(http://radiomilena.com/)
Становище на Гражданска инициатива „Не на ACTA”
Гражданска инициатива „Не на ACTA” изразява своето задоволство от това, че макар и в последствие, бяха предизвикани обществени дискусии за един правнообвързващ документ, който преди това не бе обект на какъвто и да е публичен дебат. Дебат, в който участие трябваше да вземат всички засегнати страни – така, както е редно в една демократична държава.
Това се случи в следствие на успешен граждански натиск, след като само в София на 11.02.2012 г. над десет хиляди души протестираха срещу скандалното търговско споразумение. Граждани от 15 други български града също се включиха активно. А в европейски мащаб броя на протестиращите градове надхвърли 200.
Един от главните пороци на ACTA е размитата формулировка, която води до различни тълкувания. На редица места има противоречия с българското и европейското законодателство.
Повратна е липсата на точни дефиниции, чрез които да се установи дали продукти, с които дадено лице разполага, не са с нарушени права или не се използват с търговска цел. Неприемливи са нарушенията на принципите за невиновност до доказване на противното, правото на свободно изразяване, правото на справедлив процес и др.
В опитите си да се бори с разпространението на фалшифицирани продукти, споразумението дава възможност за ограничаване на основни човешки права, като свободата на словото и свободното споделяне на информация на обикновения потребител, тъй като прилагането му неминуемо ще доведе до раждането на една порочна практика, ограничаваща гражданските ни свободи и лична неприкосновеност. Търговското споразумение срещу фалшифицирането противоречи на член 7, 8 и 11 от Хартата на основните права на ЕС и на Европейската конвенция за човешките права. Защитниците на ACTA претендират, че документът не променя съществуващите закони, но ние имаме сериозни опасения, че веднъж приложен, той ще създаде цяла нова система за потъпкване на гражданските свободи и човешките права.
Прекалено общата дефиниция в ACTA за нарушение на авторските права, позволява споделянето на информация за нетърговска цел да бъде определено като незаконна дейност, което на свой ред носи риск за всеки интернет потребител и за всеки интернет сайт със съдържание, генерирано от потребителите.
ACTA ще засегне и земеделието, и здравеопазването. Застрашена е самостоятелната политика на фермерите относно използването на собствени семена и посеви, както и достъпа до генерични лекарства в нашата страна, а и по целия свят. Споразумението нарушава приетия на Декларацията от Доха принцип „предимство на здравеопазването пред търговските интереси”.
На 25.02.2012 г., събота, от 11 часа с начален сборен пункт пред Паметника на Съветската армия ще се проведе Втори протест срещу ACTA. Причините са ясни и логични – на първо място искаме оттегляне на подписа на България по споразумението. Желаем твърда и непроменлива позиция от страна на управляващите спрямо ACTA, а не временни решения и обещания, тъй като последните са некоректни спрямо нас, гражданите, и не водят до желания резултат в дългосрочен план. Подобна неустойчива позиция рискува проблема да бъде „размразен” на по-късен етап, след като е бил „замразен”. Надяваме се на последователни, окончателни и недвусмислени действия на страна на правителството по казуса „ACTA”.
На второ място – все още изключително важно остава европейското измерение на документа и по-точно – гласуването, което Европейският парламент ще проведе през месец юни. В много страни вече са започнали ратификационните процедури, така че повод за протеста е и солидарност с гражданското общество в тези страни. Протестът ще бъде символичен акт и срещу всеки опит за налагане на каквато и да е цензура и контрол в Интернет.
През изминалата седмица европейското право нанесе своя втори сериозен удар срещу ACTA. Съдът на Европейския съюз прие Решение по Дело С-360/10, според което социалните мрежи не могат да бъдат задължавани да налагат филтриране и контрол на информацията на своите потребители, за да предотвратяват размяната на музикални и други продукти с неуредени авторски права. Според Решението, налагането на подобен тип контрол, които се извършва превантивно, обхваща всички потребители и целия обем на разменяната информация, противоречи на няколко европейски директиви, в това число и на защитата на личните данни. Считаме, че следващите решения на Съда ще продължат да показват, че разпоредби като тези в ACTA или в национални закони противоречат на основополагащи принципи на Европейския съюз, на човешките права и гражданските свободи.
Докато вниманието на българското общество беше насочено към проблема с ACTA, Народното събрание тихомълком прие на първо четене чрез една кратка разпоредба да се въведат правилата на ACTA по отношение на контрола на Интернет и филтрирането на информацията в България. Става въпрос за чл. 22, ал. 1, т. 13 от законопроекта за хазарта. Приетата разпоредба е недопустима, недемократична и противоконституционна, тъй като разрешаването на органи на изпълнителната власт да контролират и преценяват естеството и съдържанието на информацията, която българските граждани могат да обменят в Интернет, нарушава основни човешки права и граждански свободи. Разпоредбата задължава да се въведе извършване на предварителен, постоянен и всеобщ контрол, и систематичен анализ без съдебно решение върху целия обем на входящ и изходящ трафик на електронната комуникация на всеки български гражданин, т.е. премахва се принципа на мрежова неутралност по отношение достъпа и съдържанието на обменяната информация.
Разпоредбата влиза в противоречие с няколко разпоредби от Конституцията на България, с Хартата на основните права на ЕС, както и с последните решения на Съда на ЕС, тъй като по своята същност това представлява въвеждане на „общ контрол на информацията” в електронните комуникации.
Ако Народното събрание окончателно приеме на второ четене горепосочената разпоредба ще се създаде реална опасност за свободното развитие на българското общество, ще се накърнят международно признати основни човешки права и граждански свободи, както и ще повлияе отрицателно върху авторитета на нашата страна в международен план. Разпоредбата би създала предпоставки за нова наказателна процедура от Европейската комисия, както и за осъждане на България в Съда на Европейския съюз.
С оглед провеждане на борба с незаконния онлайн хазарт сме изпратили до министър-председателя и до българските депутати своето предложение как да бъде променен чл. 22, ал. 1, т. 13, така че тази борба да не става за сметка на правата на Интернет потребителите и на нашите граждански свободи.
Гражданска инициатива „Не на ACTA”
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/02/22