(http://e-vestnik.bg/)
Кипър - в триъгълника на Атина, Брюксел и Москва
Последните щрихи от рамката на очакваното кредитно споразумение за Кипър изглежда ще бъдат очертани в триъгълника Атина, Брюксел, Москва.
Никозия полага усилия в тази насока, които са на много равнища и които целят в близките дни да се стигне до такова споразумение.
В Атина под лупа минават всички детайли, свързани с процесите в банковия сектор на Кипър например, сливането на банката на Кипър с Народната банка и тяхната рекапитализация чрез спасителния пакет за Гърция.
Изчисленията показват, че точно тази рекапитализация би могла да намали поне с два милиарда евро размера на гръцката помощ. Атина проучва възможността да поеме част от рекапитализацията на кипърските банки в Гърция.
В същото време на друго ниво се очаква кипърският финансов министър да бъде в Москва идната седмица с цел сключване на нов и за разсрочване на съществуващия заем.
Русия пое ангажимент да участва в международната финансова помощ за Кипър. Москва даде обещанието, че Русия е готова да даде своя принос заедно с Тройката международни кредитори ЕК, ЕЦБ и МВФ , за да може Никозия да се справи с проблемите във финансовия сектор.
През 2011 г. Москва отпусна на Кипър заем в размер на 2,5 милиарда евро. Погасяването на кредита изтича през 2016 г. Кипърските власти искат срокът за погасяване да бъде удължен до 2021 г., като изплащането на лихвите да започне през 2018 г.
Миналата година Никозия поиска нов кредит от Русия в размер на 5 милиарда евро преди да прибегне до европейския механизъм за финансова подкрепа.
В Никозия доминира схващането, че точно този подход в съчетание с новите мерки, на които се разчита да доведат до орязване на разходи и до нарастване на приходите в държавата като например приватизацията на полудържавните предприятия в Кипър , ще ограничи публичния дълг на острова до устойчиви нива.
Не бива да се забравя, че всичко това обаче става със съгласието и съдействието на Брюксел и съвсем естествено - на германците.
В германския лагер вече се открояват изявления по-малко негативни, от една страна, и косвено по-позитивни, като например, изказването на Михаел Майстер, смятан за много близък до канцлера Ангела Меркел.
Майстер, (който е заместник-председателят на Християндемократическия съюз (ХДС), ясно се произнесе, че Берлин вече не счита за необходимо Международният валутен фонд да участва в кредитното споразумение за Кипър.
Преди него, макар че информацията бе предадена от Ройтерс, но не бе потвърдена от германска страна, финансовият министър Волфганг Шойбле не изключи вероятността германският парламент да излезе с решение по меморандума за спасителния пакет за Кипър още идната седмица.
Проблемите на Кипър и в частност икономиката на острова и отношенията му с Турция бяха изложени тази седмица и по време на разговорите на външния министър Йоанис Касулидис в Страсбург.
Никозия държи да се знае нейната позиция по отношение на икономическата криза, пред която са изправени страните от европейския юг и по-конкретно Кипър, и иска да има думата при съставянето на доклада за напредъка на Турция по пътя й към ЕС.
БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/03/14