05/09/12 21:01
(http://e-vestnik.bg/)

Малка разходка из Родопите - за тарпаните, Шенген и “дуфнатите валички” с любов

Тарпани. Снимка: Антон Митов

Пътят от София до с. Горно поле се извървява на един дъх с кола. Този дъх трае около четири часа и нещо. С приятна компания и добра GPS навигация изобщо не разбрах кога стигнах до селото. Малко преди него на една широка поляна в Източните Родопи спряхме, за да заснемем как бон филето пасе кротко трева.

От векове човечеството всеки ден си е задавало един и същ въпрос: „Какво ще обядваме?“ и на мен съвсем ясно ми проби в съзнанието, че тук, в това село, ще хапна хубаво био телешко. Знаех го, защото имах, макар и бегла представа, че ще присъствам на откриването на „Къща за гости“, която се стопанисва от младо семейство говедари с четири деца.

Селото ме посрещна с очукана и ръждясала табела, на която едвам се четеше надписа – ГОРНО ПОЛЕ. И аз си представих, че ще видя ужасна картина на разруха, характерна за повечето наши села, след демократичните промени. Естествено бях „измамен“ – нищо подобно не срещнах.

Стопаните на Дивата ферма повеждат хорото. Снимка: Антон Митов

Къщата за гости беше хубава и голяма, току що построена и се казваше „Дивата ферма“. На масата вече бяха сложени обилни количества баница, телешко, айран, прясно мляко и ракия. Чакаха се само поповете, които да осветят събитието, че да може официалните лица да споделят какво мислят по въпроса с официални речи.

Освен кмет, областен управител и заместник посланик на Холандското посолство имаше и много журналисти, приятели на семейството и Талунка от с. Тънково.

Докато похапвахме кротко под навеса на новата „Дива ферма” се появиха представителите на нашето духовенство, осветиха мястото и дадоха думата на официалните лица.

След кратки речи започна веселбата насред осветената ферма. Първи хорото поеха стопаните на къщата, след което се включиха и останалите – журналисти, гости и приятели. Чуваше се английска, българска, руска, английска реч и родопско наречие.

Талунка от с. Тънково, която пее прекрасно родопски песни и притежава най-богата колекция от стари мъжки и женски дрехи в региона. Снимка: Антон Митов

Опияних се от това разнообразие на различни култури, баници и телешко в био вариант и разбира се – натурално червено и бяло вино както и петнадесет годишна ракия. За поддържането на настроените се грижеше Цветелина, която пееше всякакви песни, без да и мигне окото, на български, македонски, сръбски и гръцки. По-разнообразно и диво преживяване отдавна не бях имал.

Навсякъде присъстваха артефакти, представени в нов вариант и със силното участие на холандците. Така се „запознах” с тарпаните. Изчезнали диви кончета от нашите земи, но спасени и възстановени в Холандия и отново внесени в с. Сбор в Източните Родопи.

Франк, който отговаря от холандска страна за проекта с кончетата, бе невероятен, докато обясняваше за какво става дума. Той сновеше навсякъде само по една риза с къс ръкав, независимо от факта, че бе студено и ту валеше, ту – не.

Стара къща в село Горно поле. Снимка: Антон Митов

Вършеше си работата и по този начин неволно ме накара да си спомня за едно мое преживяване в Амстердам през февруари, когато заваля сняг във вид на топчета от стиропор. За да се предпазя от бръснещия вятър аз се увих с шал и си сложих качулката на якето и въпреки това замръзнах на място като видях как едни холандци, независимо от валящите ледени малки топченца, ремонтират паметник в центъра на малък площад.

Това е положението – холандците помагат с много, но не ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване