(http://e-vestnik.bg/)
Как заглъхват плахите реформи на Медведев
Експерти от независимия руски Комитет за граждански инициативи (КГИ) смятат, че политическите реформи, започнати преди година от тогавашния президент Дмитрий Медведев, не са достигнали предначертаната си цел - разширяване на представителството на политическите интереси на руснаците в структурите на властта посредством засилване на политическата конкуренция, пише днес руският вестник “Комерсант”.
Вследствие на либерализирането на режима за регистрация на партии и другите реформи на Медведев, гражданите, привързани към европейските канони на демокрацията, бяха разочаровани от партиите, изборите и парламентаризма. Но експертите от КГИ не знаят какво да препоръчат на Кремъл за извеждане на обществото от кризата на доверие в институциите на властта.
В аналитичния доклад на КГИ, озаглавен “Първи резултати от партийната и избирателната реформа от 2012 г.”, се подчертава, че лавинообразното умножаване на партиите (от седем в началото на 2010 г. до 54 сега), съвсем не е повлияло на политическата конкуренция.
От една страна властта рязко е облекчила достъпа на партиите до избори, но от друга това не е променило отношението на руснаците нито към партиите, нито към изборите. За това може да се съди по намаляващата избирателна активност, а участието на гражданите в регионалните и общинските избори се е доближило до критична точка, пише в доклада, цитиран от “Комерсант”.
По същата тема “Ведомости” привежда думите на Аркадий Любарев, ръководител на екипа, изготвил доклада, че възстановяването на преките избори за губернатори, но при наличието на “муниципален филтър”, е било по-скоро имитация, отколкото реален избор.
Според Лобарев реформата до голяма степен е носела имитационен характер, новите закони не са засегнали ключови препятствия пред демократичните избори, а пропутинската партия “Единна Русия” сама е избирала конкурентите на своите кандидати и то предимно от средите на “опитомената опозиция”.
Вестникът цитира и експерта по избирателно право Андрей Бузин, според когото миналогодишната реформа отразява представите на кремълската администрация как трябва да изглежда политическата система. Кремъл компенсира всички свои отстъпки чрез нововъведения от сорта на гласуване в един ден през септември и съставяне на избирателни комисии с мандат пет години напред, смята той, цитиран от вестника.
Възстановяването на изборите за губернатори и едновременно с това въвеждането на филтър е уникален случай на едновременни реформа и контрареформа, твърди политологът Андрей Макаркин. Но по думите на Лидия Шиманова, директор на асоциацията “Голос”, връщането на губернаторските избори все пак може да се смята за “пробив” и тази избори ще имат значение в бъдещето, пише “Ведомости”.
БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/01/16