(http://e-vestnik.bg/)
Европа спасява Испания, за да печели време
Асошиейтед прес
План от 100 милиарда евро (125 милиарда долара) за спасяване на испанските банки няма да реши дълговата криза на Европа или пък да облекчи болката от двуцифрената безработица на континента.
Може обаче да успокои финансовите пазари и да осигури време на европейските политически фигури да се занимаят с други слаби икономики, застрашаващи стабилността на 17-те страни, използващи еврото.
Европа все още има много проблеми за решаване в останалите три страни, които вече получиха финансова помощ: Гърция, Португалия и Ирландия. В Гърция в края на седмицата гласоподавателите биха могли да изберат правителство, което ще откаже да изпълнява условията по спасителния пакет от 100 милиарда евро (170 милиарда долара) за страната.
Португалия съчетава токсична комбинация от висок дълг и 15% безработица. Ирландия оправя банкова каша, приличаща много на испанската. След това е Италия, третата по големина икономика в еврозоната, където държавният дълг се трупа, докато икономиката е в застой.
“Все още имаме някои доста фундаментални проблеми за решаване”, казва Никола Верон, старши сътрудник в мозъчния тръст Брьогел в Брюксел. “Нуждаем се от по-радикални решения”, допълва той.
В събота Испания поиска от министрите на финансите на 17-те страни, използващи еврото, пари за спасяването на банките си, рухнали под тежестта на лоши кредити в сферата на недвижимите имоти. Отговорът на финансовите министри бе да предложат до 100 милиарда евро (125 милиарда долара) заеми, които испанското правителство би могло да влее в банките.
Планът е облекчение на задаваща се на хоризонта криза в четвъртата по големина икономика в еврозоната. Влошаването на испанските банки и спешната нужда от спасяване заплашваше да доведе правителството до фалит. Това вероятно би причинило доста по-голямо страдание на Европа, отколкото финансовите неразбории в Гърция, Португалия и Ирландия.
“Тази мярка откроява огромната сума пари, която ще е необходима, за да бъде заградена с кордон останалата част от периферията на еврозоната в случай на крах на Гърция”, отбелязва Есвар Прасад, преподавател по търговска политика в университета Корнуел.
Инвеститорите са обезпокоени какво ще стане, когато гръцките гласоподаватели отидат до избирателните урни на 17 юни. Ако Гърция се откаже от строгите мерки за икономии, съпътстващи нейния спасителен пакет, то тя може да бъде принудена да изостави еврото. Излизане на Гърция от еврозоната вероятно би предизвикало финансов хаос в цяла Европа: деноминираните в стабилно евро гръцки дългове биха преминали в драхми със съмнителна стойност.
По-лошото е, че излизане на Гърция от еврозоната би породило страхове, че друга европейска страна като Португалия или Италия може да се окаже следващата.
“Значителна част от това (спасяване за испанските банки) е свързана с изолиране на Гърция”, твърди Якоб Киркегаард, научен сътрудник в Института за международна икономика “Питърсън” във Вашингтон. “Това е достатъчно, за да предотврати прибавената пазарна зараза”, посочва той.
Според анализатори обаче дори по-смели действия може да са необходими от някои ключови европейски правителства и институции, които подозрително се се впускат твърде много в борбата.
Германия, обезпокоена, че ще затъне със сметката за всякакви амбициозни схеми, отхвърли няколко идеи за облекчаване на кризата. Тя не иска да облекчи условията по предишни спасявания, за да намали бремето на бюджетните икономии върху Гърция, Португалия и Ирландия. Също така се противопоставя на призивите за създаване на съвместни “еврооблигации”, които биха набавили пари и биха разпределили отговорността за изплащането на дълговете сред страните от еврозоната.
Европейската централна банка (ЕЦБ) и тя не желае да се намесва, за да даде тласък на икономиката на еврозоната. Миналата седмица тя пропусна възможност да понижи лихвените проценти, а и не е склонна да влива пари в икономиката, за да тласка надолу лихвите, както прави Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ.
Спасителните пари за Испания ще дойдат от фондовете, създадени от останалите страни от еврозоната. ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/06/13