04/16/12 16:39
(http://www.klassa.bg/)
(http://www.klassa.bg/)
Защо на Север четат, а на Юг - не?
Както в много други неща, европейците четат различно, твърди радио „Дойче веле“ в свое проучване. Според проучване на ЕС Европа се дели на едно четящо мнозинство на Север и на едно нечетящо мнозинство на Юг. Средното равнище на нечетящите в ЕС възлиза на 42%. В Португалия не са отворили книга над две трети от населението, а в Гърция и Испания повече от половината. И обратно: най-силно изразена е читателската склонност в Швеция, Финландия и Англия, където не повече от една трета от хората странят от книгата.Най-голямата изненада поднасят белгийците, които, оказва се, четат още по-малко от гърците и испанците; в мнозинството си последните четат все пак вестници.
Задоволително обяснение за различното читателско поведение може да ни даде само погледът върху историята. Докато до края на Средновековието делът на четящото население навсякъде в Европа е приблизително равен, вследствие на Реформацията настъпват значителни промени в северните и северозападните части на континента. В страните, където се налага Реформацията, четенето на Библията става оттогава основен християнски дълг. Съществено условие за това се създава с превода й на различните народностни езици; управниците от своя страна виждат в ограмотяването на населението своя приоритетна задача. Постепенно религиозното четиво отстъпва пред романите и поезията, но страните, в които и до днес се чете най-много, са онези с протестантска традиция.
Впрочем завишените изисквания към елементарното образование стават основен елемент в стратегията и на контрареформацията. Така че ограмотяването, макар и по-бавно, започва да обхваща все по-големи слоеве от населението и в страните, където се утвърждава католицизмът. Нов тласък на образованието дава през 18-и век Просвещението. Читателската публика продължава да расте; през 19-и век към нея се присъединяват също жени, работници и деца. Който не чете книги, чете поне вестници. Повелите на индустриализацията довеждат до налагането на задължителното училищно образование. По този начин до края на 19-и век неграмотността изчезва в повечето западно- и северноевропейски страни - Франция, Австрия и преди всичко Белгия изостават с няколко десетилетия. Швеция, част от която до 1809 г. е и Финландия, побеждава неграмотността още през 18-и век - уникално явление, което обяснява защо там се чете най-много до ден- днешен.
Прочети цялата новина
Публикувана на 04/16/12 16:39 http://www.klassa.bg/News/Read/article/201290_%D0%97%D0%B0%D1%89%D0%BE+%D0%BD%D0%B0+%D0%A1%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80+%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%82%2C+%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D0%AE%D0%B3+-+%D0%BD%D0%B5%3F
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/04/16