07/04/12 08:46
(http://offnews.offroad-bulgaria.com/)

Инженери и митничари продават лекарства

Най-фрапиращите нарушения, които е установила Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), са продажба на лекарства в аптека от хора без образование за това – инженери и митничари, и продажбата на медикаменти извън аптека в София (на т. нар.  битак).

Това обяви днес шефът на ИАЛ Александър Янков при отчета на свършеното от агенцията за първите шест месеца на годината.

Единият от случаите на продажба на медикамент от човек без фармацевтично образование ИАЛ е установил, след като са получили сигнал от човек, но когото е подменено лекарството по рецепта с друго, което е за съвсем друга диагноза.

Хората в България продължават масово да си самоназначават лечение с лекарства и да купуват медикаменти, като антибиотици и хапчета за сърце, без рецепта. 50% от нарушенията, които са установили инспекторите на ИАЛ са за продажба без рецепта на лекарства, за които тя е задължителна, отчете Янков.

Той напомни, че подобна практика няма в нито една друга държава от Европейския съюз и апелира хората да не си самоназначават лекарства с рецепта, защото това е опасно. Той съветва също пациентите да настояват да получат лекарството, изписано от лекаря.

На т.нар. битак в София продължават да се продават медикаменти на земята, които са крадени или са били изписани за домашно лечение и агенцията продължава да ги проверява заедно с полиция.

Янков сподели, че е бил най-потресен, когато видял на земята да се продава продукт, който се използва само в реанимация под наблюдение на анестезиолог и прилагането му е много сложно. Има опаковки, които са в такова състояние, че се чудя как на някого може да му хрумне да ги продава и най-вече как може някой да го купи, разказа още Янков.

На тези продавачи на медикаменти ИАЛ не може да налага глоби, актове за 1000 лв. им пишат районните полицейски управления, уточни шефът на агенцията. Според него тези актове са несъбираеми.

В аптеките агенцията е установила 356 нарушения за първото полугодие на 2012 г. и е събрала близо 400 хил. лв. от глоби. Установените нарушения са се увеличили спрямо първото полугодие на миналата година почти двойно, което се дължи на факта, че миналата година беше увеличен броят на инспекторите и те проверяват вече и малките населени места. (Броят на испекторите все още е смешно малък за дейността на ИАЛ – 16).

Заловените аптеки без регистрация за първите шест месеца на годината са 3, докато миналата година за същия период са били 7-8, отчете още Александър Янков. Санкцията за такова нарушение е 75 хил. лв., напомни той. Сумата е събрана от всички нарушители за миналата година. От ИАЛ предупреждават, че започват масови проверки по морето, където юли и август се появяват нерегламентирани аптеки.

Друго масово нарушение е, че в нощните аптеки работят студенти, които все още не са магистър-фармацевти.

ИАЛ може да следи търговията с лекарства в интернет, само ако сайтът е регистриран в България. Янков съветва лекарства с рецепта да не се купуват онлайн.

Той успокои, че в България няма фалшиви лекарства. За две години са установени и спрени сам два фалшиви продукта. Причината е, че сме много малък пазар и иневстицията във фалшив медикамент не си заслужава, обясни Янков.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване