(http://radiomilena.com/)
Над 10 000 българи атакували ЕП заради АКТА
Протестът срещу АКТА е един от най-големите граждански протести у нас, каза в „Нещо повече“ изтъкна пред БНР Ивайло Динев, един от организаторите на протеста срещу споразумението АКТА в България, цитира actualno.com.“Ние не спираме, защото това са международни протести. На местно ниво може и да сме успели, но ако Европейския парламент го приеме, то влиза и в България. Така, че нашите простести ще прдължат. Над 10 000 имейла са пратени от български граждани до ЕП. Има време до юни и ни е ясно, че сегашните приказки могат да се променят. Затова трябва да има постоянен граждански натиск“, заяви Динев.
Припомняме, че вчера на практика България спря всякакви действия по влизането в сила на споразумението, включително по ратифицирането му, съобщиха от правителствената информационна служба.
Решението за одобряване на АСТА бе прието на заседание на Министерския съвет на 16 ноември 2011 г. Споразумението беше подписано на 26 януари 2012 г. в Япония от ЕС и 22 държави-членки.
Споразумението третира търговските аспекти на правата на интелектуална собственост, които са предмет на общата търговска политика на ЕС. Единствено наказателно-правните разпоредби на АСТА са от споделена компетентност на ЕС и на държавите членки. Ето защо Решението на Съвета за подписване на АСТА от ЕС е прието единодушно от всички 27 държави-членки през м. декември 2011 г. и страна по Споразумението са ЕС и нейните държави-членки.
За сключване и влизане в сила на Споразумението е необходимо съгласие от Европейския парламент и ратифицирането му от всички държавите-членки. Предстои обсъждането на АСТА от Европейския парламент, като непостигането на съгласие от него ще доведе до прекратяване на процедурата по сключването му.
Независимо, че АСТА още не е факт, в много държави-членки на ЕС, включително и в България, е налице загриженост сред гражданското общество относно прилагането на АСТА и защитата на гражданските права и свободи и по специално тези на потребителите в интернет. АСТА не налага изменения в действащото ни законодателство, но протестите срещу споразумението в много други европейски страни и у нас показват липсата на подкрепа сред широката общественост. В резултат, по информация от Постоянното ни представителство в Брюксел, Германия, Холандия, Кипър, Естония и Словакия все още не са подписали споразумението, като Германия вероятно ще изчака обсъждането в Европейския парламент. Правителствата на други страни като Полша и Чехия се обявиха за замразяване на инициираните процедури за ратификация до оценка на въздействието на АСТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/02/16