди, че е имал контакти, заяви, че отчаянието сред тези, които са разгневени от имиграцията, е като “тиктакаща бомба със закъснител”.
Националният фронт във Франция временно отстрани свой член, който в блога си приветства Брайвик като “икона”, а Северната лига в Италия замрази членството на свой привърженик, нарекъл идеите на стрелеца “велики”. Действията на Брейвик привлякоха вниманието към крайнодясната кауза из целия континент. Яник Каюзак от университета в Перпинян, който изследва крайнодясната активност в интернет, твърди, ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/08/10