12/10/12 22:42
(http://e-vestnik.bg/)

За левчето при соца и левчето днес

От страницата във Фейсбук “Купувайте повече български стоки”

Снимката на банкнота от 1 лев е от страницата във Фейсбук “Купувайте повече български стоки” (виж тук).

В бележките към нея, които съвсем добронамерено и основателно канят да се купуват български стоки, се съдържа поредна доза романтична носталгия по годините на социализма, която се разминава се реалностите от онова време.

В сегашната криза да се говори, че при социализма е било лошо, а сега - добре, изглежда малко рисковано, но все пак да видим фактите.
Ето и бележката в страницата “Купувайте повече български стоки”:

“Проста математика - тези цени бяха, когато 95% от храната беше българска до 1989 г. Днес 70% от храната е внос и вървим към 80%, 90%, прогресивно расте и броя на хората, които излизат от пределите на страната, за да берат мандарини и портокали в Испания, жените да чистят къщи в Англия,а мъжете общи работници, да гледат възрастни хора в Германия, или да работят като пикола или спасители в САЩ.

Локум с дизайн на опаковката от времето на социализма, произведен в днешна България. Някои производители залагат на носталгията по соца. Снимка: e-vestnik

Избирайки вносното, а не родното, ние се превръщаме в народ, имащ втората най-стара държава в Европа след Гърция, създала втората най-употребявана писменост в света, с най-точният астрономически календар, по-точен от този на майте, египтяните и римляните, народ с най-плодородната земя в Европа, народ на победители, творци и водачи на света се превръщаме в народ от гастарбайтери.”

В бележката към левчето е направено едно съвсем погрешно смесване - при социализма цените са изкуствени, нереални, определяни не пазарно, а с постановления. Тоест - не се дължат основно на това, че стоките са били местно производство.
Освен соц-носталгията, в бележката се съдържа и дежурното възхищение към древната и средновековна история на България и съмнителни доводи (за кирилицата) - нещо типично за нацията, която упорито гледа в миналото си, а не към бъдещето.
Но към горната носталгия по соца може да се добави още нещо, за по-пълна картина към сметката за левчето:

Към края на 80-те години минималната заплата стигна 120 лв., заплатата на млад специалист 155 лв. Хората се оплакваха от високи цени и разказваха вицове за тях.

Завод “Балкан” в Ловеч около 1980 г., в който се сглобяват автомобили “Москвич” по лиценз. Снимка: lostbulgaria.com

Един литър супер бензин А96 струваше 98 стотинки, бутилка руска водка стигна 10 лева, кафе - нямаше с месеци, луканка и суджук, ако се намери - 7-10 лв. кг, сирене овче - 3,60 лв. кг.
Лек автомобил “Лада” струваше 6000 лв. в Мототехника, но се чакаше 15 години ред с авансова вноска от 1500 лв., а на втора ръка същата “Лада” струваше около 10 000 лева.

Двустайно жилище струваше към 8-10 хил. лв., но се взимаше с чакане 20 години, или по-бързо с връзки, или ако се промушиш през някакви комисии като нуждаещ се.

И пак в края на 80-те Живков вече внасяше с парите от заеми от чужбина основни храни като боб, лук, картофи, защото след многото реформи селското стопанство го закъса. Приключението завърши с 12 млрд. долара външен дълг.

Лозунги на първия неформален митинг на 18 ноември 1989 г. Снимка: Иван Бакалов

Онова време се помни и с непрекъснатите навалици в “Кореком” - валутните магазини на социализма, в които срещу долари или специални бонове чужденци и работилите в чужбина българи си купуваха кафе, ...

Публикувана на 12/10/12 22:42 http://e-vestnik.bg/16343/za-levcheto-pri-sotsa-i-levcheto-dnes/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване