07/12/12 21:24
(http://e-vestnik.bg/)

Ислямистите настъпват, ще намери ли Вашингтон нови приятели?

в. Ню Йорк таймс

При първата си публична реч миналия месец новоизбраният египетски президент Мохамед Морси обеща да поиска освобождаването от затвора в Северна Каролина на известен терорист от Египет. Малко по-рано член на обявената за терористична организация Гамаа ал Ислямия - който също се оказа наскоро избран за депутат в египетския парламент - беше посрещнат във Вашингтон като част от официална делегация, чието посещение бе организирано от Държавния департамент.

Представители от правителството на Обама не коментираха публично обещанието на Морси и не пожелаха да обяснят защо на египетския депутат Хани Нур Елдин е предоставена виза, аргументирайки се с правила за поверителност. Те също така отказаха да кажат дали неговата забрана за влизане е била отменена или пък неговото участие просто е останало незабелязано.

След като визата веднага предизвика скандал в Конгреса, под натиска на репортерите говорителката на Държавния департамент Виктория Нюланд каза, че е преценено, че Елдин не представлява заплаха за Съединените щати. “В Египет настъпиха промени”, допълни тя. “Настъпиха промени в много страни в Близкия изток и Северна Африка”.

За правителството на Обама, в момент, когато се опитва да не изпусне от контрол бурните процеси вследствие на Арабската пролет, обаче настъпиха усложнения. Отколешните представи за това кой е приятел на Съединените щати и кой не е се промениха внезапно, което обърка доста американци. “В момента Съединените щати изпадат в нещо като състояние на транс, щом стане дума за Близкия изток”, каза Акбар Ахмед експерт от “Американския университет”. “Всичко се промени”.

Падането на диктатори в арабския свят и възходът на ислямистите към политическо влияние или власт принуждават Вашингтон да преосмисли свои позиции, които защитава от десетилетия. Най-важната от тях засяга Египет, където Морси, представителят на най-мощното ислямистко движение в региона, “Мюсюлмански братя”, спечели оспорвана изборна надпревара. Неговият ход от миналата неделя да издаде указ разпуснатият парламент да възобнови работата си накара западни експерти спешно да се опитат да разберат стратегията му.

В Тунис някога забранената партия Ан Нахда спечели миналогодишните избори, а ислямистите получиха нова подкрепа и в Йемен. На произведените миналата събота избори Либия сякаш наруши тази тенденция, след като водената от умерен политолог коалиция изглежда победи две ислямистки партии. Но съобразявайки се с политическия потенциал на религията, лидерът на спечелилата коалиция Махмуд Джибрил направи нещо неочаквано и отхвърли определението “светски” за своя Съюз на националните сили и протегна ръка към ислямистите. “Няма никакви екстремисти”, каза той.

В десетилетието след атентатите от 11 септември американците до голяма степен възприемаха Близкия изток и исляма през призмата на терористичната заплаха. Съединените щати заеха непоколебима позиция, която беше доста добре обобщена от предупреждението на Джордж Буш-младши девет дни след атентатите: “Или сте с нас, или сте с терористите”.

На чуждестранни мюсюлмански учени бяха отказвани визи заради техните открито изразени възгледи, противоречащи на американската политика. Американските представители невинаги успяваха ясно да разграничат ислямистите, които искат водеща роля на исляма в управлението, и войнствените джихадисти, преследващи същата цел, но използващи тероризъм за постигането й.

Всъщност американската враждебност към ислямистките движения далеч не започва с атентатите от 11 септември, отчасти заради подкрепата на САЩ за светските авторитарни режими в арабските страни. По време на 30-годишното управление на Хосни Мубарак в Египет “Мюсюлманските братя” бяха официално забранени, затова американските дипломати в Кайро поддържаха дискретни и неофициални контакти. “Не сме влизали в никакъв контакт с “Мюсюлманските братя”, каза в своя реч в Кайро през 2005 г. тогавашният държавен секретар Кондолиза Райс, “няма и да влизаме”.

Експерти по Близкия изток допускат, че последните полемики около изявлението на Морси и визата на Елдин са само началото на дълъг, спорен процес на преоценка от страна на САЩ, като това ще се отрази на американската ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване