(http://e-vestnik.bg/)
Тъжните млади в България и Ай Ти секторът
Миналата година премиерът Борисов остави неотразимо впечатление със съвета си към студенти “Ама нямал работа, защото бил Ай Ти специалист… търсят се овчари”. (виж тук за заплатите в Ай Ти сектора).
За сравнение, неотдавна журналистка от Украйна каза нещо, в общи линии валидно и за България: “Ако си млад в нашата страна, като че ли имаш шанс да водиш нормален живот най-вече ако си програмист. Затова и всички мечтаят да станат IТ специалисти – това почти сигурно ти гарантира, че няма да си беден и че ще имаш висок доход”. В Лвов имало толкова голям брой от т.нар. ай ти-та, млади хора, които са се самообразовали или завършили местното училище за информационни технологии, че местният кмет се шегувал, че трябва да открие украинска Силиконова долина. Украйна като България е бедна страна, обезкръвявана от емиграция, където за съжаление няма кой знае какво производство.
У нас професията IТ специалист също се превърна в знак за равенство с благоденствие, един лост, отместващ на заден план натрапчивата за младите идея за емиграция. Дълго ли обаче ще съществува тази самоподдържаща се тенденция и какво трябва да се промени?
Да си IТ специалист в Източна Европа днес е социален шанс и за съжаление – един от немногото останали. Един IТ специалист може да работи в една по-бедна страна, в която няма кой знае каква актуална технологична база. Липсата на развитие на такава база обаче е трагедия за други видове специалисти (трагедия е и за самата страна). Големите компании спестяват пари чрез IТ аутсорсинг тук, защото работната ръка е по-евтина, отколкото в някои западни държави, а квалифицирани специалисти се намират. Младите програмисти същевременно си спестяват мрачната действителност, пред която са изправени немалко от връстниците им – лоши условия на труд, ниски заплати, осигуряване на по-нисък праг от реалния. У нас цари късогледството на работодателите, “изцеждането” на младите хора, а не инвестирането в тях. Липсва практика на наемане на стажанти, както и хора без опит, в които компаниите да инвестират. И това е не само жалко, но е убийствено за икономиката. И за пръв път за сегашните поколения е трудно да постигнат това, което се е смятало за естествено от предишните – нормална работа и дом. Безработицата при хората до 29 години у нас вече е над 30 %, според европейски статистики, според други източници неофициалната безработица е повече.
Засега поне младите информатици имат голяма перспектива. Съотношението между цената и качеството на работата им е удовлетворяващo за компаниите. Освен програмисти, тук те намират и персонал за кол центрове например, с каквито Бизнес паркът в София е пълен (средностатистическият човек, работещ там, е млад човек, завършил някоя от многото езиковите ни гимназии, които дават добра подготовка).
Въпреки търсенето на програмисти обаче, ако имаше повече условия за обучение и стратегически инвестиции, тази тенденция може да се запази и засили. Защото тя не може да се съхрани от само себе си. Всеки с поне малко икономически познания знае, че потенциалът на човешки ресурси на един пазар не е безкраен и изисква инвестиции, а освен това интересът на компаниите, занимаващи се с IТ аутсорсинг, трябва да се поддържа.
Стъпките за развитие най-общо казано са свързани с инвестиции, развиване на наличната база, стимулиране по програми. Държавата би могла да се инвестира повече в информационно обучение още в училище, да се подкрепят финансово повече семинари и програми. В един немалък град като Велико Търново например, известен с образователната си база, информационните паралелки в средните училища се броят на пръсти. Засилено кандидатстване по европейски проекти за развитие на информационните технологии е вариант, от който много държави се възползват. В периода ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/09/10