01/08/12 15:42
(http://www.klassa.bg/)

С 50,11 млн. лева започва обновяването на жилищните сгради

До края на месец януари 2012 година заинтересуваните бенефициенти може да кандидатстват с проекти за подобряване на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради, става ясно от информация в сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма "Регионално развитие" (ОПРР) възлиза на около 50,11 млн. лева. В тази сума влизат 42,59 млн. лева от Европейския фонд за регионално развитие и 7,52 млн. лева национално съфинансиране.
Освен 50-те млн. лева, са предвидени и още 13 млн. лева. Те ще могат да бъдат използвани под формата на нисколихвени заеми и гаранции по заеми на сдружения на собственици или на собственици на самостоятелни обекти (ССО) за внедряване на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради. Средствата ще се предоставят на граждани, които не могат да санират дома си със собствени пари.
В момента МРРБ провежда обществена поръчка за избор на Фонд за жилищно обновяване. Крайният срок за подаване на документи е 16 януари 2012 г. Най-важният критерий в поръчката е изгодната лихва по кредитите, които ще отпуска фондът.
Планираната продължителност на проектите не може да надвишава 36 месеца. В териториалния обхват на настоящата схема "Подкрепа на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради" попадат 36 градски центъра – Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Велинград, Видин, Враца, Габрово, Гоце Делчев, Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол.
За да може един проект да бъде одобрен, в съответната сграда трябва да има легитимно учредено сдружение на собствениците. Поне 60 процента от участващите в него трябва да са съгласни, за да се пристъпи към саниране.

Допустими дейности

Най-напред се извършва обследване на енергийната ефективност и внедряване на мерки за енергийна ефективност.
Сред дейностите, за които може да се кандидатства, са топлоизолация, подмяна на дограма, локални инсталации и/или връзки към системите за топло-, газоснабдяване, топлинна изолация на външни ограждащи елементи (външни стени, покриви, подове и др.), основен ремонт, модернизация или подмяна на локални източници на топлина – котелни пространства или прилежащите им съоръжения, смяна на горивната база при доказан енергоспестяващ и екологичен ефект, изграждане на инсталации за оползотворяване на ВЕИ, ремонт или подмяна на вътрешна отоплителна/охладителна/вентилационна инсталация, включително радиаторни термостатни вентили и разпределители в общите части на жилищната сграда. И още: ремонт на електроинсталация в общите части и въвеждане на енергоспестяващо осветление в обекта на интервенция, инсталиране на автоматизирани сградни системи, в това число регулиране на потреблението на топлинна и електрическа енергия към локалните източници, собственост на ССО в общите части, газифициране на сгради (вътрешна сградна разпределителна мрежа и котел/котли), при наличие на изградена до сградата разпределителна газопроводна мрежа.
Накрая, но не последно място, се включват строително-монтажни работи, свързани с изпълнението на мерките за енергийна ефективност и съответното възстановяване на общите части на обекта на интервенция в резултат на изпълнените мерки.

Колко ще са за сметка на държавата и колко – на бенефициентите?

Средната сума, която ще бъде отпусната по ОПРР на апартамент, ще бъде около 10 хил. лева. Половината от нея ще бъде поета от държавата, а останалите ще могат да бъдат набрани по 2 начина. Първо – собствено финансиране или взет кредит от страна на собствениците. Второ – създаване на публично-частно партньорство със съответната "Топлофикация”. Ако се избере този вариант, сумата, която ще бъде необходимо живеещите в съответната сграда да съберат, ще намалява с още 25-30 процента. Разликата с първоначалната сметка ще се изплаща разсрочено на кредитната институция.
Ако в съответния блок или апартамент има подменена дограма, тя няма да се сменя отново. Тези разходи ще бъдат взети предвид и сумата ще може да се намалява още. Ако пък има поставена топлоизолация, тя ще бъде измерена дали достига необходимия клас. Ако го достига, ще бъде възприета. Ако ли не, ще бъде надградена до достигане на необходимото ниво.
Сред останалите услуги, които ще осигури държавата, ще бъдат безплатно енергийно и конструктивно обследване и надзор. Поети ще бъдат и подготовката, и изпълнението на проекта. Това стана ясно още от думите на министър Павлова. Тя припомни данни, според които 97,5 процента от многофамилните жилищни сгради са частна собственост.

Ако не попадате в обхвата на мярката по ОПРР

В средата на септември 2011 година беше представена кредитната линия на Програмата за кредитиране на енергийната ефективност в дома REECL. По нея домакинствата ще могат да получат кредити на стойност 40 млн. евро и 14 млн. евро безвъзмездна помощ за подобряване на жилищата си през следващите 3 години.
По време на представянето беше обяснено, че инструментът е насочен към онези 3,1 млн. жилища в страната, които се намират в селските и труднодостъпните райони.
Помощта ще варира между 20, 30 и 35 процента от стойността на ремонта. Тя ще зависи от това дали кандидатстват индивидуални домакинства, цели многофамилни сгради или сдружения на етажните собственици за едновременно подобрение на сградната обвивка и инженерните системи. С така зададените условия се стимулира подобряването на ефективността на цели сгради, а не само на отделни жилища.


Каква е процедурата?
Попълненият формуляр за кандидатстване със съответните приложения трябва да бъде подаден в запечатан плик с препоръчана поща, по куриер или да бъде доставен на ръка на следния адрес - София, пощенски код 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий” № 17-19, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, главна дирекция "Програмиране на регионалното развитие”, отдел "Изпълнение на програмните приоритети”. При получаване на попълнения формуляр за кандидатстване със съответните приложения към него на конкретния бенефициент се издава разписка с подпис и дата.
Въпроси във връзка с попълването на формуляра за кандидатстване и изискванията по настоящата схема за предоставяне на безвъзмездна помощ могат да се задават само от конкретния бенефициент на електронен адрес oprd@mrrb.government.bg, на факс: 987 74 50 или адрес за кореспонденция - София, пощ. код 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий” № 17–19, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, главна дирекция "Програмиране на регионалното развитие”, отдел "Изпълнение на програмните приоритети”.
Въпросите се задават не по-късно от 21 дни преди съответния краен срок за подаване на проектното предложение, като ясно се посочва номерът на бюджетната линия на схемата за безвъзмездна помощ: BG161PO001/1.2-01/2011 "Подкрепа за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради".
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване