(http://e-vestnik.bg/)
Европейският съюз и неговите врагове
в. Политика, Белград
Европа се намира в низходяща орбита. Капитализмът, който възникна на нейна територия и направи от нея център на света, от десетилетия я тласка извън центъра на световните събития. Ръководството отдавна пое Америка, а през последните десетилетия центърът на световната капиталистическа система постепенно се премества в Азия.
Европейският съюз възникна като опит на водещите страни в Европа да си върнат изгубените позиции. Лидерите на повечето от европейските страни разбраха, че техните страни са твърде слаби, а ресурсите и вътрешният пазар са малки, за да се справят с все по-сериозната световна конкуренция.
Икономически погледнато, ЕС е средство с общи усилия да се улови възможността за свързване със света в областта на иновациите и производството. Политически ЕС означава възможност да се запази европейският мир и стабилност като условие за икономическо развитие.
Дали тези възможности ще бъдат използвани, зависи от много фактори. Един от тях е силата на враговете на ЕС. Тук няма да се занимаваме с външните съперници, а с противниците на европейската идея в самия ЕС. Няма почти нито една европейска страна, в която да не съществуват една или повече политически партии, които са критично настроени към ЕС. Съществува обаче разлика между критиците, които искат реформи в ЕС, и тези, които се противят на самата идея за ЕС, т.е. на членството на техните страни в ЕС.
С оглед на дългия списък от членки на ЕС, тук ще споменем само най-близките до нас и най-големите страни, в които антиевропейски партии имат представители в парламента. Кои са вътрешните политически врагове на ЕС?
В България съществуват две влиятелни партии, които са против ЕС - АТАКА и ВМРО. Става дума за изключително националистически партии, в чиито официални документи части на Сърбия се наричант “български Западни покрайнини”.
В Унгария открито противопоставяне на ЕС изразява Движението за по-добра Унгария - Йоббик. Освен останалото те се характеризират с позитивна оценка на режима на Миклош Хорти, оспорване на версайските граници и становището, че унгарците в съседните страни са подложени на асимилация.
Най-силният противник на стремежа на Хърватия към ЕС на неотдавна проведения референдум бе Хърватската партия на правата. Тази партия не само че не се отрича от усташкото движение, но и силно го оправдава по отношение на своята история. Не трябва да сте особено умни, за да стигнете до заключението, че всички тези изразено антиевропейски партии в прякото ни обкръжение същевременно са и изразено антисръбски.
Силен евроскептицизъм идва също и от крайната левица. Комунистическата партия на Гърция, Лявата партия на Швеция, Социалистическата партия на Холандия бивша Комунистическа партия на Холандия - марксистко-ленинистка са само някои от партиите с комунистически произход, които са противници на ЕС.
Най-накрая, но това не е най-малко важно, цяла редица по-малко или повече силни, открито неонацистки и расистки партии в Германия, Франция, Италия и други европейски страни открито призовават за противопоставяне и разбиване на ЕС.
Да погледнем сега как стои евроскептицизмът в Сърбия. Най-силно противене срещу ЕС изразява Сръбската радикална партия. Същевременно често от върха на тази партия може да се чуе, че те принципно не са против ЕС. Те казват, че за една нощ с две ръце биха гласували за приемането на всички европейски закони, и то на английски език, и веднага биха подкрепили присъединяването към ЕС, при условие Косово да остане в границите на Сърбия.
Тази псевдопатриотична позиция не обяснява обаче защо ЕС е добър за 7,7 милиона души, а не е добър за 7,5 милиона граждани. Малко по-последователна позиция застъпват други разклонения на същата тази партия. Те по принцип са против ЕС, тъй като той е, както твърдят, антисръбски и тъй като в съюза се нарушават човешките права.
Не е ясно как тази партия, за която най-важни са ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/04/12