01/22/13 23:32
(http://e-vestnik.bg/)

Трите най-големи кризи в АЕЦ - 2. Катастрофата в Чернобил

Аварията в Чернобил през 1986 година бележи най-ниската точка в доверието към ядрената енергия. Две десетилетия правителства и банкери не искаха да имат нищо общо с АЕЦ. Снимка: анюз.ру

Като знак на съдбата – на 26 април 2011 г., точно на 26-та годишнина от Чернобилската авария и месец и половина от началото на продължаващата тогава ядрена криза във Фукушима –  в пети блок на АЕЦ “Козлодуй” е изпусната радиация.
Според ядрения експерт Георги Касчиев и ядрения физик Георги Котев причината за изпуснатия радиоактивен газ ксенон-133 може да е само разхерметизирана горивна касета. Това означава изтичане на опасни количества радиация. Управляващите централата в Козлодуй съобщават за инцидента с 24 часа закъснение, а са били длъжни да съобщят още година по-рано – при поставянето на касетата в реактора (виж тук). Но, не са го направили! Случката идва да покаже, че неведението и пълното информационно затъмнение от тоталитарния период днес е консервирано в АЕЦ-а като зъл дух в бутилка, който излиза само когато си поиска, и от който никой не знае какво да очаква.

Големите аварии в АЕЦ се случват в резултат не на друго, а предимно на човешки грешки в изпълнението, управлението и оперирането в ядрените централи, включително: пропуски и нарушения в конструирането на реакторите и на самите централи заради пестене на пари и/или неглежиране на научни изследвания, свързани с надеждността и безопасността; липса на координация между оператори на реактори, конструктори и ядрени инженери, специалисти по сигурността, медицински физици, комуникатори и висшия мениджмънт (оператор/държава), отговорен за съоръженията; неадекватни действия и/или бездействия на обслужващия персонал и инженерния екип – предимно заради липсата на добра комуникация и координация между отговорните страни.

Всяка голяма авария в АЕЦ е последвана от комуникационен провал в навременното информиране и защитаване на населението в ситуация на повишена радиоактивност. Операторите на ядрени централи и държавните институции, отговорни за управлението на риска, не се учат от грешки на техни колеги при предишни аварии. Те не си взимат поука не само за безопасността вътре в централите, но и при комуникацията с обществеността и медиите при извънредни ситуации.

Чернобил  - поредица от грешки

Най-унищожителното бедствие в историята на ядрената енергетика се случва на 26 април 1986 г. в АЕЦ “Ленин”, близо до град Припят, област Чернобил, Украйна, (тогава СССР). Експлозия и пожар освобождават огромни количества радиоактивни частици в атмосферата, които падат върху голяма част от Западен СССР и Европа. Чернобилската катастрофа се смята за най-мащабната авария в историята на ядрените централи, като едно от двете събития от седма степен по Международната скала за ядрени събития. Другото такова събитие е ядреното бедствие във АЕЦ “Фукушима 1” от преди две години (б. р. - замърсяването при аварията във Фукушима е значително по-малко, виж тук).

АЕЦ в Чернобил, снимка от хеликоптер на реактора дни след аварията. Снимка: АП/БТА

В Чернобил борбата за удържане на замърсяването и спиране на още по-голяма катастрофа включва над 500 000 работници и се изчислява приблизително на 18 млрд. рубли (тогава равни на 18 млрд. долара). Смъртоносните и осакатяващи ефекти от рак и аномалии все още продължават да се проявяват и изчисляват.

Катастрофата започва по време на учение за аварийно спиране  на системите заради авария в електросистемата, провеждано на 26 април 1986 г. в 4-ти реактор на Чернобилската АЕЦ. След няколко последователни грешки при подготовката за експеримент, се случва внезапно пренапрежение в електрическото захранване и, когато е опитано аварийно изключване на реактора, се получава пробив в подаването на ток, който довежда до скъсване на реакторния корпус и до последователни парни експлозии. ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване