05/15/13 06:32
(http://e-vestnik.bg/)

Джихадистката заплаха си проправя път към Тунис

Пол Шем
Асошиейтед прес

Заради неотдавнашно преследване на свързани с Ал Каида бунтовници в планински регион близо до границата на Тунис с Алжир се вдигна тревога, че джихадистки бойци вече действат и в родината на Арабската пролет.

Тунис граничи с Алжир и Либия, в които има много оръжие и местни бунтовнически движения. Затова Тунис се мъчи да не позволи на негова територия да се появят въоръжените групировки, като същевременно се опитва да направи преход към демокрация.

Новините от Тунис през последната седмица потискащо приличат на тези от Близкия Изток: крайпътни бомби тежко раняват войници и полицейски служители, търсещи свързани с Ал Каида бунтовници в планински район с много пещери. Необичайното е, че действието се развива в доста светска държава със силно развита средна класа и население от 10 милиона души.

Засега броят на бунтовниците е малък в сравнение с Алжир, Либия и Северно Мали. Но скорошните боеве в Сахел - безводен регион на юг от пустинята Сахара - принуди джихадистките бойци да търсят нови убежища и породи опасения, че гледат към Тунис.

“Разкрихме, че има терористичен план срещу тунизийците и държавата”, каза миналата седмица говорителят на тунизийското вътрешно министерство Мохамед Али Арауи, без да даде повече информация. Той предполага, че близо 20 бунтовници се крият в скалистите 70 кв. км на планината Шаамби, близо до южния град Касрин. Той добави, че още десетина се намират на 100 км (60 мили) на север около град Ал Кеф.

Ден по-късно министърът на вътрешните работи Лотфи бен Жеду заяви пред разтревожените депутати, че “терористите”, намиращи се в района на Шаамби и Ал Кеф, са влезли в страната от Северно Мали.

Преследването им в планината е кулминация на поредица от сравнително дребни инциденти с въоръжени групи, станали след като тунизийците свалиха през януари 2011 г. диктатора Зин ал Абидин бен Али и вдъхновиха продемократичните въстания от Арабската пролет из целия регион.

Репресивният режим на Бен Али бе известен със строгото потискане на всички форми на ислямизма. След падането му забранената преди умерена ислямистка партия “Ан Нахда” категорично спечели парламентарните избори. По същото време затворите бяха отворени и бяха пуснати много бунтовници с връзки с радикални групировки, които изглежда са подновили дейността си. “Ан Нахда” често пъти е обвинявана, че толерира по-радикалните бунтовници или че ги подценява.

Главнокомандващият в оставка на Африканското командване на въоръжените сили на САЩ ген. Картър Хам посети Тунис в края на март и предупреди: “За мен е съвсем ясно, че Ал Каида възнамерява да се установи трайно в Тунис”.

Дълго време светската диктатура на Бен Али пораждаше екстремистки настроения у някои, но повечето радикали тогава търсеха джихада извън границите на държавата, отначало в Ирак, а по-късно - в Сирия и Мали. В последно време обаче изглежда някои тунизийски радикали са решили да водят своята битка в страната, където отслабващата икономика подхранва възгледите на бунтовниците.

Повечето инциденти през последните две години включваха въоръжени групи, които разчитаха на тунизийската пустиня, за да сноват между Алжир и Либия. Но през декември от министерство на вътрешните работи обявиха, че е унищожена седемчленна клетка, свързана с “Ал Каида в Ислямския Магреб” - същото движение, което в съюз с туарегите създаде ислямско емирство в Северно Мали.

Разкрити бяха и обекти в граничния район с Алжир, наречени тренировъчни лагери.

“Терористите искаха да си създадат логистична база за операциите си”, каза миналата седмица във вторник говорителят на министерство на отбраната бриг. ген. Мухтар ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване