(http://e-vestnik.bg/)
Андерш Брейвик или защо понякога смъртното наказание е необходимо
в. Вашингтон пост
Ако някой е олицетворение на злото, това е той. Този 33-годишен норвежец грубо смути обичайното спокойствие в своята страна на 22 юли 2011 г., като застреля 69 човека, повечето младежи, на летен лагер. Малко преди това поставена от него бомба в Осло уби още осем души. Той направи това само за да защити Норвегия от мултикултурализма, както сам обясняваше екзалтирано впоследствие.
Но по един въпрос Брейвик не говори като луд. По време на процеса срещу него той обяви за “жалък” фактът, че може да бъде осъден за деянията си на максимум 21 години затвор (или повече ако бъде сметнат за обществено опасен). Той заяви, че “би приел” смъртна присъда. Но разбира се той няма да я получи, защото Норвегия отдавна е отменила крайната наказателна мярка.
Норвегия пострада тежко заради Брейвик и аз не искам да сипвам сол в раните й. Но тази ситуация илюстрира колко погрешно е забраната на смъртното наказание във всички случаи. Ако екзекутирането на невинен човек е най-лошият сценарий за привържениците на смъртното наказание, то тогава опитът да сплашиш Брейвик със затвор свежда до абсурд движението за отменяне на смъртното наказание.
Аболиционизмът по отношение на смъртната присъда не е ограничен само в Европа. Миналата седмица губернаторът на Кънектикът Дан Малой подписа закон, който премахна крайната наказателна мярка, което означава, че нито един бъдещ Брейвик няма да бъде екзекутиран в този щат. Шестнайсет други щата от САЩ нямат смъртно наказание, а избирателите в Калифорния ще получат възможността да се присъединят към тях на референдума в ноември.
В Съединените щати набират мощ аболиционистките аргументи, особено твърденията за големите разходи по процедурата на обжалването на смъртната присъда и рискът да бъдат екзекутирани хора по грешка. Малой се позова и на “нравствен елемент” в своето решение.
Такива практически и нравствени опасения са разбираеми най-вече при рутинни процеси за убийства в денонощни магазини, в които рискът от грешка изглежда относително висок в сравнение с облагите от наказване на убийството със смърт.
Но Брейвик не е обикновен престъпник. Той представлява специален случай на хладнокръвно убийство на деца от политически терорист, чиято вина е неоспорима и който остава напълно неразкаян; и наистина той каза пред съда, че би убивал още, ако му се удаде възможност.
Кое е по-лошо от морална гледна точка - да усмъртиш извършителя на тази кървава баня или да го оставиш жив при съпътстващия риск - макар и малък - той да успее да изпрати от затвора своето послание до възприемчива аудитория или да избяга или един ден да си издейства предсрочно освобождаване?
Няма научен отговор на този въпрос. Да опонираш на смъртното наказание независимо от престъплението или от последствията от това да оставиш извършителя жив е последователна и принципна позиция. Ако норвежците искат да правят от това въпрос на чест, тяхна си работа.
В Кънектикът 62 на сто от регистрираните избиратели подкрепят смъртното наказание за убийство, сочи анкета на университета “Куинипиак” от миналия месец. Така че от законодателите и губернатора се е изисквала политическа смелост да направят това, което са направили.
Но нека отбележим, че приетият в Кънектикът закон не е с обратна сила. Той няма да се прилага към онези 11 души, които вече са получили смъртни присъди. Сред тях има и двама осъдени за това, че през 2007 г. са нахлули в жилище, изнасилили са и са удушили една жена, убили са двете й дъщери, след което са подпалили труповете.
Изглежда малко непоследователно и не толкова смело да осъдиш несправедливостта и неморалността на смъртното наказание, като същевременно оставяш в сила присъдите в 11 случая. Това ме кара да заключа, че политиците в Кънектикът, които са гласували ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/05/03