Преди няколко дни и шефът на маркетинга и тв правата в Националната лига Валентин Михов изрази несъгласие с начина, по който се правят нарядите. Бившият шеф на Професионалната лига обърна внимание на факта, че почти винаги т.нар. лайнсмени са от града, в който се играе даденият мач. Има случаи, в които тези рефери имат отношения с клубовете.
Роман Безяк вкара фамозен гол, с който донесе победата на Лудогорец над Лацио, но красиво бе и пред вратата на българите. Там Владислав Стоянов демонстрира чудеса от храброст за да я запази суха и Луд...
Италиански треньор похвали български отбор! Известните с тактическата си грамотност специалисти от Ботуша се впечатлиха от свършеното от Стойчо Стоев. По-точно Едуардо Рея, който призна, че Лудогорец ...
Външните министри на Франция, Германия и Полша се срещнаха
В него обаче Майърс направи всичко по силите си и финишира на цели 21 стотни след канадките, които дублираха титлата си от Ванкувър. Не помогнаха и уникалните шейни на янките, които са разработка на BMW. При успех Уилямс щеше са стане едва втората в историята с титла от зимни и летни олимпийски игри.
Докато Лудогорец ликуваше след успеха над Лацио, един играч бе със сълзи на очи, но от мъка. Капитанът Светослав Дяков изигра кошмарен мач, но за щастие това бе компенсирано от останалите 10 герои на ...
Стивън Фидлър, Лорънс Норман, Бертран Беноа
Смъртоносното насилие, което се развихри тази седмица в Украйна има още една жертва: надеждността на европейската външна политика.
Преди няколко месеца изглеждаше, че Украйна ще бъде привлечена в орбитата на Запада чрез обхватно споразумение за търговия и сътрудничество с Европейския съюз. Днес Украйна е изправена пред неспособността на Европа да влияе върху събитията дори в държави, които са близо до нейните граници.
Жертвите в Киев останаха извън зрителното поле на европейските политици, много от които празнуваха привидното спадане на напрежението в Киев през уикенда. Хаосът, който се отприщи скоро след това, предизвика трескави усилия от страна на ЕС за постигане на споразумение за санкции. Но тези усилия подчертаха по-скоро провала на европейската политика, отколкото нейната нова решителност.
Зародишът на разнопосочността в политиката на ЕС се съдържа в разделението сред 28-те държави членки - както и в неохотата на повечето европейски страни да възприемат Украйна като тест от геополитическо значение. Имаше подчертана разлика между усилията на Русия на Владимир Путин да задържи Украйна в своята сфера на влияние и това, което Европа беше готова да предприеме, за да се опита да съблазни страната, за която мнозина смятат, че има важно стратегическо значение за Запада.
Русия комбинира сериозните заплахи за икономическа блокада, ако Украйна подпише споразумението с ЕС, с обещания за големи суми пари, отпуснати при леки условия, в случай че не подпише.
Обратно, предложението на ЕС за търговски облекчения, помощи и малък пакет от заеми дойде със строги икономически условия, внушени от Международния валутен фонд. Тези условия целяха да отговорят на безпокойството, че икономическите проблеми и повсеместната корупция ще станат причина европейската помощ за Украйна да попадне в погрешни ръце.
ЕС освен това внимаваше да не създаде впечатление, че споразумението с Украйна е път към членство в Съюза. Много от държавите членки изпитват умора от свързаните с разширяването политически трудности, които последваха скоростната експанзия на блока към Източна и Централна Европа - например заради имиграцията.
“Условията в първоначалното предложение на ЕС за асоцииране с Украйна бяха продиктувани от уроците от първата вълна на разширяване след Студената война в края на 90-те години”, смята Евалд Болке от Германския съвет за външни отношения, отразявайки общото усещане в Германия, че от страни като Унгария е трябвало се поиска повече, преди да им бъде разрешено да влязат в ЕС.
Много лидери освен това са подозрителни към украинския президент Виктор Янукович и неговите връзки с Русия. Доверието допълнително се срина след изпращането в затвора на бившия премиер Юлия Тимошенко.
Макар че правителствата в ЕС публично подкрепяха споразумението с Украйна, някои столици тихомълком изпитаха облекчение, когато през ноември Янукович отхвърли споразумението, тъй като съобразиха, че няма да им бъдат искани допълнителни пари.
Много критики по повод разнопосочността в европейската политика бяха отправени и към институциите на ЕС в Брюксел, ръководителя на външната политика на блока Катрин Аштън и комисаря за разширяването Щефан Фюле. Но за Брюксел е трудно да върви пред най-големите си държави членки по външнополитически въпроси - а много от правителствата са предпазливи.
Докато критиките към украинските управляващи и тактиката за натиск от страна на Русия нарастваха, от страна на лидерите в Берлин, Париж и Лондон не беше направено координирано усилие за насочване на дискусията в полза на Европа.
Някои правителства, сред които ...
"Ювентус" и "Фиорентина" дадоха успешен старт на италианските отбори в Лига Европа и направиха огромна крачка към класирането за осминафиналите.
Италианският шампион постигна трудна, но солидна домакинска победа с 2:0 срещу "Трабзонспор", а "Фиорентина" се справи безпроблемно при гостуването на датския "Есбер" с 3:1.
Футболистите на "Ювентус" отново трябваше да се изправят срещу турски отбор, след като бяха елиминирани от "Галатасарай" в груповата фаза на Шампионската...
"Сега не е време за изводи. Нека поне приключат игрите и тогава да критикуваме и да решаваме", призова той. Цяла Русия поиска главата на старши треньора. Владислав Третяк обяви вчера, че треньорът Зинетула Билялетдинов е поискал да остане начело на отбора поне до 1 юни, когато изтича договорът му.
Асошиейтед прес
Германците, които някога бяха страстни почитатели на автомобилите, вече не купуват толкова много коли. Вместо това те ги споделят. Страната се превърна в най-големия в света потребител на услугата за еднопосочно общо ползване на автомобили.
Благодарение на предлаганата схема хората могат да открият превозно средство чрез смартфоните си, да го карат из града и да го оставят без да е необходимо да го връщат до централния пункт.
Тенденцията бе насърчена от мощната германска автомобилна индустрия, която първоначално пренебрегна споделянето на автомобили, но сега се включва в него. Някои компании залагат много на идеята не само за кратки пътувания в града, но и за по-дълги междуградски дистанции.
Това е резултат от промяна в културата на страната, изобретила автомобила. В нея някога колата бе определяна като “любимото дете” на германеца. Отличният градски транспорт, високите цени на бензина и силното движение за опазване на околната среда означават, че за много германци колата вече не е задължителен аксесоар или в най-лошия случай е скъпо задължение.
Новите регистрации на автомобили са намалели до под 3 милиона миналата година, продължавайки спада, отчитан вече две десетилетия. Същевременно средната възраст на купувачите се е повишила над 52 години за първи път в сравнение със средна възраст от 46 години в средата на 90-те.
“Младите купувачи намаляват,” посочи Фердинанд Дуденхьофер, който ръководи центъра за автомобилни проучвания към университета Дуйсбург-Есен.
Като резултат автомобилната промишленост прие споделянето на автомобили като начин да достигне до по-младото поколение, за което идеята да се притежава автомобил е остаряла като колекцията с музика на родителите им.
“Искам да плащам за нещата, когато ги използвам,” посочи Мартин Бланкенщайн, който е 35-годишен консултант по мениджмънт и ползва няколко различни компании за споделяне на автомобили.
От десетилетия тези услуги имаха стационарен характер. Превозните средства можеха да бъдат взети от определено място и трябваше пак да бъдат върнати там. Преди шест години обаче споделянето на автомобили се насочи към нов подход като пусна първите предложения за еднопосочно пътуване.
Тези гъвкави услуги се разпространиха в големите градове в Европа и Северна Америка благодарение на смартфоните и намериха изключително добър отзив в Германия, където са отчетени над половината от всички пътувания миналата година.
Като използват мобилно приложение, потребителите могат да намерят най-близка кола, да я наемат веднага, да я карат из града и да я оставят без да трябва да я връщат на мястото, откъдето са тръгнали.
Таксува се на минута. Двадесет минути обикновено струват 4-6 евро (5,5 долара-8,2 долара) с горивото, застраховката и паркирането. Целодневно използване струва 39 - 59 евро за повечето гъвкави услуги за наемане на автомобил.
Това, което на редовно каращите автомобил би се сторило скъпа екстравагантност, може да се окаже привлекателно за хората, които рядко използват коли. Подкрепящите схемата отбелязват, че цената е около половината от това, което би ви струвало същото пътуване с такси.
По-рано тази седмица Daimler пусна нова опция на услугата си за наемане за кратко на автомобили Car2Go, която позволява на клиентите да вземат един от автомобилите Мерцедес-Бенц Бе класа (Mercedes-Benz B-class) от Берлин до Хамбург или в обратна посока.
Направената стъпка бележи нова насока за схемата Car2Go, която досега предлагаше само двуместни автомобили Смарт (Smart) на своите 600 000 клиенти, за да се придвижват бързо в 25 града в Европа и Северна Америка.
Daimler следва примера на DriveNow, съвместна компания между конкурента BMW и фирмата за наемане на коли SIXT, която започна да предлага подобни услуги между Кьолн и Дюселдорф миналата година.
Отговаряме на молбите на нашите клиенти, които посочват, че понякога имат нужда от по-големи автомобили, за да ги използват извън града, посочи Маркус Шпикерман, който ...
Светият Синод отказа да приеме делегация от монаси и служители от Бачковския манастир, дошли да защитят вече бившия игумен епископ Борис, съобщи БНТ.
Вчера синодът реши да даде епископ Борис на църковен съд заради непристойни за сана му кадри, разпространени в интернет, припомня телевизията. Аргументът на Синода да не приеме делегацията е бил, че процедурата на църковен съд, която ще покаже виновен ли е епископът, вече е в ход
Днес петнайсетина монаси и служители на...
ЦСКА ще предложи договор за три години и половина на сръбския халф Иван Маркович. За 10 дни 20-годишният футболист демонстрира отлични качества, а накрая гарнира "червения" си престой и с гол при 3:2 в контролата срещу "Ботев" във Враца. Маркович се разписа виртуозно с изстрел отдалеч, с който изравни резултата - 2:2. Сръбският талант още не е дал
Асошиейтед прес
Свен Брухфелд не го е грижа, ако не харесвате неговото вино, тъй като някои го обожават. Той е част от смелата нова вълна на независими винари, които оспорват репутацията на Чили да произвежда океани от приятни, но предсказуеми вина. Техните чудновати лимитирани реколти привличат вниманието на познавачите на вино у дома и в чужбина.
“Нуждаем се от полемични вина, които не се харесват от всеки, които водят до спор и предизвикват разговори”, казва Брухфелд, чилиец от германски произход, който е собственик и основен производител във винарна Полкура.
Независимите са се откъснали от промишлената винена култура на Чили, за да експлоатират малки парцели лозя, обикновено използвайки органични, дори духовни теории на винопроизводство.
В лозето на Алваро Еспиноса в долината Маипо, южно от Сантяго, кон оре сред редици от лозови насаждения в сянката на Андите, докато соларен панел захранва напоителната система. В долината Мауле още по-наюг Пилар Миранда също обработва земята с коне и когато нейното вино е готово за бутилиране, тя набива тапите на ръка.
“Това ново поколение е много по-осъзнато за екологичните проблеми и по-ангажирано със здравословното, устойчивото земеделие (…), а също и за производството на вина, което има по-силна връзка със Земята”, отбелязва Еспиноса, чиито вина Антиял през 90-те редовно разбиваха авторитетните класации.
“Ето защо мисля, че новото поколение винопроизводители и предприемачи ще промени имиджа на Чили в световен мащаб”.
Чили произвежда вино от средата 16-и век, когато испанските заселници донасят първите вина в крайбрежната страна. И стана седмият в света винопроизводител с продукция от близо 1,3 милиарда литра за миналата година. Изнесени са около 480 милиона литра бутилирано вино.
Въпреки че водещи производители като Конча (Concha) и Торо (Toro) също пускат партиди вина от световен клас, критиците отдавна се оплакват, че чилийското вино като цяло е твърде промишлено и с фиксиран обем.
“Беше качествено, но му липсваше характер и нямаше място за малкия винопроизводител”, посочва Патрисио Тапиа, най-уважаваният в Чили писател за виното.
През последното десетилетие обаче “се роди едно ново поколение, и Еспиноса бе родоначалникът”, разказва Тапиа, автор на винения гид “Дескорчадос” (”Descorchados”).
52-годишният Еспиноса, който е учил занаята във винарни в чужбина, а също и в Чили, е сред първите, прегърнали движението “биодинамично вино”, което се установява в Европа и САЩ.
Основаващо се на творбите на австрийския философ Рудолф Щайнер, то забранява изкуствените пестициди, хербициди и торове и възприема земеделските стопанства като организми, засегнати от циклите на луната и подреждането на планетите, както и от сезоните.
Също като Еспиноса, повечето нови винари имат корени в старата винена индустрия в страната - те или са работели във винена корпорация, или са учили енология (наука за приготвянето на различни видове вина - бел. пр.) в местни университети.
Някои обаче идват и от чужбина: италиански граф, бивш канадски треньор по ски и швейцарски адвокат са в 18-членното Движение на независимите винари в Чили.
Майсторите производители се ориентират към отдавна изоставени вина или започнаха бизнес в забравени винени зони, а другите експериментират с нови комбинации на грозде, региони, температури и терени.
В търсене на по-интересно вино те изпробват екстремни места: от мразовития юг до северните райони в сърцето на пустинята Атакама. Резултатът е богата мозайка от стилове.
Те често използват прости, но доказани методи като ръчно запушване с тапа, яйцевидни бетонни бъчви и керамични съдове за ферментация.
“За нас е като да се върнем към корените си, за да правим велик сок”, казва Миранда, на 40 години, която започва да прави вина в гаража със своя съпруг (канадец и треньор по ски) и създава ексцентричното име Garage Wine Co.
Отглежданото в планината каберне смес и каберне фран и отглежданият без поливане чист ...
в. Лез еко
Шейсет и девет години след края на нацизма Германия се готви да поеме отговорности на международната сцена. Като първа символична, но важна за Франция крачка, Берлин се присъединява към усилията за формиране на военната мисия в Мали.
След като участва в спасяването на еврозоната, Германия се готви - предпазливо - да поеме по-големи отговорности на международната сцена рамо до рамо със своя обичаен френски съюзник. Очаква се промяната на курса да се материализира днес по време на съвместното заседание на френското и германското правителства. След края на Втората световна война Федералната република се подслони под американския военен чадър и остави - изключение на мисиите в бивша Югославия и Афганистан - на САЩ и други европейски сили, начело с Франция и Великобритания, грижата да провеждат големи военни операции в чужбина.
Икономически гигант, но военно джудже, Германия не се включи в големите операции през последните години, без значение дали Мали или Централноафриканската република (ЦАР), с изключение на предоставянето на сравнително скромна финансова и логистична подкрепа. Гласуването й като непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН с “въздържал се” по въпроса за намесата в Либия през март 2011 г. раздразни французите и британците и предизвика известно неудобство сред редица германски дипломати. Тази нагласа за ненамеса и въздържание спрямо останалата част от света се подкрепя от значително мнозинство от германците, които определено са пацифисти.
Но днес, заявяват от външното министерство в Берлин, оправдаването с евентуално блокиране в Бундестага вече не е възможно. Създаването на голяма коалиция между ХДС - ХСС и ГСДП е на път да промени ситуацията.
Германският президент Йоахим Гаук се произнесе с “Ja” (да - нем.) по време на конференцията за сигурността в Мюнхен в края на януари. “Германия трябва да се включи колкото е възможно по-бързо, по най-решителен начин и на най-фундаментално ниво” в световните дела, каза той. Социалдемократическият външен министър Франк-Валтер Щайнмайер повтори позицията като заяви, че “Германия е прекалено голяма, за да се задоволи да коментира международната политика от позицията на обикновен наблюдател”.
В една добре координирана изява, християндемократическата министърка на отбраната Урсула фон дер Лайен, която някой ден вероятно ще наследи Ангела Меркел, посети в началото на февруари Мали, за да демонстрира - поне символично - тази нова ориентация чрез изпращането на 70 допълнителни войници в добавка към 250-те германски военнослужещи, натоварени основно с обучението на бъдещата малийска армия. Ангела Меркел “стои настрана от тези изяви”, казва Ханс Щарк, генерален секретар на Комитета за изследване на френско-германските отношения (Cerfa - Ifri).
Но, оставяйки трима от своите министри да говорят, тя по подразбиране е дала зелена светлина за промяна на курса, въпреки началната си неохота. По време на първите си два мандата тя беше тази, която тегли черта на заявките на Герхард Шрьодер за поемане на някаква роля на международната сцена. Социалдемократическият канцлер беше този, който реши Германия да участва в силите под флага на НАТО в Афганистан, да помогне за обучението на афганистанската армия и полиция и да се включи в екипите за възстановяване в провинциите. Това присъствие ще приключи в края на 2014 г. с изтеглянето на 3000-те германци от тази страна в Централна Азия.
Германия действа предпазливо. Съвместното заседание на германското и френското правителство днес в Париж ще бъде повод за обявяване на няколко инициативи, сред които общи дипломатически визити на френския външен министър Лоран Фабиюс и германския му колега Франк-Валтер Щайнмайер в Африка и в страните от бившия съветски блок Грузия и Молдова. Идеята е Франция да предаде на Германия своя африкански опит, а Германия да сподели опита си в Източна Европа.
Макар че е все още символична, тази нова воля на Германия да ...
България се гордее тази вечер! Лудогорец победи Лацио насред Рим и вече гледа към 1/8-финала в Лига Европа! Тежка еврокатастрофа претърпя холандският Аякс в центъра на Амстердам. В първия...
Стойчо Стоев отново показа колко е голям! По време и след мача с Лацио. Треньорът на Лудогорец запази типичното си самообладание след успеха с 1:0 и се държа като човек, за който мечтите нямат граници...
На изборите за евродепутати избирателите ще могат да гласуват за определен кандидат, а ако някой събере повече от 5% от гласовете за партийната листа, ще може да я оглавява. По предложение на основния автор на новия Изборен кодекс Мая Манолова (БСП) депутатите приеха предложението на ГЕРБ прагът да бъде намален на 5 на сто. Според действащия кодекс той е 6%, а от левицата първоначално предлагаха 7%.
Часове по-рано управляващите приеха предложение на ДПС, с което на практика...
Най-студено се очаква да бъде в понеделник
Ройтерс
В един слънчев ден обичайно спокойният площад “Алтамира” в заможната източна част на Каракас няколко хиляди студенти кръжат наоколо, обсъждат стратегии, рисуват плакати и скандират антиправителствени лозунги.
Изведнъж, щом се смрачи, се чува вик: “Към магистралата!”. Той подтиква около 200 твърдолинейни демонстранти да тръгнат към близката шестлентовата магистрала с намерение да я блокират.
Полицейски кордони застават на пътя им, но маскирани младежи се появяват изневиделица и изсипват дъжд от камъни срещу тях въпреки виковете “Спрете насилието!” на студентите отзад.
Силите за сигурност отвръщат със сълзотворен газ и водни оръдия. Следват няколко часа улични боеве.
Това стана модел в Каракас и няколко други градове във Венецуела през последните дни, а студентските протести с искане президентът Николас Мадуро да си отиде от властта се множат.
Протестите започнаха преди две седмици и ескалираха по време на про- и антиправителствени шествия миналата седмица, когато трима души бяха застреляни и много демонстранти бяха ранени в най-смутния период, откакто Мадуро спечели спорните избори и наследи Уго Чавес, починал от рак.
Поглеждайки към масовите брожения в Украйна, Близкия изток и Бразилия, макар и доста по-малобройни, студентите казват, че представляват общонародния вик за промяна и са единствените достатъчно смели да се опълчат на диктаторското правителство.
Те критикуват престъпността, недостига на хранителни продукти и репресиите на социалистическото правителство срещу свои опоненти.
“Венецуела има най-големите петролни запаси в света, но трябва да се редиш три часа на опашка, за да си купиш мляко. Що за страна е това?”, възмущава се Мичаел Паредес, 26-годишен студент, изучаващ инженерна специалност.
“Това правителство ни разочарова и ние ще останем на площада, докато не се извърши промяна. Останалата част от Венецуела спи, но не и ние.”
Макар че редиците им неусетно нараснаха от десетки до стотици, а сега при някои митинги и до няколко хиляди, няма изгледи венецуелците масово да се присъединят към тях. БОГАТАШКИ СИНЧЕТА?
След като изгубиха президентската надпревара срещу Чавес в края на 2012 г. и след това от избрания от него наследник Мадуро, много опозиционери са песимистични относно шансовете за бърза промяна.
Те се чувстват разочаровани от неуспеха на масовите улични демонстрации срещу Чавес преди повече от десетилетие, след които той разшири политическата и икономическата си власт чрез мерки, включващи национализации и стриктен контрол над обмяната на чужди валути. Тъй като не се очакват нови президентски избори чак до 2019 година, лидерите на студентите се надяват, че протестите ще съберат достатъчна сила да принудят Мадуро да се оттегли.
Правителството ги обрисува като непредставляващи никого богаташки деца, заблудени от десни политици, сред чиито редици са се просмукали престъпници. “Това е група привилегировани венецуелци, мамини и таткови синчета, които просто не могат да се примирят с идеята, че са избирателно малцинство”, каза представителят на Венецуела в Организацията на американските държави Рой Чадертон.
Студентите са всеки ден на улицата в Каракас и други горещи точки като щатите Мерида и Тачира. Репортери на Ройтерс многократно са ставали свидетели как мирни демонстрации ескалират в насилие, когато някои протестиращи започнат да чупят имущество, да хвърлят камъни и да палят по улиците.
“Нека не ги наричаме студенти. Те са фашистки банди”, заяви Мадуро и призова привържениците си да “наводнят” улиците с културни събития, за да “удавят” опонентите.
Студентите са вбесени от полицейските тактики, включително от ареста на стотина души, дузина от които са още в затвора. Правозащитни организации казват, че някои от тях са се оплакали от изтезания.
Много демонстранти обаче са бесни и на радикалите между тях, някои от които открито си позволяват насилие.
“Това правителство е въоръжено до зъби и разполага с цялата власт. Трябва ли да си седим тук кротко със скръстени ръце?”, пита задъхано 18-годишен протестиращ, ...
Едно от много малкото отваряния към света, разрешени през миналата година от кубинските управници Раул и Фидел Кастро, бе разхлабването на ограниченията за пътуване в чужбина, така че инакомислещите да могат да напуснат острова и да разкажат лично в Европа, САЩ или Латинска Америка за своята дейност. Когато се срещнахме неотдавна с Хорхе Луис Гарсия Перес, известен като Антунес, прекарал 17 години в кубински затвор, той говореше свободно за необходимостта от радикална промяна в Куба.
Антунес е водещ афрокубински дисидент и радетел за демокрация и промяна. “Тоталитарният режим на Кастро не може да бъде реформиран”, каза ни той. “С тоталитаристи не се преговаря. Подобряването на отношенията [с тях] само укрепва диктатурата. Ние искаме да сме напълно свободни - не искаме да получаваме на парче. Искаме демокрацията, която заслужаваме.” Той добави: “Няма да си трая. Няма да се махна”.
След завръщането си на острова през декември Антунес се опитва да организира опозиция срещу режима на Кастро. На 5 февруари режимът нанесе ответен удар. Силите за сигурност пристигнаха в дома му в град Пласетас в централната провинция Вийя Клара и замазаха всички антиправителствени лозунги, изписани там от дисидента. Той бе задържан за девет часа, от къщата бяха иззети компютри и други материали; съпругата му бе също задържана, когато тя и други активисти отидоха пред полицейския участък с искане той да бъда освободен. После всички бяха пуснати. На 10 февруари Антунес започна гладна стачка в знак на протест срещу отношението към него.
Нападенията, тормозът и арестите са всекидневна действителност за дисидентите в Куба и това красноречиво обяснява що за режим ръководят братята Кастро. Микроскопичните придвижвания към икономическа либерализация не бива да подлъгват никого, че братята са решили да отслабят хватката си. Напротив - те отчаяно търсят начини да удържат властта.
Миналата седмица Асошиейтед прес обяви, че седем снимки на Фидел Кастро са били премахнати от архива на агенцията. Снимките, разпространени от правителствена служба, са от състоялата се наскоро в Хавана среща на ръководители от Латинска Америка и Карибите - едно срамно отвличащо вниманието начинание на лидерите от Западното полукълбо. АП, която е препредала снимките, е установила след внимателен анализ, че те са променени дигитално. С този съвременен вариант на сталинисткото замазване на историята е било отстранено вероятно слухово апаратче в ухото на Фидел Кастро.
Със или без своето слухово апаратче, съмняваме се дали Фидел Кастро или неговият брат Раул, сегашният президент, слушат онези, които искат свобода и демокрация. Знаем, че някои в САЩ силно желаят нормализиране на отношенията с Куба след половинвековно противопоставяне. Едно ново изследване на Атлантическия съвет изтъква това становище. Разбираемо е силното желание, вкл. и сред кубинската диаспора, за промяна. Но преследването на Антунес отново свидетелствува, че братята Кастро нямат намерение за промяна. Те не трябва да бъдат възнаграждавани или окуражавани, докато Антунес и други инакомислещи страдат. Споделяме визията на Антунес за Куба, която е напълно свободна - а не разкрасена, за да се подобри обликът на режима.
БТА
Реджеп Тайип Ердоган обяви във вторник победа в битката срещу антикорупционно разследване, определено от него като опит за преврат в деня, когато противоречив закон за интернет беше подписан от президента.
Турският премиер обаче досега не е успял да попречи на изтичането в интернет на поредица записи, очевидно произхождащи от разследването, водено от съда.
“Превратът, предприет на 17 декември, напълно се провали и беше отблъснат”, заяви Ердоган на бурно заседание в парламента на управляващата Партия на справедливостта и развитието, визирайки датата на първата от серия полицейски акции в рамките на разследването срещу бизнесмени и синовете на няколко министри от кабинета.
Думите му бяха последвани във вторник вечер от ратифицирането от президента Абдуллах Гюл на закона за интернет достъпа, разглеждан от мнозина като опит на правителството да попречи на ново изтичане в интернет на записи от разследването.
Законът, който дава на регулаторен орган правомощия да блокира сайтове и лични страници в интернет на основание неприкосновеност на личния живот, беше широко критикуван както от опозиционните лидери в Турция, така и от ЕС заради възпрепятстване свободата на изразяване. Гюл заяви обаче, че го подписва, имайки предвид, че ще се внесат по-нататъшни законодателни промени, включително ново изискване всеки случай на блокиран интернет достъп да бъде одобрен от съда в рамките на 24 часа.
Подписването на закона идва в момент, когато Ердоган дава сигнали, че успешно си възвръща контрола в борбата с движението на Фетхуллах Гюлен, проповедник и бивш негов съюзник, който има последователи из съдебните институции на Турция. Въпреки че Гюлен отрича, Ердоган го определя като главния играч зад разследването, което според правителството е политически мотивирано.
Преместването от постовете им на хиляди полицаи и цял куп съдии и прокурори на практика блокира разследването, насочено срещу голям брой фигури, близки до правителството, в т.ч. сина на Ердоган - Билял.
В същото време натискът понижи стойността на турската лира, която падна до ниво от 2,39 лири за долар по време на хаоса, но във вторник се укрепи до 2,18 лири за долар.
Някои анализатори обаче твърдят, че Ердоган все още е уязвим пред продължаващото изтичане на политически деликатен материал въпреки засилването на хватката му над турските институции.
“Засега пазарът напълно игнорира политическия шум, но очакваме да станем свидетели на неприятна промяна във възприятията през следващите седмици с увеличаването на разкритията за корупция и записи”, пише Аббас Амели-Ренани от Роял банк ъв Скотланд.
Атиля Йешилада от Глобал сорс кансълтантс в Истанбул добави, че твърденията за корупция “надали ще бъдат издухани от вятъра на времето” и могат да повлияят върху резултатите от местните избори на 30 март, които премиерът определя като финална конфронтация между него и критиците му.
В забележки във вторник Ердоган свърза изтичането на подобни записи със закона за интернет, който, както каза на своите депутати, има за цел да попречи на “изнудването и липсата на морал”.
Законът предизвика обвинения в авторитаризъм, както и друг наскоро приет закон, увеличаващ правителствения контрол върху съдиите и прокурорите.
Засега обаче записи, много от които изглежда са свързани с блокираното разследване за корупция, продължават да изтичат в интернет.
В най-новия, който беше излъчен от опозиционния лидер Кемал Кълъчдароглу, на среща на парламентарната група на неговата партия във вторник, Ердоган, както изглежда, инструктира директора на турска телевизия да не отделя толкова много ефирно време на опозиционен кандидат за кмет на Истанбул.
Ердоган призна автентичността на предишен подобен запис, в който иска от същия ръководител да не се излъчва кратък текст в долната част на екрана, свързан с друг опозиционен кандидат. Той обаче обяви, че записът е нелегален, а адвокатите му внесоха жалба срещу Кълъчдароглу, заявявайки, че публичното излъчване на записите нарушава ...
Мими Иванова прекара няколко дни при дъщеря си Ина в Берлин и пак се залавя с новата си любов - театрална школа за деца от 7 до 13 години, която създадоха с Развигор Попов. На премиерата на "Пепеляшка" актьорите Мариан Бачев и Христо Мутафчиев аплодирали играта на малките в залата на театралния колеж "Любен Гройс". Постановката изобилства от песни
Ройтерс
Докато дискретно изчаква удобния момент, подготвяйки възможно политическо завръщане през 2017 г., бившият френски президент Никола Саркози разполага с един печеливш актив, който привлича светлината на прожекторите - съпругата му.
Сияеща от билбордове, корици на списания и сцената, певицата-композитор-бивш модел Карла Бруни се впусна в живота след Елисейския дворец с голяма публичност, като възобнови кариерата си и генерира медийни слухове за бъдещите планове на съпруга си.
Ролята на “първите дами” на Франция - и какво правят, когато вече не са носителки на тази титла - е тема за коментари, откакто снимки за предполагаеми среднощни визити на президента Франсоа Оланд при любовница, доведоха до скъсване на връзката му с дългогодишната му партньорка Валери Трирвильор.
Междувременно предишната първа дама, която се омъжи за Саркози през първата му година на президентския пост през 2008 г., продължава да привлича внимание. Политически наблюдатели и специализирани анализатори твърдят, че 46-годишната брюнетка продължава да бъде “перфектното оръжие” на Саркози, който се шегува, че е “пенсионер” след изборното поражение през май 2012 г., което понесе от Франсоа Оланд.
“Първо, тя е възхитителна, второ, притежава класа и трето, изглежда красива , казва Томас Гюнол, специалист по политически науки и автор на книгата “Никола Саркози, хроника на едно невъзможно завръщане?” След поражението на Саркози Бруни издаде четвъртия си албум и предприе турне, за да го рекламира, като същевременно прави предпазливи стъпки за завръщане в елегантния свят на моделите като лице на италианската бижутерска къща “Булгари” и с реклами на слушалките “Парот Зик”.
Тя беше фотографирана на първия ред на модно шоу в Париж и дори се появи на предизборно събитие в кампанията на бивша говорителка на Саркози, която сега е кандидат от неговия консервативен лагер на изборите за кмет на Париж през март.
“Понеже Никола Саркози планира завръщане, всички тълкуват това от политическа гледна точка, не просто като внимание към знаменитост”, казва Бертран Шове, директор на агенция “Интербранд” в Париж.
Според него появяването от време на време на Саркози на концерти на Бруни също така придава непринуден човешки имидж на бившия президент, който се ръкува и раздава автографи на консервативни избиратели, размахващи лозунги с призив “Върни се!” Въпреки обещанието си след провала на президентските избори, че ще напусне политиката завинаги, впоследствие Саркози намекна, че може да се върне “от чувство за дълг”.
Той е безспорният фаворит сред десните гласоподаватели като кандидат за президентския пост през 2017 г. от неговия разединен Съюз за народно движение. В социологическо проучване миналия месец Саркози беше избран като най-добър кандидат от 62 процента от десните гласоподаватели спрямо 14 процента за най-близкия следващ претендент, бившия външен министър Ален Жупе.
МОДЕРНАТА ПРИНЦЕСА
Активната кариера на Бруни разпали интерес във френското общество, свикнало с първи дами, които или се посвещаваха само на филантропия или съчетаваха благотворителна дейност с ненатрапчива политическа роля на заден план, като съпругата на Жак Ширак - Бернадет, която е общински съветник.
Бруни също така успя да избегне обществената враждебност, от която страдаше Трирвильор - журналистка, чиято прямота дразнеше французите, съдейки по проучванията на общественото мнение.
Родената в Торино Бруни, която емигрира във Франция като дете, казва, че политиката не я интересува. Тя прижливо изграждаше образа на домакиня по време на президентската кампания през 2012 г., като носеше развлечени пуловери и оскъден грим и говореше за любимите си телевизионни шоупрограми. Представянето й в ролята на съпруга, която избягва светлината на прожекторите и е доволна да прекарва вечерите си на дивана пред телевизора, помогна да неутрализира имиджа на Саркози като любител на “Ролекс” и луксозните яхти.
За рекламодатели като “Булгари” Бруни предлага уникална комбинация от политически и артистичен блясък. “Тя е италианка, тя е космополит, била е президентска съпруга, движила ...
Полицията откри лек автомобил “Ауди” със следи от опит за палеж около 22 ч в сряда до жилищен блок в столичния квартал “Стефан Караджа”. Проверява се версията дали с него не са пътували обирджиите на клона на Първа инвестиционна банка. Колата е палена, но не е избухнала в пламъци. Вероятно нещо е подплашило неизвестните подпалвачи и те са ...
Полицейска операция с арести тече в София, съобщи БНР.
По информация на радиото е задържан "най-малко един човек". Това е станало след като служители на СДВР са влезли в комплекс на булевард "Симеоновско шосе", информира радиото без да посочва името на обекта.
МВР отказва информация по случая, но неофициално отрича връзка с банковите обири от последните дни.
Очаква се утре да бъдат оповестени резултатите.
„Манифест на Комунистическата партия“, публикуван за първи път на 21 февруари 1848 г., е считан за едно от най-значимите политически философски произведения. Негови автори са Карл...
Португалецът Рикардо Нунеш подписа вчера договор с „Левски” до лятото на 2015 година. За последно той е играл в „Жилина”, а на „Герена” пристига като свободен агент. През вчерашния ден футболистът мина медицински прегледи и фитнес тест който е задоволил ръководството на „сините”.
С голмайстора си и безспорен любимец на феновете Мартин Камбуров е на път да се раздели "Локо" (Пд). "24 часа" научи от свои източници, че нападателят ще си тръгне от "Лаута". Камбуров от два дни не тренира с пловдивчани. Той почти сигурно няма да пътува за Любимец и съответно да играе срещу едноименния местен тим в първия официален мач на
Протестите пред съдебни сгради, докато магистратите заседават, са недопустим натиск срещу съда и посегателство срещу независимостта му. Това заяви Висшият съдебен съвет (ВСС) в декларация за прерасналите в хулигански прояви събирания пред Съдебната палата в Пловдив. Най-възмутен от събитията от миналия петък, завършили с ранени, арестувани...
Депутатът Красимир Стефанов, който напусна преди дни парламентарната група на ГЕРБ и стана независим, ще помага като експерт на "България без цензура", обяви днес в Стара Загора бившият телевизионен водещ и председател на формацията Николай Бареков. "Дневник" опита да се свърже със Стефанов, но той не отговаря на мобилния си телефон, не участва и в заседанието на парламента, което продължава и в този час.
Бареков уточни, че Стефанов не е човекът от ГЕРБ, който щял да премине към...
Два тира с рекордните за България 1200 кг хероин са преминали безпрепятствено през ГКПП Капитан Андреево, без дори да бъдат проверени от митническите и гранични власти на пункта. Аферата е от вечерта на 24 януари, но се пази в дълбока тайна от властите, за да се избегне скандал по случая. Турските камиони освен през Капитан Андреево са минали...
Народните представители гласуваха да удължат работното си време, съобщи Фокус. Работното време се удължава до приключване на гласуването на текстове от Изборния кодекс. "За" гласуваха 113 депутати. Работният ден на народните представители продължава повече от 13 часа. Зам.-председателят на Народното събрание Алиосман Имамов направи
Украинският президент е готов за предсрочни избори, стана ясно от срещата на пратениците на ЕС в Киев. Брюксел въведе срещу Украйна целеви визови санкции, замразяване на авоарите на отговорните за насилието лица и забрана за доставяне на оръжие.
Тролеите в Перник са спрени от движение днес следобед заради неплатен ток, съобщи dariknews.bg.
Очаква се тролеите да заработят утре заради обещан превод от Министерството на финансите зна държавна субсидия за общинската фирма "Тролейбусен транспорт".
До 26 февруари между транспортната и електрическата компании се очаква да подпишат споразумителен протокол за окончателно разплащане.
Натрупаните задължения са за 247 000 лева и 21 000 лева лихви. Погасителният...
Народните представители гласуваха да удължат работното си време, съобщи Фокус. Работното време се удължава до приключване на гласуването на текстове от Изборния кодекс. "За" гласуваха 113 депутати. Работният ден на народните представители продължава повече от 13 часа. Зам.-председателят на Народното събрание Алиосман Имамов направи
Нарастване на сивия сектор в икономиката на България през последните години показва изследване на Българската стопанска камара. От 2008 до 2012 г. са укрити общо 12,4 млн. лв., обяви шефът на БСК Божидар Данев. “Основният извод идва от това, че БВП се е увеличил с 29%. С толкова трябва да нарастват и данъчните приходи, но те се вдигат само с 11%.
Държавната и общинската администрация, както и съдебната система, ще се усъвършенстват с 295,5 млн. евро от ЕС. Толкова са предвидените средства за новата оперативна програма “Добро управление”, която трябва да се прилага в периода 2014 - 2020 г. Това става ясно от първия цялостен проект на програмата.
Спектакълът "Лорд ъв дъ денс" ще бъде показан за последен път в София на 15 март в зала "Арена Армеец". После трупата на Майкъл Флетли започва нов проект. Преди да пристигнат всички танцьори, за няколко дни у нас бе солистът Золтан Пай, който изпълнява ролята на Господаря на мрака. Той дойде, за да се срещне с фенове и да огледа залата, в която ще
Членове на украинските спецчасти „Беркут" са зашили устата на активист с връзки от обувки, предаде „Обозреватель", позовавайки се на съобщение на журналистката Анна Бабинец, публикувано в социалната мрежа „Фейсбук". Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вечеи с SMS Бабинец е пояснила, че пострадалият, за
Фиорентина и Валенсия си осигуриха участие в следващата фаза още в първите мачове от 1/16-финалите Забележителна издънка направи английският Тотнъм в първия си мач от 1/16-финалите в Лига...
Българската футболна приказка през този сезон продължава! Лудогорец отново ни накара да се почувстваме като горди европейци. Юнаците на Стойчо Стоев победиха Лацио насред Рим с 1:0. Представянето на Л...
Фермер от шуменското село Лятно трябва да плати 2641 лв. заради овца, която излязла на пътя и при сблъсък с "Шевролет Каптива" нанесла значителни щети на колата. Собственикът на возилото Ш. М. завел граждански иск срещу стопанина на стадото Ахмед Рушанов и Районният съд в Нови пазар е признал направените разходи за смяна на броня, фар, решетки и
Членове на украинските спецчасти „Беркут" са зашили устата на активист с връзки от обувки, предаде „Обозреватель", позовавайки се на съобщение на журналистката Анна Бабинец, публикувано в социалната мрежа „Фейсбук". Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вечеи с SMS Бабинец е пояснила, че пострадалият, за
Българските и румънските имигранти са новата “класа от служещи”, която изтласква от работния пазар младите британци, твърди в. “Дейли мейл”. Броят на българите и румънците, работещи във Великобритания, е скочил с 42% през 2013 г., сочи официалната статистика, цитирана от медиите на Острова. Нарастването е регистрирано,
Канадските хокеистки спечелиха четвърта поредна титла, след като победиха големите си съпернички от САЩ с 3:2 след продължения в най-драматичния финал в историята на олимпийските игри.
Шампионките направиха паметен обрат, след като три минути и половина преди края на двубоя изоставаха с 0:2. Те обаче успяха да намалят резултата в 57-ата минута, а 55 секунди преди сирената Мари Филип Пулен вкара изравнителен гол и прати мача в продължение.
В осмата минута на добавеното...
Росен Петров иска връщане на пагоните в полицията.
Пенсионер се застреля с ловна пушка в смолянското село Смилян, научи "Труд". Стефан Чакъров излязъл към 11 часа преди обяд през къщата си в селото. Жена му чула изстрелите излязла и го видяла, потвърдиха от полицията. Съседите също чули изстрел. 77-годишният мъж е починал на място. По първоначални данни изстрелите са били два и са пронизали гърдите
2004 - 2018 Gramophon.com