02/08/12 22:16
(http://e-vestnik.bg/)

Русия: Нещо като демокрация, но не съвсем

в. Ню Йорк таймс

Путин, махай се
Активисти на движението “Солидарност” монтираха голям билборд с надпис “Путин, върви си!” на сграда срещу Кремъл. Снимка: Павел Елизаров

За журналиста най-хубавото в отразяването на вълната от протести и бунтове срещу автократи е, че вижда неща, които никога не е допускал, че ще види - както в Москва миналата седмица, когато противници на решението на Владимир Путин отново да стане президент, може би за още 12 години, опънаха огромен жълт транспарант на покрив точно срещу Кремъл, с лицето на Путин, задраскано с голям кръст, а до него думите “Путин, върви си!” на руски.

Самата дързост на подобни протести и гневът срещу премиера сред градската средна класа в Русия задето се отнесе към тях като към идиоти, когато директно заяви, че с президента Дмитрий Медведев ще си разменят местата, бяха немислими допреди година. Фактът, че младежите, окачили транспаранта, явно не са попаднали зад решетките, също говори красноречиво колко наясно е Путин, че стъпва върху много тънък лед и че не може да си позволи още “мъченици” да разгневят антиправителствените демонстранти, които миналата седмица отново се събраха в Москва.

Но как ще постъпи Путин занапред? Наистина ли ще изпълни обещанието си да позволи появата на нови партии или просто ще изчака опозицията, разединена и без истински национален лидер, да се провали от само себе си? Путинова Русия е на кръстопът. Тя е станала страна, в която всичко е “нещо като, но всъщност не съвсем”. Днешна Русия е нещо като демокрация, но не съвсем. Нещо свободен пазар, но всъщност не съвсем. Нещо като правова държава, която да пази бизнеса, но не съвсем. Нещо като европейска страна, но всъщност не съвсем. Има нещо като свободна преса, но не съвсем. Студената й война с Америка има нещо като край, но всъщност не съвсем. Прави нещо като опит да да стане нещо повече от петро-държава, но всъщност не съвсем.

Самият Путин до голяма степен е отговорен и за двете лица на монетата. Когато стана президент през 2000 г. Русия не беше затънала в “нещо като” проблеми. Тя наистина имаше проблеми - и стремително се плъзгаше надолу по спиралата. С желязна хватка Путин възстанови реда и укрепи държавата, но консолидацията не беше чрез реални политически и икономически реформи, а по-скоро чрез масирано увеличаване на цените на петрола. Въпреки това, много руснаци бяха и все още са признателни.

В хода на този процес Путин завъди около себе си нова богата корумпирана клика, но също така се погрижи достатъчна част от печалбата от руския петрол и минерални ресурси да потече към големите градове, създавайки малка градска средна класа, която сега иска по-голяма роля в определянето на бъдещето си. Но Путин сега е в безизходица. Той спаси Русия от ръба на пропастта, но не извърши политическите, икономически и образователни промени, необходими, за да се превърне Русия в модерна европейска държава.

Русия има този потенциал. Тя е готова да поеме в някаква посока. Но дали Путин ще я поведе? Заедно с ръководителката на кореспондентското бюро на “Ню Йорк таймс” в Москва Елън Бари разговаряхме миналата седмица в Белия дом с говорителя на Путин, Дмитрий Песков. Тръгнах си несигурен.

Всички тези градски протести, каза Песков, са признак, че икономическият растеж е изпреварил политическите реформи, а това може да се поправи: “Преди десет години у нас нямаше никаква средна класа. Хората мислеха как да си купят кола, как да си купят апартамент, как да си открият банкова сметка, как да изпратят децата си в платено частно училище и така нататък. Сега те имат тези неща и интересното в историята е, че искат и по-голямо участие в политическия ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване